ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"27" березня 2013 р. м. Київ К-30674/10
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
Головуючого Бившевої Л.І.,
суддів: Лосєва А.М., Шипуліної Т.М.,
розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Державної податкової інспекції у місті Судак Автономної Республіки Крим
на постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 09 грудня 2009 року
та ухвалу Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 14 липня 2010 року
у справі № 2а-11931/09/4/0170
за позовом Комунального підприємства «Комунгосп»
до Державної податкової інспекції у місті Судак
про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -
В С Т А Н О В И Л А :
Комунальне підприємство «Комунгосп» (далі - позивач) звернулось до суду з позовом до Державної податкової інспекції у місті Судак Автономної Республіки Крим (далі - відповідач) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 29 квітня 2009 року № 0000281501/0.
Постановою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 09 грудня 2009 року позов задоволено. Визнано протиправним і скасовано податкове повідомлення-рішення ДПІ у м. Судак АР Крим від 29 квітня 2009 року № 0000281501/0 про визначення КП «Комунгосп» суми податкового зобов'язання з податку з власників транспортних засобів у сумі 4091,85 грн., в тому числі: за основним платежем - 3897,00 грн. і за штрафними (фінансовими) санкціями - 194,85 грн. Стягнуто з Державного бюджету України на користь КП «Комунгосп» 3,40 грн. судових витрат.
Ухвалою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 14 липня 2010 року постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 09 грудня 2009 року залишено без змін.
В касаційній скарзі ДПІ у м. Судак АР Крим, посилаючись на порушення судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 09 грудня 2009 року та ухвалу Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 14 липня 2010 року і ухвалити нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити.
У запереченні на касаційну скаргу КП «Комунгосп», посилаючись на те, що рішення судів першої та апеляційної інстанцій є законними та обґрунтованими, а положення касаційної скарги жодним чином це не спростовують, просить касаційну скаргу залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 09 грудня 2009 року та ухвалу Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 14 липня 2010 року - без змін.
Заслухавши доповідь судді - доповідача, перевіривши доводи касаційної скарги щодо дотримання правильності застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Судами попередніх інстанцій встановлено наступне.
ДПІ у м. Судак АР Крим була проведена невиїзна документальна перевірка з питання своєчасності внесення в бюджет податку з власників транспортних засобів і інших самохідних машин і механізмів по КП «Комунгосп» за період з 01 січня 2009 року по 31 грудня 2009 року, за результатами якої складений акт № 319/17-0/31950550 від 28 квітня 2009 року.
За висновками акта перевірки позивачем були порушені вимоги статті 3 Закону України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів», в результаті чого підприємству донараховано податку з власників транспортних засобів у сумі 3897,00 грн.
Зокрема, в акті перевірки було вказано, що в результаті перевірки встановлено, що в розрахунок податку з власників транспортних засобів за 2009 рік, поданий підприємством до податкового органу, КП «Комунгосп» зараховані транспортні засоби: ЗИЛ 130 - 2 од. (сміттєвози), МАЗ 5337 - 1 од. (сміттєвоз), ЗИЛ 431410 - 1 од. (сміттєвоз), ГАЗ 53 - 1 од. (сміттєвоз) по коду 8705 «Автомобілі спеціального призначення», тоді як вказані автомобілі повинні відноситись до товарної позиції 8704 «Автомобілі вантажні», для якої визначена інша ставка податку.
29 квітня 2009 року ДПІ у м. Судак АР Крим на підставі вказаного акта перевірки прийняла податкове повідомлення-рішення № 0000281501/0, яким згідно з підпунктом 4.2.2 пункту 4.2 статті 4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» визначила КП «Комунгосп» податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних (фінансових) санкцій) за платежем: податок з власників транспортних засобів у сумі 4091,85 грн., у тому числі: 3897,00 грн. - за основним платежем, 194,85 грн. - за штрафними (фінансовими) санкціями.
Суд першої інстанції, задовольняючи позовні вимоги, з висновками якого погодився суд апеляційної інстанції, виходив з того, що податковий орган не навів переконливих доказів можливості визначення коду транспортного засобу виключно на підставі досліджених під час перевірки розрахунку суми податку на 2009 рік та картки особового рахунку КП «Комунгосп».
Однак, погодитися з такими висновками судів попередніх інстанцій колегія суддів не може, з огляду на наступне.
Відповідно до статті 2 Закону України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів» (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) об'єктами оподаткування є, зокрема: автомобілі вантажні - код 8704; автомобілі спеціального призначення, крім тих, що використовуються для перевезення пасажирів і вантажів, - код 8705 (крім пожежних і швидкої допомоги).
Статтею 3 Закону України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів» (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) ставки податку встановлені диференційовано в залежності від типу транспортного засобу та його коду Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності, зокрема: за кодом 8705 - автомобілі спеціального призначення (крім пожежних і швидкої допомоги) - 5,00 грн. з 100 см3; за кодом 8704 - автомобілі вантажні з об'ємом циліндрів двигуна: до 8200 - 15,00 грн. з 100 см3, від 8201 см3 до 15000 см3 - 20,00 грн. з 100 см3, від 15000 см3 і більше - 25,00 грн. з 100 см3.
Згідно преамбули Закону України «Про митний тариф України» (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) Митний тариф України - це систематизований згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності перелік ставок ввізного мита, яке справляється з товарів, що ввозяться на митну територію України. Товарною номенклатурою Митного тарифу України є Українська класифікація товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТЗЕД), яка базується на Гармонізованій системі опису та кодування товарів.
Згідно розділу XVII. «Засоби наземного транспорту, літальні апарати, плавучі засоби і пов'язані з транспортом пристрої та обладнання» Митного тарифу України (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) до товарної позиції з кодом 8705 відносяться: моторні транспортні засоби спеціального призначення, крім призначених головним чином для перевезення людей або вантажів (наприклад автомобілі вантажні для аварійного ремонту, автокрани, автомобілі пожежні, автобетономішалки, автомобілі прибиральні для доріг, автомобілі поливомийні, автомобілі-майстерні, радіологічні автомобілі); до товарної позиції з кодом 8704 відносяться: моторні транспортні засоби для перевезення вантажів.
Відповідно до положень статті 312 Митного кодексу України (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) ведення УКТЗЕД передбачає, зокрема, розроблення пояснень та рекомендацій з метою забезпечення однакового тлумачення і застосування УКТЗЕД. Ведення УКТЗЕД здійснює спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади в галузі митної справи в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 4 Порядку ведення Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 грудня 2002 року № 1863 (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин), Державна митна служба України забезпечує ведення УКТЗЕД, а саме: здійснює розроблення пояснень до товарних підкатегорій УКТЗЕД (національний рівень деталізації товарів) з метою забезпечення однакового тлумачення та застосування УКТЗЕД, які мають рекомендаційний характер; здійснює заходи щодо організації роботи з видання та поширення УКТЗЕД і пояснень до УКТЗЕД; поширює інформацію про застосування УКТЗЕД.
Листом від 11 квітня 2000 року № 11/3-3273 «Щодо класифікації згідно з Товарною номенклатурою зовнішньоекономічної діяльності окремих видів транспортних засобів» Державна митна служба України роз'яснила, що до товарної позиції 8704 «Автомобілі вантажні» включаються: звичайні вантажівки і фургони (з відкритим, закритим брезентом, закриті і т. д.); автомобілі і фургони усіх видів для доставки вантажів додому, фургони для переїздів із квартири на квартиру; вантажівки з автоматичними розвантажувальними пристосуваннями (вантажівки з перекидним кузовом і т. д.); автомобілі-цистерни (незалежно від того, обладнані вони насосами чи ні); рефрижераторні або термоізольовані вантажівки; багатонастильні вантажівки для перевезення кислоти в ізольованих від ударів контейнерах, балонах із бутаном і т. д.; важкі вантажівки з рамами, що відкидаються, і заглибними похилими трапами для перевезення танків, піднімальних або траншеєкопальних машин, електричних трансформаторів і т. д.; вантажівки, спеціально призначені для перевезення свіжого бетону, за винятком бетономішалок за товарною позицією 8705; сміттєзбірники, незалежно від того, обладнані вони навантажувальними, трамбувальними, демфіруючими та ін. пристроями або ні.
Також, у вказаному вище листі від 11 квітня 2000 року № 11/3-3273 Державна митна служба України роз'яснила, що до товарної позиції 8705 «Автомобілі спеціального призначення, крім таких, що використовуються для перевезення пасажирів або вантажів (автомобілі технічної допомоги, автокрани, пожежні автомобілі, автобетономішалки, автомашини для прибирання доріг, автомобілі з розпилюючими пристроями, автомайстерні, автомобілі з рентгенівськими установками)» включається ряд типів автомашин, що випускаються спеціально або пристосовані, обладнані різними пристосуваннями, що дають їм можливість виконувати певні нетранспортні функції, тобто основною метою транспортного засобу за даною товарною позицією не є перевезення людей або вантажів.
З огляду на те, що призначення сміттєзбірників для транспортування певного вантажу при відсутності у них інших нетранспортних функцій правомірно визначено податковим органом як ознака, яка характеризує такі автомобілі як вантажні автомобілі за кодом УКТЗЕД 8704, колегія суддів дійшла висновку, що визначення позивачу податкового зобов'язання (з урахуванням штрафних (фінансових) санкцій) за платежем: податок з власників транспортних засобів у сумі 4091,85 грн. згідно оспорюваного податкового повідомлення-рішення є правомірним.
При цьому, суди попередніх інстанцій безпідставно послались на те, що податковий орган не навів переконливих доказів можливості визначення коду транспортного засобу виключно на підставі досліджених під час перевірки розрахунку суми податку на 2009 рік та картки особового рахунку КП «Комунгосп», оскільки поданий позивачем розрахунок суми податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів на 2009 рік містить вичерпну інформацію щодо марки та моделі транспортних засобів, їх кількості, а також об'єму циліндрів двигуна, його потужності та довжини корпусу (арк. справи 7).
За таких обставин, суди попередніх інстанцій дійшли необґрунтованого висновку про неправомірність оспорюваного рішення та наявність підстав для задоволення позовних вимог, у зв'язку з чим ухвалені у даній справі судами першої та апеляційної інстанції рішення підлягають скасуванню із прийняттям нового рішення про відмову у задоволенні позовних вимог.
Керуючись ст. ст. 160, 167, 210, 220, 222, 223, 229, 230, 232, ч. 5 ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, -
П О С Т А Н О В И Л А:
Касаційну скаргу Державної податкової інспекції у місті Судак Автономної Республіки Крим задовольнити.
Постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 09 грудня 2009 року та ухвалу Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 14 липня 2010 року скасувати і ухвалити нове судове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити.
Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, і може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строк та у порядку, визначеному статтями 237, 238, 2391 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий: ______ Л.І. Бившева
Судді: ______ А.М. Лосєв
______ Т.М. Шипуліна