Постанова № 31309640, 13.05.2013, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
13.05.2013
Номер справи
801/2823/13-а
Номер документу
31309640
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013

ПОСТАНОВА

Іменем України

13 травня 2013 р. 17:24 Справа №801/2823/13-а

Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Яковлєва С.В.,

при секретарі Проніні Є.С.

розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1

до Ради Міністрів АРКрим

Республіканської комісії з вирішення питань, пов'язаних з видачею посвідчень громадян, які постраждали внаслідок аварії на Чорнобильської АЕС

Управління справами Ради Міністрів АРКрим

треті особи Міністерство соціальної політики АРКрим

Головне управління Державної казначейської служби України в АРКрим

про визнання протиправним та скасування рішення .

за участю представників:

від позивача - ОСОБА_6 - пред-к, дов. від 11.04.2013 р.

від відповідачів - не з'явились.

від третіх осіб - не з'явились.

Суть спору: ОСОБА_1 (далі позивач) звернулася до Окружного адміністративного суду АР Крим із адміністративним позовом до Ради міністрів АР Крим ( далі Рада Міністрів), Республіканської комісії з вирішення питань, пов'язаних з видачею посвідчень громадянам, які постраждали внаслідок аварії на Чорнобильської АЕС, ( далі Комісія) про визнання протиправним та скасування рішення Республіканської комісії з вирішення питань, пов'язаних з видачею посвідчень громадянам, які постраждали внаслідок аварії на Чорнобильської АЕС, від 24.01.2013 р. №198. Вимоги мотивовані тим,що позивачу протиправно було відмовлено у видачі посвідчення дружині померлого громадянина, смерть якого пов'язана з Чорнобильською катастрофою.

У судовому засіданні, яке відбулось 10.04. 2013 р., представник Ради Міністрів заперечував проти задоволення позову.

Представник позивача у судовому засіданні, яке відбулося 17.04.2013 р., надав уточнену позовну заяву в якій просить: визнати за позивачем право на отримання посвідчення, що видається дружині померлого громадянина, смерть якого пов'язана з Чорнобильською катастрофою; визнати протиправним та скасувати рішення Республіканської комісії по вирішенню питань, пов'язаних з видачею посвідчень громадянам, які постраждали внаслідок аварії на Чорнобильської АЕС від 24.01.2013 року №198; зобов'язати Республіканську комісію по вирішенню питань, пов'язаних з видачею посвідчень громадянам, які постраждали внаслідок аварії на Чорнобильської АЄС встановити позивачу статус дружині померлого громадянина, смерть якого пов'язана з Чорнобильською катастрофою; зобов'язати Раду міністрів АРК видати позивачу посвідчення дружині померлого громадянина, смерть якого пов'язана з Чорнобильською катастрофою; стягнути з апарату Ради міністрів Автономної Республіки Крим на користь позивача суму шкоди у розмірі 701,60 грн., у якості відшкодування не отриманих сум щомісячної компенсація в разі втрати годувальника за період з 01.09.2012 р. по 30.04.2013р.

Ухвалою суду від 17.04.2013 р залучено до участі у справі в якості третього відповідача Апарат Ради міністрів АР Крим; залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідачів Міністерство соціальної політики АР Крим ( далі Міністерство); розгляд справи відкладено до 25.04.2013р.

Від Міністерства 25.04.2013 р. надійшли заперечення на позов ( вих.№ 09.1-07/345 від 23.04.2013 р.), в яких зазначено,що відсутні підстави для задоволення позову.

Ухвалою суду від 25.04.2013 р. проведено заміну третього відповідача у справі на належного третього відповідача Управління справами Ради міністрів АР Крим ( далі Управління справами).

Представник позивача у судовому засідання, яке відбулося 29.04.2013 р., на уточненому позові наполягав та заявив клопотання про залучення третьої особи Головне управління Державної казначейської служби України в АР Крим.

Відповідачі та третя особа явку своїх представників у судове засідання, яке відбулося 29.04.2013 р., не забезпечили, про час, дату та місце його проведення повідомлені належним чином.

Ухвалою від 29.04.2013 р. суд залучив до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідачів, Головне управління Державної казначейської служби України в АР Крим.

Керуючись ст.ст.49,51 КАС України, позивач 30. 04.2013 р., надіслав клопотання про уточнення позовних вимог, просив визнати протиправним та скасувати рішення Республіканської комісії з вирішення питань, пов'язаних з видачею посвідчень громадянам, які постраждали внаслідок аварії на Чорнобильської АЕС ,від 24.02.2013 р. № 198, зобов'язати Республіканську комісію з вирішення питань, пов'язаних з видачею посвідчень громадянам, які постраждали внаслідок аварії на Чорнобильської АЕС , встановити позивачу статус дружини померлого громадянина, смерть якого пов'язана з Чорнобильською катастрофою, зобов'язати Раду Міністрів АРКрим видати позивачу посвідчення дружини померлого громадянина, смерть якого пов'язана з Чорнобильською катастрофою, стягнути з управління справами Ради Міністрів АРКрим га користь позивач шкоду у розмірі 701,60 грн.

Рада Міністрів явку свого представника у судові засідання на забезпечила, неодноразово надсилала клопотання про відкладення розгляду справи.

У судове засідання 08.05.2013 р. з'явився представник Головного управління Державної казначейської служби України в АР Крим, який заперечував проти позову, наполягав на відкладення розгляду справи для надання учасникам процесу вивчити клопотання позивача про уточнення позову, яке надійшло до суду 30.04.2013 р.

Розгляд справи було відкладено на 13.05.2013р.

У судове засідання13.05.2013 р. відповідачі та треті особи явку своїх представників не забезпечили, про день та час його проведення були сповіщені належним чином, клопотань про відкладення не надали, представник позивача наполягав на задоволенні позову ( з урахуванням клопотань), просив розглянути справу на підставі залучених до неї документів.

Суд, вивчивши думку представника позивача, приймаючи до уваги відсутність клопотань про відкладення розгляду справи , керуючись ст. 128 КАС України, ухвалив продовжити розгляд справи на підставі залучених до неї документами.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, заслухавши представників учасників процесу, суд

ВСТАНОВИВ

Позивач 24.07.2012 р. через Міністерство звернувся до Комісії за заявою щодо видачі посвідчення вдови померлого громадянина, смерть якого пов'язана з Чорнобильською катастрофою.

Після тривалої переписки позивач 18.02.2013 р. отримав відповідь з Міністерства, до якої була залучені виписка з протоколу №198 від 24.01.2013 р. Комісії, в якому відображено рішення про відмову у наданні посвідчення з причин відсутності зв'язку смерті ОСОБА_8 з наслідками Чорнобильської катастрофи.

Ст.19 Конституції України визначає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Оцінюючи правомірність дій та рішень органу владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у ст. 2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури, встановлюючи при цьому чи прийняті (вчинені) ним рішення (дії) : на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

У ст. 1 Конституції Автономної Республіки Крим зазначено, що Рада Міністрів Автономної Республіки Крим є виконавчим органом Автономної Республіки Крим та здійснює виконавчі функції та повноваження в межах своєї компетенції.

Згідно зі ст. 35 Конституції Автономної Республіки Крим Рада Міністрів Автономної Республіки Крим як орган виконавчої влади АРК самостійно здійснює виконавчі функції та повноваження по питанням, віднесеним до відому АРК Конституцією України, Конституцією Автономної Республіки Крим та законами України.

У ст. 38 Конституції Автономної Республіки Крим вказані повноваження Ради Міністрів Автономної Республіки Крим, до яких ,зокрема, відносяться функції та повноваження , віднесені до її відома соціальні питання , питання соціального захисту населення.

Повноваження, порядок формування та діяльності Ради міністрів Автономної Республіки Крим визначені в Законі України «Про Раду міністрів Автономної Республіки Крим», у ст.1 якого вказано,що Рада міністрів Автономної Республіки Крим є урядом Автономної Республіки Крим, вищим органом у системі органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим.

Відповідно до ст.14 цього Закону до загальних питань, що належать до компетенції Ради міністрів Автономної Республіки Крим, відносяться, зокрема, питання праці, її оплати, умов і охорони праці, соціальних питань та зайнятості населення, соціального захисту населення.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я та створює єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначені в Законі України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

У ст. 9 цього Закону зазначені особи, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, до яких відносяться учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - громадяни, які брали безпосередню участь у ліквідації аварії та її наслідків; потерпілі від Чорнобильської катастрофи - громадяни, включаючи дітей, які зазнали впливу радіоактивного опромінення внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Ст. 14 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» вказує порядок визначення категорій осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, для встановлення пільг і компенсацій, та зазначає, що громадяни, які брали участь у ліквідації інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, належать до категорії 1, або 2, або 3. Порядок визначення цих категорій встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Кабінетом Міністрів України 20.01.1997 р. Прийнято Постанову №51, якою затверджений Порядок видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (далі Порядок № 51) , який регулює правила видачі посвідчень учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи.

У п. 9 Порядку № 51 зазначено,що дружині (чоловіку) померлого громадянина, смерть якого пов'язана з Чорнобильською катастрофою, а також опікуну дітей померлого видається посвідчення .

Відповідно до п. 10 Порядку № 51 видача посвідчень провадиться:

народним депутатам України, відповідальним працівникам Секретаріату Верховної Ради України, Адміністрації Президента України, Конституційного Суду України, Верховного Суду України, Вищого арбітражного суду України, Прокуратури України, Кабінету Міністрів України, а також керівникам центральних органів виконавчої влади, Фонду державного майна України, Антимонопольного комітету України, головам обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій, працівникам підприємств і організацій, розташованих у зоні відчуження, - Мінпраці;

іншим потерпілим і учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також дружині (чоловіку) або опікуну дітей померлого громадянина, смерть якого пов'язана з Чорнобильською катастрофою - Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями за поданням місцевих органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування за місцем проживання.

Дружині (чоловіку) померлого громадянина, смерть якого пов'язана з Чорнобильською катастрофою, а також опікуну дітей померлого посвідчення видається на підставі документів про підтвердження статусу постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи або на підставі відповідного посвідчення, а також експертного висновку щодо причинного зв'язку смерті з наслідками Чорнобильської катастрофи.

Рішення про видачу або відмову у видачі посвідчення приймається у місячний термін з дня надходження необхідних документів до органу, що видає посвідчення

Постановою Ради Міністрів АРК №629 від 27.12.2005 р. затверджено Положення про Республіканську комісію з вирішення питань, пов'язаних з видачею посвідчень громадянам, які постраждали внаслідок аварії на Чорнобильської АЕС (далі Положення № 629), п.2 якого зазначає, що Республіканську комісію з вирішення питань, пов'язаних з видачею посвідчень громадянам, які постраждали внаслідок аварії на Чорнобильської АЕС відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» створюється Радою Міністрів АРК. Комісія зобов'язана ретельно вивчати надані управління труда та соціального захисту населення міст про встановлення статусу громадян, та районів документи та приймати рішення про встановлення статусу громадян , які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (п.6).

У п.15 Положення №629 зазначено, що на підставі рішення Комісії учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС або особі, яка постраждала внаслідок аварії на Чорнобильської АЕС , видається посвідчення за формою, визначеною Порядком №51, яке підписується першим заступником Голови Ради Міністрів АРКрим.

Судом встановлено,що при розгляді справи №2а-5682/10/5/0170 Окружним адміністративним судом АРК 16.10.2010 р. прийнято рішення , яке набрало законної сили , про часткове задоволення позовних вимог. Суд за результатами розгляду матеріалів справи №2а-5682/10/5/0170 зобов'язав Міністерство праці та соціальної політики АР Крим видати ОСОБА_1 ( позивачу по даній справі) посвідчення дружини громадянина із числа потерпілих категорії 1, смерть якого пов'язана з Чорнобильською катастрофою.

При розгляді справи №2а-5682/10/5/0170 Окружним адміністративним судом АРК встановлено ,що відповідно до посвідчення особи, яка постраждала від Чорнобильської катастрофи, серії НОМЕР_1 від 22.11.2005р. ОСОБА_8 був учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС першої категорії. Згідно Витягу з протоколу засідання Військово-лікарської комісії Південного регіону по встановленню причинного зв'язку з захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв №25 від 12.01.2010р. захворювання майора у відставці ОСОБА_8 «Масивний рак верхньої долі правої легені з проростанням в плевральні листки і м'які ткані грудної клітини з розпадом і метастазами в лівому легені і лімфатичні вузли переднього і заднього середостіння», яке привело до смерті, пов'язане з виконанням обов'язків військової служби при випробуванні ядерної зброї. За наслідком вивчення цих фактів судом зроблений висновок про те,що ОСОБА_8 мав статус учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС першої категорії, оскільки отримане ним захворювання було пов'язане з виконанням обов'язків військової служби при випробуванні ядерної зброї та привело до смерті.

Окружним адміністративним судом у рішенні по справі №2а-5682/10/5/0170 зазначено, що , враховуючи наявність документів про підтвердження статусу ОСОБА_8., як постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи (посвідчення особи, яка постраждала від Чорнобильської катастрофи серії НОМЕР_1 від 22.11.2005р.) та Витягу з протоколу засідання Військово-лікарської комісії Південного регіону по встановленню причинного зв'язку з захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв №25 від 12.01.2010р., існують підстави вважити обґрунтованими позовні вимоги в частині зобов'язання Міністерство праці та соціальної політики АР Крим видати ОСОБА_1 посвідчення вдови померлого громадянина, смерть якого пов'язана з Чорнобильською катастрофою.

За таких обставин, приймаючи до уваги факти, встановлені під час розгляду справи №2а-5682/10/5/0170 , керуючись ст.72 КАС України, в якій зазначено,що обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини, вважає,що не підлягає повторному доказуванню факт наявності у позивача права на отримання посвідчення вдови померлого громадянина, смерть якого пов'язана з Чорнобильською катастрофою.

В силу викладеного існують підстави для задоволення позовних вимог в частині визнання протиправним та скасуванню рішення Комісії , викладеного у протоколі №198 від 24.01.2013 р., спонуканні Ради Міністрів відати посвідчення дружини померлого громадянина, смерть якого пов'язана з Чорнобильською катастрофою.

На думку суду, беручи до уваги факти , встановленні Окружним адміністративним судом АРК під час розгляду справи № 5682/10/5/0170, не потребує повторному розгляду питання щодо встановити позивачу статус дружини померлого громадянина, смерть якого пов'язана з Чорнобильською катастрофою , в наслідок чого відсутні підстави для задоволення позову в частині зобов'язання Комісії повторно розглянути питання про встановлення цього статусу.

Ст.1175 Цивільного кодексу України (далі ЦК України) встановлено, що шкода, завдана фізичній або юридичній особі в результаті прийняття органом державної влади, органом влади Автономної Республіки Крим або органом місцевого самоврядування нормативно-правового акта, що був визнаний незаконним і скасований, відшкодовується державою, Автономною Республікою Крим або органом місцевого самоврядування незалежно від вини посадових і службових осіб цих органів.

Матеріали справи не свідчать про те,що саме Рада Міністрів в умовах наявності звернення до неї позивача, надання ним всіх необхідних документів, в тому числі рішення по справі № 5682/10/5/0170 , відмовила у видачі посвідчення дружини померлого громадянина, смерть якого пов'язана з Чорнобильською катастрофою.

За таких обставин, беручи до уваги те,що позивач через Міністерство звернувся до Комісії за заявою про видачу посвідчення вдови померлого громадянина, смерть якого пов'язана з Чорнобильською катастрофою, суд вважає,що відсутні підстави для стягнення з Ради Міністрів ( Управління справами ) шкоди у розмірі не отриманих сум щомісячної компенсації, передбаченої Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Під час судового засідання, яке відбулось 13.05.2013 р. р. були оголошені вступна та резолютивна частини постанови. Відповідно до ст. 163 КАСУ постанову складено 18.05.2013 р.

Керуючись ст.ст. 160-163 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ

1. Позов задовольнити частково.

2. Визнати протиправним та скасувати рішення Республіканської комісії з

вирішення питань, пов'язаних з видачею посвідчень громадянам, які постраждали внаслідок аварії на Чорнобильської АЕС, про відмову ОСОБА_1 у наданні статусу постраждалих від наслідків аварії на Чорнобильській АЕС , викладене у протоколі № 198 від 24.01.2013 р.

3. Зобовязати Раду Міністрів АРКрим видати ОСОБА_1 посвідчення дружини померлого громадянина, смерть якого пов'язана з Чорнобильською катастрофою.

4. Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1) 34.41 грн. - судового збору.

5. Встановити судовий контроль за виконанням рішення суду .

6. В іншій частині позовних вимог - відмовити у задоволенні позову.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.

Суддя Яковлєв С.В.