Єдиний державний реєстр судових рішень ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493
ПОСТАНОВА
Іменем України
12.02.09Справа №2а-6574/08/2 Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Яковлєва С.В. , при секретарі Лісецькій Г.В. розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Відділення фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності в АР Крим
до Управління освіти Євпаторійської міської ради
про стягнення 1394471,25 грн. заборгованості
за участю представників:
від позивача Бугайов С.М. представник, довіреність № 6 від 06.01.2009 року, Конопльов В.М. представник, довіреність № 5 від 06.01.2009 року;
від відповідача Черлецька К.І. представник, довіреність № 01-10/11 від 06.01.2009 року.
Суть спору: Відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності в АР Крим (далі позивач) звернулось до суду з адміністративним позовом про стягнення з Управління освіти Євпаторійської міської ради АР Крим (далі відповідач) 1394471,25 грн. заборгованості зі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням.
У судовому засіданні, яке відбулося 12.02.2009 року, представники позивача наполягали на задоволенні позовних вимог з мотивів, викладених у позовній заяві.
Представник відповідача проти задоволення позовних вимог заперечував, мотивуючи це тим, що кошти на погашення заборгованості надходять з Державного бюджету України у вигляді окремих субвенцій, без урахування коштів на сплату внесків в фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності. Крім того, зазначені виплати не включаються до фонду оплати праці та в суму заборгованості по виплаті заробітної плати. Виходячи з наведеного та керуючись Бюджетним кодексом України, сплата даних внесків взагалі є бюджетним правопорушенням та нецільовим використанням бюджетних коштів.
На підставі вищевикладеного, представник відповідача, просив суд у задоволенні позовних вимог відмовити.
Вислухавши пояснення представників позивача та відповідача по справі, розглянувши надані сторонами документи та матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору, суд
ВСТАНОВИВ:
Управління освіти Євпаторійської міської ради АР Крим зареєстровано уякості юридичної особи Виконавчим комітетом Євпаторійської міської ради АР Крим 24.12.1993 року, про що свідчить свідоцтво про державну реєстрацію серії А00 № 442384.
Відповідач зареєстрований як страхувальник у Євпаторійській міській виконавчій дирекції відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності в АР Крим 24.03.2003 року, реєстраційний код 010200002154. Цей факт підтверджується повідомленням про реєстрацію страхувальника від 24.03.2003 року.
Правові, організаційні та фінансові основи загальнообов'язкового державного соціального страхування громадян на випадок тимчасової втрати працездатності, у зв'язку з вагітністю та пологами, народженням дитини та необхідністю догляду за нею, у разі смерті, а також надання послуг із санаторно-курортного лікування та оздоровлення застрахованим особам та членам їх сімей визначені Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» №2240-ІІІ від 18.01.2001 р.
Згідно з п. 3 ч. 1 ст. 2 цього Закону страхувальниками є:
а) роботодавець - для осіб, зазначених у частині першій статті 6 цього Закону;
б) особи, зазначені у частинах другій та третій статті 6 цього Закону.
Ч. 1 ст. 6 Закону України №2240-ІІІ передбачено, що загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням, підлягають:
1) особи, які працюють на умовах трудового договору (контракту) на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форм власності та господарювання або у фізичних осіб, у тому числі в іноземних дипломатичних та консульських установах, інших представництвах нерезидентів, а також обрані на виборні посади в органах державної влади, органах місцевого самоврядування та в інших органах;
2) члени колективних підприємств, сільськогосподарських та інших виробничих кооперативів.
П. 2 ч. 2 ст. 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» встановлений обов'язок страхувальників нараховувати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески.
Відповідно до п. 4.4 Інструкції про порядок надходження, обліку та витрачання коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, затвердженої Постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 26 червня 2001 р. N 16, перерахування коштів на рахунки Фонду страхувальниками-роботодавцями здійснюється одночасно з одержанням коштів на оплату праці в установах банків. У разі виплати заробітної плати за першу половину або іншу частину місяця нараховані страхові внески повинні бути перераховані до Фонду не пізніше дня, встановленого для виплати заробітної плати за другу половину місяця. Не сплачені в цей строк кошти вважаються недоїмкою.
Судом встановлено, що в період з 12.09.2006 року по 09.10.2006 року позивачем була проведена ревізія коштів на загальнообовязкове державне соціальне страхування з тимчасової втрати працездатності в Управлінні освіти Євпаторійської міської ради АР Крим.
За результатами перевірки відповідачу було донараховано внесків на загальну суму 52297,25 грн., також була донарахована пеня на суму 1219,00 грн. Крім того, перевіркою було встановлено суму не прийнятих до заліку витрат у розмірі 1256,23 грн., що відображено в Акті № 06\4/1-545 від 09.10.2006 року.
На підставі зазначеного акту перевірки позивачем було прийнято рішення № 06-4/1-903 про застосування до відповідача штрафу за неповну сплату страхових внесків на суму 1340955,00 грн. (в розмірі прихованої (заниженої) суми заробітної плати).
У звіті форми Ф4-ФСС з ТВП за 2006 рік відповідачем відображена зарахована і сплачена сума у розмірі 1884,35 грн., у тому числі не прийняті до зарахування витрати в сумі 1256,23 грн. та штраф в сумі 628,12 грн.
Ч. 1 ст. 30 Закону України №2240-ІІІ та п. 5.1 Інструкції №339 передбачено, що страхувальник - роботодавець несе відповідальність за несвоєчасність сплати та неповну сплату страхових внесків, у тому числі страхових внесків, що сплачують застраховані особи через рахунки роботодавців, а також за порушення порядку використання страхових коштів.
Ст. 8 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» передбачено, що спори, що виникають з правовідносин за цим Законом, вирішуються органами Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності в порядку, встановленому статутом Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, та в судовому порядку.
Відповідач не надав суду доказів погашення заборгованості, у той час як відповідно до ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ти обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Таким чином загальна сума заборгованості відповідача становить 1394471,25 грн., у тому числі заборгованість з нарахованих штрафних (фінансових) санкцій в сумі 1340955,00грн., додатково нараховані страхові внески в сумі 52297,25 грн. та 1219,00 грн. пені.
Однак, суд звертає увагу на те, що одним з основних принципів адміністративного судочинства є пропорційність, тобто дотримання необхідного балансу між будь якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване судове рішення.
Відповідно до Положення про Управління освіти Євпаторійської міської ради АР Крим, затвердженого рішенням Євпаторійської міської ради АР Крим від 02.03.2006 року №4-40/11 управління є бюджетною організацією, що фінансується за рахунок коштів місцевого бюджету.
Згідно до ч. 1 ст. 102 Бюджетного кодексу України № 2542-ІІІ від 21.06.2001 року фінансування видатків місцевого бюджету здійснюється за рахунок субвенцій з Державного бюджету України, тобто міжбюджетних трансфертів для використання на певну мету в порядку, визначеному тим органом, який прийняв рішення про надання субвенції.
В Положенні про районні (міжрайонні), міські виконавчі дирекції відділень Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, затвердженого Розпорядженням Голови правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 18.10.2001 року № 71, одним з видів фінансування Фонду є бюджетні асигнування.
Таким чином, суд приходить до висновку, що задоволення позовних вимог в частині стягнення з відповідача 1340955,00 грн. штрафних санкцій за неповну сплату страхових внесків призведе до порушення принципу пропорційності судового рішення, та порушення балансу між несприятливими наслідками для відповідача та метою, з якою звернувся до суду позивач. За таких обставин суд вважає, що у разі стягнення вказаного штрафу значна сума бюджетних коштів з однієї строки Державного бюджету має бути перерахована до іншої, що призведе до незбалансованості та неефективності бюджетної політики.
За таких обставин позовні вимоги Відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності в АР Крим підлягають задоволенню в частині стягнення з Управління освіти Євпаторійської міської ради АР Крим 53516,25 грн. заборгованості, у тому числі зі сплати додатково нарахованих страхових внесків в сумі 52297,25 грн. та 1219,00 грн. пені.
Під час судового засідання, яке відбулось 12.02.2009р., оголошено вступну та резолютивну частини постанови.
Постанова оформлена та підписана 19.02.2009 р.
На підставі викладеного, керуючись статтями 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1.Позов задовольнити частково.
2.Стягнути з Управління освіти Євпаторійської міської ради АР Крим (97400, АР Крим, м. Євпаторія, пр. Леніна, 30; р/р 35414006001390 в УДК в АР Крим, м. Сімферополь, МФО 824026, ЄДРПОУ 25628395) на користь відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності в АР Крим в особі Євпаторійської міської виконавчої дирекції відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності в АР Крим (р/р 25604485329321 в ЕО КРФ АКБ УСБ м. Сімферополя, МФО 324010, ЕДРПОУ 26085347) 53516,25 грн. заборгованості, у тому числі зі сплати додатково нарахованих страхових внесків в сумі 52297,25 грн. та 1219,00 грн. пені.
3. В іншій частині у позові відмовити.
У разі неподання заяви про апеляційне оскарження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення.
Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження, апеляційна скарга не подана, постанова вступає в законну силу через 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова може бути оскаржена в порядку і строки передбачені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Яковлєв С.В.