Провадження № 2/522/487/13
Справа № 1522/16180/12
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
(ЗАОЧНЕ)
21.05.2013 року, Приморський районний суд м. Одеси, у складі:
головуючого судді - Турецького О.С.,
при секретарі - Гасуляк С.Г.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі Приморського районного суду м. Одеси цивільну справу за позовом Виконавчого комітету Одеської міської ради до ОСОБА_1, за участю третьої особи - Приморської районної адміністрації Одеської міської ради, про приведення об'єкту у первісний стан, -
В С Т А Н О В И В:
Виконавчий комітет Одеської міської ради звернувся до Приморського районного суду м. Одеси з позовом до ОСОБА_1, за участю третьої особи - Приморської районної адміністрації Одеської міської ради, про приведення об'єкту у первісний стан, вказуючи на те, що згідно листа Приморської районної адміністрації Одеської міської ради № 01-07-/1121 від 11.06.2012 року, Одеській міській раді стало відомо про самовільну реконструкцію гр. ОСОБА_1 АДРЕСА_1, шляхом прибудування металевої конструкції, площею 12,5 кв.м.
Таким чином, відповідач без затвердженої, у встановленому законом порядку, проектної документації, провела самовільну реконструкцію квартири.
Посилаючись на викладене, позивач просив суд зобов'язати ОСОБА_1 за власні кошти привести у попередній стан об'єкт АДРЕСА_1.
В судове засідання сторони не з'явилися, представник позивача в письмовій заяві просив розглянути справу без його участі, позовні вимоги підтримує в повному обсязі, проти винесення заочного рішення не заперечує, відповідач про час, дату та місце розгляду справи була повідомлена належним чином, про причини неявки суд не повідомила.
Згідно ч. 2 ст. 158 ЦПК України, особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності.
Відповідно до ст. 224 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання відповідача, який належним чином повідомлений і від якого не надійшло заяви про розгляд справи за його відсутності або якщо повідомлені ним причини неявки визнанні неповажними, суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів, якщо позивач не заперечує проти такого вирішення справи.
Частиною 2 ст. 197 ЦПК України закріплено, що у разі неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі фіксування судового процесу звукозаписувальним засобом не здійснюється.
Враховуючи, що в матеріалах справи достатньо доказів щодо взаємовідносин сторін, а також маючи згоду позивача на заочний розгляд справи, суд вважає можливим заочно розглядати справу у відсутності відповідача.
Суд, дослідивши матеріали справи, наявні у справі докази, дійшов висновку про можливість задоволення даного позову, виходячи із нижче викладених підстав.
Як випливає з матеріалів справи, згідно листа Приморської районної адміністрації Одеської міської ради № 01-07-/1121 від 11.06.2012 року, Одеській міській раді стало відомо про самовільну реконструкцію гр. ОСОБА_1 АДРЕСА_1 шляхом прибудування металевої конструкції, площею 12,5 кв.м.
Відповідно до Витягу про реєстрацію права власності на нерухоме майно, виданого КП «Одеське міське бюро технічної інвентаризації та реєстрації об'єктів нерухомості» від 10.06.2010 року № 26378295, ОСОБА_1 належить АДРЕСА_1 на праві приватної власності.
Виходячи з матеріалів, надісланих разом з листом встановлено, що відповідачка ОСОБА_1 без затвердженої, у встановленому законом порядку, проектної документації, провела самовільну реконструкцію квартири шляхом прибудування металевої конструкції, площею 12,5 кв.м. Цей факт підтверджується розпорядженням Приморської районної адміністрації Одеської міської ради від 23.05.2012 року № 293, актом обстеження від 18.04.2012 року та приписами від 18.04.2012 року та 19.04.2012 року.
Факт самовільного будівництва підтверджується планом-схемою та фотофіксацією балкону у АДРЕСА_1.
Відповідно до ст. 152 ЖК України, переобладнання і перепланування жилого будинку (квартири), що належить громадянинові на праві власності, проводиться з дозволу виконавчого комітету місцевої ради.
Також, відповідно до п. 4 Положення про виконавчий комітет Одеської міської ради від 10.03.1999 р. № 94-ХХIII, до його компетенції відноситься здійснення у встановленому порядку державного контролю за дотриманням вимог законодавства, містобудівної документації при плануванні та забудові міста у випадках, передбачених законодавством, будівництва, яке проводиться з порушенням містобудівної документації та проектів окремих об'єктів.
Крім того, реконструкція та будівництво в м. Одесі повинна здійснюватися відповідно до вимог чинного законодавства та з урахуванням громадських інтересів.
Згідно ст. 5 Закону України «Про основи містобудування», при здійсненні містобудівної діяльності повинні бути забезпечені:
- розробка містобудівної документації, проектів конкретних об'єктів згідно з вихідними даними на проектування, з дотриманням державних стандартів, норм і правил, регіональних і місцевих правил забудови;
- розміщення і будівництво об'єктів відповідно до затверджених у встановленому порядку містобудівної документації та проектів цих об'єктів;
- раціональне використання земель та територій для містобудівних потреб, підвищення ефективності забудови та іншого використання земельних ділянок;
- урахування державних та громадських інтересів при плануванні та забудові територій;
- урахування законних інтересів та вимог власників або користувачів земельних ділянок та будівель, що оточують місце будівництва.
Згідно ст. 8 Закону України «Про архітектурну діяльність», робоча документація для будівництва (реконструкції, реставрації, капітального ремонту) об'єкта архітектури виконується відповідно до державних стандартів, норм і правил на підставі затвердженого проекту.
Робоча документація для будівництва або авторський нагляд за її розробкою виконуються за участю архітектора - автора затвердженого проекту відповідно до укладеного договору на розроблення проекту цього об'єкту архітектури.
Статтею 9 Закону України «Про архітектурну діяльність» передбачено, що будівництво (нове будівництво, реконструкція, реставрація, капітальний ремонт) об'єкта архітектури здійснюється відповідно до затвердженої проектної документації, державних стандартів, норм і правил, місцевих правил забудови населених пунктів. Містобудівельна документація повинна бути узгоджена з: управлінням архітектури та містобудівництва, органами державного санітарного та пожежного нагляду, управлінням екологічної безпеки, управлінням інженерного захисту території міста, органами ДАІ МВС, а також іншими організаціями, вказаними у завдані на проектування.
З метою реалізації вказаних положень Одеською міською радою було прийнято рішення від 17.04.2001 року № 2153-ХХIII, яким затверджено Положення про порядок реконструкції вбудованих, вбудовано-прибудованих та прибудованих приміщень в м. Одесі (далі-Положення).
Положення регламентує порядок отримання дозволу та збирання вихідних даних для проектування, здійснення проектних робіт, узгодження, експертизи та затвердження проектів реконструкції вбудованих, вбудовано-прибудованих та прибудованих приміщень зі зміною та без зміни функціонального призначення, здійснення будівельних робіт та прийняття в експлуатацію.
Положення обов'язкове для усіх суб'єктів містобудівної діяльності - фізичних та юридичних осіб, незалежно від форм власності, організаційно-правової форми та підпорядкованості й поширюється на всю територію міста Одеси.
В «Положенні про порядок надання дозволу на виконання будівельних робіт» зазначено, що будівництво здійснюється у відповідності до затвердженої проектної документації, підключення до інженерних мереж, споруд та надає право відповідним службам на видачу ордера на проведення земляних робіт.
Так, відповідач здійснив самочинну реконструкцію квартири по АДРЕСА_1, без затвердженого належним чином проекту.
В ч. 2 ст. 331 ЦК України зазначено, що право власності на новостворене нерухоме майно виникає з моменту завершення будівництва, якщо договором або законом передбачено прийняття нерухомого майна до експлуатації, право власності виникає з моменту його прийняття до експлуатації.
Отже, необхідною передумовою визнання права власності на нерухоме майно є необхідність введення у встановленому порядку в експлуатацію цього нерухомого майна, що відповідачем зроблено не було.
Проте, всупереч вимог припису Приморської районної адміністрації Одеської міської ради відповідач не надав дозвільно-проектної документації.
Частиною 1 ст. 376 ЦК України визначені підстави, за якими будівництво (реконструкція) житлового будинку, будівлі, споруди, іншого нерухомого майна визнається самочинним, а саме: якщо вони збудовані або будуються на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети або без належного дозволу чи належно затвердженого проекту або з істотними порушеннями будівельних норм і правил.
Таким чином, суд приходить до висновку, що позовні вимоги Виконавчого комітету Одеської міської ради до ОСОБА_1, третя особа Приморська районна адміністрація Одеської міської ради, про приведення об'єкту у первісний стан є законними та підлягають задоволенню.
Згідно ч.1 ст. 88 ЦПК України, стороні, на користь якої ухвалено рішення, суд присуджує з другої сторони понесені нею і документально підтверджені судові витрати.
Відповідно до ч. 1 ст. 79 ЦПК У країни, судові витрати складаються з судового боргу та витрат, пов'язаних з розглядом справи.
Судові витрати позивача на момент подання позову складають судовий збір у розмірі 107 (сто сім) гривень 30 копійок.
Отже, з відповідача по справі ОСОБА_1 підлягає до стягнення сума витрат понесених позивачем по справі Виконавчим комітетом Одеської міської ради, а саме: витрати по сплаті судового збору у розмірі 107 (сто сім) гривня 30 (тридцять) копійок.
Керуючись ст. ст. 3-4, 10, 15, 38, 44, 60, 79, 88, 208-209, 212-213, 215, 218, 224-226, 294 ЦПК України, суд, -
В И Р І Ш И В :
Позов Виконавчого комітету Одеської міської ради до ОСОБА_1, за участю третьої особи - Приморської районної адміністрації Одеської міської ради, про приведення об'єкту у первісний стан - задовольнити.
Зобов'язати ОСОБА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, власними силами і за рахунок власних коштів привести у попередній стан квартиру АДРЕСА_1.
Стягнути з ОСОБА_1, яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1 на користь Одеської міської ради (УДК в Одеській області, МФО 828011, код ЄДРПОУ 23862106, код бюджетної кваліфікації 13050200) судові витрати у розмірі 107 (сто сім) гривень 30 (тридцять) копійок.
Рішення суду може бути оскаржено в Апеляційний суд Одеської області через Приморський районний суд м. Одеси шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення рішення, а у випадку коли сторони були відсутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом 10-ти днів з дня отримання копії цього рішення.
Заява про перегляд заочного рішення, може бути подана відповідачем до Приморського районного суду м. Одеси, протягом 10-ти днів, після отримання копії рішення.
Суддя: О.С. Турецький
21.05.2013