Постанова № 31310796, 21.05.2013, Вишгородський районний суд Київської області

Дата ухвалення
21.05.2013
Номер справи
363/1255/13-а
Номер документу
31310796
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

"21" травня 2013 р. Справа № 363/1255/13-а

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 травня 2013 року Вишгородський районний суд Київської області в складі:

головуючої судді -Войнаренко Л.Ф.при секретарі -Терновій Г.В.,розглянувши в судовому засіданні в м. Вишгороді справу за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Вишгородської міської ради Київської області про визнання бездіяльності незаконною, зобов'язання вирішити питання про затвердження проекту землеустрою та надання земельної ділянки у власність, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач у квітні 2013 року звернувся до суду з адміністративним позовом до Вишгородської міської ради Київської області про визнання бездіяльності незаконною, зобов'язання вирішити питання про затвердження проекту землеустрою та надання земельної ділянки у власність.

Свої вимоги позивач мотивував тим, що пунктом 67 рішення Вишгородської міської ради Київської області від 07.09.2012 р. №15/21 йому було видано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо надання земельної ділянки у власність площею 0,1000 га для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд у м.Вишгород, а також зобов'язано після розробки проекту землеустрою землевпорядною організацією, яка має відповідну ліцензію, здійснити його погодження із органом по земельних ресурсах, санітарно-епідеміологічним органом, органом містобудування та архітектури, органом культурної спадщини, природоохоронним органом.

Переданий 25.12.2012 р. на затвердження Вишгородській міській раді Київської області проект землеустрою щодо відведення ОСОБА_3 земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд залишений відповідачем без розгляду у зв'язку з відсутністю розробленого та затвердженого детального плану території.

Просить визнати незаконною бездіяльності Вишгородської міської ради Київської області стосовно ухилення від прийняття рішення про затвердження проекту землеустрою (проект відведення ПВ-13896 від 03.12.2012 р.) щодо відведення земельної ділянки кадастровий номер № 32 21810100:01:018:0154 площею 0,1000 га та надання її у власність ОСОБА_3 для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд в м. Вишгород на території Вишгородської міської ради Вишгородського району Київської області. Крім того, позивач просить суд зобов'язати Вишгородську міську раду Київської області у двотижневий строк з дня набрання законної сили рішенням суду розглянути проект землеустрою (проект відведення ПВ-13896 від 03.12.2012 р.) щодо відведення земельної ділянки кадастровий номер № 32 21810100:01:018:0154 площею 0,1000 га у власність ОСОБА_3 для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд в м.Вишгород на території Вишгородської міської ради Вишгородського району Київської області, а також прийняти рішення про затвердження проекту землеустрою (проект відведення ПВ-13896 від 03.12.2012 р.) щодо відведення земельної ділянки кадастровий номер 32 21810100:01:018:0154

площею 0,1000 га у власність ОСОБА_3 для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд в м.Вишгород на території Вишгородської міської ради Вишгородського району Київської області.

Представник позивача у судовому засіданні підтримав позовні вимоги, просив їх задовольнити.

Належним чином повідомлений про дату, час та місце судового засідання відповідач у судове засідання двічі не з'явився, у зв'язку з чим суд на підставі ч. 4 ст. 128 КАС України вважає за можливе провести розгляд справи на підставі наявних у ній доказів.

Заслухавши пояснення позивача, дослідивши письмові матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню.

Суд прийшов до такого висновку, виходячи з наступного.

Рішення Вишгородської міської ради Київської області №15/21 від 07.09.2012 р. надано позивачу дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо надання земельної ділянки у власність площею 0,1000 га для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд у м. Вишгород.

Даним рішенням Вишгородської міської ради №15/21 від 07.09.2012 р. зобов'язано позивача укласти договір на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки із землевпорядною організацією, яка має відповідну ліцензію, а також зобов'язано погодити проект землеустрою щодо відведення вказаної земельної ділянки із: органом по земельних ресурсах, санітарно-епідеміологічним органом, органом містобудування та архітектури, органом культурної спадщини, природоохоронним органом.

Відповідно до довідок Відділу Державного агентства земельних ресурсів України у Вишгородському районі від 31.01.2013 р. №68, від 17.12.2012 р. №43 земельна ділянка площею 0,1000 га, у т.ч. рілля - 0,1000 га, яка відводиться у власність ОСОБА_3 для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд у м. Вишгороді, перебуває у землях, не наданих у власність або користування в межах населених пунктів. Дана земельна ділянка знаходиться у межах м. Вишгород і відноситься до категорії земель сільськогосподарського призначення, не належить до земель природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення, лісогосподарського призначення та земель водного фонду.

Наданими Відділом Державного агентства земельних ресурсів України у Вишгородському районі Умовами відведення спірної земельної ділянки від 05.12.2012 р. №23 передбачені обмеження прав користування земельною ділянкою (використання виключно за цільовим призначенням).

На підставі завдання на виконання робіт та договору із Приватним підприємством «ЛВС земексперт» було розроблено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд, у наступному погоджений Відділом Державного агентства земельних ресурсів України у Вишгородському районі (висновок №189 від 10.12.2012 р.), Відділом містобудування, архітектури, житлово-комунального господарства та розвитку інфраструктури (висновок №4142 від 17.12.2012 р.).

Висновками Відділу Державного агентства земельних ресурсів України у Вишгородському районі від 05.12.2012 р. №48, Відділу містобудування, архітектури, житлово-комунального господарства та розвитку інфраструктури від 05.12.2012 р. №3957 визначені обмеження щодо використання земельної ділянки.

Судом встановлено, що 25.12.2012 р. позивач звернувся до Вишгородської міської ради із заявою про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,10 га та передачу її у власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських споруд у м. Вишгород Вишгородського району Київської області.

Листом Виконавчого комітету Вишгородської міської ради від 05.03.2013 р. №2-31/145 позивача повідомлено, що питання про затвердження проекту землеустрою та передачу земельної ділянки взагалі не розглядались Вишгородською міською радою, оскільки детальні плани території станом на 26.02.2013 р. не розроблені та не затверджені у встановленому законом порядку.

Порядок безоплатної передачі земельних ділянок у власність громадян визначений ст. 118 ЗК України.

Зокрема, громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки) подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються викопіювання з кадастрової карти (плану) або інші графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб). Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.

Відповідно до ч. 9 ст. 118 ЗК України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.

З матеріалів справи вбачається, що рішення Вишгородської міської ради Київської області №15/21 від 07.09.2012 р. про надання позивачу дозволу на розробку проекту землеустрою було надане до набрання чинності частиною третьою статті 24 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» згідно з п. 1 ч. 1 розділу V даного Закону.

Позивач розробив та подав на затвердження Вишгородській міській раді Київської області проект землеустрою 25.12.2012 року, тобто до 01.01.2013 року.

Згідно з ч. 7 ст. 118 ЗК України підставою відмови у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Таким чином, надаючи дозвіл на розробку проекту землеустрою відповідач підтвердив, що місце розташування земельної ділянки відповідає вимогам законодавства, генеральному плану м. Вишгород та іншій містобудівній документації, схемі землеустрою і техніко-економічним обґрунтуванням використання та охорони земель, проекту землеустрою щодо впорядкування території населеного пункту.

Позивач розробив та подав на затвердження Вишгородській міській раді Київської області проект землеустрою 25.12.2012 року, тобто до 01.01.2013 року.

Судом встановлено, що 27.12.2012 року була проведена дев'ятнадцята сесія Вишгородської міської ради Київської області. Проте, відповідачем не було своєчасно розглянуто поданий ОСОБА_3 проект землеустрою, розроблений відповідно до вимог чинного законодавства.

Частиною третьою ст. 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: (1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; (2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; (3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); (4) безсторонньо (неупереджено); (5) добросовісно; (6) розсудливо; (7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; (8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); (9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; (10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з ст. 4 ЗК України земельне законодавство включає Земельний кодекс України, інші нормативно-правові акти у галузі земельних відносин. Завданням земельного законодавства є регулювання земельних відносин з метою забезпечення права на землю громадян, юридичних осіб, територіальних громад та держави, раціонального використання та охорони земель.

Тобто норми ЗК України є спеціальними та мають перевагу при визначенні підстав для відмови у наданні земельних ділянок громадянам. (Аналогічної позиції дотримується Верховний Суд України у постанові від 12.06.2007 р. у справі №21-1522во06).

Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 118 ЗК України не передбачено випадків для відмови у наданні земельної ділянки за умови подання усіх документів, що включаються до нього відповідно до ст. 50 Закону України «Про землеустрій» та наявності погоджень, передбачених ст. 1861 Земельного кодексу України.

Згідно з ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виключно на пленарних засіданнях міської ради вирішуються питання регулювання земельних відносин.

Таким чином, Виконавчий комітет Вишгородської міської ради взагалі не мав права вирішувати питання щодо відхилення проекту землеустрою та відмовляти у передачі позивачу спірної земельної ділянки.

Згідно зі ст.ст. 38, 39 ЗК України до земель житлової та громадської забудови належать земельні ділянки в межах населених пунктів, які використовуються для розміщення житлової забудови, громадських будівель і споруд, інших об'єктів загального користування. Використання земель житлової та громадської забудови здійснюється відповідно до генерального плану населеного пункту, іншої містобудівної документації, плану земельно-господарського устрою з дотриманням будівельних норм, державних стандартів і норм.

Пунктом 3 Розділу V Закону передбачено, що генеральні плани населених пунктів, затверджені до набрання чинності цим Законом, є безстроковими.

Рішенням Вишгородської міської ради від 16.02.2011 р. №3/1 затверджено Генеральний план міста Вишгород. Зобов'язано підприємства, їх об'єднання, установи та організації незалежно від форм власності, які здійснюють проектування, роботи з будівництва, реконструкції, реставрації та капітального ремонту, здійснюють окремі види господарської діяльності у будівництві та землекористуванні дотримуватись положень Генерального плану згідно Закону України «Про відповідальність підприємств їх об'єднань, установ та організацій за порушення у сфері містобудування» від 10.11.94 зі змінами та доповненнями та іншими нормативно правовими документами чинного законодавства України.

Згідно з пунктом 4 Розділу V Закону містобудівні обґрунтування з відповідними умовами та обмеженнями забудови земельних ділянок, розроблені до набрання чинності цим Законом, можуть бути використані після набрання чинності цим Законом. Положення затверджених відповідно до цього пункту містобудівних обґрунтувань з відповідними умовами та обмеженнями забудови земельної ділянки враховуються під час розроблення, внесення змін та оновлення містобудівної документації на місцевому рівні.

Як вбачається з проекту землеустрою, умови та обмеження забудови даної земельної ділянки встановлені у висновках Відділу містобудування, архітектури, житлово-комунального господарства та розвитку інфраструктури Вишгородської районної державної адміністрації від 17.12.2012 р. №4142 та від 17.12.2012 р. №4143.

Отже, надане до набуття чинності ч. 3 ст. 24 Закону (з 01.01.2013 р.) Відділом містобудування, архітектури, житлово-комунального господарства та розвитку інфраструктури Вишгородської районної державної адміністрації містобудівне обґрунтування умов та обмежень забудови земельної ділянки не забороняє зведення позивачем житлового будинку і господарської споруди.

Відповідно до ч. 3 ст. 24 Закону у разі відсутності плану зонування або детального плану території, затвердженого відповідно до вимог цього Закону, передача (надання) земельних ділянок із земель державної або комунальної власності у власність чи користування фізичним та юридичним особам для містобудівних потреб забороняється.

Частиною 1 статті 19 даного Закону визначено, що детальний план у межах населеного пункту уточнює положення генерального плану населеного пункту та визначає планувальну організацію і розвиток частини території. Детальний план розробляється з метою визначення планувальної організації і функціонального призначення, просторової композиції і параметрів забудови та ландшафтної організації кварталу, мікрорайону, іншої частини території населеного пункту, призначених для комплексної забудови чи реконструкції.

Як вбачається з проекту землеустрою, проект відведення земельної ділянки ОСОБА_3 містить розроблені на підставі існуючого Генерального плану м. Вишгород дані про умови та обмеження використання земельної ділянки, планувальну організацію, функціональне призначення та інші дані, що визначаються у плані зонування та детальному плані території.

Поряд з цим відсутність детального плану не може бути перешкодою у відведенні позивачу земельної ділянки, оскільки на даний час земельна ділянка відноситься до категорії земель сільськогосподарського призначення, перебуває на землях, не наданих у власність або користування в межах населених пунктів під забудову чи інших цілей, не потребує деталізації параметрів забудови території.

В силу приписів ч. 4 ст. 8 КАС України забороняється відмова в розгляді та вирішенні адміністративної справи з мотивів неповноти, неясності, суперечливості чи відсутності законодавства, яке регулює спірні відносини.

Незабезпечення відповідачем розробки детального плану території міста Вишгород не може бути підставою відмови позивачу у наданні земельної ділянки, оскільки проект землеустрою містить усі необхідні дані про умови та обмеження використання земельної ділянки, планувальну організацію, функціональне призначення тощо.

Згідно з частинами 10, 11 статті 118 ЗК України залишення клопотання про передачу земельної ділянки без розгляду може бути оскаржена до суду.

Кожна особа має право в порядку, встановленому цим кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішеннями, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси (ч.1 ст. 6 КАС України).

За таких обставин суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_3 є обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 158 - 160, 163 КАС України, суд -

П О С Т А Н О В И В :

Позов задовольнити.

Визнати незаконною бездіяльність Вишгородської міської ради Київської області стосовно ухилення від прийняття рішення про затвердження проекту землеустрою (проект відведення ПВ-13896 від 03.12.2012 р.) щодо відведення земельної ділянки кадастровий номер 32 21810100:01:018:0154 площею 0,1000 га та надання її у власність ОСОБА_3 для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд в м. Вишгород на території Вишгородської міської ради Вишгородського району Київської області.

Зобов'язати Вишгородську міську раду Київської області (07300, Київська обл., місто Вишгород, площа Шевченка, 1; код ЄДРПОУ 04054866) на сесії розглянути проект землеустрою (проект відведення ПВ-13896 від 03.12.2012 р.) щодо відведення земельної ділянки кадастровий номер 32 21810100:01:018:0154 площею 0,1000 га у власність ОСОБА_3 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1; АДРЕСА_1, 07300) для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд в м. Вишгород на території Вишгородської міської ради Вишгородського району Київської області, а також вирішити питання про затвердження проекту землеустрою (проект відведення ПВ-13896 від 03.12.2012 р.) щодо відведення земельної ділянки кадастровий номер 32 21810100:01:018:0154 площею 0,1000 га у власність ОСОБА_3 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1; АДРЕСА_1, 07300) для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд в м.Вишгород на території Вишгородської міської ради Вишгородського району Київської області.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів відповідно до ст. 186 КАС України.

Суддя Л.Ф.Войнаренко