ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 травня 2013 року Справа № 803/912/13-a
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Плахтій Н.Б.,
при секретарі Головатій І.В.,
за участю представника позивача Семенюк Л.В.,
представника відповідача Зубача П.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Скорпіон-Буд» до Управління Пенсійного фонду України в місті Луцьку про визнання нечинним та скасування рішення про застосування штрафних санкцій від 08 квітня 2013 року №1637,
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Скорпіон-Буд» (далі - ТзОВ «Скорпіон-Буд», позивач) звернулося з позовом до Управління Пенсійного фонду України в м.Луцьку (далі - УПФУ в м.Луцьку, відповідач) про визнання нечинним та скасування рішення від 08 квітня 2013 року №1637 про застосування штрафних санкцій на суму 170 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що рішенням УПФУ в м.Луцьку від 08 квітня 2013 року №1637 до позивача застосовано штрафні санкції за неподання звітності, передбаченої Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», у розмірі 170 грн. Позивач не погоджується з оскаржуваним рішенням, вважає його протиправним, оскільки постановою господарського суду Волинської області від 25.09.2012 року у справі №5004/1565/11 товариство визнано банкрутом, стосовно нього відкрито ліквідаційну процедуру і з дня прийняття судом даного рішення згідно ст.23 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» припиняється нарахування неустойки (штрафу, пені), процентів та інших економічних санкцій по всіх видах заборгованості. Просить суд визнати нечинним та скасувати рішення про застосування штрафних санкцій від 08 квітня 2013 року №1637.
В судовому засіданні представник позивача адміністративний позов підтримала з підстав, викладених у позовній заяві, просила його задовольнити в повному об'ємі.
В поданих до суду письмових запереченнях проти адміністративного позову від 07 травня 2013 року відповідач адміністративний позов не визнав, вважає, що оскаржуване рішення винесено з дотриманням вимог чинного законодавства. Просив відмовити в задоволенні позову.
Представник відповідача в судовому засіданні просив відмовити у задоволенні позовних вимог ТзОВ «Скорпіон-Буд».
Заслухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку, що в задоволенні адміністративного позову слід відмовити з огляду на наступне.
Судом встановлено, що ТзОВ «Скорпіон-Буд» є платником єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та перебуває на обліку в УПФУ в м.Луцьку з 17.02.2003 року за №0319035953, що підтверджується відповідним записом в акті УПФУ в м.Луцьку від 08.04.2013 року (а.с.31).
Відповідно до п.2 ст.1 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (далі - Закон України №2464-VI) єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 4 Закону України №2464-VI платниками єдиного внеску є, зокрема, роботодавці: підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, зазначеним у витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.
Згідно з підпунктом 4 пункту 2 статті 6 Закону України №2464-VI страхувальник зобов'язаний подавати звітність до територіального органу Пенсійного фонду у строки, в порядку та за формою, встановленими Пенсійним фондом за погодженням з відповідними фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування та центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері статистики.
Підпунктом 4 пункту 11 статті 25 Закону України №2464-VI визначено, що до платника єдиного внеску за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності, передбаченої цим Законом, територіальним органом Пенсійного фонду накладається штраф у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до пункту 14 статті 25 Закону України №2464-VI про нарахування пені та застосування штрафів, передбачених цим Законом, посадова особа територіального органу Пенсійного фонду в порядку, встановленому Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, приймає рішення, яке протягом трьох робочих днів надсилається платнику єдиного внеску.
Пунктом 3.1 Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженого правління Пенсійного фонду України від 08.10.2010 року №22-2, визначено обов'язок страхувальників, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами, сформувати та подати до органів Пенсійного фонду звіт не пізніше 20 числа місяця, що настає за звітним періодом. При цьому звітним періодом встановлено один календраний місяць. Згідно п.4.1 Порядку звіт формується на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких проводиться нарахування (обчислення), або які підтверджують нарахування (обчислення) виплат (доходу), на які відповідно до Закону України №2464-VI нараховується єдиний внесок.
З матеріалів справи вбачається, що відповідно до акту УПФУ в м.Луцьку від 08.04.2013 року відповідачем встановлено неподання ТзОВ «Скорпіон-Буд» звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до органів Пенсійного фонду України за січень 2013 року, чим порушено вимоги підпункту 4 частини 2 статті 6 Закону України №2464-VI та підпункту 3.1 Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (а.с.31).
08 квітня 2013 року першим заступником начальника УПФУ у м.Луцьку на підставі пункту 4 частини 11 статті 25 Закону України №2464-VI прийнято рішення №1637 про застосування штрафних санкцій до ТзОВ «Скорпіон-Буд» за неподання звітності, передбаченої Законом України №2464-VI, у розмірі 170,00 грн. (а.с.5).
Суд вважає прийняте відповідачем рішення таким, що відповідає вимогам чинного законодавства України, оскільки факт неподання ТзОВ «Скорпіон-Буд» звітності щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування встановлений відповідним актом, крім того, даний факт не оспорюється самим позивачем.
Водночас суд не приймає до уваги твердження позивача про неможливість застосування до нього штрафних санкцій в силу визнання банкрутом з таких підстав.
Як свідчать матеріали справи, постановою господарського суду Волинської області від 25.09.2012 року у справі №5004/1565/11 визнано банкрутом і відкрито ліквідаційну процедуру щодо боржника ТзОВ «Скорпіон-Буд», ліквідатором якого призначено арбітражного керуючого Василюка І.М. (а.с.6).
Відповідно до ч.1 ст.23 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» (в редакції на момент прийняття рішення про визнання позивача банкрутом) з дня прийняття господарським судом постанови про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури припиняється нарахування неустойки (штрафу, пені), процентів та інших економічних санкцій по всіх видах заборгованості банкрута.
Вищенаведені норми Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» забороняють нараховувати неустойку (штраф, пеню), проценти та інші економічні санкції на ту заборгованість, яка виникла в особи до визнання її банкрутом.
Разом з тим, статтею 25 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» (в редакції на момент прийняття рішення про визнання позивача банкрутом) визначено повноваження ліквідатора, зокрема, передбачено, що останній виконує повноваження керівника (органів управління) юридичної особи - банкрута з дня призначення; повідомляє працівників банкрута про звільнення та здійснює його відповідно до законодавства України про працю.
Як вбачається зі звіту про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до органів Пенсійного фонду України, поданого ліквідатором ТзОВ «Скорпіон-Буд» Василюком І.М. за березень 2013 року, у позивача працюють та отримують заробітну плату 12 застрахованих осіб (а.с.32, 38-39). Таким чином, позивач продовжує нараховувати та виплачувати заробітну плату, має статус страхувальника, отже зобов'язаний формувати і подавати звітність до Пенсійного фонду у встановлені терміни.
Водночас судом встановлено, що ТзОВ «Скорпіон-Буд» як юридична особа не ліквідоване, не зняте з реєстру платників єдиного внеску до органів Пенсійного фонду України, продовжує сплачувати єдиний внесок за своїх працівників, таким чином несе обов'язок щодо подання відповідної звітності про суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Таким чином, оскільки штрафні санкції згідно рішення УПФУ в м.Луцьку від 08 квітня 2013 року №1637 застосовані до позивача не через наявність заборгованості по сплаті єдиного внеску до органів Пенсійного фонду України, а за неподання звітності, передбаченої Законом України №2464-VI, то застосування таких штрафних санкцій узгоджується з вимогами Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом».
З врахуванням вищевикладеного, суд дійшов висновку про безпідставність заявлених ТзОВ «Скорпіон-Буд» позовних вимог, з огляду на що у задоволенні адміністративного позову про визнання нечинним та скасування рішення УПФУ в м.Луцьку від 08 квітня 2013 року №1637 слід відмовити повністю.
Керуючись ст.ст.11, 17, 158, 160, 162, 163, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», суд
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю «Скорпіон-Буд» до Управління Пенсійного фонду України в місті Луцьку про визнання нечинним та скасування рішення про застосування штрафних санкцій від 08 квітня 2013 року №1637 відмовити повністю.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, повний текст якої буде виготовлено 21 травня 2013 року. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Головуючий-суддя Н.Б.Плахтій