ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 травня 2013 року Справа № 5017/2618/2012
Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:
Т. Дроботової - головуючого Н. Волковицької М. Данилової за участю представників:прокуратуриТомчук М.О. - прокурор відділу Генеральної прокуратури України позивача Цинєв А.О. - довіреність від 01.09.2012 р. відповідачів не з'явилися (про час і місце судового засідання повідомлено належно)розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Державної інспекції сільського господарства в Одеській області на постановувід 05.03.2013 р. Одеського апеляційного господарського суду у справі№ 5017/2618/2012 господарського суду Одеської області за позовом Державної інспекції сільського господарства в Одеській областідо - Комінтернівської районної державної адміністрації Одеської області - Товариства з обмеженою відповідальністю "Тартус"за участюПрокуратури м. Одесипровизнання незаконним і скасування розпорядження та визнання недійсним договору оренди земельної ділянки
В С Т А Н О В И В :
У вересні 2012 року Державна інспекція сільського господарства в Одеській області звернулась до господарського суду Одеської області з позовом до Комінтернівської районної державної адміністрації Одеської області та ТОВ "Тартус" про:
- визнання незаконним та скасування розпорядження голови Комінтернівської районної державної адміністрації від 19.10.2009 р. №1160/А-2009, яким надано в користування на умовах оренди земельну ділянку загальною площею 8,5 га ТОВ "Тартус" на території Крижанівської сільської ради Комінтернівського району терміном на 49 років для розміщення об'єктів стаціонарної рекреації дачного типу, автомобільних парковок та малих архітектурних форм;
- визнання недійсним договору оренди земельної ділянки від 18.11.2009 р., укладеного між Комінтернівською райдержадміністрацією та ТОВ "Тартус".
Позовні вимоги з посиланням на приписи статей 118, 125, 126, 153, 212 Земельного кодексу України та статей 203, 2015, 373, 387, 388 Цивільного кодексу України обґрунтовані тим, що оскаржуваним розпорядженням, на підставі якого було укладено договір оренди землі, в порушення пункту 5 статті 27 Лісового кодексу України, частини 7 статті 122 та частини 9 статті 149 Земельного кодексу України було передано ТОВ "Тартус" у користування на умовах оренди земельну ділянку площею 8,5 га із земель лісового фонду, за відсутності Комінтернівської райдержадміністрації повноважень.
У відзиві на позовну заяву ТОВ "Тартус" просило відмовити у її задоволенні вказуючи на безпідставність посилань позивача на норми статті 27 Лісового кодексу України, оскільки в редакції цієї норми чинній на момент прийняття оспорюваного розпорядження вказаною статтею передбачалось передання земель лісового фонду Кабміном у власність або постійне користування, в той час як відповідачу земля була передана в оренду.
Відповідач зазначав також, що статтями 149 та 150 Земельного кодексу України передбачені повноваження Кабміну України щодо вилучення та надання у користування земельних ділянок особливо цінних земель та тих, які перебувають у постійному користуванні, проте, надана товариству в оренду земельна ділянка не відноситься до визначених у вказаних нормах земель, а відтак при передачі відповідачу земельної ділянки райдержадміністрація діяла в межах наданих їй законом повноважень. При цьому, оскільки спірна земельна ділянка перебувала в землях запасу державної власності, зміна її цільового призначення відбулась в порядку, передбачено частинами 1, 2 статті 20 Земельного кодексу України.
ТОВ "Тартус" вказувало також, що повноваження Комінтернівської районної державної адміністрації щодо вирішення питань розпорядження спірною земельною ділянкою підтверджено і рішенням господарського суду Одеської області від 24.06.2008 р. у справі № 17/68-08-2522, яке набрало законної сили.
Комінтернівська райдержадміністрація у відзиві на позовну заяву також просила відмовити у її задоволенні вказуючи на безпідставність позовних вимог та прийняття спірного розпорядження в межах наданих повноважень з дотриманням вимог законодавства.
12.10.2012 р. до господарського суду Одеської області надійшла заява прокуратури м. Одеси про вступ у справу, у зв'язку з чим ухвалою суду від 17.10.2012 р. допущено прокурора до участі у справі з метою захисту інтересів держави в особі Державної інспекції сільського господарства в Одеській області.
Рішенням господарського суду Одеської області від 14.01.2013 р. (судді: Петров В.С., Меденцев П.А., Гут С.Ф.) у задоволенні позову відмовлено.
Мотивуючи рішення суд першої інстанції дійшов висновку щодо безпідставності та необґрунтованості позовних вимог, при цьому, також вказавши, що відповідно до статті 6 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" питання виявлення порушень використання земель повинно вирішуватися шляхом внесення відповідних клопотань до органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування, а пунктом 6 Положення про Держсільгоспінспекцію в Одеській області, який кореспондується з пунктом 5 Положення про Держсільгоспінспекцію України не передбачено повноважень щодо подання позову інспекцією безпосередньо до суду.
За апеляційними скаргами прокурора м. Одеси та Державної інспекції сільського господарства в Одеській області Одеський апеляційний господарський суд (судді: Туренко В.Б., Бандура Л.І., Разюк Г.П.) переглянувши рішення господарського суду Одеської області від 14.01.2013 р. в апеляційному порядку, постановою від 05.03.2013 р. залишив його без змін з тих же підстав.
Державна інспекція сільського господарства в Одеській області подала до Вищого господарського суду України касаційну скаргу, в якій просить судові рішення у даній справі скасувати та прийняти нове рішення, яким позовні вимоги задовольнити в повному обсязі, обґрунтовуючи доводи касаційної скарги неповним з'ясуванням судами всіх обставин справи.
Скаржник зазначає, що судами не взято до уваги те, що Державна інспекція сільського господарства в Одеській області є тим органом державної виконавчої влади, який здійснює державний контроль за використанням та охороною земель на відповідній території, а також спрямовує діяльність органів місцевого самоврядування та здійснює контроль за їх діяльністю, що спростовує висновок суду апеляційної інстанції щодо відсутності у інспекції належних правових підстав для звернення до суду з відповідним позовом.
Заявник касаційної скарги вважає, що оскаржуваним розпорядженням райдержадміністрації ТОВ "Тартус" передано у користування на умовах оренди земельну ділянку з земель лісового фонду, яким порушено вимоги статті 27 Лісового кодексу України, статті 122 та 149 Земельного кодексу України, що залишено поза увагою судів, як й залишено поза увагою порушення механізму зміни цільового призначення земельної ділянки та перевищення райдержадміністрацією повноважень при винесенні розпорядження та укладення договору оренди землі.
У відзиві на касаційну скаргу ТОВ "Тартус" просив залишити постанову суду апеляційної інстанції без змін, а касаційну скаргу без задоволення, вказуючи на безпідставність доводів скаржника, з огляду на невідповідність посилань заявника касаційної скарги нормам чинного законодавства та встановленим судами обставинам справи.
Заслухавши доповідь судді - доповідача, пояснення присутніх у судовому засіданні прокурора та представника позивача, перевіривши наявні матеріали справи на предмет правильності застосування судами першої та апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
Здійснюючи судовий розгляд справи судами першої та апеляційної інстанції були встановлені наступні обставини:
- Згідно висновку Державного комітету України по земельних ресурсах від 29.11.2006 р. № 1711-06 проект із землеустрою щодо відведення земельних ділянок ТОВ "Тартус" відповідає вимогам чинного законодавства України;
- розпорядженням Комінтернівської районної державної адміністрації № 71 від 24.01.2007 р. "Про створення комісії по вибору земельної ділянки для розширення площі будівництва та експлуатації берегоукріплювальних та протизсувних споруд і об'єктів стаціонарної рекреації дачного типу ТОВ "Тартус" на території Крижанівської сільської ради" створено комісію по вибору земельної ділянки для розширення площі будівництва і експлуатації берегоукріплювальних та протизсувних споруд і об'єктів стаціонарної рекреації дачного типу ТОВ "Тартус" на території Крижанівської сільської ради та надано дозвіл ТОВ "Тартус" на проведення проектно-вишукувальних робіт;
- листом від 06.07.2007 р. № 587 Одеське обласне управління лісового господарства Держколісгоспу України надало погодження на вилучення та зміну цільового призначення земельних ділянок загальною площею 8,5 га (в тому числі 8,2 га вкритих лісовою рослинністю) на території Крижанівської сільської ради для розміщення об'єктів стаціонарної рекреації дачного типу, автомобільних парковок та малих архітектурних форм із земель, що перебувають у постійному користуванні ДП "Одеське лісове господарство";
- 22.06.2007 р. ДП "Одеське лісове господарство" проведено обстеження земельної ділянки площею 8,5 га, що виділяється з ДЛФ Красносільського лісництва Комінтернівського району в землі запасу Крижанівської сільської ради, про що складено відповідний акт технічного обстеження лісових площ, що виключаються зі складу лісового фонду України;
19.07.2007 р. після складення акта ДП "Одеське лісове господарство" зроблена калькуляція собівартості створення 1 га лісових культур в ДЛФ Красносільського лісництва, на підставі якої здійснено розрахунок витрат на створення та вирощування лісових культур і на втрачену лісову продукцію;
- 17.07.2007 р. розпорядженням Комінтернівської районної держадміністрації № 923/А-007 створена комісія по визначенню розміру збитків, заподіяних вилученням земель лісового фонду, що знаходяться у користуванні ДП "Одеське лісове господарство", які надаються ТОВ "Тартус" для розміщення об'єктів стаціонарної рекреації дачного типу, автомобільних парковок та малих архітектурних форм Товариства на території Крижанівської сільської ради, на підставі якого складено акт визначення розміру збитків, заподіяних вилученням земель лісового фонду, що знаходяться у користуванні ДП "Одеське лісове господарство", які надаються ТОВ "Тартус" для розміщення об'єктів стаціонарної рекреації дачного типу, автомобільних парковок та малих архітектурних форм Товариства на території Крижанівської сільської ради.
- 07.08.2007 р. розпорядженням Комінтернівської районної держадміністрації за №1056/А-2007 затверджено акт визначення розміру збитків на загальну суму понесених збитків 469 718,00 грн., який підписано всіма членами комісії, в тому числі ДП "Одеське лісове господарство".
- 17.07.2007 р. Комінтернівською районною державною адміністрацією прийнято розпорядження № 922/А-2007 про створення комісії по вибору земельної ділянки для розміщення об'єктів стаціонарної рекреації дачного типу, автомобільних парковок та малих архітектурних форм ТОВ "Тартус" на території Крижанівської сільської ради. Зазначеною комісією (до складу якої входили керівники усіх передбачених законодавством погоджувальних інстанцій, а також директор ДП "Одеське лісове господарство") проведено обстеження земельної ділянки загальною площею 8,5 га (в тому числі 8,2 га вкритих лісовою рослинністю), передбаченої під розміщення об'єктів стаціонарної рекреації дачного типу, автомобільних парковок та малих архітектурних форм ТОВ "Тартус" на землях Крижанівської сільської ради, що підтверджується складеним цією комісією актом вибору земельної ділянки від 17.07.2007 р. (а.с. 27-29 т. 2).
Судом апеляційної інстанції під час розгляду справи було встановлено, що як вбачається з матеріалів справи, попередні погодження по вибору земельної ділянки для розміщення об'єктів стаціонарної рекреації дачного типу, автомобільних парковок та малих архітектурних форм на території Крижанівської сільської ради надані:
1) Крижанівською сільською радою Комінтернівського району Одеської області лист від 18.07.207 р. № ср-14-526;
2) Відділом містобудування та архітектури Комінтернівської районної державної адміністрації Одеської області лист від 19.07.2007 р. № 1745;
3) Комінтернівським районним відділом ГУ МНС України в Одеській області лист від 19.07.2007 р. № 440;
4) Комінтернівським районним відділом земельних ресурсів лист від 20.07.2007 р. № 13-04-4937;
5) Комінтернівською районною санітарно-епідеміологічною станцією висновок № 45 від 01.08.2007 р.;
6) Управлінням охорони об'єктів культурної спадщини Одеської обласної державної адміністрації висновок № 01-17/4341 від 01.08.2007 р.;
7) Одеським обласним управлінням лісового та мисливського господарства висновок від 06.08.2007 р. № 01-04/69.
Державною екологічною інспекцією з охорони довкілля Північно-Західного регіону Чорного моря проведено обстеження земельної ділянки з матеріалів по вибору земельної ділянки ТОВ "Тартус" під розміщення об'єктів стаціонарної рекреації дачного типу, автомобільних парковок та малих архітектурних форм, про що складено акт обстеження земельної ділянки від 23.07.2007 р.
09.10.2007 р. листом Управління архітектури та містобудівної політики Одеської обласної державної адміністрації № 02/6-892 узгоджено містобудівне обґрунтування розташування об'єктів стаціонарної рекреації, створення паркової зони та коригування меж заказника на земельній ділянці лісного фонду в с. Ліски Крижанівської сільської ради Комінтернівського району Одеської області, замовником якого є ТОВ "Тартус".
10.10.2007 р. в листі № 407 ДП "Одеське лісове господарство" вказало про те, що не заперечує проти вилучення земельної ділянки в землі запасу Крижанівської сільської ради за умов дотримання вимог чинного законодавства та компенсації збитків, заподіяних лісовому господарству.
25.04.2008 р. листом Одеського обласного управління лісового та мисливського господарства за №04-01/439 відкликано лист від 06.07.2007 року за № 587 про попереднє відведення земельної ділянки площею 8,5 га в землі запасу з послідуючим наданням її Товариству для розміщення об'єктів стаціонарної рекреації дачного типу, автомобільних парковок та малих архітектурних форм. Підставою такої відмови стало Розпорядження Кабінету Міністрів України від 10.04.2008 р. № 610-р "Деякі питання розпорядження земельними ділянками", в абзаці 3 якого зазначено про необхідність відкликати раніше надану згоду на вилучення ділянок, їх передачу у власність та оренду із зміною цільового призначення у разі, коли місцевими органами виконавчої влади чи органами місцевого самоврядування не прийнято відповідні рішення або коли за результатами перевірки встановлено, що такі рішення прийняті з порушенням вимог законодавства.
Судом апеляційної інстанції було встановлено, що рішенням господарського суду Одеської області від 24.06.2008 р. у справі № 17/68-08-2522 за позовом ТОВ "Тартус" до Комінтернівської районної державної адміністрації Одеської області, Одеського обласного управління лісового та мисливського господарства, за участю третіх осіб: ДП "Одеське лісове господарство", Крижанівської сільської ради Комінтернівського району Одеської області про визнання земельної ділянки в землях запасу та зобов'язання до вчинення певних дій, яке набрало законної сили, встановлено, що відмови Комінтернівської райдержадміністрації, Одеського обласного управління лісового та мисливського господарства та ДП "Одеське лісове господарство" в оформленні документації щодо відведення земельної ділянки в довгострокову оренду є безпідставними, оскільки ТОВ "Тартус" були отримані усі погоджувальні документи, які необхідні для отримання земельної ділянки під розміщення об'єктів стаціонарної рекреації дачного типу, автомобільних парковок та малих архітектурних форм в довгострокову оренду терміном на 49 років, крім цього ТОВ "Тартус" в установленому порядку проведені розрахунки по сплаті збитків, які виникли в результаті вилучення земельної ділянки та зміни цільового використання.
Даним рішенням суду у справі № 17/68-08-2522 було визнано чинним погодження Одеського обласного управління лісового та мисливського господарства про вилучення земельної ділянки площею 8,5 га в землі запасу для наступного надання ТОВ "Тартус" для розміщення об'єктів стаціонарної рекреації дачного типу, автомобільних парковок та малих архітектурних форм, що викладено у його листі від 06.07.2007 року № 587, також визнано чинною згоду ДП "Одеське лісове господарство" на вилучення земельної ділянки лісового фонду загальною площею 8,5 га та приналежність її до земель рекреаційного призначення, що перебувають у запасі, при цьому зобов'язано Комінтернівську районну державну адміністрацію затвердити матеріали попереднього погодження земельних ділянок ТОВ "Тартус" в оренду для розміщення об'єктів стаціонарної рекреації дачного типу, автомобільних парковок та малих архітектурних форм на території Крижанівської сільської ради Комінтернівського району Одеської області.
Розпорядженням Комінтернівської районної державної адміністрації № 1324/А-2008 від 24.07.2008 р. затверджено містобудівне обґрунтування по створенню паркової зони, розміщення об'єктів стаціонарної рекреації на території Крижанівської сільської ради.
Розпорядженням Комінтернівської районної державної адміністрації від 24.07.2008 р. № 1326/4-2008 затверджено матеріали попереднього погодження щодо вибору земельної ділянки під розміщення об'єктів стаціонарної рекреації дачного типу, автомобільних парковок та малих архітектурних форм ТОІ "Тартус" та надано останньому дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення даної земельної ділянки на території Крижанівської сільської ради в довгострокову оренду терміном на 49 років.
Листом Комінтернівської районної державної адміністрації від 24.07.2008 р. за № 01-01-12-1542 доручено Державній та недержавній землевпорядній організації, що має ліцензію на проведення землевпорядних робіт, виконати роботи з виготовлення проекту землеустрою.
24.10.2008 р. Управління Держкомзему у Комінтернівському районі погоджено ТОВ "Тартус" умови відведення земельної ділянки.
На замовлення ТОВ "Тартус" на підставі договору № 20-5/VIII від 20.08.2008 р. ТОВ "Інагро" був розроблений проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки ТОВ "Тартус" в довгострокову оренду строком на 49 років під розміщення об'єктів стаціонарної рекреації дачного типу, автомобільних парковок та малих архітектурних форм на території Крижанівської сільської ради Комінтернівського району Одеської області, який погоджений Відділом архітектури та містобудування Комінтернівської районної державної адміністрації Одеської області (висновок № 2824 від 18.09.2008 р.), Крижанівською сільською радою (висновок № ср-14-1003 від 24.10.2008 р.), Відділом Держкомзему у Комінтернівському районі Одеської області (висновок № 1729-В від 24.10.2008 р.), Комінтернівською районною санітарно-епідеміологічною станцією (погодження № 82 від 24.10.2008 р.), Управлінням охорони об'єктів культурної спадщини Одеської обласної державної адміністрації (висновок № 01-17/8185 від 11.11.2008 р.), ДП "Одеське лісове господарство" (висновок № 499 від 07.11.2008 р.), Одеським обласним управлінням лісового та мисливського господарства (висновок № 01-04/1177 від 19.11.2008 р.).
При цьому, як встановлено судами Державне управління охорони навколишнього природного середовища в Одеській області надало ТОВ "Тартус" висновок № 573/03-06-12 від 18.03.2009 р., яким вказаний проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки загальною площею 8,5 га було відхилено з підстав невідповідності його вимогам природоохоронного законодавства, і у зв`язку з відсутністю позитивного висновку вказаного органу охорони навколишнього середовища Комінтернівська райдержадміністрація також відмовила ТОВ "Тартус" у погодженні проекту землеустрою.
Проте, судовим рішенням, а саме постановою Одеського апеляційного господарського суду від 08.09.2009 р., яка набрала законної сили, скасоване рішення господарського суду Одеської області від 20.07.2009 р. у справі № 6/82-09-3048 та задоволені позовні вимоги ТОВ "Тартус", а саме: зобов'язано Комінтернівську районну державну адміністрацію Одеської області та Державне управління охорони навколишнього природного середовища в Одеській області погодити проект із землеустрою щодо відведення земельної ділянки юридичній особі - ТОВ "Тартус" в довгострокову оренду терміном 49 років земельної ділянки під розміщення об'єктів стаціонарної рекреації дачного типу, автомобільних парковок та малих архітектурних форм загальною площею 8,5 га, в т.ч. 8,2 га земель вкритих лісовою рослинністю, 0,3 га земель не вкритих лісовою рослинністю, із земель рекреаційного призначення, які не надані у власність або користування та перебувають у запасі на території Крижанівської сільської ради за межами населеного пункту (том 2 а.с. 89-91).
На виконання вказаного судового рішення у справі № 6/82-09-3048 Державне управління охорони навколишнього природного середовища в Одеській області надало висновок № 11371/04-06-12 від 17.09.2009 р., яким погодило проект із землеустрою щодо відведення земельної ділянки юридичній особі - ТОВ "Тартус" в довгострокову оренду терміном 49 років земельної ділянки під розміщення об'єктів стаціонарної рекреації дачного типу, автомобільних парковок та малих архітектурних форм загальною площею 8,5 га, в тому числі 8,2 га земель вкритих лісовою рослинністю, 0,3 га земель не вкритих лісовою рослинністю, із земель рекреаційного призначення, які не надані у власність або користування та перебувають у запасі на території Крижанівської сільської ради (за межами населеного пункту).
Проект землеустрою пройшов державну землевпорядну експертизу, про що свідчить висновок державної експертизи землевпорядної документації в Державному комітету України із земельних ресурсів від 08.10.2009 р. № 1065-09, який погоджений Головним управлінням Держкомзему у Одеській області згідно висновку від 09.11.2009 р. № 555.
Судами першої та апеляційної інстанції було встановлено, що 19.10.2009 р. Комінтернівською районною державною адміністрацією прийнято розпорядження № 1160/А-2009, яким затверджено проект відведення земельної ділянки ТОВ „Тартус" загальною площею 8,5 га, у тому числі 8,2 га земель вкритих лісовою рослинністю, 0,3 га земель не вкритих лісовою рослинністю, із земель рекреаційного призначення, які не надані у власність або користування та перебувають у запасі на території Крижанівської сільської ради Комінтернівського району (за межами населеного пункту) з метою розміщення об'єктів стаціонарної рекреації дачного типу, автомобільних парковок та малих архітектурних форм.
На виконання вказаного розпорядження Комінтернівською районною державною адміністрацією Одеської області 19.10.2009 р. комісією у складі представників ТОВ "Інагро", ТОВ "Тартус", Відділу Держкомзему у Комінтернівському районі і ДП "Одеське лісове господарство" проведено встановлення (відновлення) в натурі меж земельної ділянки загальною площею 8,5 га, в тому числі з них 8,2 га земель, вкритих лісовою рослинністю, 0,3 га земель, не вкритих лісовою рослинністю, наданої ТОВ "Тартус" в довгострокову оренду (строком на 49 років) під розміщення об'єктів стаціонарної рекреації дачного типу, автомобільних парковок та малих архітектурних форм, про що був складений відповідний акт від 23.10.2009 р.
18.11.2009 р. між Комінтернівською районною державною адміністрацію та ТОВ "Тартус" укладено договір оренди земельної ділянки, який зареєстровано Комінтернівським районним відділом Одеської регіональної філії центру державного земельного кадастру у Книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі за реєстраційним № 040952400097 від 19.11.2009 р.
Крім того, в подальшому між Комінтернівською районною державною адміністрацію та ТОВ "Тартус" укладено додаткову угоду до договору оренди, яка зареєстрована 29.12.2009 р., відповідно до якої було змінено площу орендованої земельної ділянки з 8,50 га на 2,4388 га та розмір орендної плати (а.с. 101 т. 1).
09.12.2009 р. розпорядження Комінтернівської районної державної адміністрації № 1980/А-2009 внесені зміни до розпорядження від 19.10.2009 р. № 1160/А-2009, яке в частині призначення земельної ділянки було доповнено словами "для обслуговування жителів територіальної громади району".
Як вбачається з матеріалів справи, предметом спору у даній справі є вимога Державної інспекції сільського господарства в Одеській області про визнання незаконним та скасування розпорядження голови Комінтернівської районної державної адміністрації від 19.10.2009 р. №1160/А-2009, яким надано в користування на умовах оренди земельну ділянку загальною площею 8,5 га ТОВ "Тартус" на території Крижанівської сільської ради Комінтернівського району терміном на 49 років для розміщення об'єктів стаціонарної рекреації дачного типу, автомобільних парковок та малих архітектурних форм та визнання недійсним договору оренди земельної ділянки від 18.11.2009 р., укладеного між Комінтернівською райдержадміністрацією та ТОВ "Тартус".
Згідно зі статтею 116 Земельного кодексу України набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Статтею 124 цього Кодексу встановлено, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки. Передача в оренду земельних ділянок громадянам та юридичним особам із земель запасу під забудову здійснюється за проектами відведення в порядку, встановленому статтями 118, 123 цього Кодексу.
Статтею 123 Земельного кодексу України визначений порядок надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування, а статтею 122 цього Кодексу визначені повноваження органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо передачі земельних ділянок у власність або у користування.
Згідно з пунктом 12 Перехідних положень Розділу Х Земельного кодексу України розпорядження земельними ділянками за межами населеного пункту в межах повноважень здійснюють відповідні органи виконавчої влади, яким у даному випадку є Комінтернівська райдержадміністрація.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи місцевого самоврядування зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 17 Земельного кодексу України (в редакції на момент прийняття оскаржуваного розпорядження) передбачено, що до повноважень місцевих державних адміністрацій у галузі земельних відносин належить, зокрема, розпорядження землями державної власності в межах, визначених цим Кодексом, а також вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону.
Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 21 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" місцева державна адміністрація розпоряджається землями державної власності відповідно до закону.
В силу вимог частини 1 статті 6 цього Закону на виконання Конституції України, законів України, актів Президента України, Кабінету Міністрів України, міністерств та інших центральних органів виконавчої влади, власних і делегованих повноважень голова місцевої державної адміністрації в межах своїх повноважень видає розпорядження, а керівники управлінь, відділів та інших структурних підрозділів - накази.
Статтею 43 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" встановлено, що акти місцевих державних адміністрацій, що суперечать Конституції України, законам України, рішенням Конституційного Суду України, актам Президента України та Кабінету Міністрів України або інтересам територіальних громад чи окремих громадян, можуть бути оскаржені до органу виконавчої влади вищого рівня або до суду.
Згідно зі статтею 21 Цивільного кодексу України суд визнає незаконним та скасовує правовий акт індивідуальної дії, виданий органом місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси.
Підставами для визнання акта недійсним є невідповідність його вимогам чинного законодавства та/або визначеній законом компетенції органу, який видав цей акт. Обов'язковою умовою визнання акта недійсним є також порушення у зв'язку з прийняттям відповідного акта прав та охоронюваних законом інтересів підприємства чи організації - позивача у справі.
Відповідно до частини 1 статті 215 Цивільного кодексу України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені, зокрема, частиною 1 статті 203 цього Кодексу.
Згідно з частиною 3 статті 215 Цивільного кодексу України вимога про визнання правочину недійсним може бути заявлена як однією із сторін правочину, так і іншою заінтересованою особою, права та законні інтереси якої порушено вчиненням правочину.
З позовами про визнання недійсними правочинів щодо земельних ділянок мають право звертатися сторони цих правочинів (договорів), а також інші зацікавлені особи, зокрема, особи, що мають право на придбання земельної ділянки, яка є предметом спірного договору.
Здійснюючи судовий розгляд справи судами першої та апеляційної інстанції було встановлено, що у даному випадку саме Комінтернівська районна державна адміністрація є відповідним органом виконавчої влади, який уповноважений розпоряджатися спірною земельною ділянкою площею 8,5 га, яка перебувала в запасі Крижанівської сільської ради Комінтернівського району Одеської області (за межами населеного пункту).
При цьому, як зазначено судами, вказаний факт встановлений також господарським судом під час розгляду справ № 17/68-08-2522 та № 6/82-09-3048.
Судами було встановлено, що при передачі земельної ділянки у користування розпорядженням № 1160/А-2009 від 19.10.2009 р. та укладання договору оренди земельної ділянки від 18.11.2009 р. Комінтернівська районна державна адміністрація діяла в межах повноважень та у спосіб, що передбачений чинним законодавством України, а відтак відсутні підстави для визнання незаконним та скасування вказаного розпорядження райдержадміністрації та визнання недійсним договору оренди земельної ділянки.
Здійснюючи судовий розгляд справи судами першої та апеляційної інстанції також було зазначено, що відповідно до статей 1 та 2 Господарського процесуального кодексу України підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні), громадяни, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і в установленому порядку набули статусу суб'єкта підприємницької діяльності, мають право звертатися до господарського суду згідно з встановленою підвідомчістю господарських справ за захистом своїх порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів, а також для вжиття передбачених цим Кодексом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням. Господарський суд порушує провадження у справі за позовами, зокрема, державних та інших органів, які звертаються до господарського суду у випадках, передбачених законодавчими актами України.
Положенням про Державну інспекцію сільського господарства України, затвердженим Указом Президента України від 13.04.2011 р. № 459/2011 визначені повноваження та завдання Держінспекції сільського господарства та передбачено, що основними завданнями Держсільгоспінспекції України, відповідно до п. 3 даного Положення, є: реалізація державної політики у сферах здійснення державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі та внесення на розгляд Міністра пропозицій щодо формування державної політики у зазначених сферах.
Держсільгоспінспекція України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи - державні інспекції сільського господарства в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах (пункт 6 Положення).
Відповідно до Положення про Державну інспекцію сільського господарства в Одеській області (із змінами), основними завданнями Держсількоспінспекції є реалізація повноважень Державної інспекції сільського господарства України в межах Одеської області.
Права Держсільгоспінспекції та її посадових осіб викладені у пункті 6 Положення та повністю кореспондуються з пунктом 5 Положення про Держсільгоспінспекцію України, зокрема, щодо прав: отримувати в установленому законодавством порядку від центральних і місцевих органів виконавчої влади, виконавчих органів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності документи, матеріали та іншу інформацію, необхідну для виконання покладених на Держсільгоспінспекцію України завдань; звертатися до органів прокуратури з клопотанням про подання позову до суду щодо відшкодування втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, а також повернення самовільно чи тимчасово зайнятих земельних ділянок, строк користування якими закінчився, передавати до органів прокуратури, органів дізнання та досудового слідства акти перевірок та інші матеріали про діяння, в яких вбачаються ознаки злочину.
З приписів статті 1 Господарського процесуального кодексу України вбачається, що у разі звернення державного органу з відповідним позовом, необхідним є з'ясування наявності у нього передбаченого законодавчим актом, тобто законом, повноваження на подання позову до суду.
Судами першої та апеляційної інстанції було встановлено, що в даному випадку у Державної інспекції сільського господарства в Одеській області відсутні повноваження для звернення до суду з позовом про визнання недійсним та скасування розпорядження органу державної виконавчої влади та укладеної відповідно до цього розпорядження угоди з мотивів порушення земельного законодавства.
Відповідно до статті 1117 Господарського процесуального кодексу України, переглядаючи у касаційному порядку судові рішення, касаційна інстанція на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права. Касаційна інстанція не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові господарського суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати нові докази або додатково перевіряти докази.
Враховуючи викладене, беручи до уваги приписи законодавства та встановлені судами першої та апеляційної інстанції під час здійснення судового провадження обставини справи, судова колегія погоджується з висновком судів про відмову у задоволенні позовних вимог, вважає прийняті у справі рішення та постанову такими, що відповідають нормам матеріального та процесуального права, підстав для їх зміни чи скасування не вбачається, а викладені у касаційній скарзі доводи заявника колегія суддів вважає непереконливими та такими, що не відповідають встановленим обставинам справи.
Керуючись пунктом 1 статті 1119, статтями 1115, 11110, 11111 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України
П О С Т А Н О В И В :
Постанову Одеського апеляційного господарського суду від 05.03.2013 р. у справі № 5017/2618/2012 господарського суду Одеської області та рішення господарського суду Одеської області від 14.01.2013 р. залишити без змін, а касаційну скаргу - без задоволення.
Головуючий суддя Т. Дроботова
Судді: Н. Волковицька
М. Данилова