Справа № 2-а-243/13
(№760/7415/13-а)
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 квітня 2013 року м. Київ
Суддя Солом'янського районного суду м. Києва Оксюта Т.Г., розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, Київського міського військового комісаріату про визнання дій протиправними та зобов'язання провести перерахунок пенсії, -
В С Т А Н О В И В :
У квітні 2013 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до відповідачів та просив визнати неправомірними дії Київського міського військового комісаріату щодо зазначення в довідці №132739 від 22.11.2010 року про стан грошового забезпечення позивача надбавки за виконання особливо важливих завдань.
Визнати неправомірними дії Київського міського військового комісаріату щодо надання до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві уточненої довідки №132739 від 22.11.2010 року про стан грошового забезпечення, якою було зменшено ОСОБА_1. надбавку за виконання особливо важливих завдань з 90% до 50%.
Зобов'язати Київський міський військовий комісаріат надати Головному управлінню Пенсійного фонду України в м. Києві довідку про стан грошового забезпечення, в якій вказати, що ОСОБА_1 має право на отримання пенсії, починаючи з 01.01.2008 року з урахуванням надбавки за виконання особливо важливих завдань у розмірі 90%.
Визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1. і зменшення надбавки за виконання особливо важливих завдань з 90% до 50% неправомірними.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві перерахувати та виплатити ОСОБА_1. пенсію, починаючи з 01.01.2008 року з урахуванням надбавки за виконання особливо важливих завдань у розмірі 90%.
Свої вимоги обґрунтовує тим, що він звільнений з військової служби з посади старшого інспектора Генеральної військової інспекції при Президентові України, до якої він відряджався для виконання службових обов'язків з Міністерства оборони України у запас за п. 65 пп. «в» (за станом здоров'я).
Після звільнення з військової служби 20.12.2001 року позивачу було призначено пенсію за вислугу років, яку було обчислено відповідно до ч. 3 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб».
До 01.01.2007 року пенсію позивачу виплачував Київський міський військовий комісаріат.
Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві почало здійснювати виплату позивачу пенсії лише з 01.01.2007 року на підставі документів, які містилися у пенсійній справі ОСОБА_1., що була передана до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві з Київського міського військового комісаріату.
Враховуючи особливий характер військової служби в Генеральній військовій інспекції при Президентові України військовослужбовцям Генеральної військової інспекції відповідно до ст. 3 Указу Президента України від 20.11.1996 року№1106/96 «Про грошове забезпечення військовослужбовців Генеральної військової інспекції» були встановлені надбавки за особливий характер служби в розмірі до 90% від окладу грошового забезпечення.
Однак, Київським міським військовим комісаріатом позивачу було зменшено розмір вказаної надбавки до 50%.
Позивач неодноразово звертався до відповідачів про здійснення перерахунку пенсії з урахуванням надбавки у відповідному розмірі, проте вони були залишені без уваги.
Вважає вищевказане нарахування пенсійного забезпечення таким, що порушує його права, а тому просив позов задовольнити.
З письмових заперечень представника ГУ ПФ України в м. Києві вбачається, що проти задоволення позову він заперечує, посилаючись на те, що перерахунок пенсії позивачу здійснений на підставі довідки про грошове забезпечення від 22.11.2010 року №132739 виданої Київським міським військовим комісаріатом з урахуванням положень Наказу Міністерства праці від 19.07.2010 року за №195 та відповідає нормам чинного законодавства, у зв'язку з чим просив у задоволенні позову.
Київський міський військовий комісаріат у встановлений ч. 3 ст. 183-2 КАС України строк заперечень до канцелярії суду не подав.
Згідно п. 2 ч. 5 ст. 183-2 КАС України справа повинна бути розглянута у порядку скороченого провадження протягом таких строків: не пізніше трьох днів з дня закінчення строку, передбаченого ч. 3 цієї статті, якщо до суду не було подано заперечення відповідача та за умови, що справа розглядається судом за місцезнаходженням відповідача.
Згідно ч. 4 ст. 183-2 КАС України суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі. За результатами розгляду справи у скороченому провадженні суддя, оцінивши повідомлені позивачем, відповідачем обставини, за наявності достатніх підстав приймає законне та обґрунтоване судове рішення. У разі недостатності повідомлених позивачем обставин або якщо за результатами розгляду поданого відповідачем заперечення суд прийде до висновку про неможливість ухвалення законного і обґрунтованого судового рішення без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі, суд розглядає справу за загальними правилами цього Кодексу, про що постановляє ухвалу, яка не підлягає оскарженню.
Оскільки розгляд справи відбувається в порядку скороченого провадження, судове засідання в справі не проводилось та особи, які беруть участь у справі не викликались.
Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши надані докази, прихожу до наступного.
Встановлено, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, з військової служби з посади старшого інспектора Генеральної військової інспекції при Президентові України, до якої він відряджався для виконання службових обов'язків з Міністерства оборони України у запас за п. 65 пп. «в» (за станом здоров'я).
Позивачу була призначена пенсія у відповідності до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Враховуючи особливий характер військової служби в Генеральній військовій інспекції при Президентові України військовослужбовцям Генеральної військової інспекції відповідно до ст. 3 Указу Президента України від 20.11.1996 року№1106/96 «Про грошове забезпечення військовослужбовців Генеральної військової інспекції» були встановлені надбавки за особливий характер служби в розмірі до 90% від окладу грошового забезпечення.
Однак, Київським міським військовим комісаріатом позивачу було зменшено розмір вказаної надбавки до 50%, на що слід зазначити наступне.
Згідно з ч. 3 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію згідно цим законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, та у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України).
Відповідно до п. 7 постанови Кабінету Міністрів України «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членів їх сімей» від 17.07.1992 № 393 пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.
Відповідно до ч. 4 ст. 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, а порядок його виплати визначається Міністром оборони України.
На виконання зазначеної норми Закону Кабінет Міністрів України видав постанову від 07.11.2007 року №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу». Абзацом 3 п.п. 1 п. 5 даної Постанови Кабінет Міністрів України надав прав керівникам державних органів установлювати надбавку за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) - у розмірі 50% посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислуги років, а тим, що безпосередньо розробляють, проводять експертизу проектів нормативно-правових актів, які передбачено положеннями про відповідні структурні підрозділи - у розмірі до 100 % посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років.
Таким чином, з 01.01.2008 року був введений новий щомісячний вид грошового забезпечення, а саме надбавка за виконання особливо важливих завдань.
На виконання зазначеної Постанови Кабінету України Міністр оборони України абзацом 2 п. 1 наказу від 28.01.2008 року №25 «Про встановлення розмірів окремих додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України» з 01.01.2008 року встановив всім особам офіцерського складу надбавку за виконання особливо важливих завдань - у розмірі 50% посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років.
Також, на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року №1294 Міністр оборони України наказом від 19.02.2008 року №56 «Про виплату надбавки за виконання особливо важливих завдань військовослужбовцям, які безпосередньо розробляють, проводять експертизу проектів нормативно-правових актів» встановив виплачувати з 1 січня 2008 року надбавку за виконання особливо важливих завдань військовослужбовцям, які за своїми функціональними обов'язками та положеннями про відповідні структурні підрозділи, безпосередньо розробляють, проводять експертизу проектів нормативно-правових актів, - у відсотках посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням на надбавки за вислугу років, згідно з Переліком посад, який є додатком до даного наказую Згідно розділу 2, зазначеного переліку головному спеціалісту зазначена надбавка встановлена в розмірі 90%.
Згідно ч. 7 ст. 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» за військовослужбовцями, відрядженими до державних органів, установ і організацій, зберігаються всі види забезпечення, передбачені ст.ст. 9, 9-1 цього Закону (грошове та матеріальне забезпечення), гарантії та пільги, що надаються за рахунок коштів, призначених у Державному бюджеті на утримання Збройних Сил України.
Останньою штатною посадою позивача перед звільненням з військової служби була посада старшого інспектора Генеральної військової інспекції при Президентові України.
Відповідно до Положення про Генеральну військову інспекцію при Президентові України, що затверджено Указом Президента України №210/96 від 25.03.1996 року інспекція відповідно до покладених на неї завдань: бере участь у розробленні проектів концепцій, програм реформування і розвитку об'єктів інспектування та актів про внесення змін і доповнень до законодавства з питань, віднесених до її компетенції; вносить пропозиції щодо будівництва і пріоритетних напрямів розвитку об'єктів інспектування.
Інспекція утримується за рахунок коштів Державного бюджету України. На особовий склад Інспекції поширюються пільги та інші соціальні гарантії, передбачені чинним законодавством для військовослужбовців та державних службовців. Посадові оклади та премії військовослужбовців і державних службовців інспекції встановлюються на рівні окладів співробітників Адміністрації Президента України, оклади за військовими званнями та інші види грошового забезпечення військовослужбовців - згідно з чинним законодавством.
Військовослужбовці, які звільнилися з військової служби безпосередньо з посад Генеральної військової інспекції за посадовим окладом відносяться до відповідної категорії осіб, які відряджаються для виконання службових обов'язків до Адміністрації (Секретаріату) Президента України (оскільки посадові оклади військовослужбовцям Генеральної військової інспекції були встановлені на рівні посадових окладів керівних працівників і спеціалістів Адміністрації Президента України).
Враховуючи особливий характер військової служби в Генеральній військовій інспекції при Президентові України військовослужбовцям Генеральної військової інспекції відповідно до ст. 3 Указу Президента України від 20.11.1996 року №1106/96 «Про грошове забезпечення військовослужбовців Генеральної військової інспекції» були встановлені надбавки за особливий характер служби в розмірі 90% від окладу грошового забезпечення.
Таким чином, враховуючи що останньою штатною посадою перед звільненням з військової служби позивача була посада старшого інспектора Генеральної військової інспекції при Президентові України і він безпосередньо розробляв та проводив експертизу проектів нормативно-правових актів з питань соціального захисту військовослужбовців, в розрахунок його пенсії повинна бути врахована надбавка за виконання особливо важливих завдань в розмірі 90%.
Відповідно до частини 1, 2 статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
На підставі вищевикладеного, позов ОСОБА_1 підлягає задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до частини 1 статті 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
Згідно п. 1 ч. 1 ст. 256 КАС України негайно виконуються постанови суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів.
Згідно п. 1 ч. 2 ст. 256 КАС України суд, який прийняв постанову, за заявою осіб, які беруть участь у справі, або з власної ініціативи може звернути до негайного виконання постанову у разі стягнення всієї суми боргу при присудженні платежів, визначених пунктами 1 і 2 частини першої цієї статті.
Керуючись статтями 19, 22, 75, 92 Конституції України, статтями 40, 42, 45, 48 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», постановою Кабінету Міністрів України № 530 від 28 травня 2008 року, статтями 9, 11, 69-71, 86, 94, 97, 100, 102, 128, 158-163, 167, 183-2, 256 КАС України, суддя, -
П О С Т А Н О В И В:
Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, Київського міського військового комісаріату про визнання дій протиправними та зобов'язання провести перерахунок пенсії задовольнити.
Визнати неправомірними дії Київського міського військового комісаріату та Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо зазначення в довідці №132739 від 22.11.2010 року про стан грошового забезпечення ОСОБА_1 надбавки за виконання особливо важливих завдань в розмірі 50%.
Визнати неправомірними дії Київського міського військового комісаріату щодо надання до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві уточненої довідки №132739 від 22.11.2010 року про стан грошового забезпечення ОСОБА_1, якою було зменшено надбавку за виконання особливо важливих завдань з 90% до 50%.
Зобов'язати Київський міський військовий комісаріат надати Головному управлінню Пенсійного фонду України в м. Києві довідку про стан грошового забезпечення ОСОБА_1 з урахуванням надбавки в розмірі 90% за виконання особливо важливих завдань з 01.01.2008 року.
Визнати неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 і зменшення надбавки за виконання особливо важливих завдань з 90% до 50%.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити з 01.01.2008 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 з врахуванням надбавки за виконання особливо важливих завдань в розмірі 90% та виплатити перераховану суму, за виключенням виплат здійснених у 2008-2013 роках.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, ІПН НОМЕР_1, який проживає за адресою: АДРЕСА_1 судовий збір в сумі 34,41 грн.
Постанова підлягає негайному виконанню.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Солом'янський районний суд м. Києва шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя