Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua ПОСТАНОВА
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"17" травня 2013 р. № 820/1758/13-а
Харківський окружний адміністративний суд у складі
Головуючого судді Спірідонов М.О.
за участю секретаря судового засідання Істоміна А.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського окружного адміністративного суду адміністративну справу
за позовом Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1
до Західної міжрайонної державної податкової інспекції м. Харкова Харківської області Державної податкової служби
про скасування податкового повідомлення-рішення ,
ВСТАНОВИВ:
Позивач, ФОП ОСОБА_1, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Західної міжрайонної державної податкової інспекції м. Харкова Харківської області Державної податкової служби, в якому просить суд скасувати податкове повідомлення - рішення Західної МДПІ м. Харкова від 11.07.2012 року № 0001041722, скасувати вимогу Державної податкової служби України (рішення про результати розгляду повторної скарги) винести Західній МДПІ м. Харків додаткове повідомлення - рішення про застосування штрафних санкцій у сумі 5543,7 грн.
В обґрунтування позову вказано, що відповідно до ст. 58 Конституції України, п. 181.1 ст. 181 ПК України та п. 18 підрозділу 2 розділу XX ПК України зі змінами та доповненнями чинними станом на 01.04.11р., враховуючи те, що ФОП ОСОБА_1 був платником єдиного податку у першому кварталі 2011 року та обсяг оподатковуваних операцій, який визначається починаючи з періоду переходу на загальну систему оподаткування, не перевищував 300000 грн., ФОП ОСОБА_1, не повинен був реєструватися платником ПДВ з 01.04.11р.
Представники позивача в судове засідання з'явилися, позовні вимоги підтримали у повному обсязі, та просили їх задовольнити.
Представники відповідача в судове засідання з'явилися, щодо задоволення позову заперечували у повному обсязі, посилаючись на те, що за даними перевірки ФОП ОСОБА_1, відповідно наданих документів (книги обліку доходів та витрат, банківські виписки, акти виконаних робіт тощо), загальна сума від здійснення операцій з поставки товарів (послуг) за період протягом останніх дванадцяти календарних місяців сукупно складає 493051,12 грн станом на 31.03.2011 р.
Судом встановлено, що у період з 01.01.2009 року по 31.03.2011 року ФОП ОСОБА_1 здійснював підприємницьку діяльність за спрощеною системою оподаткування обліку та звітності.
Також судом встановлено, що працівниками Західної МДПІ м. Харкова була проведена документальна планова виїзна перевірка підприємницької діяльності Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 за період з 01.01.2009 р. по 31.12.2011 р.
За наслідками перевірки було складено акт від 11.05.2012 року № 550/17-221/НОМЕР_2 яким встановлено порушення позивачем пп.. 181.1 ст. 181, п. 183.4, ст. 183, п. 187 ст. 187 ПК України, а саме: не реєстрація ФОП ОСОБА_1 платником податку на додану вартість, внаслідок чого було занижено суми податку на додану вартість, яка підлягає нарахуванню та сплаті до бюджету за період з 01.04.2011 року по 31.12.2011 року на суму 54761,0 грн. у тому числі за квітень 2011 року у сумі 10863,0 грн., за травень 2011 року у сумі 17787,0 грн., за червень 2011 року у сумі 3940,0 грн., за серпень 2011 року у сумі 22171,0 грн.; п. 202.1 та п.202.2 ст. 202, п. 203.1 ст. 203 ПК України, а саме: ненадання податкових декларацій з ПДВ за квітень, травень, червень, липень, серпень, вересень, жовтень, листопад та грудень 2011 року.
На підставі вище зазначеного акту перевірки керівником Західної МДПІ м. Харкова було винесено податкове повідомлення - рішення №0001041722 від 11.07.2012 на суму 54761,00 грн. по податку на додану вартість.
Позивач не погодився з вище зазначеним рішенням-повідомлення та оскаржив його. 04.10.2012 року рішенням про результати розгляду скарги в порядку адміністративного оскарження, Державною податковою службою у Харківській області, податкове повідомлення - рішення від 11.07.2012 року №0001041722/0 залишено без змін.
02.11.2012 року рішенням про результати розгляду повторної скарги в порядку адміністративного оскарження, Державною податковою службою України, податкове, повідомлення - рішення від 11.07.2012 року №0001041722/0 залишено без змін та додатково застосовано штрафних санкцій у сумі 5543,7 грн. Тим же рішенням про розгляд повторної скарги зобов'язано Західну МДПІ м. Харкова винести податкове повідомлення - рішення на збільшену суму податкового зобов'язання.
Вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню.
Щодо визначення платнику податків податкових зобов'язань з податку на додану вартість податковим повідомленням-рішенням від №0001041722 від 11.07.2012 у розмірі 54761,00 грн. слід зазначити наступне.
Відповідно до підпункту 180.1 статті 180 Податкового кодексу України, для цілей оподаткування платником податку є: 1) будь-яка особа, що провадить господарську діяльність і реєструється за своїм добровільним рішенням як платник податку у порядку, визначеному статтею 183 цього розділу; 2) будь-яка особа, що зареєстрована або підлягає реєстрації як платник податку; 3) будь-яка особа, що ввозить товари на митну територію України в обсягах, які підлягають оподаткуванню, та на яку покладається відповідальність за сплату податків у разі переміщення товарів через митний кордон України відповідно до Митного кодексу України, а також: особа, на яку покладається дотримання вимог митних режимів, які передбачають повне або часткове умовне звільнення від оподаткування, у разі порушення таких митних режимів, встановлених митним законодавством; особа, яка використовує, у тому числі при ввезенні товарів на митну територію України, податкову пільгу не за цільовим призначенням та/або всупереч умовам чи цілям її надання згідно із цим Кодексом, а також будь-які інші особи, що використовують податкову пільгу, яку для них не призначено.
Приписами підпункту 181.1 статті 181 Податкового кодексу України встановлено, що у разі якщо загальна сума від здійснення операцій з постачання товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню згідно з цим розділом, у тому числі з використанням локальної або глобальної комп'ютерної мережі, нарахована (сплачена) такій особі протягом останніх 12 календарних місяців, сукупно перевищує 300.000,00 грн. (без урахування податку на додану вартість), така особа зобов'язана зареєструватися як платник податку в органі державної податкової служби за своїм місцезнаходженням (місцем проживання) з дотриманням вимог, передбачених статтею 183 цього Кодексу, крім особи, яка є платником єдиного податку.
Положеннями підпункту 183.10 статті 183 Податкового кодексу України передбачено, що будь-яка особа, що підлягає обов'язковій реєстрації як платник податку, вважається платником податку з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому досягнуто обсягу оподатковуваних операцій, визначеного у статті 181 цього Кодексу, без права на віднесення сум податку до податкового кредиту та отримання бюджетного відшкодування до моменту реєстрації платником податку на додану вартість.
Водночас, контролюючим органом не враховано, що відповідно до частини 6 Указу №727/98, суб'єкт малого підприємництва, який сплачує єдиний податок, не є платником податку на додану вартість, а отже, суму передбачену підпунктом 181.1 статті 181 Податкового кодексу України слід відраховувати лише з моменту перевищення платником податків граничного обсягу виручки, встановленого Указом №727/98, тобто з моменту, коли платник податків припиняє діяльність у межах спрощеної системи оподаткування.
Зазначений принцип оподаткування закріплено і у пункті 18 підрозділу 2 розділу ХХ Податкового кодексу України (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), відповідно до якого, особи, які перейшли на загальну систему оподаткування із спрощеної системи оподаткування і не були зареєстровані платниками податку на додану вартість, підлягають обов'язковій реєстрації платниками податку на додану вартість з урахуванням вимог пункту 181.1 статті 181 цього Кодексу. Обсяг оподатковуваних операцій визначається починаючи з періоду переходу на загальну систему оподаткування.
Суд зауважує, що відповідно до вимог чинного законодавства, суб'єкт малого підприємництва може обрати загальну чи спрощену систему оподаткування. Одночасне застосування загальної та спрощеної систем оподаткування не передбачено ні Указом №727/98, ні жодним іншим нормативно-правовим актом.
Зважаючи на те, що позивач протягом 2010 та початку 2011 року перебував на спрощеній системі оподаткування, здійснені ним господарські операції, у межах законодавчо визначеного граничного обсягу виручки, протягом цього часу не підлягали оподаткуванню податком на додану вартість, тому не могли бути враховані у загальному обсязі оподаткованих операцій. Адже згідно з нормами підпункту 181.1 статті 181 Податкового кодексу України, у суму 300.000,00 грн. входять лише ті суми від здійснення операцій з поставки товарів/послуг, які підлягають оподаткуванню податком на додану вартість (у даному ж випадку такі операції у межах 500.000,00 грн. оподаткуванню не підлягали).
Як вбачається матеріалів справи, обсяг виручки позивача з квітня 2010 року по березнь 2011 року становить 493051,12 грн, тобто за спірний період позивач не перевиси 500 000 тис.
З другого кварталу ФОП ОСОБА_1 перейшов на загальну систему оподаткування (до ДПІ надано заяву на перехід, що передбачено пунктом 4 Указу Президента України "Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва")
Тобто, загальний обсяг виручки, що підлягала оподаткуванню за правилами загальної системи оподаткування, склав 0 грн. та не перевищив законодавчо встановленого розміру у сумі 300.000,00 грн.
Відтак, положення підпункту 181.1 статті 181 Податкового кодексу України не можуть бути застосовані до спірних правовідносин, а отже у позивача не виникло ні обов'язку реєстрації платником податку на додану вартість, ні, відповідно, обов'язку сплати такого податку.
Крім того, в момент переходу на загальну систему оподаткування (з 01.04.2011 року), діяли норми п.18 підрозділу 2 розділу XX ПК України, відповідно до, якого особи, які перейшли на загальну систему оподаткування із спрощеної системи оподаткування і не були зареєстровані платниками податку на додану вартість, підлягають обов'язковій реєстрації платниками податку на додану вартість з урахуванням вимог пункту 181.1 статті 181 цього Кодексу. Обсяг оподатковуваних операцій визначається починаючи з періоду переходу на загальну систему оподаткування.
Виходячи з вище викладеного суд приходить до висновку, що податкове повідомлення-рішення Західної міжрайонної державної податкової інспекції м. Харкова Харківської області Державної податкової служби від 11.07.2012 року № 0001041722 винесено Західною МДПІ м. Харкова Харківської області Державної податкової служби з порушенням норм чинного законодавства України.
Що стосується позовних вимог позивача, а саме: скасувати вимогу Державної податкової служби України (рішення про результати розгляду повторної скарги) винести Західній МДПІ м. Харків додаткове повідомлення - рішення про застосування штрафних санкцій у сумі 5543,7 грн. то в цій частині позов не підлягає задоволенню, оскільки у відповідності до положень ст. 2 КАС України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень які порушують права, свободи ті інтереси фізичних або юридичних осіб.
Як було встановлено під час судового розгляду на час звернення позивача до суду жодного податкового повідомлення-рішення за результатами розгляду скарги у відношення по позивача відповідачем не виносилось, а тому суд приходить до висновку, що жодних прав та свобод позивача відповідачем не порушено.
Судові витрати підлягають стягненню згідно положень ст. 94 КАС України.
Керуючись ст.ст. 4, 7, 86, ч. 1 ст. 158, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України Харківський окружний адміністративний суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 до Західної міжрайонної державної податкової інспекції м. Харкова Харківської області Державної податкової служби про скасування податкового повідомлення-рішення - задовольнити частково.
Скасувати податкове повідомлення-рішення Західної міжрайонної державної податкової інспекції м. Харкова Харківської області Державної податкової служби від 11.07.2012 року № 0001041722.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1, код. НОМЕР_2 суму сплачених судових витрат з урахуванням часткового задоволення позову в розмірі 274,00 грн. (двісті сімдесят чотири гривні нуль копійок).
В іншій частині у задоволенні позовних вимог - відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня її проголошення та з дня отримання копії постанови, у разі проголошення постанови суду, яка містить вступну та резолютивну частини, а також прийняття постанови у письмовому провадженні.
Якщо суб'єкта владних повноважень, у випадках та порядку, передбаченому частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Повний текст постанови виготовлено та підписано 20 травня 2013 року.
Суддя Спірідонов М.О.