УКРАЇНА
Господарський суд
Житомирської області
————————————————————————————————————————
* 10002, м. Житомир, майдан Путятинський, 3/65, '481-620
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Від "19" лютого 2009 р.
Справа № 11/937
Господарський суд Житомирської області у складі:
Головуючого судді
судді Маріщенко Л.О.
судді
за участю представників сторін
від позивача Магомаєв М.Р. дов. від 10.09.08 р.
від відповідача Лукащук Л.А. - дор. №11-к від 14.01.09;
розглянув справу за позовом Державного підприємства "Придніпровська залізниця" (м. Дніпропетровськ)
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Фірма "Листопад" (смт. Гуйва)
про стягнення 38440,00 грн.
Позивачем пред'явлено позов про стягнення на його користь з відповідача 38440,00 грн. штрафу.
В судовому засіданні представник позивача позов підтримав.
Відповідач позовні вимоги заперечує з підстав викладених у відзиві на позовну заяву від 18.11.08 (а.с. 31, 32) та у додаткових поясненнях до відзиву №10 від 14.01.09 (а.с. 52, 53), зокрема, зазначає:
Стаття 52 Статут залізниць України визначає, що на станціях призначення залізниця зобов'язана перевірити масу, кількість місць і стан вантажу у разі прибуття вантажів у вагонах навалом і насипом за вимогою одержувача у розмірах, передбачених Правилами. Перевірка маси вантажу була здійснена на ст. Восточна ВАТ "Запоріжсталь", що підтверджується копією наданого позивачем технічного паспорту вагонних ваг.
Як стверджує відповідач стаття 52 вищезазначеного Статуту не визначає, що перевірка маси вантажу здійснюється на станції вантажоодержувача, а це піддає сумніву достовірність даних, зазначених в комерційних актах.
Згідно ст. 129 Статуту комерційний акт складається для засвідчення невідповідності найменування, маси і кількості місць вантажу, багажу чи вантажобагажу натурою з даними, зазначеними у транспортних документах.
Згідно комерційного акту, при перевірці виявлена саме недостача вантажу, а не неправильне зазначення відправником його маси.
Пуктом 2.6. Правил оформлення перевізних документів визначено, що якщо після оформлення перевізних документів на прийнятий до перевезення вантаж на станції відправлення була виявлена невідповідність між фактичною кількістю вантажу і зазначеною в перевізних документах, то відправник повинен привести фактичну кількість вантажу до кількості зазначеної в перевізних документах (довантажити, вивантажити) або оформити нові перевізні документи, зазначивши в них виявлену фактичну кількість вантажу.
Статтею 24 Статуту передбачено, що залізниця має право перевіряти правильність відомостей про вантаж, зазначених відправником у накладній, на станції відправлення, під час перевезення та на станції призначення. Визначення маси вантажу при відправлені здійснювалось на повірених вагах ст. Житомир Південно-Західної залізниці. Надання додаткової послуги (зважування) підтверджується накопичувальною карткою № 02043896 за 02.04.2008р., оплата переліком №0404 від 04.04.2008р., а також записом в книзі переважування на вагонних вагах станції Житомир форми ГУ-36, що на думку відповідача, підтверджує правильність зазначення даних в накладній та відсутність вини відправника в невідповідності маси вантажу, зазначеному в транспортних документах.
Твердження позивача, що вантажі, завантажені відправником у вагони відкритого типу (платформи, напіввагони тощо), приймаються залізницею до перевезення шляхом візуального огляду вагона, вантажу, його маркування та кріплення у вагоні без перевірки маси та кількості вантажу, не відповідають дійсності. На думку відповідача, маса вантажу була визначена безпосередньо Залізницею, а отже вина відповідача у неправильному визначенні маси вантажу у накладній відсутня, що звільняє останнього від цивільно-правової відповідальності.
Крім того, у своїх додаткових поясненнях відповідач просить, у разі відхилення доводів про відсутність його вини, зважити на всі обставини справи, та виходячи із загальних засад цивільного законодавства добросовісності, справедливості та розумності, врахувавши роз'яснення Вищого господарського суду України від 29.09.2008р. №04-5/225, зменшити розмір штрафу.
Представник відповідача в судовому засіданні вимоги викладені у відзиві на позов та доповненнях до нього підтримав в повному обсязі.
Заслухавши пояснення представника позивача та відповідача, дослідивши матеріали справи, господарський суд, -
ВСТАНОВИВ:
У квітні 2008 року по залізничній накладній № 32969816 (а.с. 8) на станцію Запоріжжя Ліве Придніпровської залізниці на адресу ВАТ "Запоріжсталь" в залізничному напіввагоні № 66709981 надійшов вантаж: лом сталевий, відправлений зі станції Житомир Південно-Західної залізниці, відправник Товариство з обмеженою відповідальністю "Фірма"Листопад" (відповідач).
На станції призначення, була проведена видача вантажу вантажоодержувачу з перевіркою маси вантажу у напіввагоні № 66709981.
В ході перевірки було встановлено, що маса вантажу, вказана в залізничних накладних у графі "маса вантажу в кг., визначена відправником" не відповідає масі вантажу на станції призначення.
Згідно з ч. 1 ст. З Закону України "Про залізничний транспорт", законодавство про залізничний транспорт загального користування складається з Закону країни "Про транспорт", цього Закону, Статуту залізниць України, який затверджується Кабінетом Міністрів України, та інших актів законодавства України.
Частиною 2 вищезазначеної статті Закону України "Про залізничний транспорт" передбачено, що нормативні документи, що визначають порядок і умови перевезень, користування засобами залізничного транспорту загального користування, безпеки руху, охорони праці, забезпечення громадського порядку, перетину залізничних колій іншими видами транспорту і комунікаціями, пожежної безпеки, санітарні норми та правила на залізничному транспорті України є обов'язковими для всіх юридичних і фізичних осіб на території України.
Згідно з ч.5 ст. 307 Господарського кодексу України, умови перевезення вантажів видами транспорту, а також відповідальність суб'єктів господарювання за цими перевезеннями визначаються транспортними кодексами, транспортними статутами та іншими нормативно-правовими актами.
Стаття 2 Статуту залізниць України визначає обов'язки, права і відповідальність залізниць, а також підприємств, установ і громадян, які користуються залізничним транспортом.
Відповідно до ст.6 Статуту, накладна є обов'язковою двосторонньою письмовою формою угоди на перевезення вантажу, яка укладається між відправником та залізницею на користь третьої сторони - одержувача.
Згідно з п.2.1 та п.2.2 розділу 2 "Правил оформлення перевізних документів", затверджених наказом Міністерства транспорту України №644 від 21.11.2000р., графи "Маса вантажу в кг. визначена відправником" та "Спосіб визначення маси" - заповнюються відправником.
Відповідно до ст. 37 вищезазначеного Статуту та п.5 "Правил приймання вантажів до перевезення", затверджених наказом Міністерства транспорту України №644 від 21.11.2000р., маса вантажу визначається відправником.
Відповідно до п.2.3 "Правил оформлення перевізних документів", правильність внесених в накладну відомостей своїм підписом засвідчує представник відправника.
Згідно ст. 52 Статуту, на станціях призначення залізниця зобов'язана перевірити масу, кількість місць і стан вантажу у разі прибуття вантажів у вагонах навалом і насипом за вимогою одержувача у розмірах, передбачених правилами.
Крім того, згідно з п. 12 "Правил видачі вантажів", затверджених наказом Міністерства транспорту України №644 від 21.11.2000р., при наявності на станції призначення або в одержувача вагонних ваг залізниця може здійснювати перевірку маси вантажів, що перевозяться навалом і насипом і прибули без ознак утрати, відповідно до договору між залізницею і одержувачем.
У відповідності зі ст. 129 Статуту, обставини, що можуть бути підставою для матеріальної відповідальності залізниці, вантажовідправника, вантажоодержувача, пасажирів під час залізничного перевезення, засвідчуються комерційними актами або актами загальної форми, які складають станції залізниць. Комерційний акт складається для засвідчення невідповідності найменування, маси і кількості місць вантажу, багажу чи вантажобагажу натурою з даними, зазначеними у транспортних документах.
Так, згідно заявки вантажоодержувача №1733 (а.с. 23), за результатами перевірки відповідності вантажу з даними, зазначеними у транспортних документах було складено комерційний акт № БН 755566/256 від 05.04.2008р. (а.с.9).
В даному акті зазначено слідуюче: згідно ст. 52 Статуту залізниць України на підставі договору було видано вантаж одержувачу з перевантаженням вагону на справних електронних вагонних вагах вантажоодержувача №39/2Е (ВАТ"Запоріжсталь"), повірених 10.01.2008р. Згідно документів значиться маса вантажу брутто: 77860 кг., тара з бруса: 22800 кг., нетто: 55060 кг., фактично виявилось - маса брутто: 75850 кг. тара з бруса: 22800 кг., нетто: 53050 кг., що менше зазначеної в накладній на 2010 кг. В комерційному відношенні: завантаження у вагоні нижче рівня бортів на 10см., металобрухт пакетовано, пакети завантажено щільно один до одного, вільних місць не має, на поверхню вантажу нанесено маркування вапняним розчином, маркування не порушено.
Таким чином, вищевикладене підтверджує факт неправильного зазначення маси вантажу відправником в накладній та спростовує посилання відповідача на те, що при перевірці була виявлена саме недостача вантажу.
За п.3.4 Правил оформлення перевізних документів, які затверджені наказом Міністерства транспорту України №644 від 21.11.2000, визначено, що в накладній графа "Маса вантажу в кг, визначена залізницею" - заповнюється, якщо масу вантажу визначено залізницею.
Як вбачається з залізничної накладної № 32969816 (а.с. 8), маса вантажу була визначена вантажовідправником. Правильність внесених даних підтверджена представником відповідача - менеджером Мургой К.В. В графі „маса вантажу у кг. визначена" заповнено стовпчик „відправником" - брутто 77860, тара 22800, нетто 55060. В графі, якою передбачено підпис представника залізниці у випадку визначення маси вантажу залізницею і за її участю, відсутній підпис представника залізниці.
Відповідачем до матеріалів справи було також долучено копію накопичувальної картки №02043896 за період з 02.04.2008 року до 02.04.2008 року (а.с. 36). Як вбачається з даної картки, відповідачу було надано послугу за кодом 160/001.
Згідно з переліком єдиних кодів зборів та штрафів, які стягуються при перевезенні вантажів залізничним транспортом, код 160 передбачає надання наступної послуги:
- Зважування й перевірка одержувачем (відправником) маси вантажів при прийманні, видачі і перевантаженні у випадках, не передбачених правилами.
В ч. 26 розділу 1 Збірника тарифів на перевезення вантажів залізничним транспортом України - Тарифне керівництво № 1, затвердженого наказом Міністерства транспорту України за №551 від 15.11.1999р., зазначено перелік видів перевезень, робіт і послуг, які виконуються залізничним транспортом за вільними тарифами. Пунктом 10 даного розділу, зокрема, передбачена послуга:
- Зважування й перевірка одержувачем (відправником) маси вантажів при прийманні, видачі і перевантаженні у випадках, не передбачених Правилами.
В даному випадку результати зважування вагону відповідачем у відповідності з пп.. 1 п. 42 Інструкції з ведення станційної комерційної звітності, затвердженої наказом Укрзалізниці від 04.06.2003 року № 147-ц, також заносяться до Книги зважування вантажів на вагонних вагах форми ГУ-36.
За ст. 122 Статуту, за неправильно зазначені у накладній масу, кількість місць вантажу, його назву, код та адресу одержувача з відправника, порта стягується штраф у розмірі згідно із статтею 118 цього Статуту. При цьому відправник несе перед залізницею відповідальність за наслідки, які виникли.
Згідно ст.118 Статуту, за пред'явлення вантажу, який заборонено до перевезень або який потребує під час перевезення особливих заходів безпеки, та з неправильним зазначенням його найменування або властивостей, з відправника, крім заподіяних залізниці збитків і витрат, стягується штраф у розмірі п'ятикратної провізної плати за всю відстань перевезення.
Підставою для покладання на відправника відповідальності за неправильне зазначення ним відомостей про масу вантажу є комерційний акт, складений у випадках передбачених ст.129 Статуту.
Згідно з накладною № 32969816 загальна сума провізної плати складає 7688,00грн.
Відповідно до розрахунку поданого позивачем, розмір штрафу складає 38440,00грн. (7688 X 5).
04.08.2008р. позивач звернувся до відповідача з претензією №13-01/24 щодо сплатити суму штрафу (а.с.10).
Вищезазначена претензія була залишена відповідачем без розгляду та задоволення.
Відповідно до вимог ст. 33 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.
Суд відхиляє заперечення відповідача, викладені у відзиві на позов (а.с. 31, 32) та додаткових письмових поясненнях (а.с. 52, 53), як необґрунтовані з підстав, що були викладені вище.
Разом з тим, як зазначає відповідач, розмір штрафу, який просить стягнути відповідач, не співрозмірний із реальними обставинами справи, оскільки порушення, які на думку позивача, допущені відповідачем, не завдали жодних збитків залізниці.
У відповідності до статті 551 Цивільного кодексу України, розмір неустойки, (до якої віднесено штраф і пеню) встановлюється договором або актом цивільного законодавства і може бути зменшений за рішенням суду, якщо він значно перевищує розмір збитків, та за наявності інших обставин, які мають істотне значення.
Стаття 233 Господарського кодексу України також встановлює, що у разі, якщо порушення зобов'язання не завдало збитків іншим учасникам господарських відносин, суд може з урахуванням інтересів боржника зменшити розмір належних до сплати штрафних санкцій.
Пункт 3 статті 83 Господарського процесуального кодексу України надає право суду у виняткових випадках зменшувати розмір неустойки (штрафу, пені), яка підлягає стягненню зі сторони, що порушила зобов'язання.
Виходячи із загальних засад, встановлених у статті 3 Цивільного кодексу України, а саме - справедливості, добросовісності та розумності, беручи до уваги те, що розмір штрафу, який підлягає сплаті відповідачем на користь позивача, значно перевищує розмір плати за вартість наданих відповідачем послуг, що може вплинути на фінансовий стан відповідача, а також враховуючи, що порушення з боку вантажовідправника не завдало збитків залізниці та іншим учасникам господарських відносин, у відповідності до п. 6.4 роз'яснень президії Вищого господарського суду України від 29.05.2002р. №04-5/225 "Про деякі питання практики вирішення спорів, що виникають з перевезення вантажів залізницею" (зі змінами та доповненнями від 29.09.2008р.), суд, зважаючи на тяжке фінансового становища відповідача (збитковість підприємства), що підтверджується довідкою №8 від 13.01.2009р., балансом та звітом про фінансові результати (а.с. 56, 57), відповідно до ч.2 ст.233 ГК України, керуючись правами, наданими п.З ст.83 ГПК України, вважає за можливе зменшити розмір нарахованого штрафу до 4000,00грн.
Враховуючи викладене, господарський суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню на суму 4000,00 грн. штрафу.
Витрати, пов'язані з оплатою державного мита та за інформаційно-технічне забезпечення судового процесу покладаються на відповідача, оскільки останній спонукав позивача звернутися з позовом до суду.
Керуючись ст.ст. 49, 82 - 85 ГПК України, господарський суд,-
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити частково.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Фірма" Листопад", 12442, Житомирський район, смт.Гуйва, 2, кв.5, ідентифікаційний код 32805418 на користь Державного підприємства "Придніпровська залізниця" в особі Запорізької дирекції залізничних перевезень ДП "Придніпровська залізниця", 49600, м. Дніпропетровськ, пр. Карла Маркса,108, ідентифікаційний код 01073828 (р/р 26007000215001 в ДФ АБ "Експрес-банк", код 04713145, МФО 306964):
- 4000,00 грн. штрафу;
- 384,40 грн. витрат на оплату державного мита;
- 118,00 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Рішення господарського суду Житомирської області набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання.
Суддя
Маріщенко Л.О.
дата підписання 02.03.09 р.
Віддрукувати:
1 - в справу
2 - позивачу
3 - відповідачу