Копія
СЕВАСТОПОЛЬСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
Іменем України
Справа № 2а-3421/12/0170/7
15.05.13 м. Севастополь
Севастопольський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Санакоєвої М.А.,
суддів Омельченка В. А. ,
Дудкіної Т.М.
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у м. Алушті АР Крим Державної податкової служби на постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим (суддя Маргарітов М.В. ) від 28.01.13 у справі № 2а-3421/12/0170/7
за позовом Закладу федерації профспілок України "Олімпійський учбово-спортивний центр "Спартак" (вул. Перекопська, 9,Алушта,Автономна Республіка Крим,98510)
до Державної податкової інспекції у м. Алушті АР Крим Державної податкової служби (вул. Леніна, 22а,Алушта,Автономна Республіка Крим,98500)
про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,
ВСТАНОВИВ:
Постановою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 28.01.13 позовні вимоги Закладу федерації профспілок України "Олімпійський учбово-спортивний центр "Спартак" до Державної податкової інспекції у м. Алушті АР Крим Державної податкової служби про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення - задоволені.
Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення - рішення Державної податкової інспекції у м. Алушті АР Крим №0000591502 від 14.03.2012р., яким збільшено суму грошового зобов'язання з податку на додану вартість в сумі 132333,00грн., та штрафні (фінансові) санкції на суму 66166,50 грн., а всього на загальну суму 198499,50 грн.
Стягнуто з Державного бюджету України на користь Закладу Федерації профспілок України "Олімпійський учбово-спортивний центр "Спартак" 32,19грн. судового збору шляхом списання із рахунку суб'єкта владних повноважень - Державної податкової інспекції у м. Алушта Автономної Республіки Крим.
Не погодившись з зазначеною постановою суду, відповідач звернувся з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 28.01.13 та прийняти нове рішення.
Апеляційна скарга мотивована порушенням судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права.
Відповідно до пункту 2 частини першої статті 197 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів, у разі неприбуття жодної з осіб, які беруть участь у справі, у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання.
У судове засідання сторони, їх представники не з'явились, про дату, час та місце апеляційного розгляду справи повідомлені в встановленому законом порядку.
Судова колегія, керуючись положеннями пункту 2 частини першої статті 197 Кодексу адміністративного судочинства України, визнає за можливе перейти до письмового провадження по справі.
Колегія суддів, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, підтверджується матеріалами справи, що Державною податковою інспекцією у м. Алушта АР Крим була проведена камеральна перевірка даних, задекларованих у податковій звітності з податку на додану вартість за грудень 2011 року.
За результатом перевірки складений акт від 20.02.2012р. №136/15-2/02651769 (а.с.9-10), яким встановлено заниження суми податкових зобов'язань, заявлених у податкових декларації уточнюючих розрахунках, відповідальність платника передбачена п.123.1 ст. 123 розділу II Податкового кодексу України №2755-VI від 02.12.2010р., а також збільшується сума, що за результатами звітного (податкового) періоду підлягає сплаті платником податку до бюджету у сумі 127652,00грн.
Згідно висновку ДПІ у м. Алушта АР Крим ПДС №13 від 12.03.2012р. на заперечення Закладу Федерації профспілок України "Олімпійській учбово-спортивний центр "Спартак" від 02.03.2012 вх. №1829/10 до акту перевірки №136/15-2/02651769 від 20.02.2012р., сума яка підлягає сплаті збільшена на 4681,00 грн., сума податкових зобов'язань, яка підлягає сплаті платником податку до бюджету складає 132333,33 грн.
На підставі акту Державної податкової інспекції в м. Алушта АР Крим від 20.02.2012р. №136/15-2/02651769 відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення від 14.03.2012р. №0000591502 про збільшення суми грошового зобов'язання з податку на додану вартість у розмірі 132333,00грн., та штрафні (фінансових) на суму 66166,50 грн., на загальну суму 198499,50 грн.
У податковому повідомленні-рішенні відповідачем вказано на порушення позивачем п.199.1-199.4 ст.199, п.200.2 ст.200 розділу V Податкового Кодексу України від 02.12.2010р. №2755-VI, п. п. 4.4 п.4 Розділу V Порядку заповнення та подання податкової звітності з ПДВ, затвердженого наказом ДПА України від 25.01.2011р. №41.
Перевіряючи правомірність дій та рішень органу владних повноважень щодо прийняття податкового повідомлення - рішення, судова колегія зазначає наступне.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платники податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенція контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюються Податковим кодексом України (далі ПК України), який набрав чинність з 01.01.2011 р.
Відповідно до пункту 198.3 статті 198 розділу V Податкового кодексу України, податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг, але не вище рівня звичайних цін, визначених відповідно до статті 39 цього Кодексу, та складається з сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 статті 193 цього Кодексу, протягом такого звітного періоду у зв'язку з: - придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку; - придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій у необоротні капітальні активи), у тому числі при їх імпорті, з метою подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку.
Пунктом 198.5 статті 198 розділу V ПК України встановлено, якщо у подальшому такі товари/послуги, основні виробничі засоби фактично використовуються в операціях, що не є об'єктом оподаткування або звільняються від оподаткування, міжнародних договорів (угод), за винятком випадків проведення операцій, передбачених підпунктом 196.1.7 пункту 196.1 статті 196 цього Кодексу, то з метою оподаткування такі товари/послуги, основні виробничі засоби вважаються проданими у податковому періоді, на який припадає таке використання, у тому випадку, якщо платник податку скористався правом на податковий кредит за цими товарами/послугами, основними виробничими засобами. Датою використання товарів/послуг, основних виробничих засобів вважається дата визнання витрат відповідно до розділу III цього Кодексу.
Таким чином, у звітному періоді, в якому товари/послуги, основні виробничі засоби почали використовуватися виключно в неоподатковуваних операціях, у частині, яка пропорційна залишковій частині вартості таких товарів/послуг чи необоротних активів, необхідно визнати їх умовний продаж.
Якщо товари/послуги, основні виробничі засоби почали використовуватися в неоподатковуваних операціях частково, а частково продовжують використовуватися в оподатковуваних операціях, то в такому випадку у звітному періоді, в якому почалося їх використання в оподатковуваних та неоподатковуваних операціях, відповідно до пункту 199.1 статті 199 розділу V Кодексу, здійснюється часткове виключення суми податку на додану вартість зі складу податкового кредиту пропорційно частці їх використання в таких неоподатковуваних операціях з подальшим проведенням перерахунку за правилами, встановленими пунктом 199.4 статті 199 розділу V ПК України.
У разі якщо платник придбає товари/послуги чи необоротні активи, які призначені для використання як в оподатковуваних, так і в неоподатковуваних операціях у межах господарської діяльності такого суб'єкта господарювання, у періоді їх придбання відразу ж здійснюється пропорційний розподіл сум податку відповідно до частки використання, визначеної в порядку, встановленому пунктами 199.2 - 199.3 статті 199 розділу V ПК України, і з подальшим проведенням перерахунку за правилами, встановленими пунктом 199.4 статті 199 розділу V ПК України.
Пунктом 199.5 статті 199 розділу V ПК України встановлено, що частка використання сплаченого (нарахованого) податку за придбаними, (ввезеними) товарами/послугами між оподатковуваними та неоподатковуваними операціями, визначена з урахуванням норм пунктів 199.2 - 199.4 статті 199 цього Кодексу, застосовується для проведення коригування сум податку, які відносяться до податкового кредиту за операціями, зазначеними в пункті 199.1 статті 199 цього Кодексу.
Порядок визначення такої частки регулюється пунктами 199.2 - 199.3 статті 199 розділу V Кодексу.
Пунктом 199.2 статті 199 розділу V ПК України визначено, що частка використання сплаченого (нарахованого) податку за придбаними (ввезеними) товарами (послугами) між оподатковуваними та неоподатковуваними операціями визначається у відсотках як відношення обсягів з постачання оподатковуваних операцій (без урахування сум податку) за попередній календарний рік до сукупних обсягів постачання оподатковуваних та неоподатковуваних операцій (без урахування сум податку) за цей самий попередній календарний рік. Визначена у процентах величина застосовується протягом поточного календарного року.
Платники податку, у яких протягом попереднього календарного року були відсутні неоподатковувані операції, а такі неоподатковувані операції почали здійснюватися у звітному періоді, а також новостворені платники податку проводять у поточному календарному році розрахунок частки використання придбаних товарів/ послуг між оподатковуваними та неоподатковуваними операціями на підставі розрахунку, визначеного за фактичними даними обсягів з постачання оподатковуваних та неоподатковуваних операцій першого звітного податкового періоду, в якому задекларовано такі операції, відповідно до п. 199.3 статті 199 розділу V ПК України.
У цьому випадку розрахунок частки використання сплаченого (нарахованого) податку за придбаними (ввезеними) товарами (послугами) між оподатковуваними та неоподатковуваними операціями подається до органу державної податкової служби одночасно з податковою декларацією звітного податкового періоду, в якому задекларовані такі оподатковувані та неоподатковувані операції.
Платник податку, згідно з п. 199.4 статті 199 розділу V ПК України, за підсумками календарного року здійснює перерахунок частки використання товарів/послуг в оподатковуваних операціях виходячи з фактичних обсягів проведених протягом року оподатковуваних та неоподатковуваних операцій. У разі зняття з обліку платника податку, у тому числі за рішенням суду, перерахунок частки здійснюється виходячи з фактичних обсягів оподатковуваних та неоподатковуваних операцій, проведених з початку поточного року до дата зняття з обліку.
Окремий порядок перерахунку такої частки для необоротних активів, а саме: перерахунок частки використання необоротних активів в оподатковуваних операціях здійснюється за результатами 12, 24 і 36 місяців їх використання, визначений ч. 2 п.199.4 статті 199 розділу V ПК України.
При цьому, як зазначено в пункті 4.5 розділу V Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого наказом ДПА України від 25.01.2011 № 41 "Про затвердження форм та порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість", який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 16.02.2011 за № 197/18935, результати такого перерахунку відображаються у податковій декларації за звітний (податковий) період, на який припадає 12-й, 24-й чи 36-й місяць використання необоротних активів.
З урахуванням вищевикладеного, судова колегія зазначає, що ПК України встановлений різний порядок перерахунку податкового кредиту для товарів/послуг та для об'єктів основних виробничих засобів і нематеріальних активів: для товарів/послуг - за підсумками календарного року; для необоротних активів - за результатами 12, 24, 36 місяців їх використання від дати застосування зазначеної норми (незалежно від дати їх придбання).
Відповідно до Наказу Державної податкової служби України від 16.02.2012 № 129, розрахований показник частки використання застосовується для визначення частки сплаченого (нарахованого) податку на додану вартість під час придбання або виготовлення товарів/послуг, необоротних активів, яку платник має/не має право віднести до податкового кредиту (рядки 15.1/15.2 декларації (Наказ Міністерство фінансів України від 25.11.2011 №1492 "Про затвердження форм та Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість", із змінами і доповненнями) протягом поточного календарного року, включаючи й останній період року (грудень або четвертий квартал).
Судом встановлено, що по справі було проведено судову економічну експертизу, висновок якої був залучений до матеріалів справи.
З висновку експерта від 07.12.2012р. №137/12 вбачається (а.с.163-175), що в ході експертизи були проведені дослідження первинних документів бухгалтерського та податкового обліку Закладу Федерації профспілок України "Олімпійській учбово-спортивний центр "Спартак", декларацій з податку на додану вартість, реєстрів виданих та отриманих податкових накладних, в результаті чого була складена відомість дослідження розрахунку (перерахунку) частки використання сплаченого (нарахованого) податку за придбаними (ввезеними) товарами/послугами, необоротними активами між оподатковуваними та неоподатковуваними операціями Закладу Федерації профспілок України "Олімпійській учбово-спортивний центр "Спартак", яка викладена у додатку №1 до висновку.
При досліджені цього розрахунку Закладу Федерації профспілок України "Олімпійській учбово-спортивний центр "Спартак" за період 2011 року встановлено, що фактично включено до податкового кредиту за поточний рік 1295032 грн., сума податку на додану вартість, що підлягає включенню до податкового кредиту з урахуванням перерахованої частки використання товарів/послуг в оподаткованих операціях склала 1134979 грн.
Тобто сума податку на додану вартість, що підлягає включенню до податкового кредиту з урахуванням перерахованої частки використання товарів/послуг в оподаткованих операціях склала - 160053 грн. (1295032-1134979).
Відхилення в сумі 623556,00 грн. (1295032-1918588) утворилось за рахунок того, що ДПІ у рядок 8 цього розрахунку "Фактично включено до податкового кредиту" включена сума обсягу постачання відходів лома чорних та кольорових металів, що утворилися при розбиранні ліквідованого устаткування.
Значення цього показника переноситься до рядка 16.4 декларації за останній податковий період календарного року.
При зіставленні показників декларацій з податку на додану вартість Закладу Федерації профспілок України "Олімпійській учбово-спортивний центр "Спартак" за грудень 2011 року з даними реєстру виданих та отриманих податкових накладних розбіжностей у сумах податкового зобов'язання та податкового кредиту експертом не встановлено.
При дослідженні показників податкової декларації з податку на додану вартість Закладу Федерації профспілок України "Олімпійській учбово-спортивний центр "Спартак" за грудень 2011 року встановлено, що податковій кредит (рядок 17 податкової декларації по ПДВ) становив - 88896 грн.
Ця сума складається з наступних показників декларації: (рядок 10.1 (27200) + рядок 15.1 (43957) + рядок 16.4 (-16005), де:
- Рядок 10.1 "Придбання (виготовлення, будівництво, спорудження, створення) з податком на додану вартість на митній території України товарів/послуг та необоротних активів з метою їх використання виключно у межах господарської діяльності платника податку для здійснення операцій, які: підлягають оподаткуванню за основною ставкою та нульовою ставкою" 27200,00 грн.;
- Рядок 15.1 "Придбання (виготовлення, будівництво, спорудження, створення, ввезення) з податком на додану вартість товарів/послуг та необоротних активів, які частково використовуються в оподатковуваних операціях, а частково в операціях, які не є об'єктом оподаткування (стаття 196 розділу V Кодексу), та/або звільнені від оподаткування (стаття 197 розділу V Кодексу, підрозділ 2 розділу XX Кодексу, міжнародні договори (угоди)), та/або не оподатковуються (постачання послуг за межами митної території України та послуг, місце постачання яких визначено відповідно до пунктів 186.2, 186.3 статті 186 розділу V Кодексу за межами митної території України): частина, що включається до складу податкового кредиту" 43957 грн.;
- Рядок 16.4 "Коригування податкового кредиту у зв'язку з перерахунком частки використання товарів/послуг та/або необоротних активів в оподатковуваних операціях"-160053 грн.
Отже, при дослідженні показників податкової декларації з податку на додану вартість позивача за грудень 2011 року експертом підтверджено відображення податкових зобов'язань по податку на додану вартість у сумі 126274 грн., податкового кредиту у сумі 88896 грн.
Позитивне значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду склало 215170грн.
Залишок від'ємного значення попереднього звітного (податкового) періоду, що включається до складу податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду - 23776 грн. Сума податку на додану вартість, яка підлягає нарахуванню та сплаті в бюджет за підсумками поточного звітного (податкового) періоду з урахуванням залишку від'ємного значення попереднього звітного періоду за грудень 2011 склало 191394 грн.
Аналіз наведених норм та обставин, дає судовій колегії право про правомірність дій позивача при розподілі частини, що включається або не включається до складу податкового кредиту, у податкової декларації за грудень 2011 та розрахунку (перерахунку) частки використання сплаченого (нарахованого) податку за придбаними (ввезеними) товарами/послугами, необоротними активами між оподатковуваними та неоподатковуваними операціями за підсумками 2011 року.
У разі якщо придбані та/або виготовлені товари/послуги, необоротні активи частково використовуються в оподатковуваних операціях, а частково - ні, до сум податку, які платник має право віднести до податкового кредиту, включається та частка сплаченого (нарахованого) податку під час їх придбання або виготовлення, яка відповідає частці використання таких товарів/послуг, необоротних активів в оподатковуваних операціях, згідно до п. 199.1 ст. 199 ПК Україні.
У рядку 10.1 "Придбання (виготовлення, будівництво, спорудження, створення) з податком на додану вартість на митній території України товарів/послуг та необоротних активів з метою їх використання виключно у межах господарської діяльності платника податку для здійснення операцій, які: підлягають оподаткуванню за основною ставкою та нульовою ставкою" податкової декларації з ПДВ Закладу Федерації профспілок України "Олімпійській учбово-спортивний центр "Спартак" за грудень 2011 відображено податкового кредиту на загальну суму обсяг придбання (без податку на додану вартість) - 136002 грн. дозволений податковий кредит - 27200 грн.
У рядку 15.1 "Придбання (виготовлення, будівництво, спорудження, створення, ввезення) з податком на додану вартість товарів/послуг та необоротних активів, які частково використовуються в оподатковуваних операціях, а частково в операціях, які не є об'єктом оподаткування (стаття 196 розділу V Кодексу), та/або звільнені від оподаткування (стаття 197 розділу V Кодексу, підрозділ 2 розділу XX Кодексу, міжнародні договори (угоди)), та/або не оподатковуються (постачання послуг за межами митної території України та послуг, місце постачання яких визначено відповідно до пунктів 186.2, 186.3 статті 186 розділу V Кодексу за межами митної території України): частина, що не включається до складу податкового кредиту" податкової декларації з ПДВ Закладу Федерації профспілок України "Олімпійській учбово-спортивний центр "Спартак" за грудень 2011 відображено обсяг придбання (без податку на додану вартість) - 61991 грн.
З проведеного експертом дослідження вбачається, що у грудні 2011 року податкові накладні, за якими придбані товари і послуги, які частково не передбачаються використовуватися в оподатковуваних операціях та не включається до складу податкового кредиту складають суму 12398,27 грн. (56355,75 грн. х 78%).
Суд враховує, що відповідно до ч.5 ст.82 КАС України, висновок експерта для суду не є обов'язковим, проте, враховуючи, що експертом було досліджено документи позивача в повному обсязі, для чого потребувалось спеціальні знання, відповідно до ч. 1 ст.86 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Таким чином, судова колегія погоджується з висновками експерта, викладеними у Висновку №137/12 від 07.12.2012р. судово-економічної експертизи по адміністративній справі № 2а- 3421/12/0170, як з такими, що підтверджуються матеріалами справи та обґрунтовані у повному обсязі.
З огляду на зазначене, відображення позивачем в рядку 10.1 Декларації з ПДВ від 20.01.2012 №9014073030 придбання товарів та послуг з податку на додану вартість у сумі 136002 грн. за грудень 2011р., яке повністю брало участь в операціях, які підлягають оподаткуванню за основною ставкою 20% (рядок 1 декларації з ПДВ від 20.01.2012 №9014073030), а в рядку 15 відображено тільки придбані товари і послуги з ПДВ, які підприємство передбачає в майбутньому частково використовувати в оподаткованих операціях, а частково ні, відповідає положенням діючого податкового законодавства, у тому числі положенням п.199.1 ст.199 Податкового кодексу України.
Відповідно до ст. 69 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
Згідно з ч. 2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
В порядку, передбаченому ст. 71 КАС України, відповідачем не надано суду належних та допустимих доказів, що спростовують правомірність вимог позивача.
З урахуванням викладеного, судова колегія дійшла висновку про недоведеність відповідачем достатніх доказів необґрунтованості позовних вимог, у зв'язку з чим позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі, оскільки не суперечать вимогам діючого законодавства та підтверджені матеріалами справи.
Зважаючи на наведене, колегія суддів дійшла висновку, що правова оцінка, яку дав суд першої інстанції обставинам справи, не суперечить чинному законодавству.
Судове рішення не може бути скасовано чи змінено з підстав, що наведені в апеляційній скарзі.
Згідно статті 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду -без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи і ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись статтями 195,196, пунктом 1 частини першої статті 198, п.1 частини першої статті 205, статтями 200, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у м. Алушті АР Крим Державної податкової служби - залишити без задоволення.
Постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 28.01.13 у справі № 2а-3421/12/0170/7 - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення їх копій особам, які беруть участь у справі.
Ухвалу може бути оскаржено до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий суддя підпис М.А.Санакоєва
Судді підпис В.А.Омельченко
підпис Т.М. Дудкіна
З оригіналом згідно
Головуючий суддя М.А.Санакоєва