УХВАЛА
про залишення позовної заяви без руху
м. Черкаси
20 травня 2013 року Справа № 823/1744/13-а
Суддя Черкаського окружного адміністративного суду Трофімова Л.В., перевіривши матеріали адміністративного позову Черкаської виправної колонії управління державної пенітенціарної служби України Черкаській області (№ 62) (далі - ЧВК УДПтСУ в Черкаській області (№ 62)) до відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Черкаській області про скасування постанови про відкриття виконавчого провадження,
ВСТАНОВИВ:
ЧВК УДПтСУ в Черкаській області (№ 62), звернувшись до суду з адміністративним позовом, просить скасувати постанову відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Черкаській області про відкриття виконавчого провадження від 09.04.2013 року № ВП 37489619.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 107 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує чи відповідає вона вимогам, встановленим ст.106 КАС України.
Вивчивши позовну заяву, суддя вважає, що вона не відповідає вимогам ст. 106 КАС України, а тому повинна бути залишена без руху з нижче зазначених підстав.
За змістом ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Адміністративна процесуальна правосуб'єктність визначена статтею 48 Кодексу адміністративного судочинства України, а саме здатність особисто здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов'язки, у тому числі доручати ведення справи представникові (адміністративна процесуальна дієздатність), належить органам державної влади, іншим державним органам, органам влади Автономної Республіки Крим, органам місцевого самоврядування, їхнім посадовим і службовим особам, підприємствам, установам, організаціям (юридичним особам).
Відповідно до ч. 4 ст. 106 КАС України позовна заява підписується позивачем або його представником із зазначенням дати її підписання.
Позовна заява підписана в.о. начальника установи - начальника арештного дому ЧВК УДПтСУ - ОСОБА_1. Проте, у порушення вимог статті 106 КАС України позивачем до позовної заяви не надано документів (витяг з єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців станом на час розгляду справи, довідка з ЄДРПОУ, наказ на в.о. начальника установи - ОСОБА_1), що дозволяли би встановити повноваження ОСОБА_1.
За приписами ч. 3 ст.106 КАС України до позовної заяви додається також документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати.
Підпунктом 3.1 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» встановлена ставка судового збору за подання до адміністративного суду: позову майнового - 1 відсоток розміру майнових вимог, але не менше 0,1 розміру мінімальної заробітної плати та не більше 2 розмірів мінімальних заробітних плат; а позову немайнового характеру - 0,03 розміру мінімальної заробітної плати. Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі. Відповідно до ст. 13 Закону України «Про державний бюджет України на 2013 рік» з 1 січня 2013р. установлена мінімальна заробітна плата у розмірі 1 147 грн. Суддя зазначає, що зі змісту оскаржуваної постанови наявної у матеріалах позовної заяви вбачається, що сума грошового зобов'язання становить 680 грн., тому у контексті вказаного судовий збір за звернення до адміністративного суду становить 114 грн. 70 коп., натомість позивачем сплачено судовий збір у сумі 34 грн. 41 коп.
Відповідно до ст. 99 КАС України адміністративний позов може бути подано у межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Частиною 2 ст.181 (особливості провадження у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності державної виконавчої служби) КАС України встановлено, що позовну заяву може бути подано до суду у десятиденний строк з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод чи інтересів.
Статтею 100 КАС України встановлено, що адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд за заявою особи, яка його подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.
Дослідивши зміст позовної заяви, суддя зазначає, що позивачем не вказано дату, та не надано доказів стосовно того, коли позивач дізнався або повинен був дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до постанови Верховної Ради України від 12.09.1991р. «Про порядок тимчасової дії на території України окремих актів законодавства Союзу РСР» до прийняття відповідних актів законодавства України на території республіки застосовуються акти законодавства Союзу РСР з питань, що не врегульовані законодавством України, за умови, що вони не суперечать Конституції і законам України.
Згідно з абз. 4 п. 1 Указу президії Верховної Ради СРСР від 4 серпня 1983 р. №9779-X «Про порядок видачі і засвідчення підприємствами, установами та організаціями копій документів що стосуються прав громадян», дійсність копії документа засвідчується підписом керівника чи уповноваженої на те особи і печаткою. На копії вказується дата її видачі і робиться відмітка про те, що оригінал документа знаходиться на даному підприємстві, установі, організації. Так, підприємства, установи та організації зобов'язані засвідчити вірність копій документів, необхідних для подання громадянами в ці підприємства, установи, організації, якщо законодавством не передбачено подання копій таких документів, засвідчених у нотаріальному порядку.
Постановою Кабінету Міністрів України від 30.11.2011 р. № 1242 затверджено Типову інструкцію з діловодства у центральних органах виконавчої влади, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих органах виконавчої влади, в якій передбачено порядок видачі копій документів (далі - Інструкція). Зокрема, згідно пункту 76 Інструкції установа може засвідчувати копії лише тих документів, що створюються в ній, а також у випадках, передбачених в абзаці другому цього пункту. Копія документа виготовляється і видається тільки з дозволу керівника установи, його заступників або керівника структурного підрозділу.
У разі підготовки документів для надання судовим органам, під час вирішення питань щодо прийняття громадян на роботу, навчання, засвідчення їх трудових, житлових та інших прав у взаємовідносинах з установою, а також під час формування особових справ працівників установа може виготовляти копії документів, виданих іншими установами (копії дипломів, свідоцтв про одержання освіти тощо).
Пунктом 77 Інструкції визначено, що напис про засвідчення документа складається із слів "Згідно з оригіналом", найменування посади, особистого підпису особи, яка засвідчує копію, її ініціалів (ініціалу імені) та прізвища, дати засвідчення копії і проставляється нижче реквізиту документа "Підпис".
Разом з тим, позивачем надано ксерокопії: постанови про накладення штрафу від 19.02.2013 року № ВП 35442760, постанови про закінчення виконавчого провадження від 11.03.2013 року № ВП 35442760, постанови про відкриття виконавчого провадження від 09.04.2013 року № ВП 37489619, опису вкладення до цінного листа № 05251815 на ім'я Чорнобаївського районного суду Черкаської області, рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення, листа державному виконавцю відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції від 28.03.2013р. вих. № 15/1151, листа державному виконавцю відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції від 15.05.2013р. вих. №15/1744, що не завірено в установленому порядку.
Насамкінець, суддя зазначає, що всі документи, що надаються позивачем до суду, повинні також містити їх копії відповідно до кількості відповідачів і третіх осіб.
За таких обставин позовна заява не відповідає вимогам адміністративного процесуального законодавства, а тому, згідно ст. 108 Кодексу КАС України, підлягає залишенню без руху з наданням позивачу строку до 27 червня 2013р. для усунення недоліків.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 106, 108 КАС України,
УХВАЛИВ:
Позовну заяву ЧВК УДПтСУ в Черкаській області (№ 62) до відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Черкаській області про скасування постанови про відкриття виконавчого провадження залишити без руху.
Надати ЧВК УДПтСУ в Черкаській області (№ 62) строк до 27 червня 2013р. для усунення недоліків позовної заяви.
Роз'яснити ЧВК УДПтСУ в Черкаській області, що у разі невиконання вимог цієї ухвали позовна заява буде вважатись неподаною та повернута позивачеві.
Копію ухвали надіслати ЧВК УДПтСУ в Черкаській області.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строків подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі, в 5-ти денний строк з дня постановлення ухвали, апеляційної скарги. Якщо ухвалу було постановлено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя Л.В.Трофімова