Рішення № 3139309, 04.03.2009, Господарський суд Житомирської області

Дата ухвалення
04.03.2009
Номер справи
16/66-нм
Номер документу
3139309
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

УКРАЇНА

Господарський суд

Житомирської області

————————————————————————————————————————

* 10002, м. Житомир, майдан Путятинський, 3/65, '481-620

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Від "04" березня 2009 р.

Справа № 16/66-НМ

Господарський суд Житомирської області у складі:

судді Гансецького В.П.

за участю представників сторін

від позивача Бугайчук М.В. (довіреність №5-23/1 від 12.01.09)

від відповідача Іваненко М.В. (довіреність №155 від 16.01.09)

від третьої особи Хижняк Н.І. (довіреність № 26/8 від 08.01.09)

прокурор Барановський Д.А. (посвідчення №647 від 18.07.07)

Розглянув у відкритому судовому засіданні в м.Житомирі справу за позовом Житомирської районної ради (м.Житомир)

до Житомирського обласного військового комісаріату (м.Житомир)

Третя особа без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Житомирська міська рада (м.Житомир)

За участю: Військової прокуратури Житомирського гарнізону (м.Житомир)

про усунення перешкод у користуванні та розпорядженні приміщенням

Позивач звернувся з позовом про усунення перешкод в користуванні та розпорядженні приміщенням, яке знаходиться по вул.Маршала Рибалко 21 у м.Житомирі та належить територіальній громаді сіл, селищ Житомирського району шляхом зобов'язання вивільнення відповідачем даного приміщення.

Заявою від 12.02.09р. №44-21/6 (т.2 а.с.12-15) позивач уточнив позовні вимоги, просив усунути перешкоди у користуванні та розпорядженні приміщенням, яке знаходиться по вул.Маршала Рибалко 21 у м.Житомирі і належить територіальній громаді сіл, селищ Житомирського району шляхом зобов'язання вивільнення відповідачем - Житомирським обласним військовим комісаріатом даного приміщення, в якому розташований Житомирський об'єднаний міський військовий комісаріат.

Представник позивача в судовому засіданні уточнені позовні вимоги підтримав та, зокрема, зазначив, що приміщення, яке розташоване по вул.Маршала Рибалко 21 у м.Житомирі належить територіальній громаді Житомирського району, що підтверджується свідоцтвом про право власності від 14.11.2000р., а відповідач не повідомивши районну раду та не отримавши дозволу районної ради розмістив свої служби та відділи у вказаному приміщенні і користується ним не маючи на це ніяких підстав, оскільки Житомирська районна рада не приймала жодного рішення про надання в користування чи передачу зазначеного приміщення відповідачу.

Відповідач у відзивах та запереченнях на позовні вимоги позивача, а також його представник у судовому засіданні проти вимог позивача заперечили, просили в позові відмовити, посилаючись, зокрема, на те, що дане приміщення необхідне для виконання поставлених перед відповідачем державою завдань та відсутність у відповідача іншого приміщення для цієї мети.

Також зазначили, що військовий комісаріат володіє та користується будівлею по вул.Маршала Рибалко 21 у м.Житомирі на підставі рішення виконкому міської ради народних депутатів №191 від 18.04.85 більше ніж 20 років. Дана будівля була побудована за цільовим призначенням на замовлення Житомирського обласного військового комісаріату за кошти Міністерства оборони на землях оборони. Будівля використовується за цільовим призначенням. Вважають твердження позивача про незаконність використання відповідачем приміщенням такими, що не відповідають дійсності, надумані,необгрунтовані і безпідставні, а вимоги про звільнення приміщення є неправомірні та суперечать інтересам національної безпеки та оборони України.

Представник відповідача в судовому засіданні просив відкласти розгляд справи до отримання відповідей на листи відповідача до позивача, прокуратури Житомирської області та голови Житомирської міської ради з приводу вирішення питання розміщення Житомирського об'єднаного міського військового комісаріату (т.2 а.с.22-24,30).

Господарський суд відмовив у задоволенні даного клопотання на тій підставі, що будь-які відповіді на зазначені листи відповідача не можуть вплинути на вирішення спору.

Представник третьої особи в письмових поясненнях №16/673 від 29.01.09р. та в судовому засіданні зазначила, крім іншого, зазначила, що спірні приміщення належать на праві власності позивачу, і тривалий час використовуються відповідачем не створюючи перешкод у користуванні майном Житомирській районній раді. У зв'язку з об'єднанням районного та міського військового комісаріатів дані структури були розміщені в одному приміщенні. У вирішенні спору по даній справі покладається на розсуд суду.

Прокурор у судовому засіданні повністю підтримав позицію відповідача у спорі.

Заслухавши учасників судового процесу, дослідивши матеріали справи, господарський суд,-

ВСТАНОВИВ:

Як вбачається з матеріалів справи, приміщення, яке розташоване по вул.Маршала Рибалко 21 у м.Житомирі та стосовно якого позивач просить усунути перешкоди у користуванні та розпорядженні, належить територіальній громаді Житомирського району на праві комунальної власності, що підтверджується свідоцтвом на право власності від 14.11.2000р. (т.1 а.с.7), виданого на підставі рішення виконкому Житомирської міської ради №675 від 09.11.2000р. (т.1 а.с.62,63) та зареєстрованого 15.12.2000р. в Житомирському обласному державному комунальному підприємстві по технічній інвентаризації в реєстровій книзі №140 за реєстраційним номером 736 інвентарної справи №17647 (т.1 а.с.7 - на звороті).

Листом №1/299 від 25.01.08р. Житомирський об'єднаний міський комісаріат повідомив Житомирську районну раду про те, що у відповідності з планом організаційних заходів в приміщенні по вул.Маршала Рибалко 21 у м.Житомирі розмістились службові напрямки Житомирського об'єднаного міського військового комісаріату (т.1 а.с.8).

Проведеною 13.03.08р. перевіркою використання приміщення по вул.Маршала Рибалко 21 у м.Житомирі, яке належить до об'єктів спільної власності територіальних громад сіл, селищ Житомирського району було встановлено, що дане приміщення займає і використовує - Житомирський об'єднаний міський військовий комісаріат, що підтверджується відповідним комісійним Актом (т.1 а.с.16).

Позивач неодноразово звертався до відповідача звільнити самовільно зайняті приміщення особовим складом Житомирського об'єднаного міського військового комісаріату, що знаходиться за адресою: м.Житомир, вул.Маршала Рибалко 21 для подальшого розміщення там відповідних управлінь, відділів та служб Житомирського району (т.1 а.с. 9,10,15).

Однак відповідач приміщення не звільнив, про що не заперечували сторони у судовому засіданні.

Згідно ст.327 ЦК України, у комунальній власності є майно, у тому числі грошові кошти, яке належить державі України. Управління майном, що є у комунальній власності, здійснюють безпосередньо територіальна громада та утворені нею органи місцевого самоврядування.

Відповідно до ч.1 ст.60 Закону України "Про місцеве самоврядування" від 21.05.97р. № 280/97-ВР, територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частку в майні підприємств, житловий фонд, нежитлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров'я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об'єкти, визначені відповідно до закону як об'єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження.

Відповідно до частин 4 та 5 ст.60 згаданого закону, районні та обласні ради від імені територіальних громад сіл, селищ, міст здійснюють управління об'єктами їхньої спільної власності, що задовольняють спільні потреби територіальних громад; здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності, в тому числі виконують усі майнові операції, можуть передавати об'єкти права комунальної власності у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам, здавати їх в оренду, продавати і купувати, використовувати як заставу, вирішувати питання їхнього відчуження, визначати в угодах та договорах умови використання та фінансування об'єктів, що приватизуються та передаються у користування і оренду.

Як вбачається з матеріалів справи, та про що не заперечували сторони, Житомирська районна рада не приймала рішення про надання в користування спірного приміщення відповідачу.

Таким чином, відповідач самовільно, без узгодження з власником спірного приміщення використовує це приміщення, яке належить територіальній громаді Житомирського району на праві комунальної власності.

відповідно до ч.1 ст.142 Конституції України, матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, а також об'єкти їхньої спільної власності, що перебувають в управлінні районних і обласних рад.

Відповідно до ст.145 Конституції України, права місцевого самоврядування захищаються в судовому порядку.

Відповідно до ст.ст. 316, 317 ЦК України, правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб. Власникові належать права володіння, користування та розпоряджання своїм майном.

Згідно ст. 321 ЦК України, право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.

Відповідно до ст. 391 ЦК України, власник майна має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпоряджання своїм майном.

Відповідно до ст.33 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.

Відповідач, заперечуючи проти позову, разом з тим не надав належних доказів щодо законності займання чужого приміщення.

Суд вважає за необхідне зазначити, що матеріали справи свідчать про те, що відповідач зайняв спірне приміщення на законних підставах ще в період Радянського Союзу, відповідно до існуючої на той час загальнодержавної соціалістичної власності.

Але, на даний час, з незалежних від нього об'єктивних обставин, позивач знаходиться у приміщенні, на яке не має жодних прав.

Крім того, суд вважає за необхідне зазначити, що вищезгадувані свідоцтво про право власності позивача на спірне приміщення та рішення виконкому Житомирської міської ради №675 від 09.11.2000р., на підставі якого оформлено право власності позивача на це приміщення, на час прийняття рішення у справі є чинними і в установленому порядку не скасованими.

Враховуючи викладене, господарський суд приходить до висновку, що позовні вимоги обгрунтовані, заявлені відповідно до чинного законодавства, підтверджуються матеріалами справи, а тому підлягають задоволенню в уточненому варіанті позивача.

Судові витрати покладаються на відповідача.

На підставі ст.ст.316,317,327,391 ЦК України, ст.60 Закону України "Про місцеве самоврядування" від 21.05.97р. № 280/97-ВР, керуючись ст.ст.49,82-85 ГПК України, господарський суд,-

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Житомирському обласному військовому комісаріату, 10001, м.Житомир, вул.Баранова 4, ідентифікаційний код 07873079 усунути перешкоди у користуванні та розпорядженні Житомирською районною радою Житомирської області приміщенням, яке знаходиться по вул.Маршала Рибалко 21 у м.Житомирі і належить територіальній громаді сіл, селищ Житомирського району шляхом вивільнення Житомирським обласним військовим комісаріатом даного приміщення, в якому розташований Житомирський об'єднаний міський військовий комісаріат.

3. Стягнути з Житомирського обласного військового комісаріату,10001, м.Житомир, вул.Баранова 4, ідентифікаційний код 07873079 на користь Житомирської районної ради Житомирської області, 10003, м.Житомир, вул.Л.Українки 1, ідентифікаційний код 13577066) - 85,00грн. витрат на оплату державного мита, 118,00грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня підписання рішення, оформленого відповідно до ст.84 ГПК України.

Суддя

Гансецький В.П.

Дата підписання рішення 04.03.09р.

Друк: 5 прим.

1 - у справу,

2,3 - сторонам,

4 - третій особі,

5 - військовому прокурору.