Постанова № 31377858, 22.05.2013, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
22.05.2013
Номер справи
826/2170/13-а
Номер документу
31377858
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

22 травня 2013 року письмове провадження № 826/2170/13-а

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі колегії суддів: головуючого судді Арсірія Р.О. , суддів Пісоцької О.В. Саніна Б.В. вирішив адміністративну справу

за позовом Публічного акціонерного товариства "Укртранснафта" до Державної фінансової інспекції України Державної фінансової інспекції в Одеській області Державної фінансової інспекції у Львівській області Кременчуцької об'єднаної Державної фінансової інспекції провизнання дії протиправними, зобов'язання вчинити дії

Позивач звернувся до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до відповідача про визнання протиправними дій Державної фінансової інспекції України щодо планування ревізії фінансово господарської діяльності Публічного акціонерного товариства «Укртранснафта» (код ЄДРПОУ 31570412) за період з 01.07.2010 по 31.12.2011 року.

Позивач просив визнати протиправними дії Державної фінансової інспекції України, Державної фінансової інспекції в Одеській області, Кременчуцької об'єднаної Державної фінансової інспекції, Державної фінансової інспекції у Львівській області щодо організації і проведення планової ревізії фінансово господарської діяльності Публічного акціонерного товариства «Укртранснафта» (код ЄДРПОУ 31570412), а також його філій: «Південні магістральні нафтопроводи», «Придніпровські магістральні нафтопроводи» та «Магістральні нафтопроводи «Дружба», за період з 01.07.2010 року по завершений звітний період 2012 року. Зобов'язати Державну фінансову інспекцію України утриматися від ведення за своєю ініціативою інспектування Публічного акціонерного товариства «Укртранснафта» (код ЄДРПОУ 31570412) за період фінансово-господарської діяльності з 01.07.2010 по 31.12.2011 року.

Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав та зазначив, що відповідно до Порядку проведення Державною фінансовою інспекцією, її територіальними органами державного фінансового аудиту окремих господарських операцій, затвердженого Постановою KM України від 20.05.2009 №506, який втратив чинність з 26.12.2012, Держфінінспекцією України за період з 01.01.2010 по 25.12.2012 щодо ПАТ «Укртранснафта» проведено державний фінансовий аудит.

Частиною 2 статті 4 Закону передбачено, що на підконтрольних установах, щодо яких за відповідний період їх фінансово-господарської діяльності відповідно до цього Закону проведено державний фінансовий аудит, інспектування за ініціативою органу державного фінансового контролю не проводиться.

За таких обставин позивач вважає, що у Держфінінспекції України відсутні законні підстави для проведення Планової ревізії за період з 01.07.2010 по 31.12.2011. Дії Держфінінспекції України по проведенню ревізії за вказаний період є неправомірними.

Одночасно представник зазначив, що ПАТ «Укртранснафта» не допустило посадових осіб відповідачів до Планової ревізії та повідомило при цьому цих посадових осіб про причини недопущення до проведення Планової ревізії (лист ПАТ «Укртранснафта» від 11.02.2013 № 19-00/47/583).

Представники відповідачів у судове засідання не з'явилися, через канцелярію суду від представника Державної фінансової інспекції України надійшли письмові заперечення, в яких останній вказує, що поняття контрольного заходу у вигляді державного фінансового аудиту та порядок його проведення визначені постановою Кабінету Міністрів України № 361 від 25.03.2006. Зокрема, п. 1 Постанови № 361 визначено, що державний фінансовий аудит полягає у перевірці та аналізі діяльності, фактичного стану справ щодо законного та ефективного використання державних чи комунальних коштів і майна, інших активів держави.

Відповідач звертає увагу, що Держфінінспекцією саме державний фінансовий аудит Позивача за період з 01.01.2010 по завершений звітний період 2012 року не проводився, а поняття державного аудиту» та «операційного аудиту» різні за своєю правовою природою, мають різні предмети перевірки та різні завдання.

Порядок проведення операційного аудиту визначений Постановою Кабінету Міністрів України від 20.05.2009 № 506. Зокрема, п. 5 Постанови № 506 визначено, що операційний аудит включає в себе проведення моніторингу окремих господарських операцій, які здійснені суб'єктами господарювання та/або заплановані до здійснення; перевірку здійснення ризикових операцій щодо законного та ефективного використання державних чи комунальних коштів та/або майна, інших активів держави, проводиться відповідно до переліку суб'єктів господарювання, щодо яких проводиться державний фінансовий аудит окремих господарських операцій, якій міститься у Постанові № 506, його тривалість не обмежена законом.

У той же час державний фінансовий аудит проводиться відповідно до плану контрольно-ревізійної роботи, який складається та затверджується в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, за конкретний період діяльності та його тривалість не може перевищувати 90 календарних днів.

П. 8 Постанови № 506, визначено, що у разі встановлення факту порушення законодавства під час проведення операційного аудиту державний аудитор невідкладно інформує про це керівника контролюючого органу. Для підтвердження виявлених в ході операційного аудиту фактів порушення законодавства та належного їх документування контролюючий орган забезпечує проведення ревізії відповідно до Порядку проведення інспектування Державною фінансовою інспекцією, її територіальними органами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.04.2006 №550.

Таким чином, вищезазначене на думку представника відповідача -1, підтверджує правомірність проведення Дєржфінінспекцією ревізії після проведення операційного аудиту. Просить у задоволенні позову відмовити.

27.03.2013 року у судове засідання прибули не всі сторони, суд відповідно до ч.6 ст.128 Кодексу адміністративного судочинства України ухвалив перейти до розгляду справи у письмовому провадженні.

За результатами розгляду документів і матеріалів поданих сторонами, пояснень їхніх представників, Окружний адміністративний суд м. Києва, встановив:

На підставі Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні», постанови Кабінету Міністрів України від 20.05.2009 № 506 «Про затвердження Порядку проведення Державною фінансовою інспекцією, її територіальними органами державного фінансового аудиту окремих господарських операцій», Програми державного фінансового аудиту окремих господарських операцій ПАТ «Укртранснафта», з 01.01.2010 р. по 31.12.2010 р. та з 01.01.2011 р. по 31.12.2011 року відповідачем проведений державний фінансовий аудит окремих господарських операцій (далі операційний аудит) Публічного акціонерного товариства «Укртранснафта» за період з 01.01.2010 по 31.12.2011 року про, що складено звіти.

Листом від 23.01.2013 р. №05-14/93 відповідачем повідомлено ПАТ «Укртранснафта» про проведення з 11.02.2013 року планової ревізії фінансово-господарської діяльності підприємства за період з 01.07.2010 по завершений звітний період 2012 року. Орієнтовний термін завершення зазначеного контрольного заходу - 10.05.2013 року.

Позивач, вважаючи, що для проведення Планової ревізії в органу державного фінансового контролю не було законних підстав, не допустив посадових осіб до Планової ревізії, про що складено акти про перешкоджання працівникам Державної фінансової інспекції України у проведенні ревізії: від 11.02.2013, від 12.02.2013 року; акт про неможливість проведення ревізії фінансово-господарської діяльності філії «Південні магістральні нафтопроводи» ПАТ «Укртранснафта» від 11.02.2013 № 12-05/12, складеним посадовою зсобою Держфінінспекції в Одеській області; акт про недопущення до проведення планової виїзної ревізії фінансово-господарської діяльності ПАТ «Укртранснафта» в частині діяльності філії Придніпровські магістральні нафтопроводи» від 11.02.2013 року, складеним посадовими особами Кременчуцької об'єднаної Держфінінспекції; акт про недопущення до проведення ревізії від 12.02.2013 № 05-21/3 (філія «Магістральні нафтопроводи «Дружба»), складеним посадовими особами Держфінінспекції у Львівській області.

Одночасно вважаючи дії відповідачів протиправними Позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.

Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні (ч.1 ст. 86 КАС України).

Відповідно до ст. 2 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» від 26.01.1993 № 2939 - ХІІ головними завданнями органу державного фінансового контролю є: здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяттям зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності у міністерствах та інших органах виконавчої влади, державних фондах, фондах загальнообов'язкового державного соціального страхування, бюджетних установах і суб'єктах господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах, в установах та організаціях, які отримують (отримували у періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів, державних фондів та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, за дотриманням законодавства на всіх стадіях бюджетного процесу щодо державного і місцевих бюджетів, дотриманням законодавства про державні закупівлі, діяльністю суб'єктів господарської діяльності незалежно від форми власності, які не віднесені законодавством до підконтрольних установ, за рішенням суду, винесеним на підставі подання прокурора або слідчого для забезпечення розслідування кримінальної справи.

Згідно з ч.1 ст.1 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» здійснення державного фінансового контролю забезпечує центральний орган виконавчої влади, уповноважений Президентом України на реалізацію державної політики у сфері державного фінансового контролю.

Указом Президента України від 09.12.2010 року №1085/2010 «Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади» утворено Державну фінансову інспекцію України, реорганізувавши Головне контрольно-ревізійне управління України.

Відповідно до положень ст.2 вказаного Закону державний фінансовий контроль забезпечується органом державного фінансового контролю через проведення державного фінансового аудиту, перевірки державних закупівель та інспектування.

Порядок проведення органом державного фінансового контролю державного фінансового аудиту, інспектування та перевірок державних закупівель установлюється Кабінетом Міністрів України.

Статтею 4 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» передбачено, що інспектування здійснюється органом державного фінансового контролю у формі ревізії та полягає у документальній і фактичній перевірці певного комплексу або окремих питань фінансово-господарської діяльності підконтрольної установи, яка повинна забезпечувати виявлення наявних фактів порушення законодавства, встановлення винних у їх допущенні посадових і матеріально відповідальних осіб. Результати ревізії викладаються в акті.

На підконтрольних установах, щодо яких за відповідний період їх фінансово-господарської діяльності відповідно до цього Закону проведено державний фінансовий аудит, інспектування за ініціативою органу державного фінансового контролю не проводиться.

Статтею 11 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» визначено, що плановою виїзною ревізією вважається ревізія у підконтрольних установах, яка передбачена у плані роботи органу державного фінансового контролю і проводиться за місцезнаходженням такої юридичної особи чи за місцем розташування об'єкта права власності, стосовно якого проводиться така планова виїзна ревізія.

Планова виїзна ревізія проводиться за сукупними показниками фінансово-господарської діяльності підконтрольних установ за письмовим рішенням керівника відповідного органу державного фінансового контролю не частіше одного разу на календарний рік.

Право на проведення планової виїзної ревізії підконтрольних установ надається лише у тому разі, коли їм не пізніше ніж за десять днів до дня проведення зазначеної ревізії надіслано письмове повідомлення із зазначенням дати початку та закінчення її проведення.

Проведення планових виїзних ревізій здійснюється органами державного фінансового контролю одночасно з іншими органами виконавчої влади, уповноваженими здійснювати контроль за нарахуванням і сплатою податків та зборів. Порядок координації проведення планових виїзних перевірок органами виконавчої влади, уповноваженими здійснювати контроль за нарахуванням і сплатою податків та зборів, визначається Кабінетом Міністрів України.

Порядок проведення державного фінансового аудиту та інспектування державною контрольно-ревізійною службою затверджено постановою Кабінету Міністрів від 20.04.2006 року № 550 (далі Порядок № 550).

Пунктом 1 Порядку проведення інспектування Державною фінансовою інспекцією, її територіальними органами, передбачено, що цей Порядок визначає процедуру проведення інспектування в міністерствах та інших органах виконавчої влади, державних фондах, бюджетних установах і у суб'єктів господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах і в організаціях, які отримують (отримували в період, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів та державних фондів або використовують (використовували у період, який перевіряється) державне чи комунальне майно, а на підставі рішення суду - в інших суб'єктів господарювання.

Пунктами 4-5 Порядку проведення інспектування Державною фінансовою інспекцією, її територіальними органами, передбачено, що планові та позапланові виїзні ревізії проводяться контролюючими органами відповідно до Закону та цього Порядку. Планові виїзні ревізії проводяться відповідно до планів контрольно-ревізійної роботи, затверджених в установленому порядку, позапланові виїзні ревізії - за наявності підстав, визначених Законом.

Згідно п. 3 Порядку планування контрольно-ревізійної роботи Державною фінансовою інспекцією та її територіальними органами, затверджено постановою КМУ № 955 від 08.08.2001 року (далі за текстом - Порядок № 955), заходи з проведення державного фінансового аудиту перевірки державних закупівель та інспектування здійснюються відповідно до: 1) плану основних напрямів контрольно-ревізійної роботи органів державної контрольно-ревізійної служби, який складається на календарний рік; 2) планів контрольно-ревізійної роботи Держфінінспекції та її територіальних органів, які складаються на кожний квартал.

Плани контрольно-ревізійної роботи Держфінінспекції та її територіальних органів розробляються на підставі плану основних напрямів контрольно-ревізійної роботи Держфінінспекції та її територіальних органів. Зазначені плани включають питання, вирішення яких належить до компетенції Держфінінспекції та її територіальних органів (п.5).

Відповідно п. 6 Порядку № 955 строки підготовки та порядок затвердження планів контрольно-ревізійної роботи Держфінінспекції та її територіальних органів, визначаються Держфінінспекцією.

Пунктом п. 7 Порядку № 955 визначено, що основними підставами для включення заходів з проведення державного фінансового аудиту, перевірки державних закупівель та інспектування до планів контрольно-ревізійної роботи органів державної контрольно-ревізійної служби є:

а) закони, акти та доручення Президента України, Кабінету Міністрів України, накази Мінфіну, які не потребують термінового виконання без включення до планів;

б) звернення правоохоронних органів, юридичних і фізичних осіб з приводу проведення ревізій та перевірок, які можливо виконати у плановому порядку;

в) пропозиції Рахункової палати, Мінфіну, Мінекономрозвитку, ДПС, Держмитслужби, Казначейства, прийняті Держфінінспекцією до виконання;

г) ініціатива, виявлена Держфінінспекцією та її територіальними органами з урахуванням таких критеріїв, як: економічна та соціальна важливість питань, які обов'язково включаються до програм і планів дій Кабінету Міністрів України на відповідний період; значний обсяг фінансових потоків, інших державних ресурсів, що спрямовувалися на виконання бюджетних програм, утримання державних органів; публічна інформація про факти порушень і зловживань у фінансовій сфері та неефективного управління державним майном; ймовірність виникнення фінансових порушень, у тому числі внаслідок відсутності (низького рівня) внутрішнього фінансового контролю, правової неврегульованості економічної діяльності; періодичність проведення ревізій та перевірок у бюджетних установах відповідно до закону;

ґ) ініціатива, виявлена підконтрольними установами та їх органами управління, прийнята Держфінінспекцією до виконання.

Відповідно до п. 8 Порядку №955 внесення змін до планів контрольно-ревізійної роботи органів державної контрольно-ревізійної служби проводиться у порядку їх затвердження.

Судом встановлено, що листом від 10.08.2012 року № 31-04310-12/19985 Міністерства фінансів України на адресу відповідача 1 направлено пропозиції до Основних напрямів контрольно-ревізійної роботи Державної фінансової інспекції та її територіальних органів на 2013 рік

Наказом Державної фінансової інспекції України «Про внесення змін до планів контрольно-ревізійної роботи Держфінінспекції України на IV квартал 2012 року та I квартал 2013 року» № 424 від 27.12.2012 року наказано внести зміни до Плану контрольно-ревізійної роботи Держфінінспекції України на І квартал 2013 року, затвердженого наказом Держфінінспекції України від 23.11.2012 № 369, а саме: розділ II доповнено пунктом 2.23, згідно якого до Плану включено ревізію фінансово-господарської діяльності ПАТ «Укртранснафта» за період з 01.07.2010 по завершений звітний період 2013 року.

Отже, внесення змін до планів контрольно-ревізійної роботи Держфінінспекції України на IV квартал 2012 року та I квартал 2013 року відбулося відповідно до п. 7 Порядку планування контрольно-ревізійної роботи Державною фінансовою інспекцією та її територіальними органами, затвердженого постановою КМУ № 955 від 08.08.2001 року.

Таким чином дії відповідача 1 щодо включення до Плану контрольно-ревізійної роботи ревізії фінансово-господарської діяльності ПАТ «Укртранснафта» та його філій за період з 01.07.2010 року по завершений звітний період 2013 року є обґрунтованим та відповідають вимогам законодавства.

Частиною 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У відповідності до статті 69 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративній справі є будь-які фактичні дані, ні підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення сторін.

Згідно ч.4 ст. 70 КАС України обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись ніякими іншими засобами доказування, крім випадків, коли щодо таких обставин не виникає спору.

Відповідно до ч.1, ч.2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Керуючись ст. ст. 69-71, 94, 160-165, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

П О С Т А Н О В И В:

У позові Публічного акціонерного товариства "Укртранснафта" відмовити повністю.

Постанова набирає законної сили в порядку передбаченому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.

Головуючий Суддя Р.О. Арсірій

Судді О.В. Пісоцька

Б.В. Санін