Постанова № 31345016, 17.04.2013, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.04.2013
Номер справи
808/2497/13-а
Номер документу
31345016
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 квітня 2013 року 12:00Справа № 808/2497/13-а м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Татаринова Д.В., при секретарі судового засідання Урсуленко Ю.О., розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовною заявою Публічного акціонерного товариства «Запорізький абразивний комбінат» до Спеціалізованої Державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Запоріжжі Державної податкової служби про скасування податкового повідомлення-рішення,

за участю представників:

від позивача: Різніченко І.А. (дов. №14/2183 від 03.07.2012 року),

від відповідача: Крошки В.В. (дов. №103/8/10 від 27.03.2013 року), -

ВСТАНОВИВ:

28.02.2013 до Запорізького окружного адміністративного суду (далі - суд) надійшов адміністративний позов Публічного акціонерного товариства «Запорізький абразивний комбінат» (далі - позивач, ПАТ «Запоріжабразив») до Спеціалізованої Державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Запоріжжі Державної податкової служби (далі - відповідач, СДПІ по роботі з ВПП у м. Запоріжжі ДПС), у якому позивач просить суд скасувати податкове повідомлення-рішення № 0000022500 від 21.02.2013, винесене відповідачем, в частині заниження орендної плати за землі державної та комунальної власності на суму 436 206,85 грн. та нарахування штрафних санкцій в розмірі 109 051,71 грн.

Позовні вимоги мотивовані обставинами, викладеними у позові та обґрунтовані ст. 2, 13 Закону України «Про плату за землю»; ст. 1, 15, 21, 30 Закону України «Про оренду землі»; ст. 206 Земельного кодексу України; ст. 288, 289 Податкового кодексу України; ст. 651 Цивільного кодексу України; ст. 188 Господарського кодексу України та умовами договорів.

У судовому засіданні представник позивача підтримала позовні вимоги та зазначила, що Договорами № 1, № 2 та № 3 не визначено обов'язку орендаря в односторонньому порядку змінювати розмір орендної плати з урахуванням зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки. В Договорах визначено обов'язок орендаря щодо самостійного індексування розміру орендної плати відповідно до індексації нормативної грошової оцінки земель згідно з чинним законодавством, але рішення Запорізької міської ради № 79 від 03.03.2008 не стосується проведення індексації нормативної грошової оцінки земель, тому не є підставою для зміни розміру орендної плати. На підставі зазначеного вважає винесене податкове повідомлення рішення протиправним та просить задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Представник відповідача, у судовому засіданні, заперечив проти позовних вимог посилаючись на те, що базою оподаткування є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації. Рішенням Запорізької міської ради від 03.03.2008 року № 79 «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя» затверджено базову вартість 1м2 землі у розмірі 190,18 грн., із врахуванням індексації нормативної грошової оцінки станом на 01.01.2008, нові коефіцієнти місця розташування та коефіцієнти впливу локальних факторів. Всупереч вимог Рішення Запорізької міської ради від 03.03.2008 №79 «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя», яким затверджено нову базову вартість 1 м2 землі у розмірі 190,18 грн., ПАТ «Запоріжабразив» користується грошовою оцінкою земельних ділянок відповідно до рішення Запорізької міської ради від 15.06.2001 року № 17 «Про затвердження грошової оцінки земель міста Запоріжжя». Зазначає, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення прийняте на підставі акту перевірки №71/25-0/00222226, яким встановлено порушення позивачем вимог пп. 271.1.1. п. 271.1. ст. 271, п. 274.1. ст. 274, пп. 288.5.1 п. 288.5 ст. 288 Податкового Кодексу України від 02.12.2010 №2755-VІ, ст. 21 Закону України «Про оренду землі» від 06.10.1998 №161-ХІV, в результаті чого ПАТ «Запоріжабразив» занижено орендну плату за землі державної та комунальної власності на суму 436 206,85 грн. На підставі зазначеного просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

Вислухавши думку представників сторін, розглянувши матеріали та з'ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, судом встановлено наступне.

З 01.02.2013 по 11.02.2013 СДПІ по роботі з ВПП у м. Запоріжжі ДПС проведено документальну позапланову невиїзну перевірку ПАТ «Запоріжабразив» з питань повноти нарахування та своєчасності сплати грошового зобов'язання орендної плати за землю за період з 01.07.2012 по 31.12.2012. За результатами перевірки складено акт №71/25-0/00222226 від 12.02.2013.

Висновками акту перевірки встановлено порушення ПАТ «Запоріжабразив» пп. 271.1.1 п. 271.1. ст. 271, п. 274.1 ст. 274, пп. 288.5.1 п. 288.5. ст. 288 Податкового Кодексу України № 2755-VІ від 02.12.2010 (із змінами та доповненнями), ст. 21 Закону України «Про оренду землі» №161-XIV від 06.10.1998р. (зі змінами та доповненнями), в результаті чого занижено орендну плату за землі державної та комунальної власності на суму 436 206,85 грн., у т.ч. за липень 2012 року на суму 72 701,14 грн., серпень 2012 року на суму 72 701,14 грн., вересень 2012 року на суму 72 701,14 грн., жовтень 2012 року на суму 72 701,14 грн., листопад 2012 року на суму 72 701,14 грн., грудень 2012 року на суму 72 701,15 грн.).

За результатами перевірки СДПІ по роботі з ВПП у м. Запоріжжі ДПС 21.02.2013 винесено податкове повідомлення-рішення №0000022500 по орендній платі з юридичних осіб на загальну суму 545 258,56 грн., у т.ч. за основним платежем 436 206,85 грн. та за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) 109 051,71 грн.

29.05.2003 між Запорізькою міською радою (орендодавець) та ВАТ «Запоріжабразив» (орендар) укладено договір оренди землі (далі - Договір оренди № 1), за умовами якого орендодавець, відповідно до рішення виконавчого комітету Запорізької міської ради № 25/10 від 20.01.2003 передає, а орендар приймає в оренду земельну ділянку, яка знаходиться за адресою: м. Запоріжжя, вул. Димитрова, 44.

Відповідно до п. 1.2 Договору оренди № 1, в оренду передається земельна ділянка загальною площею 9,9337 гектарів

Грошова оцінка земельної ділянки складає 9 115 485,29 грн.( п. 1.6 Договору № 1).

Пунктом 3.1 Договору № 1 визначено, що плата встановлена за один календарний рік у розмірі 91154,85 грн. за загальну площу земельної ділянки і вноситься орендарем щомісячно в розмірі 1/12 частини від загальної річної орендної плати на розрахунковий рахунок місцевого бюджету Жовтневого району, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

Умови договору оренди про розмір орендної плати можуть переглядатися за угодою сторін (п. 3.3 Договору № 1).

Відповідно до п. 3.4 Договору № 1, орендна плата підлягає індексації відповідно до індексації грошової оцінки земель згідно з чинним законодавством.

Згідно до п. 4.4 Договору № 1, орендар зобов'язався своєчасно та в повному обсязі вносити оренду плату та самостійно щорічно індексувати розмір орендної плати відповідно до індексації грошової оцінки земель згідно з чинним законодавством.

04.05.2005 між Запорізькою міською радою та ВАТ «Запорізький абразивний комбінат» (надалі Договір оренди № 2), за умовами якого орендодавець, відповідно до рішення дев'ятнадцятої сесії четвертого скликання Запорізької міської ради №16/100 від 24.11.2004 надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку для розташування будинку культури з парком, що знаходиться за адресою: м. Запоріжжя, вулиця Димитрова/Виробнича, 42/1в (п. 1.1 Договору оренди № 2).

За приписами п. 2 вказаного Договору, земельна ділянка передається загальною площею 2,4284 га.

Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 1 271 510,24 грн. (п. 5 Договору № 2).

Пунктом 9 Договору № 2 визначено, що орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в розмірі 12715,1 грн. за календарний рік в цінах 2004 р.

Відповідно до п. 10 Договору № 2, обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції.

Розмір орендної плати переглядається один раз на рік у разі: зміни умов, господарювання, передбачених договором оренди землі, зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, у тому числі внаслідок інфляції, погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами, прийняття орендодавцем рішення про збільшення або зменшення орендної плати, в інших випадках, передбачених законом (п. 12 Договору № 2).

За приписами п. 30 Договору № 2 орендар зобов'язався, зокрема самостійно вносити орендну плату та самостійно щорічно індексувати розмір орендної плати відповідно до індексації нормативно грошової оцінки земель згідно з чинним законодавством.

28.12.2005 між Запорізькою міською радою та ВАТ «Запоріжабразив» укладено договір оренди землі (надалі Договір оренди № 3), за умовами якого орендодавець, відповідно до рішення двадцять першої сесії четвертого скликання Запорізької міської ради №44/357 від 20.04.2005 надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку для розташування фільтро-очищувальних споруд, що знаходиться за адресою: м. Запоріжжя, вул. Димитрова, 44-А (п. 1.1 Договору оренди № 3).

За приписами п. 2 Договору оренди № 3, земельна ділянка передається загальною площею 2,8511 га. Земельна ділянка передається в оренду разом з майновим комплексом орендаря (п. 4 Договору № 3). Відповідно до п. 5 Договору № 3 нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 1 264 462,85 грн.

Пунктом 9 Договору № 3 визначено, що орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в розмірі 12644,63 грн. за календарний рік в цінах 2005 р.

Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції (п. 10 Договору № 3).

Пункт 12 Договору № 3 є аналогічним, викладеному у Договорі № 2.

03.03.2008 Запорізькою міською радою прийнято рішення № 79 «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя», згідно якого затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя, виконану ДНДІПМ «Дніпромісто», яким визнано рішення Запорізької міської ради № 17 від 15.06.2001 «Про затвердження грошової оцінки земель міста Запоріжжя» таким, що втратило чинність з моменту впровадження нової нормативної грошової оцінки.

Підставою для нарахування позивачу податкового зобов'язання став, зокрема, висновок податкового органу про порушення позивачем положень Рішення п'ятого скликання Запорізької міської ради № 79 від 03.03.2008 «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя», яким затверджено базову вартість 1 м.2 землі у розмірі 190,18 грн. із врахуванням індексації нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя.

Так, розмір орендної плати за спірні земельні ділянки, площею 9,9337 га, 2,4284 га та 2,8511 га з урахуванням зазначеного порядку повинен складати 527 076,74 грн., 61 494,07 грн. та 74 493,70 грн. за липень-грудень 2012 року.

Судом встановлено, що позивачем декларувалось податкове зобов'язання по орендній платі за дані земельні ділянки у розмірі 177 481,45 грн., 24 619,50 грн. та 24 756,72 грн.

Позивач у своїх доводах посилається на договори оренди земельних ділянок, відповідно до яких розмір орендної плати встановлений у сумі 226,857,66 грн. за 2012 рік.

Відповідно до пп. 271.1.1 п. 271.1 ст. 271 Податкового кодексу України Базою оподаткування є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом.

За приписами п. 274.1 ст. 274 Податкового кодексу України ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки, за винятком земельних ділянок, зазначених у статтях 272, 273, 276 і 278 цього Кодексу.

Згідно пп. 288.5.1 п. 288.5 ст. 288 Податкового кодексу України розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою:

для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом;

для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про оренду землі» оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

Статтею 21 вказаного Закону встановлено, що Орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.

Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України). Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.

Методику розрахунку ставок земельного податку визначено у Податкового кодексу України.

Таким чином, однією з істотних умов договору оренди землі є орендна плата, яка встановлюється згідно з методикою розрахунку орендної плати. Ця методика та порядок використання орендної плати для земель, які перебувають у державній або комунальній власності, встановлюються у договорі відповідно до Податкового кодексу України.

Наведене дає підстави для висновку, що орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, відтак законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.

За змістом пп. 24 п. 1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання як встановлення місцевих податків і зборів відповідно до Податкового кодексу України.

Так, пунктами 3, 7 вказаного Рішення затверджено базову вартість 1 м2 землі у розмірі 190,18 грн. із врахуванням індексації нормативної грошової оцінки станом на 01.01.08. та впроваджено оподаткування земель міста на підставі нової нормативної грошової оцінки з 01.03.08.

Крім того, пунктом 3.4 Договору № 1 передбачено, що орендна плата підлягає індексації грошової оцінки земель згідно з чинним законодавством та у п. 4.4 Договору № 1 зазначено, що орендар зобов'язаний самостійно щорічно індексувати розмір орендної плати відповідно до індексації грошової оцінки земель згідно з чинним законодавством.

Аналогічні норми мають і п. 12 договорів № 2 та № 3 було передбачено, що розмір орендної плати переглядається один раз на рік у разі:

- зміни умов господарювання, передбачених договором оренди землі;

- зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, у тому числі внаслідок інфляції;

- прийняття орендодавцем рішення про збільшення або зменшення орендної плати;

- в інших випадках передбачених законом.

Відповідно до п. 30 договорів № 2 та № 3 до обов'язків орендаря віднесено самостійне щорічне індексування розміру орендної плати відповідно до індексації нормативної грошової оцінки земель згідно з чинним законодавством.

Зважаючи на викладене, суд дійшов висновку, що зміна коефіцієнтів до ставок земельного податку, затверджених рішенням 5 скликання Запорізької міської ради № 79 «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя» від 03.03.2008 є підставою для перегляду установленого розміру орендної плати шляхом укладення сторонами додаткової угоди до договору.

Крім того, рішення Запорізької міської ради № 79 від 03.03.2008 оприлюднено у засобах масової інформації у 2008 році. СДПІ по роботі з ВПП у м. Запоріжжі ДПС листами від 11.04.2008 за №4996/10/08-02, від 31.05.2008 за №6606/10/08-02, від 11.02.2009 за №1193/10/08-02, від 22.04.2009 за №3437/10/08-02, від 02.09.2009 за №9724/10/08-02, від 09.11.2009 за №9739/10/08-02, та від 11.04.2011 за № 2829/10/08-02 повідомляла ПАТ «Запоріжабразив» про необхідність приведення технічної документації на земельні ділянки, які знаходяться у постійному та тимчасовому користуванні підприємства та грошову оцінку земель у відповідність до вимог діючого законодавства та рішення Запорізької міської ради від 03.03.2008 за № 79.

Тому, податкове повідомлення-рішення № 0000022500 від 21.02.2013, винесене відповідачем, в частині заниження орендної плати за землі державної та комунальної власності на суму 436 206,85 грн. та нарахування штрафних санкцій в розмірі 109 051,71 грн. є правомірним та таким, яке винесено на підставі чинного законодавства.

Відповідно до ч.1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу.

Позивачем, в порушення вимог ч. 1 ст. 71 КАС України, не було надано належних та допустимих доказів, які б свідчили про порушення відповідачем вимог діючого законодавства.

Таким чином, на підставі викладеного суд приходить до висновку, що заявлені позовні вимоги щодо скасування податкового повідомлення-рішення № 0000022500 від 21.02.2013 є необґрунтованими, а відтак не підлягають задоволенню.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 87 КАС України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.

Відповідно до статті 8 Закону України «Про Державний бюджет України на 2013 рік» розмір мінімальної заробітної плати у місячному розмірі станом на 01.01.2013 становить 1147,00 грн.

Підпунктом 1 пункту 3 частини 2 статті 4 Закону України «Про судовий збір» передбачено, що за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру встановлюється ставка судового збору в розмірі 1 відсотка розміру майнових вимог, але не менше 0,1 розміру мінімальної заробітної плати та не більше 2 розмірів мінімальних заробітних плат (тобто не більше 2 294,00 грн.) та за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру встановлюється ставка судового збору в розмірі 0,03 % розміру мінімальної заробітної плати.

Судом встановлено, що предметом позову є скасування податкового повідомлення-рішення № 0000022500 від 21.02.2013, винесене відповідачем, в частині заниження орендної плати за землі державної та комунальної власності на суму 436 206,85 грн. та нарахування штрафних санкцій в розмірі 109 051,71 грн. на загальну суму

Відповідно до платіжного доручення № 7288 від 27.02.2013, яке міститься в матеріалах справи позивачем сплачено судовий збір на суму 2 239,00 грн.

Тобто, позивачем надмірно сплачені судові витрати у розмірі 35,00 грн.

Згідно ч. 1 ст. 98 КАС України суд вирішує питання щодо судових витрат у постанові суду або ухвалою.

Керуючись ст. 94, 158, 160, 162,163, 167 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову відмовити у повному обсязі.

Надмірно сплачені судові витрати у розмірі 35,00 (тридцять п'ять гривень) грн. присудити на користь Публічного акціонерного товариства «Запорізький абразивний комбінат» (код ЄДРПОУ 00222226) з Державного бюджету України.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя Д.В. Татаринов