ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 травня 2013 року Справа № 803/964/13-a
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Лозовського О.А.,
при секретарі судового засідання Козак О.А.,
за участю позивача ОСОБА_1,
представника відповідача Сургент Г.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів Державної податкової служби у Волинській області про визнання нечинним та скасування рішення про застосування фінансових санкцій №030251 від 04.04.2013 року,
ВСТАНОВИВ:
Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 звернувся з позовом до Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів Державної податкової служби у Волинській області (далі - РУ ДСАТ ДПС України у Волинській області) про визнання нечинним та скасування рішення про застосування фінансових санкцій №030251 від 04.04.2013 року.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 13.03.2013 року працівниками РУ ДСАТ ДПС України у Волинській області проведена перевірка торгового павільйону, який знаходиться за адресою: АДРЕСА_1, в якому здійснює підприємницьку діяльність фізична особа-підприємець ОСОБА_1. За результатами перевірки складено акт №54/21-02/НОМЕР_1 від 14.03.2013 року, в якому встановлено порушення таких вимог законодавства: п.13 ст.3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" - розбіжність готівкових коштів; ст.11-1 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв і тютюнових виробів" - реалізація товарів за цінами нижчими ніж у виробника або імпортера таких тютюнових виробів; постанови Кабінету Міністрів України "Про встановлення розміру мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв" - реалізація алкогольних виробів нижче встановлених мінімальних роздрібних цін.
За результатами перевірки 04.04.2013 року начальником РУ ДСАТ ДПС України у Волинській області прийнято рішення №030251 про застосування до позивача фінансових санкцій в розмірі 6 000 грн., а саме: 5 000 грн. - за роздрібну торгівлю вином за цінами нижчими за встановлені мінімальні роздрібні ціни на вино та 1 000 грн. - за роздрібну торгівлю тютюновими виробами за цінами, вищими від максимальних роздрібних цін на тютюнові вироби, встановлених виробником або імпортером таких тютюнових виробів.
Проте, на думку позивача, з такими висновками відповідача погодитися не можна, оскільки ні акт перевірки, ні рішення про застосування фінансових санкцій не містить чіткої фіксації правопорушень.
Вказує, що до відома фізичних осіб підприємців не доводилися відомості про нормативи цін на тютюнові та алкогольні вироби, які продаються у вільному обороті. Відповідна ліцензія на здійснення торгівлі є наявною у позивача і відповідно будь-яких інших обмежень, як ліцензування, на даний вид діяльності законодавством не встановлено. У зв'язку з чим, позивач вважає, що доказів порушення ним нормативів цін для продажу алкоголю та тютюнових виробів в документах перевірки не наведено, оскільки ці нормативи не доведені до відома підприємця.
Крім того, зазначив, що розгляд справи про застосування фінансових санкцій не проводився публічно, відкрито, гласно та відповідно без дотримання права на захист, оскільки він не був повідомлений про те, коли саме буде розглядатися справа про накладення фінансових санкцій.
На підставі вищевикладеного, просить рішення про застосування фінансових санкцій №030251 від 04.04.2013 року визнати нечинним та скасувати.
Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав викладених у позовній заяві та просив їх задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечила. В поданих до суду письмових запереченнях зазначила, що працівниками регіонального управління 13.03.2013 року було проведено перевірку торгового павільйону, який знаходиться за адресою: АДРЕСА_1. Перевірка здійснена на підставі наказу регіонального управління Департаменту CAT ДПС України у Волинській області від 12.03.2013 року №86 та направлень на фактичну перевірку від 12.03.2013 року №122 та №123. Вказує, що актом перевірки №54/21-02/НОМЕР_1 від 14.03.2013 року встановлено порушення: вимог п.13 ст.3 Закону України №265/95-ВР від 06.07.1995 року "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", а саме: - невідповідність суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків, сумі коштів, яка зазначена в денному звіті; факт роздрібної торгівлі вином (вермут з коньяком міцний) за цінами, нижчими від розміру мінімальної роздрібної ціни на вино, яка встановлена постановою КМУ №957 від 30.10.2008 року „Про встановлення розміру мінімальних оптово-відпускних та роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв", а саме: 13.03.2013 року згідно фіскального чеку №0619 було придбано 1 пляшку вермуту з коньяком міцного "Слива" ТМ "Любий край" виробництва ПрАТ "Люботинський завод Продтовари" ємністю 0,5 л міцністю 18 об. спирту за роздрібною ціною 12, 85 грн.; факт роздрібної торгівлі тютюновими виробами за цінами, вищими від максимальній роздрібних цін на тютюнові вироби, встановлені виробником та або імпортером таких тютюнових виробів, а саме: згідно фіскального чека №0624 від 13.03.2013 року було придбано 1 пачку сигарет "Bond street super slims blue silk" за ціною 9, 50 грн. (згідно інформації, нанесеної на споживчу упаковку сигарет, виробник даних сигарет ПрАТ "Філіп Морріс Україна", дата виготовлення 28.05.2012 року максимальна роздрібна ціна 9, 00 грн., маркована маркою акцизного податку НОМЕР_2, 12/2), чим порушено ст.11-1 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" від 19.12.1995 року №481/95-ВР. В торговому обороті перебувала 1 пачка сигарет "Bond street super slims blue silk".Вартість вище описаних сигарет за завищеною роздрібною ціною становить 9,00 грн. (1шт.*9,00 грн.).
За результатами розгляду матеріалів перевірки позивача, начальником регіонального управління Департаменту CAT ДПС України у Волинській області прийнято рішення від 04 квітня 2013 року №030251 про застосування фінансових санкцій до позивача в розмірі 6 000 грн., в тому числі: 5 000 грн. - за роздрібну торгівлю вином за цінами, нижчими за встановлені мінімальні роздрібні ціни на вино; 1 000 грн. - за роздрібну торгівлю тютюновими виробами за цінами, вищими від максимальних роздрібних цін на тютюнові вироби, встановлених виробником або імпортером таких тютюнових виробів.
Враховуючи вищевикладене, представник відповідача просить відмовити в задоволенні позовних вимог позивача повністю.
Заслухавши пояснення позивача та представника відповідача, дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає позовні вимоги такими, що не підлягають задоволенню з наступних мотивів і підстав.
Відповідно до ст.16 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" №481/95-BP від 19.12.1995 року (далі - Закон №481/95-BP) контроль за дотриманням норм цього Закону здійснюють органи, які видають ліцензії, а також інші органи в межах компетенції, визначеної законами України.
Відповідно до пункту 1 Положення про Департамент контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової служби України затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 13.10.2011 року №1289 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 07.11.2011 року за № 1271/20009, Департамент контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів діє як самостійний функціональний підрозділ з правами юридичної особи у складі Державної податкової служби України і реалізує державну політику у сфері контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів, здійснює міжгалузеву координацію у даній сфері.
До повноважень органів державної податкової служби віднесено здійснення контролю за додержанням норм законодавства з питань регулювання обігу готівки (крім банків) та порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги), за наявністю документа, що підтверджує державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців відповідно до закону, ліцензій на провадження видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону, з наступною передачею матеріалів про виявлені порушення органам, які видали ці документи, наявністю торгових патентів, що передбачено підпунктом 20.1.29 пункту 20.1 статті 20 ПК України.
Згідно з пунктом 75.1 статті 75 ПК України для виконання покладених повноважень органи державної податкової служби мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Відповідно до пункту 80.2 статті 80 ПК України фактична перевірка може проводитися на підставі рішення керівника органу податкової служби, оформленого наказом, копія якого вручається платнику податків або його уповноваженому представнику під розписку до початку проведення такої перевірки та за наявності обставин, зокрема, отримання в установленому законодавством порядку інформації про порушення вимог законодавства в частині виробництва, обліку, зберігання та транспортування спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів та цільового використання спирту платниками податків, а також здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів (підпункт 80.2.5 пункту 80.2 статті 80 ПК України).
Судом встановлено, що 13.03.2013 року на підставі наказу РУ ДСАТ ДПС України у Волинській області №86 від 12.03.2013 року та направлень №122 та №123 від 12.03.2013 року проведено фактичну перевірку торгового павільйону, що знаходиться за адресою: Волинська область, АДРЕСА_1, де здійснює підприємницьку діяльність фізична особа-підприємець ОСОБА_1, у присутності продавця ОСОБА_3, яка отримала копії наказу та направлень на перевірку, що також підтверджується матеріалами справи.
За результатами проведеної перевірки складено акт №54/21-02/НОМЕР_1 від 14.03.2013 року, в якому відповідачем зафіксовані порушення, а саме: вимог п.13 ст.3 Закону України №265/95-ВР від 06.07.1995 року "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", а саме: - невідповідність суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків, сумі коштів, яка зазначена в денному звіті; факт роздрібної торгівлі вином (вермут з коньяком міцний) за цінами, нижчими від розміру мінімальної роздрібної ціни на вино, яка встановлена постановою КМУ №957 від 30.10.2008 року „Про встановлення розміру мінімальних оптово-відпускних та роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв", а саме: 13.03.2013 року згідно фіскального чеку №0619 було придбано 1 пляшку вермуту з коньяком міцного "Слива" ТМ "Любий край" виробництва ПрАТ "Люботинський завод Продтовари" ємністю 0,5 л міцністю 18 об. спирту за роздрібною ціною 12, 85 грн.; факт роздрібної торгівлі тютюновими виробами за цінами, вищими від максимальній роздрібних цін на тютюнові вироби, встановлені виробником та або імпортером таких тютюнових виробів, а саме: згідно фіскального чека №0624 від 13.03.2013 року було придбано 1 пачку сигарет "Bond street super slims blue silk" за ціною 9, 50 грн. (згідно інформації, нанесеної на споживчу упаковку сигарет, виробник даних сигарет ПрАТ "Філіп Морріс Україна", дата виготовлення 28.05.2012 року максимальна роздрібна ціна 9, 00 грн., маркована маркою акцизного податку НОМЕР_2, 12/2), чим порушено ст.11-1 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" від 19.12.1995 року №481/95-ВР. В торговому обороті перебувала 1 пачка сигарет "Bond street super slims blue silk".Вартість вище описаних сигарет за завищеною роздрібною ціною становить 9,00 грн.
Відповідно до статті 1 Закону № 481/95-BP мінімальні і дрібні ціни на алкогольні напої - ціни, які визначаються виходячи з мінімальних оптово-відпускних цін на цю продукцію та торговельної надбавки.
Статтею 18 Закону №481/95-BP надано право Кабінету Міністрів України встановлювати мінімальні оптово-відпускні та роздрібні ціни на алкогольні напої.
Так, згідно постанови Кабінету Міністрів України №957 від 30.10.2008 року „Про встановлення розміру мінімальна оптово-відпускних та роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв", з 05.08.2011 року мінімальна роздрібна ціна 1 пляшки вина ємністю 0,5 л міцність 18 об. спирту, становить 12, 86 грн.
Разом з тим, відповідно до ст.17 Закону №481/95-ВР до суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі оптової або роздрібної торгівлі коньяком, алкогольними напоями, горілкою, лікеро-горілчаними виробами та вином за цінами, нижчими за встановлені мінімальні оптово-відпускні або роздрібні ціни на такі напої - 100 відсотків вартості отриманої партії товару, розрахованої виходячи з мінімальних оптово-відпускних або роздрібних цін, але не менше 5000 гривень.
Поряд з тим, як вбачається з акту перевірки №54/21-02/НОМЕР_1 від 14.03.2013 року, відповідачем встановлено факт реалізації 13.03.2013 року згідно фіскального чеку №0619, однієї пляшки вермуту з коньяком міцного "Слива" ТМ "Любий край" виробництва ПрАТ "Люботинський завод Продтовари" ємністю 0,5 л міцністю 18 об. спирту за роздрібною ціною 12, 85 грн., тобто за ціною, нижчою за встановлені мінімальні оптово-відпускні або роздрібні ціни на такі напої.
При цьому, судом встановлено, що вермут з коньяком міцний "Слива" ТМ "Любий край" виробництва ПрАТ "Люботинський завод Продтовари" ємністю 0,5 л міцністю 18 об. спирту позивачем отримано від ТзОВ "ТД"Міжрегіональні ресурси" по накладній №18832 від 18.02.2013 року в кількості 20 пляшок на загальну суму 177 грн.
Таким чином, фінансова санкція за роздрібну торгівлю коньяком, алкогольними напоями, горілкою, лікеро-горілчаними виробами та вином за цінами, нижчими за встановлені мінімальні оптово-відпускні або роздрібні ціни на такі напої становитиме 5 000 грн., оскільки 100% вартості отриманої партії товару, виходячи із мінімальних роздрібних цін становить 257, 20 грн. (20*12, 86 грн.), що менше 5 000 грн.
Крім того, за роздрібну торгівлю тютюновими виробами за цінами, вищими від максимальних роздрібних цін на тютюнові вироби, встановлених виробниками або імпортерами таких тютюнових виробів, Законом України №481/95-ВР передбачена відповідальність у вигляді штрафу в розмірі 100 відсотків вартості товару, але не менше 1000 гривень.
Враховуючи те, що згідно фіскального чека №0624 від 13.03.2013 року було придбано 1 пачку сигарет "Bond street super slims blue silk" за ціною 9, 50 грн. , в той час як максимальна роздрібна ціна становить 9, 00 грн.(згідно інформації, нанесеної на споживчу упаковку сигарет), тому фінансова санкція за дане порушення буде становити 1000 грн., оскільки 100% вартості товару 9,00 грн., що менше 1000 грн.
Як встановлено судом, на підставі матеріалів фактичної перевірки у зв'язку із виявленими порушеннями - продажем алкогольних напоїв за цінами, нижчими за встановлені мінімальні роздрібні ціни на такі напої та продажем тютюнових виробів за цінами, вищими від максимальних роздрібних цін на тютюнові вироби, встановлених виробниками або імпортерами таких тютюнових виробів - начальником РУ ДСАТ ДПС України у Волинській області, відповідно до статті 17 Закону №481/95-BP, прийнято рішення №030251 від 04.04.2013 року про застосування до позивача фінансових санкцій у розмірі 6 000 грн. в тому числі: 5 000 грн. - за роздрібну торгівлю вином за цінами, нижчими за встановлені мінімальні роздрібні ціни на вино; 1 000 грн. - за роздрібну торгівлю тютюновими виробами за цінами, вищими від максимальних роздрібних цін на тютюнові вироби, встановлених виробником або імпортером таких тютюнових виробів.
Поряд з тим, суд не бере до уваги твердження позивача про порушення відповідачем порядку, строків розгляду справи та прийняття рішення про застосування фінансових санкцій з огляду на наступне.
Пунктом 8 Порядку застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.06.2003 року № 790, визначено, що рішення про застосування фінансових санкцій до суб'єкта підприємницької діяльності за порушення норм Закону складається за формою згідно з додатком до цього Порядку. Питання про застосування фінансових санкцій може розглядатися за участю представника суб'єкта підприємницької діяльності на його вимогу або на вимогу органу, що прийняв рішення про застосування санкцій.
Згідно із пунктом 2.8 Інструкції про порядок і строки розгляду матеріалів, які є підставою для застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", затвердженої наказом ДААК ДПА України від 08.07.2003 року №80, розгляд справи та прийняття рішення здійснюються у термін тридцяти робочих днів з моменту складання акта про порушення суб'єктом підприємницької діяльності вимог законодавства щодо умов провадження діяльності, що ліцензується, чи з дати реєстрації матеріалів перевірок, які надійшли на розгляд від правоохоронних, податкових та інших органів виконавчої влади. У разі необхідності отримання додаткових доказів по справі, термін розгляду матеріалів може бути продовжено на термін не більше ніж 6 місяців з дня виявлення порушення.
Виходячи з наведеного, суд дійшов висновку, що рішення про застосування фінансових санкцій від 04.04.2013 року №030251 прийняте відповідачем з дотриманням встановлених законодавством порядку та строків.
Крім того, в судовому засіданні не віднайшли свого підтвердження посилання позивача на порушення відповідачем його права на участь у прийнятті оскаржуваного рішення, оскільки позивач не звертався із вимогою розглянути питання про застосування фінансових санкцій за його участю.
З огляду на вищевикладене, суд дійшов висновку, що рішення РУ ДСАТ ДПС України у Волинській області від 04.04.2013 року №030251 прийняте з дотриманням вимог чинного законодавства України та в межах наданих відповідачу повноважень, а тому позовні вимоги щодо визнання нечинним та скасування цього рішення задоволенню не підлягають, в зв'язку з чим, в задоволенні позову слід відмовити повністю.
Керуючись статтями 11, 17, 158, частиною 3 статті 160, статтями 162, 163, 186 КАС України, на підставі Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв і тютюнових виробів", суд
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні адміністративного позову фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів Державної податкової служби у Волинській області про визнання нечинним та скасування рішення про застосування фінансових санкцій №030251 від 04.04.2013 року відмовити повністю.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, повний текст якої буде виготовлено 27 травня 2013 року. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Головуючий О.А.Лозовський