КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
30 квітня 2013 року № 810/1483/13-а
Київський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Лапія С.М.,
при секретарі - Пилипчук В.А.,
розглянувши у порядку письмового провадження в м. Києві справу за адміністративним позовом приватного підприємства «Укрчайпром» до Васильківської об'єднаної державної податкової інспекції Київської області ДПС про визнання недійсним та скасування податкового повідомлення-рішення,-
В С Т А Н О В И В:
ПП «Укрчайпром» звернулось до суду з позовом до Васильківської ОДПІ Київської області ДПС про визнання недійсним та скасування податкового повідомлення-рішення від 05.09.2011 №0005021520.
Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення є протиправним та такими, що підлягає скасуванню, оскільки воно винесене необґрунтовано, без урахування всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення.
Представники сторін до судового засідання не з'явились.
Представник позивача звернувся до суду з письмовим клопотанням, яким підтримав позовні вимоги у повному обсязі та просив розглядати справу за його відсутності.
Представник відповідача звернувся до суду з письмовою заявою про розгляд справи за його відсутності, проти позову заперечував.
Відповідно до ч. 4 ст. 122 КАС України особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Оскільки представники сторін звернулись до суду з письмовими клопотаннями про розгляд справи за їх відсутності, судом прийнято рішення про розгляд справи в порядку письмового провадження.
З матеріалів справи слідує, що ПП «Укрчайпром» зареєстроване як юридична особа 02.10.2002, ідентифікаційний код 32207330, місцезнаходження: 01010, м. Київ, вул. Московська, буд. 24, оф. 21.
Як платник орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності позивач перебуває на податковому обліку в Васильківській ОДПІ Київської області ДПС.
У вересні 2011 року посадовою особою Васильківської ОДПІ Київської області ДПС проведено камеральну перевірку ПП «Укрчайпром» на підставі поданої податкової декларації з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за 2011 рік, за результатами якої складено Акт від 05.09.2011 № 3290 (далі - Акт перевірки).
Під час перевірки податковим органом зроблено висновок, що підприємством визначено базу оподаткування з плати за землю за лютий - червень 2011 року за застарілою нормативною грошовою оцінкою земельної ділянки, що призвело до заниження податкового зобов`язання з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за вказаний період на суму 239 055,66 грн.
На підставі Акту перевірки податковим органом прийнято податкове повідомлення-рішення від 05.09.2011 № 0005021520 про визначення позивачу суми податкового зобов`язання за платежем «орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності» у загальному розмірі 298 819,58 грн., з яких: 239 055,66 грн. - за основним платежем; 59 763,92 грн. - за штрафними (фінансовими) санкціями.
Вважаючи вказані висновки податкового органу необґрунтованими, а прийняте на їх підставі податкове повідомлення-рішення протиправним, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, з 1 січня 2011 року регулюються Податковим кодексом України.
Податковий кодекс України визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Згідно пп. 9.1.10 п. 9.1 ст. 9 та пп. 14.1.147 п. 14.1 ст. 14 ПК України плата за землю належить до загальнодержавних податків і справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.
Статтею 271 цього Кодексу визначено, що базою оподаткування з плати за землю є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом; площа земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких не проведено.
Нормативна грошова оцінка земельних ділянок для цілей оподаткування платою за землю - це капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений відповідно до законодавства центральним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів (пп. 14.1.125 п. 14.1 ст. 14 ПК України).
Правові засади проведення оцінки земель та професійної оціночної діяльності у сфері оцінки земель в Україні визначено Законом України «Про оцінку земель» від 11.12.2003 № 1378-IV.
Згідно ст. 13 зазначеного Закону нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться, зокрема, для визначення розміру земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
Статтею 15 Закону України «Про оцінку земель» передбачено, що підставою для проведення нормативної грошової оцінки земельних ділянок є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.
Нормативна грошова оцінка земельних ділянок може проводитися також на підставі договору, який укладається заінтересованими особами в порядку, встановленому законом.
Відповідно до ч. 2 ст. 18 зазначеного Закону нормативна грошова оцінка земельних ділянок, розташованих у межах населених пунктів, незалежно від їх цільового призначення проводиться не рідше ніж один раз на 5 - 7 років, земельних ділянок, розташованих за межами населених пунктів та земельних ділянок сільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 5 - 7 років, а несільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 7 - 10 років.
За результатами нормативної грошової оцінки земельних ділянок складається технічна документація. Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель (частини 1 та 2 ст. 20 Закону України «Про оцінку земель»).
Статтею 23 зазначеного Закону визначено, що технічна документація з нормативної грошової оцінки земельних ділянок у межах населених пунктів затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою, за межами населених пунктів - районними радами.
Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається відповідним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів.
Згідно п. 288.1 ст. 288 ПК України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.
Істотними умовами договору оренди землі згідно ч. 1 ст. 15 Закону України «Про оренду землі» є, зокрема, орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.
Частиною 2 ст. 14 Закону України «Про оренду землі» встановлено, що типова форма договору оренди землі затверджується Кабінетом Міністрів України.
На виконання вимог зазначеної вище норми постановою Кабінету Міністрів України від 03.03.2004 № 220 затверджено Типовий договір оренди землі, пунктом 9 якого визначено, що розмір орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності вноситься у грошовій формі та зазначається у відсотках нормативної грошової оцінки земельної ділянки або розміру земельного податку.
Відповідно до п. 288.7 ст. 288 ПК України податковий період, порядок обчислення орендної плати, строк сплати та порядок її зарахування до бюджетів застосовується відповідно до вимог статей 285 - 287 цього розділу.
Згідно з п. 286.2 ст. 286 цього Кодексу платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями.
Пунктом 287.3 ст. 287 ПК України передбачено, що податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
З матеріалів адміністративної справи слідує, що у лютому 2011 року позивачем подано до Васильківської ОДПІ Київської області податкову декларацію з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за 2011 рік.
Згідно даних вказаної декларації та додатків до неї об`єктом оподаткування орендною платою за земельні ділянки державної і комунальної власності визначено земельну ділянку площею 12.7982 га за цільовим призначенням - будівництво та обслуговування майнового комплексу, що перебуває у користуванні ПП «Укрчайпром» відповідно до умов договору оренди землі від 08.10.2008, укладеного між позивачем та Дзвінківською сільською радою Васильківського району Київської області.
Так, сторонами правочину визначено, що орендна плата за земельну ділянку становить 5 % від нормативної грошової оцінки земель. Крім того, згідно з пунктом 4.2 зазначеної вище угоди обчислення розміру орендної плати здійснюється з урахуванням щорічної індексації та уточнення грошової оцінки землі.
Станом на 2008 рік, тобто на момент укладення між позивачем та Дзвінківською сільською радою Васильківського району Київської області договору оренди землі нормативна грошова оцінка вказаної вище земельної ділянки становила 1 497 207,67 грн.
Як вбачається з матеріалів адміністративної справи, а саме: податкової декларації ПП «Укрчайпром» з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за 2011 рік, позивачем самостійно визначено річний розмір орендної плати за земельну ділянку, отриману у користування за договором оренди землі від 08.10.2008, у сумі 92 240,54 грн., що у свою чергу складає 7 686,71 грн. на місяць (92 240,54 грн. : 12 = = 7 686,71 грн.).
Згідно даних додатку 1 до вказаної декларації, розмір орендної плати визначено позивачем на підставі даних про нормативну грошову оцінку земельної ділянки станом на 2008 рік.
Судом встановлено, що під час проведення камеральної перевірки ПП «Укрчайпром» на підставі поданої ним податкової декларації з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за 2011 рік податковим органом з метою контролю за правильністю визначення позивачем бази оподаткування вказаним податком використано інформацію стосовно нормативної грошової оцінки земельної ділянки, отриману від Управління Держкомзему у Васильківському районі Київської області.
Так, згідно з даними витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, виданого на виконання рішення Дзвінківської сільської ради Васильківського району Київської області від 19.02.2011 № 42 «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель сільських населених пунктів Дзвінківської сільської ради - с. Дзвінкове та с. Перевіз», нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 12.7982 га за цільовим призначенням - будівництво та обслуговування майнового комплексу, що перебуває у користуванні ПП «Укрчайпром» відповідно до умов договору оренди землі від 08.10.2008, укладеного між позивачем та Дзвінківською сільською радою Васильківського району Київської області, становить 11 407 035,66 грн. при коефіцієнті індексації 1,0.
Відповідно до пункту 3 вказаного вище рішення органу місцевого самоврядування нову технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель сільських населених пунктів введено в дію з 01.01.2011.
Одним з принципів податкового законодавства є стабільність, згідно якого зміни до будь-яких елементів податків та зборів не можуть вноситися пізніше як за шість місяців до початку нового бюджетного періоду, в якому будуть діяти нові правила та ставки. Податки та збори, їх ставки, а також податкові пільги не можуть змінюватися протягом бюджетного року (пп.4.1.9 п. 4.1 ст. 9 ПК України).
Згідно з п. 7.1 ст. 7 Податкового кодексу України під час встановлення податку обов'язково визначаються такі елементи: платники податку; об'єкт оподаткування; база оподаткування; ставка податку; порядок обчислення податку; податковий період; строк та порядок сплати податку; строк та порядок подання звітності про обчислення і сплату податку.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що технічна документація з нормативної грошової оцінки земель сільських населених пунктів, введена в дію рішенням Дзвінківської сільської ради Васильківського району Київської області від 19.02.2011 № 42 не підлягала застосуванню позивачем при визначенні податкового зобов'язання з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за 2011 рік, оскільки прийняття такого рішення можливе лише не менш як за шість місяців до початку нового бюджетного періоду, в якому будуть діяти нові правила та ставки.
Також при прийнятті рішення в даній адміністративній справі судом враховано, що станом на час складання Акту перевірки від 05.09.2011 рішення Дзвінківської сільської ради Васильківського району Київської області від 19.02.2011 № 42, на підставі якого позивачу визначено податкове зобов'язання та прийнято оскаржуване податкове повідомлення-рішення, втратило чинність згідно п. 4 рішення цієї ж ради від 12.05.2011 №52 (а.с. 154).
Отже, податкове повідомлення рішення Васильківської ОДПІ Київської області ДПС від 05.09.2011 №0005021520 є протиправним та підлягає скасуванню.
У той же час щодо правомірності визначення позивачем розміру податкового зобов'язання з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за 2011 рік на підставі нормативної грошової оцінки земельної ділянки станом на 2008 рік у сумі 1 497 207,67 грн., суд зазначає наступне.
Договірні правовідносини між позивачем та органом місцевого самоврядування у відповідності до вимог Законів України «Про оренду землі», «Про оцінку земель» і Типового договору оренди землі, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.03.2004 №220, передбачають врахування при обчисленні розміру податку щорічної індексації та уточненої грошової оцінки.
Контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів; забезпеченням застосування та своєчасністю стягнення сум фінансових санкцій, передбачених податковим законодавством покладено на органи Державної податкової служби.
У той же суд як орган влади не наділений повноваженнями по контролю і перевірці правомірності та обґрунтованості визначення платниками податків розміру зобов'язань.
За таких обставин, дотримуючись принципів законності, поділу влади, а також компетенції, визначеної Конституцією та законами України, суд не має права перебирати на себе повноваження платників податків та податкового органу щодо визначення розміру податкових зобов'язань.
Відповідно до вимог ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Згідно з ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. Всупереч наведеним вимогам відповідач як суб'єкт владних повноважень не довів правомірності своїх дій.
Частиною 1 ст. 9 КАС України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Суд, дослідивши матеріали справи і оцінивши їх у сукупності, дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими, відповідно, позовні вимоги підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 97 КАС України суд за клопотанням однієї зі сторін визначає грошовий розмір судових витрат, які повинні бути їй компенсовані.
Оскільки сторони не звертались до суду з клопотаннями про відшкодування судових витрат, такі витрати відшкодуванню не підлягають.
Керуючись ст.ст. 11-14, 69-71, 79, 86, 97, 122, 159-163, 167, 185-186, 254 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Васильківської об`єднаної державної податкової інспекції Київської області від 05.09.2011 № 0005021520.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Лапій С.М.