ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
21.05.2013 Справа № 901/872/13-гЗа позовом Фізичної особи-підприємця Соломаха Юрія Володимировича
До Комунального підприємства «Управління житлово-комунального господарства м.Армянська»
про спонукання до виконання певних дій.
Суддя Пєтухова Н.С.
представники:
Від позивача - Беспалова І.В, довіреність № 1923 від 17.11.2011, представник;
Від відповідача - Сулейманова Е.І., довіреність № 01-02/18 від 10.12.2012, представник;
Суть спору: Позивач - Фізична особа-підприємець Соломаха Юрій Володимирович звернувся до Господарського суду Автономної Республіки Крим із позовом до відповідача - Комунального підприємства «Управління житлово-комунального господарства м.Армянська» та просить суд зобов'язати Комунальне підприємство «Управління житлово-комунального господарства м.Армянська» видати Фізичної особи-підприємцю Соломаха Юрію Володимировичу в строки, які встановлені Правилами благоустрою території міста Армянська, затвердженими Рішенням XIII сесії 6 скликання Армянської міської ради №159 від 24.02.2012, технічні умови на розміщення телекомунікаційних мереж та мережевого комутаційного обладнання на багатоповерхових будинках м.Армянська за наступними адресами: по вулиці Гайдара - будинки №№ 1, 2, 4, 8, 10, 14, 16; по вулиці Залізничній - будинки №№ 1, 2, 3, 4; по вулиці Іваніщева - будинки №№ 1, 2, 3, 5, 10 (гуртож.16), 11 (гуртож.12), 15, 16, 17, 18,19,21; по вулиці Лікарняна - будинок 2-а; по вулиці Сімферопольська - будинки №№ 1, 3, 5, 9, 11; по вулиці Шкільна - будинки №№ 6, 7; в мікр.ім. Васильєва - будинки №№ 1 (гуртож.15), 2, 3, 4, 5, 6, 7, 9, 10, 11, 13, 15,.16, 17,18,19,21,22,23,24,25,26,27,28; в мікр. ім. Корявко - будинки №№3,4, 10, 12, 13, 15, 16, 17, 18, 19,20,21,22,23,24, 27,28, 30, 30-а, 31,32, 33, 34, 35.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач, у порушення Правил благоустрою території міста Армянська, затверджених рішенням XIII сесії 6 скликання Армянської міської ради № 159 від 24.02.2012 відмовив видати технічні умови на розміщення телекомунікаційних мереж в багатоповерхових будинках житлового фонду м. Армянськ.
У відзиві на позовну заяву від 29.03.2013 р. (а.с. 55), додаткових пояснень до відзиву від 01.04.2013 р.(а.с. 56) та у поясненні до позову від 21.05.2013 р.(а.с. 96) відповідач позовні вимоги не визнав, а саме пояснив, що для легалізації телекомунікаційних мереж необхідна відповідна проектна, дозвільна, правоустановча документація на будівництво, які розробляються згідно з вихідними даними на проектування з дотриманням вимог державних стандартів, норм і правил, регіональних та місцевих правил забудови та затверджуються замовником в установленому законом порядку. Згідно Правил благоустрою території міста Армянська, затверджених рішенням Армянської міської ради від 24.02.2012 № 159 вимоги щодо надання технічних умов стосуються тільки мешканців будинку, які бажають розмістити телевізійну та супутникову антени. Армянська міська рада ніякими документами не уповноважувало КП «УЖКГ м. Армянська» видавати технічні умови на розміщення телекомунікаційних мереж та обладнання в жилому фонді м. Армянська. Також відповідач посилається на те, що згідно рішення Армянської міської ради XXIV сесії 6 скликання від 29.03.2013 № 275 «Про внесення змін до розділу 8 Правил впорядкування території м. Армянська, затверджені рішенням Армянської міської ради від 24.02.2012 № 159»
У судовому засіданні від відповідача надійшли пояснення по суті позову з проханням у позові відмовити.
Суд залучив документи до справи.
У судовому засіданні позивач підтримав позивні вимоги у повному обсязі.
Відповідач проти позову заперечує.
Розглянувши матеріали справи, а також додатково надані сторонами документи, заслухавши пояснення представників сторін, суд -
В с т а н о в и в:
Згідно ст. 124 Конституції України, юрисдикція судів розповсюджується на всі правовідносини, що виникають в державі. Судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України.
Суд вважає необхідним дотримуватися принципів судочинства, що встановлені ст. 129 Конституції України, нормами якої вказано, що основними засідками судочинства є зокрема, змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Тобто суд вважає потрібним застосувати принцип змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів.
Позивач здійснює свою підприємницьку діяльність в м.Армянськ Автономної Республіки Крим на підставі свідоцтва про державну реєстрацію № 2 138 017.0000 000770 від 27.04.2001 р. і Ліцензії Національного комітету з питань регулювання зв'язку України №402 від 09.09.2010 p., виданої для надання населенню м.Армянськ послуг з технічного обслуговування і експлуатації телемереж (телекомунікаційних мереж).
25 грудня 2012 року позивач звернувся до Комунального підприємства «Управління житлово-комунального господарства м.Армянська» зі заявою про надання технічних умов для розміщення телекомунікаційних мереж та обладнання в багатоповерхових будинках житлового фонду м.Армянськ. Відповідач є балансоутримувачем житлового фонду м.Армянськ АР Крим на підставі рішення XX сесії Армянської міської ради 6 скликання від 27.11.2012 р.
Однак, відповідачем технічні умови не надані, що стало підставою для звернення до суду із відповідним позовом.
Розглянувши заявлені позовні вимоги, господарський суд вважає їх такими, що підлягають задоволенню.
Рішенням Армянської міської ради №159 від 24.02.2012 затверджені Правила благоустрою території міста Армянська.
Згідно п.п.2.1.10. Правил, до елементів благоустрою віднесені будинки і споруди, їх фасади.
Розділ 8 Правил визначає порядок розміщення та встановлення технічних елементів (пристроїв) на будинках комунальної власності міста Армянська.
Згідно п.п. 8.1.1. технічними елементами (пристроями), які розміщуються на будівельних конструкціях житлової та громадської забудови є технічні засоби телекомунікаційного обладнання, станціонні та лінійні споруди, що призначені для телекомунікаційних мереж.
Згідно пункту 8.1.8. телекомунікаційна мережа - комплекс технічних засобів телекомунікації споруд, призначених для маршрутизації, комутації, передавання (приймання) знаків, сигналів, письмового тексту, зображень та звуків або повідомлень будь-якого роду по радіо, проводових, оптичних або інших електромагнітних системах між кінцевим обладнанням.
Таким чином, посилання відповідача на те, що правила стосуються лише питань розміщення власниками або користувачами житлових приміщень індивідуального телекомунікаційного обладнання спростовуються змістом самих правил.
Відповідно до пункту 8.1.3. балансоутримувач будинку, споруди, житлового комплексу або комплексу домів і споруд (далі - балансоутримувач) - власник або юридична особа, яка за договором з власником утримує на балансі відповідне майно, а також веде бухгалтерську, статистичну та іншу передбачену законодавством звітність, здійснює розрахунки коштів, необхідних для своєчасного проведення капітального і поточного ремонтів та утримання, а також забезпечує управління, цим майном і несе відповідальність за його експлуатацію.
Порядок подання та розгляду заяви на видачу технічних умов регламентований Правилами благоустрію території міста Армянська, затвердженими Рішенням міської ради №159 від 24.02.2012 p., а саме пунктами 8.3.1., 8.3.2., в яких сказано:
8.3.1. Для отримання технічних умов на встановлення технічних елементів (пристроїв) на житлових будинках комунальної власності м.Армянска, Заказник подає заяву встановленого зразка Балансоутримувачу.
8.3.2.Балансоутримувач розглядає Заяву та протягом 5 календарних днів видає Заказнику технічні умови на встановлення технічних елементів (приладів) на житлових будинках комунальної власності м. м.Армянска.
В порушення Правил благоустрію території міста Армянська балансоутримувач відповідь на заяву позивача надав тільки 24 січня 2013 p., в якому зазначив, що за Рішенням Господарського суду АРК від 06.09.12 р. надати технічні умови зобов'язане Товариство з обмеженою відповідальністю «Керуюча компанія «Коменерго-Армянськ»». Такий факт дійсно має місце, але в зв'язку з апеляційним оскарженням рішення ГС АРК від 06.09.2012 р. по справі № 5002-22/2326-2012 набрало чинності лише 03 січня 2013 року, на той час ТОВ «УК «Коменерго-Армянськ»» вже не було балансоутримувачем житлового фонду м.Армянськ, тому виконати зазначене рішення суду не уявляється можливим.
Натомість при наданні такої відповіді Відповідач не врахував того, що на момент подання заявки від 25.12.2012 р. саме Відповідач вже був балансоутримувачем житлового фонду м.Армянськ, тому і обов'язок з видачі технічних умов на розміщення телекомунікаційного обладнання вже лежить на ньому.
Заява від 25 грудня 2012 фізичної особи-підприємця Соломахи Ю.В. на адресу Комунального підприємства «Управління житлово-комунального господарства м.Армянська» повністю відповідає формі заяви щодо отримання технічних умов, яка зазначена в додатку №1 до Правил благоустрою території міста Армянська.
Відповідно до статті 30 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" технічні умови - комплекс умов та вимог до інженерного забезпечення об'єкта будівництва, які повинні відповідати його розрахунковим параметрам, зокрема щодо водо-, тепло-, енерго- і газопостачання, каналізації, радіофікації, зовнішнього освітлення, відведення зливових вод, телефонізації, телекомунікації, диспетчеризації, пожежної та техногенної безпеки.
Технічні умови повинні відповідати законодавству, містити достовірну інформацію та обґрунтовані вимоги до об'єктів будівництва, а також відповідати намірам заявника щодо забудови земельної ділянки.
Закон України "Про телекомунікації", інші нормативно-правові акти не містять визначення такого поняття, як "технічні умови на розміщенні телекомунікаційного обладнання".
Згідно частини 7 статті 4 Господарського процесуального кодексу України забороняється відмова у розгляді справи з мотивів неповноти, неясності, суперечливості чи відсутності законодавства, яке регулює спірні відносини.
В контексті наведеного вище визначення технічних умов, а також положень п.п. 8.3.1.-8.3.3. Правил благоустрою території міста Армянська, технічні умови на розміщення телекомунікаційного обладнання це письмовий документ, в якому балансоутримувач зазначає, які вимоги та умови слід виконати суб'єкту господарювання для того, щоб розмістити відповідне обладнання.
При цьому, технічні умови не надають право на розміщення обладнання, не підмінюють відповідний договір із власником будинків, але дозволяють позивачу вирішити питання щодо структури телекомунікаційної мережі та наявності у нього технічних, економічних, організаційних, правових можливостей щодо розміщення обладнання на фасадах житлових будинків. Якщо ж позивач не має можливостей виконати надані технічні умови, він не зможе здійснити розміщення телекомунікаційного обладнання.
Відповідно до статті 181 Цивільного кодексу України до нерухомих речей (нерухоме майно, нерухомість) належать земельні ділянки, а також об'єкти, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких є неможливим без їх знецінення та зміни їх призначення.
Режим нерухомої речі може бути поширений законом на повітряні та морські судна, судна внутрішнього плавання, космічні об'єкти, а також інші речі, права на які підлягають державній реєстрації.
Рухомими речами є речі, які можна вільно переміщувати у просторі.
Відповідно до статті 4 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" об'єктами будівництва є будинки, будівлі, споруди будь-якого призначення, їх комплекси, лінійні об'єкти інженерно-транспортної інфраструктури.
Державним комітетом України по стандартизації, метрології та сертифікації, наказом №507 від 17.08.2000 затверджено "Державний класифікатор будівель та споруд ДК 018-2000" яким визначено, що:
споруди - це будівельні системи, пов'язані з землею, які створені з будівельних матеріалів, напівфабрикатів, устаткування та обладнання в результаті виконання різних будівельно-монтажних робіт;
будівлі - це споруди, що складаються з несучих та огороджувальних або сполучених (несучо-огороджувальних) конструкцій, які утворюють наземні або підземні приміщення, призначені для проживання або перебування людей, розміщення устаткування, тварин, рослин, а також предметів;
інженерні споруди - це об'ємні, площинні або лінійні наземні, надземні або підземні будівельні системи, що складаються з несучих та в окремих випадках огороджувальних конструкцій і призначені для виконання виробничих процесів різних видів, розміщення устаткування, матеріалів та виробів, для тимчасового перебування і пересування людей, транспортних засобів, вантажів, переміщення рідких та газоподібних продуктів тощо.
Телекомунікаційне обладнання, яке встановлює позивач є рухомою річчю, не пов'язано із земельною ділянкою та взагалі на неї не розміщується, не може розглядатись як будівля, споруда, інженерна споруда та не є об'єктом будівництва в аспекті положень Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності". У зв'язку з чим, під час створення телекомунікаційних мереж, позивач не повинен дотримуватись положень вказаного закону.
28 січня 2013 року листом за вих.№3 позивач пояснив відповідачеві усі доводи, на підставі яких він подав саме цьому підприємству, та знову запросив надати технічні умови, але і на цей лист отримав відмову. Листом від 22.02.2013 р. за вих.№.01-02/152 Відповідач повідомив позивача, що технічні умови на розміщення телекомунікаційних мереж та мережевого комутаційного обладнання на багатоповерхових будинках житлового фонду м.Армянськ видати на підставі Правил по благоустрою території міста Армянська неможливо в зв'язку з тим, що згідно ч.3 ст.34 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» такі Правила не можуть передбачати обов'язки фізичних та юридичних осіб щодо отримання, будь-яких дозволів, узгоджень або інших документів дозвільного характеру, а також повноважень органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб, підприємств, установ, організацій, створених такими органами, видавати зазначені документи.
Відповідач невірно застосовує норми Закону України «Про благоустрій населених пунктів» тому, що технічні умови не надають право на розміщення обладнання, не підмінюють відповідний договір із власником будинків (тобто технічні умови не є документом дозвільного характеру), але дозволяють заявнику вирішити питання щодо структури телекомунікаційної мережі та наявності у нього технічних, економічних, організаційних, правових можливостей щодо розміщення обладнання на фасадах житлових будинків.
Не відповідають дійсності і ствердження відповідача щодо того, що Армянська міська рада не наділяла його повноваженнями по видачі технічним умов на розміщення телекомунікаційних мереж та мережевого комутаційного обладнання на житлових будинках комунальної власності м.Армянська. На підставі рішення №236 XX сесії 6 скликання Армянської міської ради від 27.11.2012 р. житловий фонд м.Армянська було передано з балансу Відділу комунальної власності Армянської міської ради на баланс Комунального підприємства «Управління житлово-комунального господарства м.Армянськ», в зв'язку з чим саме Відповідач виконує функцію балансоутримувача багатоквартирних житлових будинків комунальної власності міста Армянська, тому саме йому і належить обов'язок по видачі технічних умов згідно з Правилами благоустрою території міста Армянська, затвердженими Рішенням міської ради №159 від 24.02.2012 р. .
Що відносне доводів відповідача про внесення рішенням Армянською міською радою від 29.03.2013 № 275 змін до розділу 8 Правил благоустрою території м. Армянська, то дані доводи судом не приймаються до увазі, оскільки на момент звернення позивача зі заявою про видачу технічних умов на розміщення телекомунікації на багатоповерхових будинках житлового фонду м.Армянська діяли Правила благоустрою території м. Армянська, затверджених Рішенням XIII сесії 6 скликання Армянської міської ради № 159 від 24.02.2012.
При таких обставинах, позовні вимоги позивача підлягають задоволенню, оскільки підтверджуються матеріалами справи.
Відповідно до ст.ст. 33, 34 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу. Господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Витрати по оплаті судового збору відносяться на відповідача відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України.
У судовому засіданні 21.05.2013 були оголошені тільки вступна та резолютивна частини рішення.
Повний текст рішення оформлений відповідно до ст. 84 Господарського процесуального кодексу України і підписаний 22.05.2013.
Керуючись ст. ст. 32, 33, 34, 49, 82-84 Господарського процесуального кодексу України, суд -
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Зобов'язати Комунальне підприємство «Управління житлово-комунального господарства м.Армянська» (мкр.Васильєва, б.2, м.Армянськ, АР Крим, 96012, ЄДРПОУ 35801065) видати Фізичної особи-підприємцю Соломаха Юрію Володимировичу (мкр.Васильєва, 6.10, кв.67, м.Армянськ, АР Крим, 96012, ід.номер 2385413451) технічні умови на розміщення телекомунікаційних мереж та мережевого комутаційного обладнання на багатоповерхових будинках м.Армянська за наступними адресами: по вулиці Гайдара - будинки №№ 1, 2, 4, 8, 10, 14, 16; по вулиці Залізничній - будинки №№ 1, 2, 3, 4; по вулиці Іваніщева - будинки №№ 1, 2, 3, 5, 10 (гуртож.16), 11 (гуртож.12), 15, 16, 17, 18,19,21; по вулиці Лікарняна - будинок 2-а; по вулиці Сімферопольська - будинки №№ 1, 3, 5, 9, 11; по вулиці Шкільна - будинки №№ 6, 7; в мікр.ім. Васильєва - будинки №№ 1 (гуртож.15), 2, 3, 4, 5, 6, 7, 9, 10, 11, 13, 15,16, 17,18,19,21,22,23,24,25,26,27,28; в мікр. ім. Корявко - будинки №№3,4, 10, 12, 13, 15, 16, 17, 18, 19,20,21,22,23,24, 27,28, 30, 30-а, 31,32, 33, 34, 35.
3. Стягнути з Комунального підприємства «Управління житлово-комунального господарства м.Армянська» (мкр.Васильєва, б.2, м.Армянськ, АР Крим, 96012, ЄДРПОУ 35801065 п/р 26001000112696 в AT «Укрексімбанк» м.Сімферополь, МФО 324786) на користь Фізичної особи-підприємця Соломаха Юрія Володимировича (мкр.Васильєва, 6.10, кв.67, м.Армянськ, АР Крим, 96012, ід.номер 2385413451 п/р 2600200018.642 в AT «Укрексімбанк» м.Сімферополь, МФО 324786) 1147 грн. судового збору.
4. Накази видати після набрання судовим рішенням законної сили.
Суддя Н.С. Пєтухова