ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"13" травня 2013 р. м. Київ К-35348/09
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
Головуючого Моторного О.А.,
Суддів Борисенко І.В.,
Кошіля В.В.,
при секретарі - Струсевич Д.С.,
за участю представників:
позивача - не з'явився,
відповідача - Троян Ю.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Державної податкової інспекції у
м. Черкаси
на постанову Господарського суду Черкаської області від 14.04.2008
та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 16.07.2009
у справі №6/461 (22-а-35522/08)
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Черкаська м'ясна компанія»
до Державної податкової інспекції у м. Черкаси
про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,-
ВСТАНОВИВ:
Постановою Господарського суду Черкаської області від 14.04.2008, яка залишена без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 16.07.2009, задоволено позовні вимоги: визнано протиправними та скасовано податкові повідомлення-рішення Державної податкової інспекції в м. Черкаси від 08.02.2008 №0000062304/0; від 08.02.2008 №0000072304/0 та від 26.02.2008 №0000112304/0.
В касаційній скарзі відповідач просить скасувати рішення судів першої та апеляційної інстанцій та прийняти нове рішення про відмову у задоволенні позовних вимог, посилаючись на порушення судами норм матеріального права.
В запереченнях на касаційну скаргу позивач з доводами та вимогами заявника не погодився, просив скаргу залишити без задоволення, оскаржувані рішення - без змін.
В судове засідання з'явився представник відповідача. Представник позивача в засідання суду не з'явився, про дату, час і місце судового засідання був повідомлений належним чином.
Перевіривши правильність застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права, юридичної оцінки обставин справи, колегія суддів Вищого адміністративного суду України приходить до висновку, що касаційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що за результатами проведених відповідачем у січні, лютому 2008 року виїзних позапланових документальних перевірок позивача з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за вересень та жовтень 2007 року, складені акти від 04.02.2008 №233/23-4/21374213 та №234/23-4/21374213.
Також, у лютому 2008 року відповідачем була проведена виїзна позапланова документальна перевірка позивача з питань достовірності нарахування ним суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за листопад 2007 року, за результатами якої був складений акт від 18.02.2008 №320/23-4/21374213.
Перевірками було встановлено, що позивач як сільськогосподарський товаровиробник у розумінні п. 11.21 ст. 11 Закону України від 03.04.1997р. №168/97-ВР «Про податок на додану вартість» в серпні-жовтні 2007 року здійснював операції з поставки м'яса в живій вазі із застосуванням нульової ставки податку на додану вартість і, в порушення Порядку нарахування, виплат і використання коштів, спрямованих для виплати дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за поставлені ними переробним підприємствам молока та м'яса в живій вазі, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.05.1999 №805 в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 28.03.2007 №596 (далі - Порядок №805), відображав обсяги поставок м'яса в живій вазі та суми податку на додану вартість, сплачені (нараховані) у зв'язку з придбанням товарів (робіт, послуг), які використовувалися для виробництва м'яса в живій вазі, не у скороченій декларації, а у загальній, що призвело до завищення позивачем суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за загальною декларацією за вересень 2007 р. на 419832 грн.; за жовтень 2007 р. на 370702 грн. та за листопад 2007 р. на 460827 грн.
На підставі актів перевірок, відповідачем прийняті наступні податкові повідомлення-рішення:
- від 08.02.2008 №0000062304/0, яким позивачу зменшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за вересень 2008 року на 419832 грн.;
- від 08.02.2008 №0000072304/0, яким позивачу зменшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за жовтень 2008 року на 370702 грн.;
- від 26.02.2008 №0000112304/0 про зменшення позивачу суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за листопад 2007 року на 460827 грн.
Задовольняючи позовні вимоги, суди попередніх інстанцій виходили з того, що Кабінет Міністрів України, відповідно до п. 11.21 ст. 11 Закону України «Про податок на додану вартість», був уповноважений встановити і встановив порядок нарахування і використання коштів, спрямованих на виплату дотацій сільськогосподарським товаровиробникам, але відповідно не мав повноважень на встановлення окремого обліку та форми декларації по операціям з придбання сільськогосподарськими товаровиробниками товарів (робіт, послуг) для виробництва м'яса в живій вазі та з поставки м'яса в живій вазі. Пунктом 11.21 ст. 11 Закону України «Про податок на додану вартість» передбачено, що порядок нарахування і використання коштів встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Таким порядком, встановленим Кабінетом Міністрів України, є зазначений вище Порядок №805, який згідно з п. 1 встановлює механізм нарахування та виплат дотацій переробними підприємствами сільськогосподарським товаровиробникам незалежно від форми власності і господарювання, включаючи особисті селянські господарства, за поставлені ними у період з 1 січня 2007 р. до 1 січня 2008 р. переробним підприємствам молоко та м'ясо в живій вазі. Нарахування і виплата дотацій проводиться переробними підприємствами незалежно від форми власності, що мають власні переробні потужності.
Чинне законодавство на момент виникнення спірних правовідносин і, зокрема, затверджений наказом Державної податкової адміністрації України від 30.05.1997р. №166 Порядок заповнення податкової декларації з податку на додану вартість, не передбачав подання скороченої податкової декларації платниками податку, які застосовують нульову ставку податку на додану вартість, передбачену пп. 6.2.6 п.6.2 ст. 6 Закону України «Про податок на додану вартість».
Таким чином, суди попередніх інстанцій дійшли висновку, що відображення позивачем обсягів поставок м'яса в живій вазі та сум податку на додану вартість, сплачених (нарахованих) у зв'язку з придбанням товарів (робіт, послуг), які використовувалися для виробництва м'яса в живій вазі, у загальній декларації відповідає вимогам Закону України «Про податок на додану вартість».
Однак, колегія суддів вважає, що висновки судів попередніх інстанцій по даній справі є передчасними та такими, що зроблені без повного та всебічного з'ясування обставин у справі.
Так, судами попередніх інстанцій не враховано, що відповідно до абз. 3 п. 5 зазначеного вище Порядку №805, переробні підприємства у кінці кожного робочого тижня перераховують половину зарахованої їм на поточний рахунок суми податку на додану вартість, нарахованого на обсяги поставленої ними готової продукції, на небюджетні рахунки. Остаточний розрахунок належної до перерахування на небюджетний рахунок суми податку на додану вартість здійснюється щомісяця відповідно до окремої податкової декларації.
Враховуючи, що передбачені процесуальним законодавством межі перегляду справи в касаційній інстанції не дають їй права встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені попередніми судовими інстанціями, оскаржувані судові рішення у справі підлягають скасуванню з направленням справи на новий судовий розгляд до суду першої інстанції відповідно до ч. 2 ст. 227 КАС України.
При новому розгляді, слід взяти до уваги вищезазначене та прийняти законне і обґрунтоване рішення відповідно до норм матеріального та процесуального права, надати належну правову оцінку обставинам у справі.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 221, 223, 227, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, суд-
УХВАЛИВ:
Касаційну скаргу Державної податкової інспекції у м. Черкаси задовольнити частково.
Постанову Господарського суду Черкаської області від 14.04.2008 та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 16.07.2009 скасувати.
Справу направити на новий судовий розгляд до суду першої інстанції.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя: (підпис) О.А. МоторнийСудді(підпис) І.В. Борисенко (підпис) В.В. Кошіль