ВІННИЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа № 822/795/13-а
Головуючий у 1-й інстанції: Матущак В.В.
Суддя-доповідач: Ватаманюк Р.В.
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 травня 2013 року
м. Вінниця
Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого-судді: Ватаманюка Р.В.
суддів: Матохнюка Д.Б. Совгири Д. І.
при секретарі: Бернацькій І.А.
за участю представників сторін:
представників позивача - Галюка Ю.В., Торута О.З.;
представника відповідача - Вітюка С.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю "ЛЕТИЧІВ АГРО" на постанову Хмельницького окружного адміністративного суду від 13 березня 2013 року у справі за адміністративним позовом товариства з обмеженою відповідальністю "ЛЕТИЧІВ АГРО" до Хмельницької міжрайонної державної податкової інспекції в особі Летичівського відділення про визнання нечинним та скасування податкового повідомлення-рішення , -
В С Т А Н О В И В :
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Летичівського відділення Хмельницької МДПІ про скасування податкового повідомлення-рішення № 0000032301 від 30.01.2013 року.
Постановою Хмельницького окружного адміністративного суду від 13.03.2013 року в задоволенні адміністративного позову відмовлено.
Не погоджуючись із рішенням суду І інстанції, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить суд скасувати вказане рішення прийняти нову постанову, якою позовні вимоги задовольнити повністю.
В судовому засіданні представники позивача доводи апеляційної скарги підтримали в повному обсязі та просили суд задовольнити її вимоги. При цьому в судовому засіданні надано додаткові пояснення для долучення до справи.
Представник відповідач заперечив проти задоволення вимог апеляційної скарги та просив суд відмовити у її задоволенні.
Перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, заслухавши пояснення сторін, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу необхідно задовольнити в повному обсязі, з наступних підстав.
Відповідно до ч.1 ст. 195 КАС України, суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.
Судом встановлено, що працівниками Летичівського відділення Хмельницької МДПІ здійснено документальну позапланову виїзну перевірку ТОВ "ЛЕТИЧІВ АГРО" з питань правомірності проведення коригування податкового кредиту декларації за серпень 2011 р. при переході на спеціальний режим оподаткування ПДВ. Вході перевірки виявлено порушення: абз. «а» пп. 209.15.1 п. 209.15 ст. 209 ПК України та п. 4.5. розділу V «Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість» затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 25.11.2011р. №1492 платником завищено суму залишку від'ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (р. 24 декларації загальної за серпень 2011р.) на суму 50 333 грн.; абз. «а» пп. 209.15.1 п. 209.15 ст. 209 ПК України та п. 4.5. розділу V «Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість» затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 25.11.2011р. № 1492 платником занижено суму податку, яка підлягає нарахуванню та сплаті в бюджет (р. 25 декларації загальної за серпень 2011 р.) на суму 673 922 грн.; абз. «а» пп. 209.15.1 п. 209.15 ст. 209 ПК України та п. 4.5. розділу V «Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість» затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 25.11.2011р. № 1492 платником занижено суму податку на додану вартість (р.15 декларації скороченої за серпень 2011р.) на суму 724 255 грн. На підставі вказаних висновків складено акт №25/23/34978673 від 10.01.2013 року та винесено оскаржуване податкове повідомлення - рішення № 0000032301 від 30.01.2013 року щодо збільшення сум грошового зобов'язання з податку на додану вартість на загальну суму 842 402,50 грн., в тому числі штрафна санкція - 168 480,50 грн.
Приймаючи оскаржуване рішення суд І інстанції виходив з того, що висновки відповідача при прийняті рішення є обґрунтованими та такими, що підтверджуються матеріалами справи, податкове повідомлення-рішення № 0000032301 від 30.01.2013 року відповідає дійсним обставинам справи та прийняте без порушень норм чинного законодавства.
Колегія суддів не погоджується з таким рішенням суду І інстанції, з наступних підстав.
ТОВ "ЛЕТИЧІВ АГРО" до 01.03.2010 року перебувало на спеціальному режимі оподаткування з податку на додану вартість. З 01.03.2010 року підприємство перебувало на загальній системі оподаткування та з 01.08.2011 року на спеціальному режимі оподаткування з податку на додану вартість. Проведеною перевіркою встановлено, що у період з 01.03.2010 року по 31.12.2010 року, та з 01.01.2011 року по 31.07.2011 року ТОВ "ЛЕТИЧІВ АГРО" придбавало основні засоби та нематеріальні активи, які були включені до податкового кредиту.
Перебуваючи на загальній системі оподаткування з податку на додану вартість в період з 01.03.10 по 31.07.2011 року ТОВ "ЛЕТИЧІВ АГРО" подавалась загальна декларація з податку на додану вартість, при цьому всі операції з придбанням ТМЦ і основних засобів відображались в розділі П "Податковий кредит".
Пунктом 209.2 ст. 209 ПК України від 02.12.2010 р. передбачено, що згідно зі спеціальним режимом оподаткування сума податку на додану вартість, нарахована сільськогосподарським підприємством на вартість поставлених ним сільськогосподарських товарів/послуг, не підлягає сплаті до бюджету та повністю залишається в розпорядженні такого сільськогосподарського підприємства для відшкодування суми податку, сплаченої (нарахованої) постачальнику на вартість виробничих факторів, за рахунок яких сформовано податковий кредит, а за наявності залишку такої суми податку - для інших виробничих цілей. Зазначені суми податку на додану вартість акумулюються сільськогосподарськими підприємствами на спеціальних рахунках, відкритих в установах банків та/або в органах, які здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів у порядку, затвердженому Кабінетом Міністрів України.
Операції, що стосуються спеціального режиму, встановленого статтею 209 Кодексу, включаються сільськогосподарськими підприємствами - суб'єктами спеціального режиму оподаткування до податкової декларації з ПДВ (скороченої), яка є невід'ємною частиною звітності за відповідний звітний період. Форму та Порядок заповнення такої декларації затверджено наказом Міністерством фінансів України від 25.11.2011 р. №1492 "Про затвердження форм та Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість".
Відповідно до пп. 3 і 4 Порядку акумулювання сільськогосподарськими підприємствами сум ПДВ на спеціальних рахунках у банках, затвердженого постановою КМУ від 12.01.2011 року №11 сума ПДВ, що підлягає сплаті (перерахуванню) сільськогосподарським підприємством відповідно до податкової декларації за операціями з постачання вироблених (наданих) ним сільськогосподарських товарів (послуг) на власних або орендованих основних фондах, а також на давальницьких умовах (крім підакцизних товарів, за винятком виноматеріалів за кодами згідно з УКТ ЗЕД 2204 29 і 2204 30, які поставляються підприємствами первинного виноробства), тобто різниця між сумою податкового зобов'язання за звітний (податковий) період та сумою податкового кредиту за такий період, перераховується сільськогосподарським підприємством з поточного рахунку на спеціальний рахунок у строки, встановлені ст. 203 ПК України для перерахування суми ПДВ до державного бюджету.
Отже. п. 209.2 ст. 209 ПК України від 02.12.2010 р. та п. 3 Порядку акумулювання сільськогосподарськими підприємствами сум ПДВ на спеціальних рахунках, відкритих у банках, затвердженого постановою КМУ від 12.01.2011 р. № 11 встановлено виключно цільовий характер використання сум ПДВ перерахованих на окремий рахунок, а саме: такі кошти сільськогосподарські підприємства можуть використовувати лише для відшкодування суми податку, сплаченої (нарахованої) постачальнику на вартість виробничих факторів, за рахунок яких сформовано податковий кредит, а за наявності залишку такої суми податку для інших виробничих цілей.
Відповідно до абз. а підпункту 209.15.1 п. 209.15 ст. 209 ПК України до виробничих факторів, за рахунок яких формується податковий кредит, відносяться товари/послуги, які придбаваються сільськогосподарським підприємством для їх використання у виробництві сільськогосподарської продукції, а також основні фонди, які придбаваються (споруджуються) з метою їх використання у виробництві сільськогосподарської продукції.
У разі якщо товари/послуги, основні фонди, виготовлені та/або придбані, використовуються сільськогосподарським підприємством частково для виготовлення сільськогосподарських товарів (послуг), а частково для інших товарів/послуг, то сума сплаченого (нарахованого) податкового кредиту розподіляється виходячи з частки використання таких товарів/послуг, основних фондів в операціях сільськогосподарського виробництва та відповідно в інших операціях.
Таким чином, після реєстрації в якості суб'єкта спеціального режиму оподаткування підприємство повинно подавати до податкового органу за місцем реєстрації загальну та скорочену податкові декларації з податку на додану вартість. При цьому, відповідно до пункту 4.5 розділу V Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 25.11.2011 р. №1492, при реєстрації сільськогосподарського підприємства, як суб'єкта спеціального режиму оподаткування, коригування податкового кредиту відображається у рядку 16.2 декларації (загальної) з податку на додану вартість та проводиться виходячи із залишкової вартості необоротних активів та вартості залишків товарів, що використовуються чи підлягають використанню в сільськогосподарському або переробному виробництві відповідно до частки використання таких товарів/послуг, необоротних активів в операціях сільськогосподарського або переробного виробництва та в інших операціях (для сільськогосподарських підприємств не нижче питомої ваги вартості сільськогосподарських товарів/послуг, розрахованої відповідно до вимог п. 209.6 ст. 209 розділу V Кодексу).
Тому, при переході на спеціальний режим оподаткування підприємство зобов'язане здійснити коригування суми сплаченого (нарахованого) податкового кредиту з податку на додану вартість. При цьому таке коригування здійснюється виходячи із залишкової вартості необоротних активів та вартості залишків товарів по яких був сформований податковий кредит.
У вересні 2011 року платником подано розрахунок питомої ваги вартості сільськогосподарських товарів/послуг до вартості всіх товарів/послуг (ДСЗ) за серпень 2011 року №9008105768 від 21.09.2011 року, згідно якого визначено питому вагу - 99% обсягу сільськогосподарських товарів/послуг.
ТОВ "ЛЕТИЧІВ АГРО" відповідно до податкової декларації з Податку на додану вартість № 9007948756 від 20.09.2011 р. в рядку 16.2 "коригування податкового кредиту внаслідок часткового використання товарів/послу чи необоротних активів в операціях сільськогосподарського виробництва" відображено коригування ПДВ в сторону зменшення в сумі 781 328 грн., по залишковій вартості основних засобів та нематеріальних активів придбаних за період з 01.01.2011 р. по 31.07.2011 р. та залишку ТМЦ. Відповідно в податковій декларації з Податку на додану вартість (скорочена) № 9008105762 від 21.09.2011 року за серпень 2011 року в рядку 12.2 "коригування податкового кредиту внаслідок часткового використання товарів/послуг чи необоротних активів в операціях сільськогосподарського виробництва" платником відображено коригування ПДВ в сторону збільшення в сумі 781 328 грн.
За даними перевірки встановлено, що вартість залишків ТМЦ, які були придбані з ПДВ за період з 01.03.2010 по 31.07.2011 року та рахувались на складі станом на 31.07.2011 року, з урахуванням питомої ваги вартості сільськогосподарських товарів/послуг до вартості всіх товарів/послуг становить 2707420.00 грн. ( тому числі сума ПДВ -541484,02 грн.)
Залишкова вартість основних засобів та нематеріальних активів, які були придбані з ПДВ починаючи з 01.03.2010 по 31.07.2011 року становить 4814861,12 грн. (сума ПДВ 964098,61 грн.). в тому числі що були придбані за період з 01.03.2010 по 31.12.2010 року становить 3660339,15 грн. (сума ПДВ 732067,83 грн.) та придбані за період з 01.01.2011 р. по 31.07.2011 р. в сумі 1154521,97 грн. (сума ПДВ 232030,78 грн.).
За даними перевірки встановлено, що показник в декларації з ПДВ (загальній) за серпень 2011р. - р. 16.2 "коригування податкового кредиту внаслідок часткового використання товарів/послуг чи необоротних активів в операціях сільськогосподарського виробництва" становить (-) 1505583 грн. Отже, відхилення становить (-) 724255 грн.
Показник в декларації з ПДВ (скороченій) за серпень 2011р. - р. 12.2 "коригування податкового кредиту внаслідок часткового використання товарів/послуг чи необоротних активів в операціях сільськогосподарського виробництва" становить (+) 1505583 грн.
Проведеною перевіркою було встановлено, що ТОВ "ЛЕТИЧІВ АГРО" не відображено в податковій декларації з Податку на додану вартість за серпень 2011 р. №9007948756 від 20.09.2011 року в рядку 16.2 "коригування податкового кредиту внаслідок часткового використання товарів/послуг чи необоротних активів в операціях сільськогосподарського виробництва" ПДВ в сумі - 724255 грн. по залишковій вартості основних засобів та нематеріальних активів придбаних за період з 01.03.2010 р. по 31.12.2010 р., та в податковій декларації з Податку на додану вартість (скорочена) №9008105762 від 21.09.2011 року за серпень місяць 2011 року в рядку 12.2 "коригування податкового кредиту внаслідок часткового використання товарів/послуг чи необоротних активів в операціях сільськогосподарського виробництва" платником не відображено ПДВ в сумі 724255 грн. по залишковій вартості основних засобів та нематеріальних активів придбаних за період з 01.03.2010 р. по 31.12.2010р.
Тобто, ТОВ "ЛЕТИЧІВ АГРО" проведено коригування податкового кредиту по залишковій вартості основних фондів, необоротних активів та залишків ТМЦ за період з 01.01.2011 року по 31.07.2011 року з моменту дії ПК України, не врахувавши при цьому абзаци 2 і 3 пп.209.15.1 п. 209.15 ст.209 ПК України.
Такий висновком податкового органу спростовується наступним.
Відповідач при проведені перевірки посилається на дві норми ПК України від 02.12.2010 року та Наказ Міністерства фінансів України від 25.11.2011 року.
Так, при винесені оскаржуваного рішення відповідач невірно застосував положення п. 209.15.1 ст. 209 ПК України до правовідносин, які існували в період 01.03.2010 року по 31.12.2010 року, оскільки на той період ПК України не існував як нормативно правовий акт, і не регулював правовідносин переходу на спеціальний режим оподаткування діяльності у сфері сільського та лісового господарства, а також рибальства. Відповідно до листа ДПА України № 7255/7/16-1117 від 07.04.2009 року визначено, що дія положень щодо корегування податкового кредиту в частині перенесення податкового кредиту з придбання основного засобів до скороченої декларації, розповсюджується на операції, проведені після 01.01.2009 рок, тобто набуття чинності нормою , яка регулює ці правовідносини. Отже, враховуючи те, що ст. 209 ПК України набула чинності з 01.01.2011 року то відповідно корегування сум податкового кредиту при переході на спеціальний режим оподаткування здійснюється з моменту набуття чинності нормою закону, яка регулює цей порядок.
Нормами діючого на той час Закону України "Про податок на додану вартість", не зобов'язувало платника ПДВ, проводити корегування сум податкового кредиту внаслідок часткового використання товарів/послуг чи необоротних активів в операціях сільськогосподарського виробництва з придбаних основних засобів та нематеріальних актів до моменту переходу на спеціальний режим оподаткування.
Крім того, що стосується періоду з 01.01.2011 року по 31.07.2011 року, то посилання відповідача в акті перевірки на порушення абз. 3 п.п. 209.15.1 п. 209.15 ст. 209 ПК України, є неправомірними, оскільки п.п. 209.15 був доповнений абз. 3 відповідно до Закону України від. 24.05.2012 року "Про внесення змін до Податкового кодексу України", який набрав чинності з 01.07.2012 року, тобто майже через рік після переходу ТОВ "ЛЕТИЧІВ АГРО" на спеціальний режим оподаткування згідно ст. 209 ПУ України.
Апеляційний суд зазначає, що приймаючи оскаржуване рішення податковий орган при складенні Акту перевірки безпідставно застосував положення п. 4.5 розділу V Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 25.11.2011 року № 1492, оскільки даний нормативно-правовий акт набрав чинності лише 10.01.2013 року, а тому на момент складення податкової декларації за серпень 2011року вказаного наказу не існувало.
Відповідно до ст. 58 Конституції України, Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
При цьому апеляційний суд враховує положення п.п. 4.1.4. п. 4.1 ПК України, яким визначено презумпцію правомірності рішень платника податку в разі, якщо норма закону чи іншого нормативно-правового акта, виданого на підставі закону, або якщо норми різних законів чи різних нормативно-правових актів припускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обов'язків платників податків або контролюючих органів, внаслідок чого є можливість прийняти рішення на користь як платника податків, так і контролюючого органу. Отже, якщо податковий орган по-своєму здійснює трактування певних положень законодавства, при тому, що платник податків застосував ті ж самі положення по-іншому, то рішення платника податків має презумпцію і вважається, що застосовані вірно.
Згідно ст. 21 ПК України, посадові особи контролюючих органів зобов'язані: дотримуватися Конституції України та діяти виключно у відповідності з цим Кодексом та іншими законами України, іншими нормативними актами; забезпечувати сумлінне виконання покладених на контролюючі органи функцій; забезпечувати ефективну роботу та виконання завдань контролюючих органів відповідно до їх повноважень; не допускати порушень прав та охоронюваних законом інтересів громадян, підприємств, установ, організацій.
Враховуючи вищевикладене колегія суддів вважає, що суд І інстанції дійшов помилкового висновку задовольнивши позов, оскільки висновки викладені в акті перевірки податковим органом є неправомірними та такими, що суперечать вимогам податкового законодавства України, винесені в порушення вимог ст.19 Конституції України та ч. 3 ст. 2 КАС України, а тому податкове повідомлення-рішення № 0000032301 від 30.01.2013 року підлягає скасуванню.
Відповідно до ст. 202 КАС України, підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є: неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції вважає встановленими; невідповідність висновків суду обставинам справи; порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.
Згідно з положенням ч. 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійсненні документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.
Оскільки, апеляційну скаргу задоволено повністю, то на користь товариства з обмеженою відповідальністю "ЛЕТИЧІВ АГРО" має бути присуджено 3441 грн. судових витрат (судовий збір) з Державного бюджету України.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 212, 254 КАС України, суд -
П О С Т А Н О В И В:
Апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю "ЛЕТИЧІВ АГРО" задовольнити повністю .
Постанову Хмельницького окружного адміністративного суду від 13 березня 2013 року у справі за адміністративним позовом товариства з обмеженою відповідальністю "ЛЕТИЧІВ АГРО" до Хмельницької міжрайонної державної податкової інспекції в особі Летичівського відділення про визнання нечинним та скасування податкового повідомлення-рішення - скасувати та прийняти нову постанову .
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення № 0000032301 від 30.01.2013 року.
Стягнути на користь товариства з обмеженою відповідальністю "ЛЕТИЧІВ АГРО" судові витрати у розмірі 3441 грн. (судовий збір) з Державного бюджету України.
Постанова суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно ст. 212 КАС України.
Постанова суду складена в повному обсязі "20" травня 2013 р.
Головуючий Ватаманюк Р.В.
Судді Матохнюк Д.Б.
Совгира Д. І.