Постанова № 31383067, 24.05.2013, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
24.05.2013
Номер справи
2а-16591/12/2670
Номер документу
31383067
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01601 м. Київ, вул. К. Каменєва, 8, корпус 1

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

місто Київ

24 травня 2013 року Справа №2а-16591/12/2670

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі:

судді: Пісоцької О.В.,

розглянувши у приміщенні суду у місті Києві у порядку письмового провадження справу

за позовною заявою

управління Пенсійного фонду України в Святошинському районі міста Києва

до

державного підприємства Українського науково-дослідного інституту нафтопереробної промисловості «Масма»

про

стягнення заборгованості у розмірі 331313грн. 36коп.,

ВСТАНОВИВ:

Управління Пенсійного фонду України в Святошинському районі міста Києва (далі – УПФУ в Святошинському районі, управління ПФ, позивач) звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до державного підприємства Український науково-дослідний інститут нафтопереробної промисловості «Масма» (далі – ДП УНДІ нафтопереробної промисловості «Масма», відповідач), в якому просить стягнути з відповідача заборгованість з відшкодування коштів на виплату різниці між сумами пенсій, призначених відповідно до вимог статті 24 Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність» та обчислених відповідно до інших законодавчих актів, у розмірі 331313грн. 36коп.

Вимоги обґрунтовує тим, що відповідно до статті 24 Закону України «Про наукову та науково-технічну діяльність» та пункту 3 Порядку фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації згідно з Законом України «Про наукову і науково-технічну діяльність», та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 24 березня 2004 року №372, за відповідачем обліковується заборгованість з виплати різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність», і сумою пенсії, призначеної відповідно до інших законодавчих актів по пенсіонерах, які отримують пенсію відповідно до Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність», з червня 2012 року по жовтень 2012 року у розмірі 331313грн. 36коп.

У судовому засіданні представник управління ПФ позовні вимоги просила задовольнити з підстав, викладених у позовній заяві, звертаючи увагу суду на те, що відповідач з часу постановки на облік територіального органу Пенсійного фонду у добровільному порядку вимоги чинного пенсійного законодавства не виконує. Вказувала й на те, що на час вирішення даного спору відкрито декілька проваджень у адміністративних справах про стягнення з боржника певних сум за різні періоди, в яких ДП Український науково-дослідний інститут нафтопереробної промисловості «Масма» як відповідач, затягуючи вирішення позовів, просить суд провести відповідні експертизи за свій рахунок, проте жодної виплати до управління ПФ не здійснив. Просила врахувати суд й те, що зазначена «позиція» відповідача в ігноруванні норм чинного пенсійного законодавства призводить до порушення прав пенсіонерів та зумовлює виникнення у державному бюджеті фінансових «дірок».

ДП УНДІ нафтопереробної промисловості «Масма» стосовно задоволення позовних вимог заперечує, посилаючись на те, що позивачем не надано достатніх доказів щодо наявності у відповідача заборгованості, вказує, що здійснені позивачем розрахунки не відповідають дійсності. Зазначає, що управлінням ПФ допущено грубе порушення норм чинного законодавства України в частині порядку нарахування та здійснення розрахунків. Крім того, вказує, що Пенсійним фондом не надано підтвердження про направлення позивачу повідомлення щодо заборгованості.

Ухвалами суду від 25 квітня 2013 року (протокольною) відповідачу відмовлено у задоволені клопотань про призначення судової експертизи та про відкладення розгляду даної справи (вх.№03-01/26415 від 24 квітня 2013 року), призначеного у судовому засіданні на 25 квітня 2013 року. Ухвалюючи вище вказані рішення суд, враховуючи вимоги статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України та вище наведені доводи представників сторін, дійшов висновку про необґрунтованість заявлених клопотань. Крім того, надані управлінням ПФ на вимогу суду та на підставі судової ухвали від 21 лютого 2013 року докази визнані судом достатніми для вирішення даного спору. Не залишено поза увагою суду й те, що представник відповідача з часу надходження від позивача до справи витребуваних письмових доказів з матеріалами справи не ознайомлювався і з письмовими поясненнями (запереченнями) стосовно останніх до суду не звертався.

Ухвалою суду від 25 квітня 2013 року (протокольною) продовжено розгляд справи у порядку письмового провадження.

Дослідивши матеріали справи, врахувавши пояснення представників сторін, судом встановлено наступне.

ДП УНДІ нафтопереробної промисловості «Масма» перебуває на обліку в УПФУ у Святошинському районі м. Києва.

Позивачем визначено відповідачу до сплати різницю між сумою пенсії, призначеної науковим працівникам відповідно до Закону України «Про наукову та науково-технічну діяльність», та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів за червень-жовтень 2012 року.

У зв’язку з наявністю такої заборгованості управлінням ПФ були направлені на адресу відповідача вимоги про сплату боргу, які одержані останнім, про що свідчать копії відповідних повідомлень поштових відправлень.

Зазначені вимоги позивачем не оскаржувались як в адміністративному, так і в судовому порядках.

З'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення щодо їх задоволення, оцінивши, відповідно до статті 86 Кодексу адміністративного судочинства України, докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору в межах заявлених вимог, суд дійшов наступних висновків.

Порядок справляння та використання страхових внесків на обов’язкове державне пенсійне страхування визначено Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року №1058-IV (з урахуванням відповідних змін; далі – Закон України №1058) та Законом України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» від 26 червня 1997 року №400/97-ВР (з урахуванням відповідних змін; далі – Закон України №400/97-ВР).

Відповідно до абзацу 1 статті 1 Закону України №400/97-ВР платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є суб'єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об'єднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, об'єднання громадян та інші юридичні особи, а також фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників.

Відповідно до статті 15 Закону України №1058-IV платниками страхових внесків до солідарної системи є страхувальники, зазначені в статті 14 Закону України №1058, і застраховані особи, визначені частиною 1 статті 12 цього ж Закону.

Абзац 2 пункту 13 Розділу XV Прикінцевих положень Закону України №1058 передбачає, що коли особа має право на отримання пенсії відповідно до Закону України «Про наукову та науково-технічну діяльність» та цього Закону, призначається одна пенсія за її вибором. При цьому різниця між розміром пенсії, на яку має право особа відповідно до зазначеного Закону, та розміром пенсії із солідарної системи відповідно до цього Закону фінансується за рахунок коштів, спрямованих із джерел, визначених Законом України «Про наукову та науково-технічну діяльність».

Частиною 9 статті 24 Закону України «Про наукову та науково-технічну діяльність» від 13 грудня 1991 року №1977 (з урахуванням відповідних змін; далі – Закон України №1977) визначено, що різниця між сумою пенсії, призначеної за цим Законом, та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, на яку має право науковий працівник, фінансується: для наукових (науково-педагогічних) працівників державних бюджетних наукових установ, організацій та вищих навчальних закладів ІІІ-ІV рівнів акредитації - за рахунок коштів державного бюджету, для наукових (науково-педагогічних) працівників інших державних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів ІІІ-ІV рівнів акредитації - за рахунок коштів цих підприємств, установ, організацій та закладів, а також коштів державного бюджету в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. При цьому за рахунок коштів державного бюджету науковим (науково-педагогічним) працівникам оплачується з розрахунку на одну особу 50% різниці пенсії, призначеної за цим Законом, для наукових (науково-педагогічних) працівників недержавних наукових установ, організацій та вищих навчальних закладів ІІІ-ІV рівнів акредитації - за рахунок коштів цих установ, організацій та закладів.

Тобто, зі змісту частини 9 статті 24 Закону України №1977 випливає, що різниця між сумою пенсії, призначеної за цим Законом, та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, фінансується за рахунок державного бюджету для наукових працівників державних бюджетних установ; для наукових працівників державних підприємств, які не фінансуються з державного бюджету, за рахунок коштів державного бюджету оплачується 50 відсотків різниці пенсії, а 50 відсотків різниці пенсії - за рахунок таких підприємств.

Порядок фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації згідно з Законом України №1977, та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи затверджено Постановою Кабінету Міністрів України від 24 березня 2004 року №372 (далі – Порядок).

Відповідно до пунктів 5 та 6 Порядку розмір витрат на фінансування різниці у розмірі пенсії за рахунок коштів державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів ІІІ-ІV рівнів акредитації визначається у розрахунку на рік органами Пенсійного фонду до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з дня призначення пенсії відповідно до Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність», про що відповідному підприємству, установі, організації або закладу відразу надсилається повідомлення.

Зазначені підприємства, установи, організації та заклади самостійно визначають суму, що підлягає сплаті у розрахунку на місяць, та щомісяця до 25-го числа перераховують органу Пенсійного фонду за своїм місцезнаходженням відповідні кошти для фінансування різниці у розмірі пенсії, призначеної у минулому та поточному роках.

У разі порушення строку сплати коштів, які спрямовуються на фінансування різниці у розмірі пенсії, органи Пенсійного фонду стягують відповідні суми у порядку, визначеному законодавством.

У разі зміни розміру пенсії або виникнення обставин, які впливають на фінансування різниці у розмірі пенсії (смерть пенсіонера, зміна місця проживання тощо), органи Пенсійного фонду повідомляють про це відповідні підприємства, установи, організації та заклади у місячний строк з дня виникнення таких обставин.

При цьому, згідно пункту 8 Порядку, у разі порушення строку сплати коштів, які спрямовуються на фінансування різниці у розмірі пенсії, органи Пенсійного фонду стягують відповідні суми у порядку, визначеному законодавством.

Як встановлено з наявних у справі письмових доказів, управлінням ПФ направлені на адресу відповідача повідомлення, за встановленою Порядком формою, в яких визначена сума витрат на фінансування різниці між сумами пенсій відносно пенсіонерів, які працювали у відповідача.

Разом з тим, ДП УНДІ нафтопереробної промисловості «Масма» не надані докази про сплату до 25 числа до органу Пенсійного фонду за своїм місцезнаходженням відповідних коштів для фінансування різниці у розмірі пенсії, призначеної у минулому та поточному роках.

Крім того, розмір відшкодування таких витрат відповідачем не оскаржувався. Також, відповідач не заперечує кількості пенсіонерів, їх трудового стажу та право на призначення їм наукових пенсій, а також - відсоток відшкодування призначеної пенсії. Разом з тим, в матеріалах справи містяться документи, які підтверджують стаж роботи пенсіонерів, який дає право для призначення їм наукових пенсій, зокрема, копії трудових книжок та довідки про підтвердження наукового стажу.

Відтак, суд дійшов висновку, що відповідачем не доведено виконання ним обов'язку, передбаченого Законом України №1977, та сплату у встановленому чинним законодавством порядку до органу Пенсійного фонду за своїм місцезнаходженням коштів для фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної згідно з Законом України «Про наукову і науково-технічну діяльність», та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, за червень 2012 року – жовтень 2012 року у розмірі 331313грн. 36коп.

Відповідно до частини 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Водночас, відповідачем не наведено доводів та не надано доказів, які б спростовували позовні вимоги УПФ у Святошинському районі м. Києві, тоді як останнім доведено обґрунтованість заявленого позову.

Отже, зважаючи на порушення відповідачем вимог частини 9 статті 24 Закону №1977, у зв'язку з чим утворилась заборгованість, яка у встановленому порядку не сплачена, є наявним висновок про обґрунтованість позовних вимог управління ПФ.

Враховуючи вище наведене, положення, зокрема, статей 7-11, 50, 71-72, 162 Кодексу адміністративного судочинства України, межі заявлених позовних вимог, суд дійшов висновку про необхідність задоволення позову УПФ у Святошинському районі м. Києві шляхом стягнення з відповідача заборгованість з відшкодування коштів на виплату різниці між сумами пенсій, призначених відповідно до вимог статті 24 Закону України №1977 та обчислених відповідно до інших законодавчих актів.

Керуючись статтями 7, 9, 11, 69-72, 86, 128, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України Окружний адміністративний суд міста Києва

ПОСТАНОВИВ:

Позов управління Пенсійного фонду України в Святошинському районі міста Києва задовольнити.

Стягнути з державного підприємства Українського науково-дослідного інституту нафтопереробної промисловості «Масма» (03680 м. Київ, проспект Академіка Палладіна, 46; код за ЄДРПОУ 00149943) заборгованість з відшкодування коштів на виплату різниці між сумами пенсій, призначених відповідно до вимог статті 24 Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність» та обчислених відповідно до інших законодавчих актів з червня 2012 року по жовтень 2012 року, у розмірі 331313грн. 36коп. (триста тридцять одна тисяча триста тринадцять гривень 36копійок) на користь управління Пенсійного фонду України в Святошинському районі міста Києва (03148 м. Київ, вул. Корольова, 5-А; р/р 256053012612 в Головному управлінні Ощадбанку по м. Києву та Київській області, МФО 322669, код ЄДРПОУ 22869431).

Постанова набирає законної сили відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя (підпис) О.В. Пісоцька