ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
33013 , м. Рівне, вул. Набережна, 26А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"21" травня 2013 р. Справа № 918/518/13
Господарський суд Рівненської області у складі головуючого судді Трускавецького В.П.
при секретарі судового засідання Шандалюк О.М.
розглянув у відкритому судовому засіданні справу
за позовом Регіонального відділення Фонду державного майна України по Рівненській області, м. Рівне
до відповідача Млинівської селищної ради Млинівського району Рівненської області, Рівненська область, Млинівський район, смт. Млинів
про зобов'язання прийняти державний житловий фонд у комунальну власність
представники:
від позивача - Маланчук І.Р. -представник;
від відповідача - Бистрянська Н.М. - представник.
Присутнім представникам учасників судового процесу права і обов'язки, передбачені ст.ст.20, 22, 28 Господарського процесуального кодексу України (далі ГПК України), роз'яснено. Заяв про відвід суду не поступало. Клопотань про здійснення технічної фіксації судового процесу учасниками судового процесу заявлено не було.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Регіональне відділення Фонду Державного майна України по Рівненській області звернулося до господарського суду Рівненської області з позовом до Млинівської селищної ради у якому просить зобов'язати Млинівську селищну раду прийняти у комунальну власність територіальної громади селища Млинів за актом прийому-передачі 25 квартир житлового будинку, що знаходиться за адресою: вул. Рівненська, 7, в смт. Млинів, Млинівського району, Рівненської області.
В обґрунтування позову зазначає, що 50 квартирний житловий будинок у процесі приватизації не увійшов до статутного фонду ВАТ "Млинівський райагрохім", але перебуває на балансі Товариства. Листом від 22.11.2004р. № 71 ВАТ "Млинівський райагрохім" повідомило, що станом на 01.11.2004 р. передано до комунальної власності 25 квартирний будинок в смт. Млинів по вул. Рівненська, 7. Відтак, в державній власності залишилося ще, 25 квартир, які входили до складу будинку по вул. Рівненська, 7. Однак, відповідач зволікає із прийняттям спірного житлового будинку державного житлового фонду до комунальної власності, чим порушує вимоги чинного законодавства.
Ухвалою господарського суду Рівненької області від 16 квітня 2013 року порушено провадження у справі № 918/518/13, розгляд якої було призначено на 23 квітня 2013 року.
23 квітня 2013року через відділ канцелярії до господарського суду надійшов лист від представника позивача від 23.04.2013р. з додатками (вхідний номер канцелярії 8877/13) з додатками.
23.04.2013 року в судовому засіданні за згодою сторін було оголошено перерву до 21 травня 2013 року про що, сторони повідомлялись під розписку в протоколі судового засідання.
20 травня 2013 року позивачем подано суду додаткові письмові пояснення в яких зазначено зокрема, що згідно інформації наданої ВАТ "Млинівський райагрохім" про проведення інвентаризації державного майна, яке не ввійшло до статутного фонду по ВАТ "Млинівський райагрохім" станом на 01.11.2003 р. балансова вартість 50 кв. житлового будинку становила 26 332 грн. Технічна документація по житловому будинку, що знаходиться за адресою: вул. Рівненська, 7 в смт. Млинів, Млинівського району у регіонального відділення відсутня. Як додаток до цих пояснень додано копію інформації про проведення інвентаризації державного майна, яке не увійшло до Статутного фонду по ВАТ "Млинівський райагрохім" станом на 01.11.2003 р.
В судовому засіданні 21 травня 2013 року позивач підтримав позовні вимоги в повному обсязі з підстав зазначених в позовній заяві та наполягав на їх задоволенні.
У судовому засіданні відповідач не заперечив проти позовних вимог, з врахуванням того, що позивачем подана інформація про балансову вартість об'єкта передачі, складену на останню звітну дату.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, заслухавши пояснення представників сторін, присутніх у судовому засіданні, суд встановив наступне.
У процесі приватизації ВАТ "Млинівський райагрохім" не увійшов до статутного фонду та перебуває на балансі товариства 50 квартирний житловий будинок державної форми власності, розташований за адресою: вул. Рівненська,7, смт. Млинів, Млинівського району, Рівненської області, що знаходиться на території Млинівської селищної ради.
Листом від 22.11.2004 року № 71 ВАТ "Млинівський райагрохім" повідомило, що станом на 01.11.2004 р. передано до комунальної власності 25 квартирний будинок в смт. Млинів по вул. Рівненська, 7.(а.с. 8).
ВАТ "Млинівський райагрохім" припинило свою діяльність, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осію та фізичних осіб - підприємців. (а.с. 14-15). Проте, в державній власності залишилося ще 25 квартир, які входили до складу будинку по вул. Рівненська, 7.
Відповідно до ст. 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.
Основні засади передачі об'єктів права державної власності у комунальну власність територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах або у спільну власність територіальних громад сіл, селищ, міст, а також об'єктів права комунальної власності у державну власність безоплатно або шляхом обміну визначені Законом України від 03.03.1998р. "Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності".
Згідно з Положенням про управління державним майном, затвердженого наказом Фонду Державного майна України та Міністерства економіки від 19.05.1999 № 908/68, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 24 червня 1999 р. за № 414/3707, регіональне відділення наділене повноваженнями по управлінню державним майном, яке не увійшло до статутних фондів господарських товариств у процесі приватизації, але перебуває на їх балансі. Одним із способів такого управління згідно з п.1.4 зазначеного Положення є передача майна у комунальну власність у порядку, передбаченому Законом України "Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності".
Статтею 2 Закону України "Про передачу об'єктів права державної і комунальної власності" передбачено, що нерухоме майно, житловий фонд та інші об'єкти соціальної інфраструктури, які не увійшли до статутних фондів господарських товариств, створених у процесі приватизації, передаються до комунальної власності відповідних територіальних громад.
Відповідно до ч.1 ст.4 Закону України "Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності" передача об'єктів з державної у комунальну власність здійснюється за рішенням органів, уповноважених управляти державним майном, самоврядних організацій - щодо об'єктів, визначених у абзацах четвертому та шостому частини першої статті 2 цього Закону.
Частиною 2 ст.4 Закону України "Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності" передача об'єктів з державної у комунальну власність територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах здійснюється за наявності згоди відповідних сільських, селищних, міських, районних у містах рад, якщо інше не передбачено законом, а у спільну власність територіальних громад сіл, селищ, міст - за наявності згоди районних або обласних рад, якщо інше не передбачено законом.
Згідно з п.3 Положення про порядок передачі в комунальну власність державного житлового фонду, що перебував у повному господарському віданні або в оперативному управлінні підприємств, установ та організацій, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 06.11.1995 № 891 об'єкти житлового фонду передаються у комунальну власність безоплатно разом з відповідними зовнішніми мережами електро-, тепло-, газо-, водопостачання і водовідведення, а також: будівлі, призначені для обслуговування цього фонду (бойлерні, котельні, каналізаційні та водопровідні споруди, вбудовані і прибудовані приміщення, обладнання, тощо).
Відповідно до п.8 Положення про порядок передачі в комунальну власність державного житлового фонду, передача відомчого житлового фонду в комунальну власність провадиться разом з відповідною технічною документацією на будинок (інвентарна справа, акт прийняття в експлуатацію, плани зовнішніх мереж та інші), а також документами, що встановлюють право на нього. У разі відсутності необхідної технічної документації вона відновлюється за рахунок підприємства, установи чи організації, що передає відомчий житловий фонд у комунальну власність.
Відповідно до ч.1 п.9 ст.8 Закону України від 19.06.1992р. N 2482-XII "Про приватизацію державного житлового фонду", державний житловий фонд, який знаходиться у повному господарському віданні або оперативному управлінні державних підприємств, організацій та установ, за їх бажанням може передаватись у комунальну власність за місцем розташування будинків з наступним здійсненням їх приватизації органами місцевої державної адміністрації та місцевого самоврядування згідно з вимогами цього Закону.
У відповідності до ст.10 Закону України від 21 травня 1997 року "Про місцеве самоврядування в Україні", сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Згідно з п.51 ст.26 Закону України "Про місцеве самоврядування" на пленарних засіданнях сільських, селищних, міських рад вирішуються питання надання згоди на передачу об'єктів з державної у комунальну власність та прийняття рішень про передачу об'єктів з комунальної у державну власність, а також щодо придбання об'єктів державної власності.
Рішенням Млинівської селищної ради №364 від 26.10.2011 року дано згоду на прийом до селищної комунальної власності 25 квартирного житлового будинку № 7 по вул. Рівненській в смт. Млинів (а.с.10). Доручено виконкому створити комісію по прийому передачі 25 кв. житлового будинку по вул. Рівненській, 7 до селищної комунальної власності.
Розпорядженням Млинівського селищного голови № 238 від 15.11.2011 року про створення комісії по прийому-передачі будинку № 7 (25 квартир) по вул. Рівненській створено склад комісії (а.с. 22).
Листом № 77 від 23.01.2012 року Виконавчий комітет Млинівської селищної ради звернувся до Регіонального відділення Фонду Державного майна України по Рівненській області в якому зазначено, що для того, щоб скласти акт прийому передачі житлового будинку та прийняти до селищної комунальної власності просив надати виконкому селищної ради бухгалтерський баланс, складений на останню звітну дату. А також з метою оформлення акта приймання-передачі, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 21.09.1998 року № 1482, просив надати інформацію про інженерне обладнання об'єкта передачі (а.с. 26). Однак, відповідь на даний лист у Виконавчому комітеті Млинівської селищної ради відсутня.
Листом Виконавчого комітету Млинівської селищної ради № 401 від 22 квітня 2013 року Млинівська селищна рада погодилася прийняти у комунальну власність 25 квартирний житловий будинок по вул. Рівненська, 7. (а.с. 25).
Наказом Регіонального відділення Фонду Державного майна України від 24.09.2012 року № 254 визначено: "Передати у власність територіальної громади смт. Млинів об'єкт державної власності - житловий будинок, розташований за адресою: вул. Рівненська, 7 в смт. Млинів, що не увійшов до статутного капіталу ВАТ "Млинівський райагрохім". Матеріали прийому-передачі подати регіональному відділенню ФДМУ по Рівненській області. В комісію по передачі житлового будинку включити представника регіонального відділення - головного спеціаліста Запорожця І.В." (а.с.11).
Вказаний наказ було надіслано голові Млинівської селищної ради листом від 25.09.2012 р. № 05-04-02584.(а.с. 12).
Проте, Млинівська селищна рада, не вчинила жодних дій по фактичній передачі у комунальну власність житлового будинку за наказом № 254 від 24.09.2012 р.
Відповідач зазначає, що системно виконує чинне законодавство України та не заперечує проти прийняття в комунальну власність житлового фонду смт. Млинів спірного будинку після надання виконкому селищної ради бухгалтерського балансу, складеного на останню звітну дату. А також з метою оформлення акта приймання-передачі, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.09.1998 року № 1482, надати інформацію про інженерне обладнання об'єкта передачі.
Згідно з пунктом 9 Положення акт приймання-передачі відомчого житлового фонду в комунальну власність (форма додається) складається в чотирьох примірниках, підписується членами комісії з питань приймання відомчого житлового фонду в комунальну власність та затверджується держадміністрацією або виконкомом, який утворив цю комісію.
Суд зазначає, що передача житлового фонду з державної у комунальну власність не є лише дією, пов'язаною із складанням акта приймання-передачі, оскільки цій дії передує комплекс відповідних дій не тільки сторін, що передає та приймає майно, а й інших органів, без вчинення яких не є можливим складення акту.
Складення зазначеного акту приймання-передачі, що передбачено п.9 Положення є лише формою такої обов'язкової передачі.
Відповідно до п.5 Положення передача будинків відомчого житлового фонду в комунальну власність провадиться комісією з питань приймання відомчого житлового фонду в комунальну власність, яка утворюється Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями або виконкомом відповідної Ради. До складу цієї комісії входять представники відповідних місцевих комунальних підприємств, житлово-експлуатаційної організації, на баланс якої передаються будинки відомчого житлового фонду, регіонального відділення (представництва) Фонду державного майна місцевого фінансового органу, бюро технічної інвентаризації, спеціалізованого проектного інституту, підприємства, установи чи організації, що передає відомчий житловий фонд, та представники інших заінтересованих підприємств, установ і організацій.
Згідно з п. 6 Положення комісія з питань приймання відомчого житлового фонду в комунальну власність визначає технічний стан житлового будинку та об'єктів комунального призначення, що його обслуговують, відповідно до правил оцінки фізичного зносу житлових будинків, затверджених Держжитлокомунгоспом.
При цьому абзацом 2 п.6 вказаного Положення встановлено, що якщо житловий будинок та об'єкти комунального призначення, що його обслуговують, відповідно до висновків цієї комісії визнані такими, що потребують ремонту, орган, який утворив комісію, приймає рішення про джерела фінансування і терміни виконання робіт, у тому числі з залученням в установленому порядку коштів підприємств, установ і організацій, які передають житловий фонд у комунальну власність.
Тобто, питання щодо дотримання встановленого порядку та форми прийняття в комунальну власність спірного будинку (підготовка і оформлення акту приймання-передачі, визначення технічного стану житлового будинку та об'єктів комунального призначення, що його обслуговують, тощо) не може впливати на сам обов'язок Млинівської селищної ради щодо виконання вимог Конституції України, Закону України "Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності", Закону України "Про приватизацію державного житлового фонду", оскільки визначені в підзаконних актах механізми реалізації норм Закону не можуть підмінювати (замінювати) ці норми Закону, змінювати його суть та перешкоджати його виконанню.
Всі питання порядку передачі об'єктів житлового фонду повинні вирішуватися комісією з питань приймання відомчого житлового фонду в комунальну власність, яка утворюється відповідно до Постанови.
Однак, з моменту надання згоди на прийняття спірного житлового будинку в комунальну власність селищної ради, відповідач не вчинив дій по здійсненню прийому-передачі, а відтак вимога позивача про зобов'язання відповідача прийняти у комунальну власність територіальної громади селища Млинів за актом приймання - передачі 25 квартир житлового будинку, що знаходиться за адресою: вул. Рівненська, 7, смт. Млинів, Млинівського району, Рівненської області, є обґрунтованою, стверджується матеріалами справи, тому підлягає до задоволення в повному обсязі.
При цьому господарський суд приймає до уваги саме норми ст.19 Конституції України, Закону України від 03.03.1998р. "Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності", Закону України від 19.06.1992р. "Про приватизацію державного житлового фонду", які зобов'язують Млинівську селищну раду прийняти спірний об'єкт у комунальну власність.
Відповідно до ст.43 ГПК України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності. Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, обґрунтовують свої вимоги і заперечення поданими суду доказами.
Згідно з ст.32 ГПК України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у встановленому законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.
За приписами ст.33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу.
Згідно із ст.34 ГПК України господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи.
Відповідно до ст.43 ГПК України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом. Ніякі докази не мають для господарського суду заздалегідь встановленої сили.
Судовий збір на підставі частини 2 статті 49 Господарського процесуального кодексу України покладається на відповідача.
Керуючись статтями 32-34, 43, 44, 49, 82-85, Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
1. Позов задоволити.
2. Зобов'язати Млинівську селищну раду прийняти у комунальну власність територіальної громади селища Млинів за актом приймання - передачі 25 квартир житлового будинку, що знаходяться за адресою: вул. Рівненська, 7, смт. Млинів, Млинівського району, Рівненської області.
3. Стягнути з Млинівської селищної ради (35100, вул. Ватутіна, 1, смт. Млинів, Млинівський район, Рівненська область, ідент. код. 04386338) на користь Регіонального відділення Фонду державного майна України по Рівненській області 1 147 (одну тисячу сто сорок сім) грн. 00 коп. судового збору.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Повне рішення складено 22 травня 2013 року.
Суддя Трускавецький В.П.