Постанова № 31372609, 15.05.2013, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.05.2013
Номер справи
812/3622/13-а
Номер документу
31372609
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

8.1.5

ПОСТАНОВА

Іменем України

15 травня 2013 року Справа № 812/3622/13-а

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді: Матвєєвої В.В.,

при секретарі: Захаровій Ю.О.,

за участю сторін:

представника позивача: Іванова А.О. (довір. №5087/7/10-018 від

10.07.2012, дійсна до 10.07.2013),

представника відповідача: Пишкової Т.В. (довір. № 05-79 від 09.01.2013, дійсна

до 30.12.2013),

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за адміністративним позовом Державної податкової інспекції у м. Красному Лучі Луганської області Державної податкової служби до Державного підприємства «Луганська обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств» ДП «Обласна дирекція «Луганськвуглереструктуризація» про стягнення податкового боргу з рахунків платника податків в загальній сумі 14085,25 грн., -

ВСТАНОВИВ:

11 квітня 2013 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов позов Державної податкової інспекції у м. Красному Лучі Луганської області Державної податкової служби до Державного підприємства «Луганська обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств» ДП «Обласна дирекція «Луганськвуглереструктуризація» про стягнення податкового боргу з рахунків платника податків в загальній сумі 14085,25 грн.

В обґрунтування заявлених позовних вимог зазначено, що відповідач зареєстрований як юридична особа 10.03.2004, перебуває на податковому обліку в ДПІ у м. Красному Лучі Луганської області Державної податкової служби як платник окремих податків. Станом на 13.03.2013 відповідач має заборгованість перед бюджетом в загальній сумі 14085,25 грн., з яких з земельного податку з юридичних осіб в сумі 680,00 грн., зі збору за забруднення навколишнього середовища в розмірі 13405,25 грн., що утворилася внаслідок несплати узгоджених податкових зобов'язань. ДПІ у м. Красному Лучі Луганської області Державної податкової служби з метою погашення податкового боргу платника податків вживалися заходи з погашення такого боргу, а саме: на адресу відповідача були направлені перша та друга податкові вимоги, що не були виконані.

На підставі викладеного, позивач просить стягнути з Державного підприємства «Луганська обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств» ДП «Обласна дирекція «Луганськвуглереструктуризація» кошти з рахунків платника податків у банках за податковим боргом в загальній сумі 14085,25грн.

Представник позивача у судовому засіданні підтримав позовні вимоги в повному обсязі, надав пояснення, аналогічні викладеним в позовній заяві. Просив задовольнити позовні вимоги в повному обсязі

Представник відповідача у судовому засіданні не визнав позовні вимоги, надав заперечення на адміністративний позов, в яких зазначив, що підприємство проводить ліквідацію шахт у відповідності до затвердженого проекту та статуту, згідно яких екологічні заходи і роботи з рекультивації порушених в процесі видобутку вугілля земель проводяться за рахунок коштів держбюджету, без права ведення господарської діяльності і отримання прибутку. Проектом не передбачено видатків по сплаті штрафних санкцій з податкового боргу. Крім того, представник відповідача також посилався на те, що постановою Луганського окружного адміністративного суду від 23.01.2013 у справі №2а/1270/10199/2012 позовні вимоги ДПІ у м. Красному Лучі Луганської області щодо стягнення податкового боргу в сумі 4709,06 грн., в тому числі по податковому повідомленню-рішенню №000511530 від 19.03.2012 на суму 340,00 грн., задоволені. В даному позові позивач повторно просить стягнути суму боргу за податковим повідомленням-рішенням №000511530 від 19.03.2012 на суму 340,00 грн., а тому провадження в цій частині позовних вимог просив закрити.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст.69-72 КАС України, суд дійшов висновку, що адміністративний позов є обґрунтованим та підлягає задоволенню з огляду на таке.

Судом встановлено, що відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців відповідач Державне підприємство «Луганська обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств» ДП «Обласна дирекція «Луганськвуглереструктуризація» зареєстроване як юридична особа 10.03.2004 (а. с. 8-9). Згідно повідомлення від 17.06.2011 № 688 відповідач перебуває на податковому в ДПІ у м. Красному Лучі Луганської області як платник окремих податків (а. с. 18).

Станом на 13.03.2013 відповідач має податкову заборгованість перед бюджетом в загальній сумі 14085,25 грн., з яких:

1) з земельного податку з юридичних осіб в сумі 680,00 грн., з яких штрафна санкція в сумі 680,00 грн., що виникла на підставі прийнятих податковим органом податкових повідомлень-рішень № 000731530/0 від 26.04.2010 на суму 340,00 грн., термін сплати 09.12.2010 (а. с. 12), № 0000511530 від 19.03.2012 на суму 340,00 грн., термін сплати 20.04.2012 (а. с. 13);

2) зі збору за забруднення навколишнього середовища в сумі 13405,25 грн., з яких основний платіж - 2828,88 грн., штрафна санкція - 10186,45 грн., пеня - 407,92 грн., що підтверджується податковим розрахунком збору за забруднення навколишнього природного середовища № 33308 від 02.02.2011, термін сплати 19.02.2011 (а. с. 15) та податковим повідомленням-рішенням № 0000771530 від 26.04.2010 на суму 11324,96 грн., термін сплати 09.12.2010 (а. с. 14).

Зазначений борг також підтверджується актом звірки суми податкового боргу від 13.03.2013 (а. с. 6), обліковою карткою платника податків станом на 13.03.2013 (а. с. 16).

Згідно службової записки у відповідача в установах банку відкриті рахунки у національній валюті (а. с. 17).

З метою погашення податкового боргу податковим органом приймались заходи з погашення податкового боргу, а саме: на юридичну адресу відповідача були направлені перша податкова вимога № 1/15 від 03.04.2008 (а. с. 10) та друга податкова вимога від № 2/18 від 12.05.2008 (а. с. 11), що були отримані 09.04.2008 та 15.05.2008 відповідно.

Відповідно до статті 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

У відповідності із статтею 14 Податкового кодексу України:

- грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності (підпункт 14.1.39 пункту 14.1);

- податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк) (підпункт 14.1.156 пункту 14.1);

- штрафна санкція (фінансова санкція, штраф) - плата у вигляді фіксованої суми та/або відсотків, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи, а також штрафні санкції за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності (підпункт 14.1.265 пункту 14.1);

- пеня - сума коштів у вигляді відсотків, нарахованих на суми грошових зобов'язань, не сплачених у встановлені законодавством строки (підпункт 14.1.162 пункту 14.1);

- податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання (підпункту 14.1.175 пункту 14.1).

Згідно із ст. 16 Податкового кодексу України, платник податків зобов'язаний: вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів (підпункт 16.1.2 пункту 16.1 статті 16); подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів (підпункт 16.1.3 пункту 16.1 статті 16); сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи (підпункт 16.1.4 пункту 16.1 статті 16).

Відповідно до ст. 20 Податкового кодексу України, органи державної податкової служби мають право визначати у визначених цим Кодексом випадках суми податкових та грошових зобов'язань платників податків (підпункт 20.1.27 пункту 20.1); застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом, стягувати суми простроченої заборгованості суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом (підпункт 20.1.28 пункту 20.1); звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини (пункт 20.1.18 пункту 20.1).

Згідно із пунктом 54.1 статті 54 Податкового кодексу України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом.

У відповідності із пунктом 49.18 статті 49 Податкового кодексу України, податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює:

- календарному місяцю (у тому числі в разі сплати місячних авансових внесків) - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця (підпункт 49.18.1);

- календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі в разі сплати квартальних або піврічних авансових внесків) - протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя) (підпункт 49.18.2);

- календарному року, крім випадків, передбачених підпунктами 49.18.4 та 49.18.5 цього пункту - протягом 60 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року (підпункт 49.18.3);

- календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб - до 1 травня року, що настає за звітним (підпункт 49.18.4);

- календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб - підприємців - протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року (підпункт 49.18.5).

Платник податків відповідно до пункту 57.1 статті 57 Податкового кодексу України зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Як вбачається із матеріалів справи, в порушення вимог пункту 57.1 статті 57 Податкового кодексу України відповідач протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, самостійно суму податкового зобов'язання не сплатило, внаслідок чого за платником податків утворився податковий борг в загальній сумі 14085,25 грн.

Пунктом 95.1 статті 95 Податкового кодексу України регламентовано, що орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Підпунктами 87.1 та 87.2 статті 87 Податкового кодексу України визначено, що джерелами самостійної сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів. Джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.

Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, проводиться не раніше, ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги та здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини (підпункти 95.2 та 95.3 статті 95 Податкового кодексу України).

У судовому засіданні судом встановлено, що відповідачу були виставлені податкові вимоги, що не були виконані, у встановленому законом порядку не оскаржувалися.

Оскільки зазначені вище податкові вимоги є чинними, доказів про їх відкликання суду не надано, суд прийшов до висновку, що органом державної податкової служби при зверненні до адміністративного суду з позовом про стягнення коштів за податковим боргом дотримані вимоги пункту 95.2 статті 95 Податкового кодексу України.

З вище викладеного вбачається, що до теперішнього часу податковий борг в загальній сумі 14085,25 грн. Державним підприємством «Луганська обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств» ДП «Обласна дирекція «Луганськвуглереструктуризація» не сплачений, вимоги про стягнення податкового боргу в установленому законом порядку не оскаржені, а тому сума боргу є узгодженою.

За таких обставин, суд вважає, що позов Державної податкової інспекції у м. Красному Лучі Луганської області Державної податкової служби до Державного підприємства «Луганська обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств» ДП «Обласна дирекція «Луганськвуглереструктуризація» про стягнення податкового боргу з рахунків платника податків в загальній сумі 14085,25 грн. є доведеним та таким, що підлягає задоволенню.

Крім того, суд не приймає до уваги доводи відповідача щодо повторного стягнення податкового боргу в сумі 340,00 грн. за податковим повідомленням-рішенням №000511530 від 19.03.2012 з огляду на наступне.

В судовому засіданні судом було досліджено матеріали справи №2а/1270/10199/2012 за позовом Державної податкової інспекції у м. Красному Лучі Луганської області Державної податкової служби до Державного підприємства «Луганська обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств» в особі Антрацитівської дирекції з ліквідації шахт ДП «Обласна дирекція «Луганськвуглереструктуризація» про стягнення податкового боргу з рахунків платника податків в загальній сумі 4709,06 грн.

Як вбачається з адміністративного позову від 20.12.2012 № 1027/7/10-018 (а. с. 43-44) та розрахунку суми боргу станом на 11.12.2012 (а. с. 45), ДПІ у м. Красному Лучі Луганської області до стягнення заявлено суму податкового боргу з податку на прибуток в розмірі 4709,06 грн., з яких основний платіж - 1,00 грн., штрафна санкція - 4708,06 грн. Зазначений борг виник на підставі визначеного позивачем грошового зобов'язання із зазначеного податку відповідно до податкових повідомлень-рішень №000188501 від 07.06.2010 на суму 170,00 грн., №0000541500 від 10.04.2012 на суму 170,00 грн., №0000551500 від 10.04.2012 на суму 4420,00 грн.

Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 23.01.2013 зазначені позовні вимоги були задоволені в повному обсязі (а. с. 25-27).

Отже, на підставі вищевикладеного, суд приходить до висновку про необґрунтованість доводів представника відповідача щодо повторного стягнення з нього податкового боргу в сумі 340,00 грн. за податковим повідомленням-рішенням №000511530 від 19.03.2012, так як в матеріалах справи №2а/1270/10199/2012 зазначене податкове рішення відсутнє, сума боргу в розмірі 340,00 грн. до стягнення позивачем не була заявлена, а тому клопотання про закриття провадження в частині позовних вимог в сумі 340,00 грн. не підлягає задоволенню, оскільки не знайшло свого документального підтвердження.

На підставі вищевикладеного, керуючись Податковим Кодексом України, ст. ст. 17-20, 69-72, 86, 158-164, 167 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Державної податкової інспекції у м. Красному Лучі Луганської області Державної податкової служби до Державного підприємства «Луганська обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств» ДП «Обласна дирекція «Луганськвуглереструктуризація» про стягнення податкового боргу з рахунків платника податків в загальній сумі 14085,25 грн. - задовольнити повністю.

Стягнути з Державного підприємства «Луганська обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств» ДП «Обласна дирекція «Луганськвуглереструктуризація» (юридична адреса: 91484, м. Луганськ, м. Олександрівськ, вул. Нова, 150, код 32449971) з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, податковий борг в загальній сумі 14085,25 грн. (чотирнадцять тисяч вісімдесят п'ять гривень двадцять п'ять копійок), з яких з земельного податку з юридичних осіб в сумі 680,00 грн. (шістсот вісімдесят гривень 00 копійок), зі збору за забруднення навколишнього середовища в розмірі 13405,25 грн. (тринадцять тисяч чотириста п'ять гривень двадцять п'ять копійок).

В задоволенні клопотання про закриття провадження в частині позовних вимог в сумі 340,00 грн. - відмовити.

Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає до суду апеляційної інстанції.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Повний текст постанови складено та підписано 20 травня 2013 року.

Суддя В.В. Матвєєва