ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД МІСТА СЕВАСТОПОЛЯ
ПОСТАНОВА
Іменем України
16 травня 2013 року місто Севастополь 15 год. 10 хв. Справа №827/968/13-а
Окружний адміністративний суд міста Севастополя у складі:
судді - Водяхіна С.А.;
секретар - Плаксіна О.С.,
за участю:
представника позивача - Державної податкової інспекції у Ленінському районі м. Севастополя Державної податкової служби - в судове засідання не з'явився, повідомлявся належним чином, надіслав до суду заяву з проханням розглянути справу за його відсутністю;
представника відповідача - Приватного багатопрофільного підприємства «ДИС» - в судове засідання не з'явився, про час та місце судового засідання повідомлений у встановленому законом порядку, причини неявки або про поважність причин неприбуття суду не повідомив,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції у Ленінському районі м. Севастополя Державної податкової служби до Приватного багатопрофільного підприємства «ДИС» про стягнення заборгованості, -
ВСТАНОВИВ:
Державна податкова інспекція у Ленінському районі м. Севастополя Державної податкової служби звернулася до суду з адміністративним позовом до Приватного багатопрофільного підприємства «ДИС» про стягнення заборгованості з земельного податку з юридичних осіб у розмірі 3 689 грн. 62 коп.
Позовні вимоги обґрунтовані порушенням відповідачем порядку та строків сплати заборгованості перед бюджетом зі сплати земельного податку.
Встановивши обставини справи, дослідивши докази, якими обґрунтовуються позовні вимоги, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що Приватне багатопрофільне підприємство «ДИС» є юридичною особою, що підтверджується довідкою Управління статистики у м. Севастополі, виданою 01 лютого 2013 року на запит Державної податкової інспекції у Ленінському районі м. Севастополя Державної податкової служби.
Відповідач перебуває на обліку у Державній податковій інспекції у Ленінському районі м. Севастополя Державної податкової служби з 15 жовтня 1993 року як платник податків, у тому числі податку на землю, що підтверджується довідкою за формою 4-ОПП.
Приватному багатопрофільному підприємству «ДИС» відповідно до договору від 30 травня 2001 року, укладеного з Севастопольською міською держанвю адміністрацією, належить на праві тимчасового користування земельна ділянка площею 0,0322 га, що розташована за адресою: м. Севастополь, у районі пр. Генерала Острякова (кінотеатр «Москва»).
18 січня 2012 року Державною податковою інспекцією у Ленінському районі міста Севастополя Державної податкової служби було проведено документальну позапланову невиїзну перевірку Приватного багатопрофільного підприємства «ДИС» з питання повноти нарахування податкового зобов'язання по земельному податку за період з 01 січня 2011 року по 30 листопада 2011 року.
Під час перевірки встановлено порушення вимог підпункту 270.1.1 пункту 270.1 статті 270, підпункту 271.1.1 пункту 271.1 статті 271, пункту 274.1 статті 274 Податкового кодексу України, що призвело до заниження сум податкових зобов'язань по земельному податку за період з 01 січня 2011 року по 30 листопада 2011 року на 3019 грн. 17 коп. Крім того, встановлено, що у порушення пункту 286.2 статті 286 Податкового кодексу України Приватного багатопрофільного підприємства «ДИС» не було подано декларацію зі плати за землю на 2011 рік.
Зазначені порушення зафіксовані у акті перевірки від 18 січня 2012 року № 293/10/15-321/16500302.
За результатами розгляду матеріалів перевірки Державною податковою інспекцією у Ленінському районі м. Севастополя Державної податкової служби було прийнято податкове повідомлення-рішення від 30 січня 2012 року № 0000260153 про донарахування Приватному багатопрофільному підприємству «ДИС» податкового зобов'язання зі сплати земельного податку у загальному розмірі 3 538 грн. 27коп., у тому числі: за основним платежем - 3019 грн. 17 коп., за штрафними санкціями - 519 грн. 00 коп.
Вказане податкове повідомлення-рішення було направлено на адресу відповідача, однак повернуто відправнику з відміткою поштового відділення зв'язку на картки «за зазначеною адресою не знаходиться».
Відповідно до пункту 15.1 статті 15 Податкового кодексу України платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків ті зборів згідно з цим Кодексом.
Згідно з підпунктом 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Пунктом 269.1 статті 269 Кодексу передбачено, що платниками плати за землю є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі.
Відповідно до пункту 270.1 статті 270 Кодексу об'єктом оподаткування є, зокрема, земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні.
Згідно з пунктом 288.7 статті 288 Податкового кодексу України податковий період, порядок обчислення орендної плати, строк сплати та порядок її зарахування до бюджетів застосовується відповідно до вимог статей 285-287 цього Кодексу.
Пунктом 286.1 статті 286 Податкового кодексу встановлено, що підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру.
Пунктом 286.2 вказаної статті передбачено, що платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від по боязку подання щомісячних декларацій.
Відповідно до пункту 54.1 статті 54 Податкового кодексу України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податкові (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом.
Згідно з пунктом 56.11 статті 56 цього Кодексу не підлягає оскарженню податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків.
Пунктом 287.3 статті 287 Податкового кодексу України встановлено, що податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
Згідно з пунктом 57.3 статті 57 Податкового кодексу України у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
Строком сплати податку та збору, відповідно до п. 31.1 статті 31 Податкового кодексу України, визнається період, що розпочинається з моменту виникнення податкового обов'язку платника податку із сплати конкретного виду податку і завершується останнім днем строку, протягом якого такий податок чи збір повинен бути сплачений у порядку, визначеному податковим законодавством. Податок чи збір, що не був сплачений у визначений строк, вважається не сплаченим своєчасно.
Зазначене податкове повідомлення-рішення у адміністративному або судовому порядку відповідачем не оскаржувалось, протиправними не визнавалось.
Разом з тим, сума податкового зобов'язань за вказаним податковими рішеннями у загальному розмірі 3538 гривень 27 копійок не погашені платником у добровільному порядку.
Згідно з пунктом 129.1 статті 129 Податкового кодексу України пеня нараховується після закінчення встановлених цим Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня.
Нарахування пені розпочинається:
а) при самостійному нарахуванні суми грошового зобов'язання платником податків - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного цим Кодексом;
б) при нарахуванні суми грошового зобов'язання контролюючими органами - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного у податковому повідомленні-рішенні згідно із цим Кодексом.
Загальна сума несплаченої пені станом на час звернення до суду складає 151 гривень 35 копійок.
Таким чином, усього сума боргу Приватного багатопрофільного підприємства «ДИС» зі сплати податкового зобов'язання з орендної плати за землю з урахуванням пені та штрафних санкцій складає 3 689 грн. 62 коп.
Згідно з пунктом 59.1 статті 59 Кодексу у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Підпунктом 14.1.153 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України встановлено, що податкова вимога - це письмова вимога органу державної податкової служби до платника податків щодо погашення суму податкового боргу.
Судом встановлено, що 08 вересня 2011 року на адресу відповідача направлено податкову вимогу № 924 про сплату боргу у розмірі 3 067 грн. 30 коп.
Пунктом 59.5 статті 59 Податкового кодексу України передбачено, що у разі коли у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується, погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що виник після надіслання (вручення) податкової вимоги.
Заходи примусового стягнення, вжиті інспекцією, до погашення заборгованості не призвели.
Відповідно до пункту 87.2 статті 87 Податкового кодексу України джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених ним Кодексом, а також іншими законодавчими актами.
Згідно з пунктом 95.1 статті 95 Кодексу орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Пунктом 95.3 статті 95 Податкового кодексу України передбачено, що стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі податкового боргу або його частини. Погашення суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі, потребує відповідного дозволу суду. Орган державної податкової служби на підставі рішення суду здійснює стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить такому платнику податків.
Відповідно до Постанови|постанови| Правління Національного банку України «Про затвердження Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті» від 21 січня 2004 року № 22, зареєстрованої в Міністерстві юстиції|мін'юсті| України 29 березня 2004 року за № 377/8976, примусове списання коштів - списання коштів, що здійснюється стягувачем без згоди платника на підставі встановлених законом виконавчих документів у випадках, передбачених законом.
Пунктами 20.1.18, 20.1.28 пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України податковим органам надано право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом.
За таких обставин, суд вважає позовні вимоги Державної податкової інспекції у ленінському районі м. Севастополя Державної податкової служби підлягаючими задоволенню.
Керуючись статтями 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити.
Стягнути з Приватного багатопрофільного підприємства «ДИС» на користь місцевого бюджету заборгованість зі сплати земельного податку з юридичних осіб у розмірі 3 689 (три тисячі шістсот вісімдесят дев'ять) грн. 62 коп. шляхом стягнення коштів, які перебувають у власності підприємства, у тому числі за рахунок готівки, що належить платнику податків, а також стягнення коштів з рахунків платника податків у банках обслуговуючих підприємство.
Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України, та може бути оскаржена до Севастопольського апеляційного адміністративного суду у порядку і строки, передбачені статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України повний текст постанови складено 20 травня 2013 року.
Суддя С.А. Водяхін