Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 травня 2013 р. Справа №805/5853/13-а
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: 10 годин 57 хвилин
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бабіча С.І.,
при секретарі судового засідання Тимохіній Я.Ю.,
за участю:
представника позивача - Панченко Н.О.,
відповідача - не з'явилась
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Мар'їнської об'єднаної державної податкової інспекції Донецької області Державної податкової служби до фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 про стягнення заборгованості зі сплати єдиного податку в розмірі 818,24 гривень,
В С Т А Н О В И В:
Мар'їнська об'єднана державна податкова інспекція Донецької області Державної податкової служби звернулась до суду із позовом до фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 про стягнення заборгованості зі сплати єдиного податку в розмірі 818,24 гривень.
Мар'їнська об'єднана державна податкова інспекція Донецької області Державної податкової служби звернулась до суду із позовною заявою до фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 про стягнення податкового боргу з єдиного податку у розмірі 818,24 гривень. В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що за відповідачем обліковується податковий борг з єдиного податку у розмірі 818,24 гривень, що виник через несплату єдиного податку за грудень 2012 року - 214,60 гривень, та штрафних санкцій, застосованих податковим повідомленням-рішенням № 0054161740 від 06.12.2012 року - 536,50 гривень та податковим повідомленням-рішенням № 0000901701 від 20.03.2013 року - 107,30 гривень. Посилаючись на статті 14, 16, 20, 41, 87, 95 Податкового кодексу України позивач просив стягнути з відповідача податковий борг у розмірі 818,24 гривень.
У судовому засіданні представник позивача підтримала позовні вимоги надавши пояснення аналогічні тим, що викладені у позовній заяві. Просила суд задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Відповідач у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся судом належним чином. Причин неявки суду не повідомив, клопотань щодо відкладення розгляду справи або про розгляд справи без її участі суду не надав.
Відповідно до вимог ч. 4 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України, справа розглядається за відсутністю осіб, які не з'явились, на підставі доказів, наявних у матеріалах справи.
Вислухавши представника позивача, дослідивши матеріали справи, з'ясувавши обставини, що мають значення для вирішення спору та перевіривши їх доказами, наданими сторонами, визначившись із правовими нормами, які слід застосувати до спірних відносин, суд приходить до висновку у задоволенні позовних вимог виходячи з наступного.
Відповідач - ОСОБА_2 (ідентифікаційний номер НОМЕР_3) зареєстрований як фізична особа - підприємець 10 березня 2010 року Мар'їнською районною державною адміністрацією Донецької області за № 2 244 000 0000 003574, що підтверджується копією витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (а.с. 17). Як платник податків відповідач перебуває на обліку в Мар'їнській об'єднаній державній податковій інспекції Донецької області Державної податкової служби з 11 березня 2010 року за № 8597, що підтверджується довідкою про взяття на облік платника податків № 73 від 20.03.2013 року (а.с. 18).
24 січня 2012 року відповідач надав до Мар'їнської об'єднаної державної податкової інспекції Донецької області Державної податкової служби заяву про застосування спрощеної системи оподаткування з 1 січня 2012 року (а.с. 8). Згідно заяви діяльністю відповідача є роздрібна торгівля з лотків та на ринках (52.62.0 згідно КВЕД), обрана ставка єдиного податку - 20% розміру мінімальної заробітної плати, група 2. На підставі наданої заяви відповідачу видано свідоцтво платника єдиного податку серії А № 691756 (а.с. 10).
10 грудня 2012 року відповідач надав до Мар'їнської об'єднаної державної податкової інспекції Донецької області Державної податкової служби заяву про застосування спрощеної системи оподаткування з 1 січня 2013 року (а.с. 9). Згідно заяви діяльністю відповідача є роздрібна торгівля з лотків і на ринках текстильними виробами, одягом і взуттям (47.82 згідно КВЕД), обрана ставка єдиного податку - 20% розміру мінімальної заробітної плати, група 2.
Згідно даних облікової картки з єдиного податку станом на 30 квітня 2013 року за відповідачем обліковується податковий борг у розмірі 818,24 гривень, що заявлений до стягнення, з яких: несплата єдиного податку за грудень 2012 року - 214,60 гривень, штрафні санкції, застосовані за податковим повідомленням-рішенням № 0054161740 від 06.12.2012 року - 536,50 гривень та податковим повідомленням-рішенням № 0000901701 від 20.03.2013 року - 107,30 гривень. Станом на 01ю01ю2012 року за відповідачем рахувалась переплата по єдиному податку в сумі 40,16 грн.
У відповідності до статті 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відповідно до ст.ст. 19-1, 61 Податкового кодексу України, органи державної податкової служби здійснюють контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування і сплати податків та зборів установлених цим Кодексом.
Пунктом 20.1.28 статті 20 Податкового кодексу України, визначено, що органи державної податкової служби, окрім іншого, мають право стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом, стягувати суми простроченої заборгованості суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом.
Правові засади застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності, а також справляння єдиного податку визначені главою 1 "Спрощена система оподаткування, обліку та звітності" розділу 14 "Спеціальні податкові режими" Податкового кодексу України.
Згідно пункту 291.3 статті 291 Податкового кодексу України, юридична особа чи фізична особа-підприємець може самостійно обрати спрощену систему оподаткування, якщо така особа відповідає вимогам, встановленим цією главою, та реєструється платником єдиного податку в порядку, визначеному главою 1 розділу XIV Податкового кодексу України.
Відповідно до пункту 291.4 статті 291 Податкового кодексу України, суб'єкти господарювання, які застосовують спрощену систему оподаткування, обліку та звітності, поділяються на групи платників єдиного податку.
Відповідно до підпункту 298.1.1 пункту 298.1 статті 298 Податкового кодексу України, для обрання або переходу на спрощену систему оподаткування суб'єкт господарювання подає до органу державної податкової служби заяву. Для відмови від спрощеної системи оподаткування суб'єкт господарювання не пізніше ніж за 10 календарних днів до початку нового календарного кварталу (року) подає до органу державної податкової служби заяву. (пункту 298.2 Податкового кодексу України).
Пунктом 293.1 статті 293 Податкового кодексу України, визначено, що ставки єдиного податку встановлюються у відсотках (фіксовані ставки) до розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року та у відсотках до доходу (відсоткові ставки).
Фіксовані ставки єдиного податку встановлюються сільськими, селищними та міськими радами для фізичних осіб-підприємців, які здійснюють господарську діяльність, залежно від виду господарської діяльності, з розрахунку на календарний місяць: 1) для першої групи платників єдиного податку - у межах від 1 до 10 відсотків розміру мінімальної заробітної плати; 2) для другої групи платників єдиного податку - у межах від 2 до 20 відсотків розміру мінімальної заробітної плати (пунктом 293.2 статті 293 Податкового кодексу України).
Пунктом 295.1 статті 295 Податкового кодексу України, встановлено, що платники єдиного податку першої і другої груп сплачують єдиний податок шляхом здійснення авансового внеску не пізніше 20 числа (включно) поточного місяця.
Друга група - фізичні особи - підприємці, які здійснюють господарську діяльність з надання послуг, у тому числі побутових, платникам єдиного податку та/або населенню, виробництво та/або продаж товарів, діяльність у сфері ресторанного господарства, за умови, що протягом календарного року відповідають сукупності таких критеріїв: не використовують працю найманих осіб або кількість осіб, які перебувають з ними у трудових відносинах, одночасно не перевищує 10 осіб; обсяг доходу не перевищує 1000000 гривень.
Рішенням Мар'їнської міської ради Донецької області ради від 28.12.2011 року встановлено фіксовану ставку єдиного податку для фізичних осіб-підприємців, які здійснюють господарську діяльність, залежно від виду господарської діяльності, з розрахунку на календарний місяць: для другої групи платників єдиного податку, що здійснюють види діяльності класифіковані згідно КВЕД 47 «роздрібна торгівля, крім торгівлі автотранспортними засобами, мотоциклами, фармацевтичними, медичними, ортопедичними та підакцизними товарами» - 20 відсотків розміру мінімальної заробітної плати.
Пунктами 293.6. та 293.7 статті 293 Податкового кодексу України передбачено, що у разі здійснення платниками єдиного податку першої і другої груп кількох видів господарської діяльності або здійснення платниками єдиного податку першої і другої груп господарської діяльності на територіях більш як однієї сільської, селищної або міської ради застосовується максимальний розмір ставки єдиного податку, встановлений для таких видів господарської діяльності. Оскільки відповідачем в заяві на застосування спрощеної системи оподаткування визначено кілька видів господарської діяльності, місцем здійснення господарської діяльності визначено - Україна, він має сплачувати єдиний податок виходячи зі ставки 20 % мінімальної заробітної плати.
Із врахуванням викладеного та встановленого розміру мінімальної заробітної плати на 1 січня 2012 року та 1 січня 2013 року, відповідач в 2012 році мав сплачувати єдиний податок в розмірі 214,60 гривень щомісяця, а в 2013 році в розмірі 229,40 гривень.
Відповідні щомісячні нарахування були відображені в обліковій картці відповідача з єдиного податку. За даними облікової картки загальна сума нарахованого єдиного податку за звітні періоди 818,24 гривень.
Відповідно до пункту 57.3. статті 57 Податкового кодексу України у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов'язання платник податків зобов'язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 календарних днів, наступних за днем такого узгодження.
Актом про результати перевірки повноти та своєчасності сплати і перерахування до бюджету єдиного податку № 1009/1740/НОМЕР_3 від 06.12.2012 року встановлено неперерахування єдиного податку у строки, встановлені пунктом 295.1. ст. 295 Податкового кодексу України (а.с. 12). 6 грудня 2012 року на підставі зазначеного акту позивачем прийнято податкове повідомлення-рішення № 0054161740 про застосування штрафних санкцій в сумі 536,50 гривень. Зазначене податкове повідомлення-рішення було отримано ОСОБА_2 6 грудня 2012 року особисто (а.с. 13).
Актом про результати перевірки повноти та своєчасності сплати і перерахування до бюджету єдиного податку № 330/1701/НОМЕР_3 від 20.03.2013 року встановлено неперерахування єдиного податку у строки, встановлені пунктом 295.1. ст. 295 Податкового кодексу України (а.с. 14). 6 грудня 2012 року на підставі зазначеного акту позивачем прийнято податкове повідомлення-рішення № 0000901701 про застосування штрафних санкцій в сумі 107,30 гривень. Зазначене податкове повідомлення-рішення було відправлено відповідачу 21.03.2013 року, отримано 26 березня 2013 року (а.с. 15).
Станом на день судового розгляду строки сплати штрафних санкцій за податковими повідомленнями-рішеннями сплили, несплачена відповідачем заборгованість за вказаними податковими повідомленнями - рішеннями складає 643,80 гривень.
Наявними в матеріалах справи документами підтверджено наявність у відповідача податкового боргу на загальну суму 818,24 гривень, що заявлена позивачем до стягнення.
Пунктом 95.1 статті 95 Податкового кодексу України передбачено, що орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Відповідно до пункту 95.2. статті 95 Податкового кодексу України стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги.
9 січня 2013 року Мар'їнською об'єднаною державною податковою інспекцією Донецької області Державної податкової служби України сформовано податкову вимогу № 13, яка була відправлена відповідачу 28.01.2013 року, отримано представником відповідача 29 січня 2013 року, про що свідчий підпис уповноваженою на отримання кореспонденції особи на рекомендованому повідомленні про вручення поштового відправлення (а.с. 16).
Пунктом 87.11 статті 87 Податкового кодексу України, встановлено що орган стягнення звертається до суду з позовом про стягнення суми податкового боргу платника податку - фізичної особи. Стягнення податкового боргу за рішенням суду здійснюється державною виконавчою службою відповідно до закону про виконавче провадження.
З огляду на зазначене, позов Мар'їнської об'єднаної державної податкової інспекції Донецької області Державної податкової служби до фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 про стягнення заборгованості зі сплати єдиного податку в розмірі 818,24 гривень підлягає задоволенню.
Відповідно до частини 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі вищевикладеного, керуючись статтями 14, 16, 20, 87, 95, 291, 293-295, 300 Податкового кодексу України та статтями 2, 7-12, 69-72, 87-98, 122-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Мар'їнської об'єднаної державної податкової інспекції Донецької області Державної податкової служби до фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 про стягнення заборгованості зі сплати єдиного податку в розмірі 818,24 гривень - задовольнити повністю.
Стягнути з фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_3) заборгованість зі сплати єдиного податку в розмірі 818 (вісімсот вісімнадцять) гривень 24 копійки на користь місцевого бюджету Старомихалівської сільської ради, код ЄДРПОУ 38028736, код платежу 18050400, р/р 31516970700298, призначення платежу *;101;2962102573;18050400 єдиний податок, банк отримувача ГУ ДКУ в Донецькій області, МФО 834316.
Постанову прийнято в нарадчій кімнаті, її вступну та резолютивну частини проголошено в судовому засіданні 15 травня 2013 року, в присутності представника позивача.
Постанову складено у повному обсязі 20 травня 2013 року.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Бабіч С.І.