ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 серпня 2012 р. Справа № 2а/0470/7140/12 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Рищенко А.Ю.,
розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом Прокурора Бабушкінського району м. Дніпропетровська в інтересах держави в особі Дніпровського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку до Товариства з обмеженою відповідальністю «ДНІПРОВСЬКПРОМБУД» про стягнення штрафу у сумі 85 000, 00 грн., -
ВСТАНОВИВ:
04.07.2012 року Прокурор Бабушкінського району м. Дніпропетровська в інтересах держави в особі Дніпровського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку звернувся до Товариства з обмеженою відповідальністю «ДНІПРОВСЬКПРОМБУД» про стягнення штрафу у сумі 85 000, 00 грн.
В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначив, що Товариство з обмеженою відповідальністю «ДНІПРОВСЬКПРОМБУД» протягом року не виконало рішення Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку щодо усунення порушень законодавства про цінні папери, а саме: рішення від 20.07.2010 року № 1148, яким зобов'язано відповідача у строк до 20.09.2010 року усунути порушення вимог Порядку скасування реєстрації випусків акцій та анулювання свідоцтв про реєстрацію випуску акцій, рішення від 12.07.2011 року № 949, яким зобов'язано відповідача у строк до 12.09.2011 року усунути порушення вимог Порядку скасування реєстрації випусків акцій та анулювання свідоцтв про реєстрацію випуску акцій та анулювання свідоцтв про реєстрацію випуску акцій. Тому, за відповідачем рахується заборгованість зі сплати штрафу у сумі 85 000, 00 грн.
Просить суд: стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «ДНІПРОВСЬКПРОМБУД» (код ЄДРПОУ - 04691644), правонаступника Відкритого акціонерного товариства транспортного будівництва «ДНІПРОТРАНСБУД» (код ЄДРПОУ - 04691644) штраф у розмірі 85 000, 00 грн. (вісімдесят п'ять тисяч гривень 00 копійок) на користь Державного бюджету України за балансовим рахунком - 3111 «Надходження до загального фонду державного бюджету», код бюджетної класифікації - 21081100, «Адміністративні штрафи та інші санкції», символ 106, на рахунок Територіального управління Державного казначейства за місцезнаходженням платника.
Копію ухвали про відкриття скороченого провадження було направлено на адресу відповідача та отримано ним, згідно даних поштового повідомлення - 06.08.2012 року.
У строк, встановлений ч. 3 ст. 183-2 КАС України, заперечень проти позову або заяви про визнання позову відповідач до суду не надав.
Згідно п. 2 ч. 5 ст. 183-2 КАС України, справа повинна бути розглянута у порядку скороченого провадження не пізніше трьох днів з дня закінчення строку, передбаченого для надання заперечень або заяви про визнання позову, якщо до суду не було подано заперечення відповідача та за умови, що справа розглядається судом за місцезнаходженням відповідача.
Відповідно до ч. 4 ст. 183-2 КАС України, суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі. За результатами розгляду справи у скороченому провадженні суддя, оцінивши повідомлені позивачем, відповідачем обставини, за наявності достатніх підстав приймає законне та обґрунтоване судове рішення.
Суд, вивчивши матеріали справи та оцінивши повідомлені позивачем обставини та матеріали справи, вважає необхідним даний адміністративний позов задовольнити повністю з наступних підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Згідно ст. 5 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» від 30.10.1996 року, № 448/96-ВР (у відповідній чинній редакції), державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку. Інші державні органи здійснюють контроль за діяльністю учасників ринку цінних паперів у межах своїх повноважень, визначених чинним законодавством.
Статтею 6 вказаного Закону передбачено, що Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку (НКЦПФР) є державним колегіальним органом, підпорядкованим Президенту України, підзвітним Верховній Раді України.
Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку складається з Комісії як колегіального органу та центрального апарату.
Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку може утворювати територіальні органи у випадках, передбачених у положенні про Національну комісію з цінних паперів та фондового ринку.
Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку здійснює повноваження через центральний апарат і свої територіальні органи.
Голова, члени Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, керівні працівники та спеціалісти центрального апарату і відповідних територіальних органів є державними службовцями.
Відповідно до вимог ст. 8 «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право, зокрема, накладати адміністративні стягнення, штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб та їх співробітників, аж до анулювання ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів.
Як вбачається з матеріалів справи, 17.04.2012 року уповноваженою особою Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку Актом про правопорушення на ринку цінних паперів № 87-ДН-1-Е зафіксовано факт порушення відповідачем вимог п. 1.1 глави 1 розділу ІІІ, п. 3.1 глави 3 Порядку скасування реєстрації випусків акцій та анулювання свідоцтв про реєстрацію випуску акцій, затвердженого рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 30.12.1998 року № 222.
Так, судом встановлено, що відповідно до вимог п. 1.1 глави 1 розділу ІІІ, п. 3.1 глави 3 розділу ІІІ Порядку скасування реєстрації випусків акцій та анулювання свідоцтв про реєстрацію випуску акцій, затвердженого рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 30.12.1998 року № 222, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 24.03.1999 року за № 180/3473 (у відповідній чинній редакції), зупинення обігу акцій у разі припинення діяльності акціонерного товариства шляхом його реорганізації на підставі рішення органів, зазначених у пунктах 3, 4 розділу I, здійснюється у такому порядку:
1.1 Протягом семи робочих днів після прийняття рішення про реорганізацію товариство повинно подати до реєструвального органу такі документи:
а) заяву про зупинення обігу акцій (додаток 2);
б) рішення про реорганізацію і призначення комісії, що засвідчується головою комісії та печаткою товариства.
У разі, якщо рішення про реорганізацію і призначення комісії прийнято загальними зборами акціонерів, до реєструвального органу також подається довідка, засвідчена підписами голови і секретаря зборів, голови комісії та печаткою товариства, яка має містити відомості про:
- загальну кількість акціонерів на дату проведення загальних зборів;
- кількість та відсоток голосів акціонерів, що беруть участь у загальних зборах;
- найменування емітента та його місцезнаходження, ідентифікаційний код юридичної особи;
- розмір статутного капіталу;
- мету та предмет діяльності;
- розміщення раніше випущених в обіг цінних паперів (перелік і результати попередніх випусків цінних паперів із зазначенням свідоцтв про реєстрацію випусків цінних паперів та органів, що видали відповідні свідоцтва із зазначенням за кожним випуском кількості іменних акцій, простих та привілейованих акцій, процентних та безпроцентних облігацій, номінальної вартості та загальної суми випуску, форми випуску);
- кількість та відсоток голосів акціонерів, що приймають рішення про реорганізацію і призначення комісії;
- порядок голосування;
- відомості щодо реорганізації товариства (із зазначенням інформації про товариство, що реорганізовується, форму його реорганізації та інформації про товариства, що створюються під час реорганізації. Інформація про товариства, що створюються під час реорганізації, повинна включати дані про організаційно-правову форму, найменування, місцезнаходження товариств, розмір статутного капіталу, кількість учасників);
- порядок та умови обміну акцій у статутному капіталі акціонерного товариства, що реорганізовується, на частки у статутному капіталі товариств, що створюються внаслідок реорганізації;
- строк оцінки та викупу акцій в акціонерів, які вимагають цього, у разі, якщо ці акціонери не голосували за прийняття загальними зборами рішення про реорганізацію і звернулись до товариства з письмовою заявою;
в) довідку, засвідчену підписами та печаткою реєстратора про передачу йому реєстру власників іменних цінних паперів (при документарній формі) або депозитарію, з яким укладено договір про обслуговування випуску цінних паперів (при бездокументарній формі), із зазначенням ідентифікаційного коду юридичної особи та його місцезнаходження. Довідка також повинна містити дані щодо наявності державної частки у статутному капіталі емітента на дату прийняття рішення про реорганізацію.
У разі самостійного ведення реєстру емітентом надається копія ліцензії на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів - діяльності щодо ведення власного реєстру власників іменних цінних паперів;
г) копію опублікованого згідно з вимогами статті 43 Закону України «Про господарські товариства» повідомлення про проведення загальних зборів акціонерів товариства, на яких прийнято рішення про реорганізацію, та довідку, яка свідчить про персональне повідомлення усіх акціонерів про проведення цих загальних зборів (згідно з порядком, установленим у статуті товариства), що засвідчені підписом та печаткою товариства.
Скасування реєстрації випусків акцій та анулювання свідоцтв про реєстрацію випуску акцій у зв'язку з реорганізацією акціонерного товариства здійснюється у такому порядку:
3.1. Протягом семи робочих днів з дня державної реєстрації суб'єкта підприємницької діяльності - правонаступника товариства або останнього з них правонаступник подає до реєструвального органу такі документи (у разі, якщо в процесі реорганізації створюється декілька товариств, документи на скасування реєстрації випусків акцій та анулювання свідоцтв про реєстрацію випуску акцій подає один з правонаступників):
а) заяву про скасування реєстрації випусків акцій (додаток 5);
б) рішення загальних зборів акціонерів товариства про затвердження передавального акта або розподільчого балансу, що засвідчується підписом голови комісії та печаткою товариства.
У разі, якщо рішення про затвердження передавального акта або розподільчого балансу прийнято загальними зборами акціонерів, до реєструвального органу також подається довідка, засвідчена підписами голови і секретаря зборів, голови комісії та печаткою товариства, яка має містити відомості про:
- загальну кількість акціонерів на дату проведення загальних зборів;
- кількість та відсоток голосів акціонерів, що беруть участь у загальних зборах;
- найменування емітента та його місцезнаходження, ідентифікаційний код юридичної особи;
- розмір статутного капіталу;
- кількість та відсоток голосів акціонерів, що приймають рішення про затвердження передавального акта або розподільчого балансу;
- порядок голосування;
в) звіт про наслідки обміну акцій у статутному капіталі товариства, що реорганізовується, на письмові зобов'язання про видачу відповідної кількості часток товариств, що створюються внаслідок реорганізації, який повинен містити таку інформацію:
- фактичну дату початку і фактичну дату закінчення обміну;
- кількість акцій, на які видані письмові зобов'язання;
- кількість акцій, на які не були видані письмові зобов'язання, із зазначенням причин;
- кількість акцій, що були викуплені в акціонерів.
Звіт про наслідки обміну акцій у статутному капіталі товариства, що реорганізовується, на письмові зобов'язання про видачу відповідної кількості часток товариств, що створюються внаслідок реорганізації, засвідчується підписом голови комісії та печаткою товариства, яке прийняло рішення про реорганізацію, підписами та печатками аудитора (аудиторської фірми);
г) статут або зміни до статуту всіх товариств, що беруть участь у реорганізації, чи нотаріально засвідчені копії цих документів;
ґ) передавальний акт або розподільчий баланс, що затверджені вищим органом товариства та засвідчені підписом та печаткою товариства;
д) довідку, засвідчену підписами та печаткою реєстратора про передачу йому реєстру власників іменних цінних паперів (при додатковому випуску акцій у документарній формі) або депозитарію, з яким укладено договір про обслуговування випуску цінних паперів (при бездокументарній формі), із зазначенням ідентифікаційного коду юридичної особи та його місцезнаходження;
е) копію опублікованого згідно із вимогами статті 43 Закону України «Про господарські товариства» повідомлення про проведення загальних зборів акціонерів товариства, на яких прийнято рішення про затвердження передавального акта або розподільчого балансу, та довідку, яка свідчить про персональне повідомлення акціонерів про проведення цих загальних зборів (згідно з порядком, установленим у статуті товариства), що засвідчуються підписом голови комісії та печаткою товариства;
є) копію повідомлення (оголошення) про реорганізацію акціонерного товариства, опублікованого в друкованих засобах масової інформації відповідно до вимог статті 105 Цивільного кодексу України, статті 59 Господарського кодексу України;
ж) копії свідоцтв про реєстрацію юридичних осіб - правонаступників акціонерного товариства;
з) оригінали свідоцтв про реєстрацію випуску акцій акціонерного товариства, що реорганізується.
Позивач зазначив, що Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку були винесені рішення щодо зобов'язання Товариства з обмеженою відповідальністю «ДНІПРОВСЬКПРОМБУД» усунути порушення вимог Порядку скасування реєстрації випусків акцій та анулювання свідоцтв про реєстрацію випуску акцій.
Так, як вбачається з матеріалів справи, рішенням від 20.07.2010 року Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку за № 1148 було зобов'язано Товариство з обмеженою відповідальністю «ДНІПРОВСЬКПРОМБУД» у строк до 20.09.2010 року усунути порушення вимог пп. 1.1 ч. 1 п. 2 розділу ІІІ, пп. 3.1 ч. 3 п. 2 розділу ІІІ Порядку скасування реєстрації випусків акцій та анулювання свідоцтв про реєстрацію випуску акцій та протягом одного робочого дня після усунення порушення повідомити про це Дніпропетровське територіальне управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, додати до повідомлення документи, які підтверджують факт усунення порушення. Проте, відповідачем не було виконано даних вимог позивача, тому до Товариства з обмеженою відповідальністю «ДНІПРОВСЬКПРОМБУД» постановою № 360-ДН від 27.10.2010 року було застосовано санкцію у вигляді штрафу у розмірі 17 000, 00 грн.
12.07.2011 року позивачем було прийнято рішення № 949, яким було зобов'язано Товариство з обмеженою відповідальністю «ДНІПРОВСЬКПРОМБУД» у строк до 12.09.2011 року усунути порушення вимог пп. 1.1 ч. 1 п. 2 розділу ІІІ, пп. 3.1 глави 3 розділу ІІІ Порядку скасування реєстрації випусків акцій та анулювання свідоцтв про реєстрацію випуску акцій та аналогічно протягом одного робочого дня після усунення порушення повідомити про це Дніпропетровське територіальне управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, додати до повідомлення документи, які підтверджують факт усунення порушення. Однак, за повторне невиконання даного рішення до відповідача було повторно застосовано санкцію у вигляді штрафу у розмірі 85 000, 00 грн., про що винесену постанову № 377-ДН про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів від 12.10.2011 року.
22.11.2011 року Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку було винесено рішення за № 1728, пунктом 1 якого було визначено, що відповідач, який є правонаступником Відкритого акціонерного товариства транспортного будівництва «Дніпротрансбуд», зобов'язаний у строк до 22.01.2012 року усунути вищевказані порушення вимог Порядку скасування реєстрації випусків акцій та анулювання свідоцтв про реєстрацію випуску акцій. А контроль за виконанням вказаних вимог п. 9 даного рішення було покладено на Дніпропетровське територіальне управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку. Проте, як зазначає позивач, від Товариства з обмеженою відповідальністю «ДНІПРОВСЬКПРОМБУД» на адресу Дніпропетровського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку не надходило будь-якого повідомлення про усунення вищевказаних порушень.
Так, відповідно до вимог п. 8 ч. 1 ст. 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції в тому числі за невиконання або несвоєчасне виконання рішень Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку або розпоряджень, постанов або рішень уповноважених осіб Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку щодо усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів -
у розмірі від тисячі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
За ті самі дії, вчинені повторно протягом року, -
у розмірі від п'яти до десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Судом було встановлено, що Указом Президента України «Про Національну комісію з цінних паперів та фондового ринку» № 1063/2011 від 23.11.2011 року було утворено Національну комісію з цінних паперів та фондового ринку та затверджено Положення про Національну комісію з цінних паперів та фондового ринку, який набрав чинності з дня його опублікування, тобто з 23.11.2011 року.
Також Рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 26.01.2012 року № 177 «Про утворення територіального органу Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку - Дніпровського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку» було утворено територіальний орган Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку - Дніпровське територіальне управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку з центром розміщення у м. Дніпропетровськ, повноваження якого поширюються на Дніпропетровську та Запорізьку області.
Тому, постановою уповноваженої особи позивача № 81-ДН-1-Е про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів від 26.04.2012 року за повторне невиконання рішень щодо усунення вищевказаних порушень на відповідача накладено штраф у розмірі 85 000, 00 грн.
Як вбачаться з матеріалів, дану постанову було направлено на адресу відповідача поштою, проте повідомлень про виконання вказаної постанови на адресу позивача не надходило.
Отже, загальна сума заборгованості відповідача зі сплати штрафу складає 85 000, 00 грн.
Таким чином, враховуючи вищевикладене, невиконання в добровільному порядку Товариством з обмеженою відповідальністю «ДНІПРОВСЬКПРОМБУД» вимог постанови позивача від 26.04.2012 року, суд вважає за необхідне даний адміністративний позов задовольнити повністю.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 10, 12, 60, 86, 160, 161, 163, 183-2 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Прокурора Бабушкінського району м. Дніпропетровська в інтересах держави в особі Дніпровського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку до Товариства з обмеженою відповідальністю «ДНІПРОВСЬКПРОМБУД» про стягнення штрафу у сумі 85 000, 00 грн. - задовольнити повністю.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «ДНІПРОВСЬКПРОМБУД» (код ЄДРПОУ - 04691644), правонаступника Відкритого акціонерного товариства транспортного будівництва «ДНІПРОТРАНСБУД» (код ЄДРПОУ - 04691644), штраф у розмірі 85 000, 00 грн. (вісімдесят п'ять тисяч гривень 00 копійок) на користь Державного бюджету України за балансовим рахунком - 3111 «Надходження до загального фонду державного бюджету», код бюджетної класифікації - 21081100, «Адміністративні штрафи та інші санкції», символ 106, на рахунок територіального управління Державного казначейства за місцезнаходженням платника.
Постанову суду відповідно до ч. 1 ст. 256 КАС України, звернути до негайного виконання.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.
Суддя А.Ю. Рищенко