Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
23 травня 2013 р. № 820/3415/13-а
Харківський окружний адміністративний суд
в складі головуючого -судді Білової О.В.,
за участю секретаря судового засідання Кабанов Д.С.,
за участю представників: позивача - Золотухіної О.А., відповідача - Яковенко О.Г.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Харкові справу за адміністративним позовом Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Державного підприємства Завод "Електроважмаш" про стягнення адміністративно-господарських санкцій,-
В С Т А Н О В И В:
Харківське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернулося до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Державного підприємства Завод "Електроважмаш", в якому просить суд стягнути з Державного підприємства Завод "Електроважмаш" (юридична адреса: 61089, м. Харків, просп. Московський, 299, код ЄДРПОУ 00213121, МФО 320627, р\р 260000134739 у ЗАТ "Дочірній банк Сбербанку Росії") на користь Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів (61022, м. Харків, Держпром, І під., 1 пов., к.16, код ЄДРПОУ 14070760, одержувач: р\р 31219230700003, МФО 851011, код одержувача: 37999654, УДКСУ у Дзержинському районі м. Харкова) адміністративно-господарські санкції за незайняті робочі місця, призначені для працевлаштування інвалідів, в сумі 194680,60 грн., обґрунтовуючи свої вимоги наступним.
Відповідно до вимог Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" Державне підприємство Завод "Електроважмаш" за 4 робочих місця, призначених для працевлаштування інвалідів і не зайняті інвалідами до 15.04.2013 року було зобов'язано самостійно сплатити адміністративно-господарські санкції у розмірі 194680,60 грн. Оскільки вищевказана сума відповідачем не сплачена, утворилась заборгованість. Вказана сума заборгованості по адміністративно - господарським санкціям підтверджується звітом за формою 10-ПІ за 2012 рік та розрахунком заборгованості по сплаті адміністративно - господарських санкцій.
Представником відповідача, Державного підприємства Завод "Електроважмаш", в ході судового розгляду справи були надані заперечення проти позову, в яких зазначено, що позовні вимоги позивача є такими, що не підлягають задоволенню, з огляду те, що відповідачем кожні 10 днів подавалися звіти до центру зайнятості про наявність вакантних місць, тому вважає, що його обов'язок по створенню робочих місць для інвалідів виконано. Також зазначив, що у відповідача є обов'язок щодо створення робочих місць для інвалідів, але немає обов'язку самостійного пошуку інвалідів.
Представник позивача - Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів Золотухіна О.А. - позовні вимоги підтримала в повному обсязі з підстав, викладених у позовній заяві. Додатково надала лист Харківського міського центру зайнятості, в якому зазначено про неподання протягом 2012 року відповідачем звітів, в яких було б зазначено про потребу в працевлаштуванні саме інвалідів. Також зазначила, що подання звітів без відмітки про потребу в працевлаштуванні саме інвалідів, як це робив відповідач, не свідчить про створення робочих місць для інвалідів.
Представник відповідача - Державного підприємства Завод "Електроважмаш" Яковенко О.Г. - в задоволенні позовних вимог просила відмовити, посилаючись на обставини, викладені у запереченнях.
Суд, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, встановив такі обставини.
Згідно Звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2012 рік, наданого Державним підприємством Завод "Електроважмаш" до Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів, середньооблікова численність штатних працівників облікового складу Державного підприємства Завод "Електроважмаш" у 2012 році становить 5582 осіб, середньооблікова чисельність інвалідів на підприємстві у 2012 році - 219 осіб, чисельність інвалідів - штатних працівників, які повинні працювати на підприємстві - 223 особи (а.с. 5).
У зазначеному звіті відповідачем самостійно визначено суму адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі 194680,60 грн.
Згідно ч.ч. 1, 2, 3 ст. 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, встановлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньо облікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця. Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті, і забезпечують працевлаштування інвалідів. При розрахунках кількість робочих місць округлюється до цілого значення. Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно здійснюють працевлаштування інвалідів у рахунок нормативів робочих місць виходячи з вимог статті 18 цього Закону.
Відповідно, чисельність інвалідів - штатних працівників, які повинні були працювати у 2012 році в Державному підприємстві Завод "Електроважмаш" на робочих місцях, створених відповідно до нормативу робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів, встановленого ст. 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні", становить 223 особи.
Згідно Звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2012 рік форми 10 ПІ, наданого Державним підприємством Завод "Електроважмаш", на підприємстві за шифром 11 (інваліди) працювали 219 осіб, що свідчить про невиконання нормативу працевлаштування інвалідів відповідачем у кількості 4 осіб.
Відповідно до ч. 1 ст. 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньо облікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом. Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, на яких працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, у фізичної особи, яка використовує найману працю.
Вказана вище адміністративно-господарська санкція застосовується за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів. Так, відповідно до ч. 5 ст. 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" виконанням нормативу робочих місць у кількості, визначеній згідно з частиною першою цієї статті, вважається працевлаштування підприємством, установою, організацією, у тому числі підприємством, організацією громадських організацій інвалідів, фізичною особою, яка використовує найману працю, для яких це місце роботи є основним.
Працевлаштування - це система організаційних, економічних і правових заходів, направлених на забезпечення трудової зайнятості населення.
Відповідно до ч. 3 ст. 18 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні "№ 875-ХІІ від 21 березня 1991 року підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Таким чином, суд приходить до висновку, що покладення на підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, обов'язку працевлаштування інвалідів, передбачає виділення та створення робочих місць для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальних робочих місць, створення для них умов праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечення інших соціально-економічних гарантій, а також надання державній службі зайнятості інформації, необхідної для організації працевлаштування саме інвалідів.
Згідно з п. 2 Порядку подання підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів та інформації, необхідної для організації їх працевлаштування, затвердженого Постановою КМ України № 70 від 31.01.2007р., інформацію про наявність вільних робочих місць (вакантних посад) для працевлаштування інвалідів роботодавці подають центру зайнятості за місцем їх реєстрації як платників страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття за формою, затвердженою Мінпраці за погодженням з Держкомстатом.
Відповідно до ч. 4 ст. 20 Закону України «Про зайнятість населення», чинного на момент виникнення спірних відносин, підприємства, установи і організації незалежно від форми власності реєструються у місцевих центрах зайнятості за їх місцезнаходженням як платники збору до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, щомісяця подають цим центрам адміністративні дані у повному обсязі про наявність вільних робочих місць (вакансій), у тому числі призначених для працевлаштування інвалідів, та про працівників, які працюють неповний робочий день (тиждень), якщо це не передбачено трудовим договором, або не працюють у зв'язку з простоєм виробництва з не залежних від них причин, і в десятиденний строк - про всіх прийнятих працівників у порядку, встановленому законодавством. Несвоєчасна реєстрація або відмова від неї, порушення порядку подання адміністративних даних тягне за собою відповідальність, передбачену законом.
Таким чином, законодавством передбачена обов'язковість щомісячного подання підприємствами, установами і організаціями незалежно від форми власності звітності про наявність вільних робочих місць (вакансій), у тому числі призначених для працевлаштування інвалідів, до місцевих центрів зайнятості.
Судом встановлено, що відповідачем до районного центру зайнятості протягом 2012 року подавалися звіти форми 3-ПН "Про наявність вакансій" (а.с. 33-73), але в наданих звітах, у графі 15, в якій зазначаються додаткові вимоги до претендента на вакансію, зокрема, щодо наявності створених місць для працевлаштування інвалідів, не зазначалась інформація щодо необхідності працевлаштування громадян вказаної категорії (інвалідів), що також підтверджується інформацією Харківського міського центру зайнятості від 15.04.13 року за №ХМЦЗ-03-7598-22/13 (а.с.29).
Таким чином, судом встановлено факт невиконання відповідачем як роботодавцем заходів щодо інформування про наявність вакансій для працевлаштування інвалідів органів працевлаштування.
З огляду на наведене, суд не приймає до уваги заперечення відповідача щодо подачі ним звітів форми 3-ПН "Про наявність вакансій" без відмітки про необхідність працевлаштування інвалідів та, оскільки подання вказаних звітів не доводить виконання відповідачем обов'язку по інформуванню про наявність створених робочих місць для працевлаштування інвалідів.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що відповідачем не було вжито належних заходів для виконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів.
Відповідно до ч.4 ст. 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" адміністративно-господарські санкції розраховуються та сплачуються підприємствами, установами, організаціями, у тому числі підприємствами, організаціями громадських організацій інвалідів, фізичними особами, зазначеними в частині першій цієї статті, самостійно в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу, встановленого частиною першою статті 19 цього Закону. При цьому до правовідносин із стягнення адміністративно-господарських санкцій, передбачених цим Законом, не застосовуються строки, визначені статтею 250 Господарського кодексу України.
Процедура сплати підприємствами, установами, організаціями, у тому числі підприємствами, організаціями громадських організацій інвалідів, фізичними особами, що використовують найману працю, в яких за основним місцем роботи працює вісім і більше осіб, суми адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів регламентована Порядком сплати підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, суми адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 31 січня 2007 р. № 70 (далі -Порядок № 70).
Відповідно до п.п. 2, 3 Порядку № 70 роботодавці сплачують суму адміністративно-господарських санкцій відділенням Фонду соціального захисту інвалідів за місцем їх державної реєстрації як юридичних осіб або фізичних осіб - підприємців на балансовий рахунок 3510 в установах Національного банку, відкритий в органах Державного казначейства, або на балансовий рахунок 2510 в установах комерційних банків до 15 квітня року, що настає за роком, в якому відбулося порушення нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів.
Згідно наданого розрахунку до суми позову сума адміністративно-господарських санкцій склала 194680,60 грн. (а.с. 4).
На момент звернення до суду з позовом та розгляду справи судом вказана сума адміністративно-господарських санкцій відповідачем не сплачена.
Із врахуванням вищевикладених обставин суд вважає, що позовні вимоги обґрунтовані та з Державного підприємства Завод "Електроважмаш" підлягають стягненню адміністративно-господарські санкції в сумі 194680,60 грн.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 2, 8-14, 17, 50, 70, 71, 86, 94, 159, 160-163, 167, 185, 186 КАС України, суд -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Державного підприємства Завод "Електроважмаш" про стягнення адміністративно-господарських санкцій - задовольнити.
Стягнути з Державного підприємства Завод "Електроважмаш" (юридична адреса: 61089, м. Харків, просп. Московський, 299, код ЄДРПОУ 00213121, МФО 320627, р\р 260000134739 у ЗАТ "Дочірній банк Сбербанку Росії") на користь Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів (61022, м. Харків, Держпром, І під., 1 пов., к.16, код ЄДРПОУ 14070760, одержувач: р\р 31219230700003, МФО 851011, код одержувача: 37999654, УДКСУ у Дзержинському районі м. Харкова) адміністративно-господарські санкції за незайняті робочі місця, призначені для працевлаштування інвалідів, в сумі 194680.60 (сто девяносто чотири тисячі шістсот вісімдесят) грн.. 60 коп.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови виготовлено 27 травня 2013 року.
Суддя Білова О.В.