Постанова № 31309520, 13.05.2013, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.05.2013
Номер справи
804/3702/13-а
Номер документу
31309520
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 травня 2013 р. Справа № 804/3702/13-а Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого суддіКуделько Н.Є. при секретаріВітушко Л.Г. за участю: представника позивача представників відповідача Кокіна А.Ж. Алієва М.Г., Лісового А.В. розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом Приватного акціонерного товариства «Божедарівський елеватор» до Верхньодніпровської об'єднаної державної податкової інспекції Дніпропетровської області Державної податкової служби про визнання протиправним та скасування наказу,-

ВСТАНОВИВ:

14.03.2013р. Приватне акціонерне товариство «Божедарівський елеватор» (далі-позивач, ПАТ «Божедарівський елеватор») звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Верхньодніпровської об'єднаної державної податкової інспекції Дніпропетровської області Державної податкової служби (далі-відповідач, Верхньодніпровська ОДПІ Дніпропетровської області) про визнання протиправним та скасування наказу від 01.03.2013р. № 251 «Про проведення документальної невиїзної перевірки».

В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що наказ від 01.03.2013р. № 251 «Про проведення документальної невиїзної перевірки» не ґрунтується на законі, виданий з порушенням передбаченого законом порядку реалізації органами державної податкової служби власних повноважень, та призводить до порушення охоронюваних законом прав позивача. Оскаржуваний наказ не містить посилання на передбачені ст.ст.77,78 ПК України обставини, що зумовлюють проведення документальної невиїзної перевірки, та в зазначеному наказі не вказаний вид перевірки (планова, позапланова).

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, обставини викладені у позовній заяві підтвердив.

Представники відповідача в судовому засіданні позов не визнали, позовні вимоги вважають необґрунтованими, посилаючись на те, що Верхньодніпровська ОДПІ Дніпропетровської області при прийнятті наказу від 01.03.2013р. № 251 «Про проведення документальної невиїзної перевірки» діяла на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. На підставі вищенаведеного, просять суд у задоволенні позову відмовити у повному обсязі.

Заслухавши пояснення представника позивача, заперечення представників відповідача, дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.

Судом встановлено, що ПАТ «Божедарівський елеватор» 01.12.2003р. зареєстровано Криничанською районною державною адміністрацією Дніпропетровської області, ідентифікаційний код юридичної особи 00953869 (а.с.12).

Як вбачається з матеріалів справи, 11.12.2012р. Верхньодніпровською ОДПІ Дніпропетровської області на адресу ПАТ «Божедарівський елеватор» було направлено запит №3158/10/150 про надання інформації та її документальне підтвердження (а.с.49).

24.12.2012р. ПАТ «Божедарівський елеватор» на запит від 11.12.2012р. №3158/10/150 надано відповідь з доданими документами (а.с.46).

У зв'язку з отриманням на обов'язковий запит Верхньодніпровської ОДПІ Дніпропетровської області від ПАТ «Божедарівський елеватор» копій первинних документів, на підставі вимог ст.20, п.п.75.1.2 п.75.1 ст.75, п.79.2 ст.79 Податкового кодексу України, в.о. начальника Верхньодніпровської ОДПІ Дніпропетровської області прийнято наказ від 01.03.2013р. №251 «Про проведення документальної невиїзної перевірки Приватного акціонерного товариства «Божедарівський елеватор» щодо дослідження експортних операцій, проведених у вересні 2012 року» (а.с.6).

Правовідносини, що виникли між сторонами врегульовані нормами Податкового кодексу України N 2755-VI, 02.12.2010р.

Відповідно до пп. 20.1.4, 20.1.6 п.20.1 ст.20 Податкового кодексу України, органи державної податкової служби мають право:

- проводити перевірки платників податків (крім Національного банку України) в порядку, встановленому цим Кодексом;

- для здійснення функцій, визначених податковим законодавством, отримувати безоплатно від платників податків, у тому числі благодійних та інших неприбуткових організацій, у порядку, визначеному цим Кодексом, інформацію, довідки, копії документів (засвідчені підписом платника податків або його посадовою особою та скріплені печаткою (за наявності)) про фінансово-господарську діяльність, отримувані доходи, видатки платників податків та іншу інформацію, пов'язану з обчисленням та сплатою податків, дотриманням вимог іншого законодавства, здійснення контролю за яким покладено на органи державної податкової служби, а також фінансову та статистичну звітність, в порядку та на підставах, визначених цим Кодексом.

Згідно до п.73.3. ст.73 Податкового кодексу України, органи державної податкової служби мають право звернутися до платників податків та інших суб'єктів інформаційних відносин із письмовим запитом про подання інформації (вичерпний перелік та підстави надання якої встановлено законом), необхідної для виконання покладених на органи державної податкової служби функцій, завдань, та її документального підтвердження.

Такий запит підписується керівником (заступником керівника) органу державної податкової служби і повинен містити перелік інформації, яка запитується, та документів, що її підтверджують, а також підстави для надіслання запиту.

Письмовий запит про подання інформації надсилається платнику податків або іншим суб'єктам інформаційних відносин за наявності хоча б однієї з таких підстав:

1) за результатами аналізу податкової інформації, отриманої в установленому законом порядку, виявлено факти, які свідчать про порушення платником податків податкового, валютного законодавства, законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби;

2) для визначення рівня звичайних цін на товари (роботи, послуги) під час проведення перевірок;

3) виявлено недостовірність даних, що містяться у податкових деклараціях, поданих платником податків;

4) щодо платника податків подано скаргу про ненадання таким платником податків податкової накладної покупцю або про порушення правил заповнення податкової накладної;

5) у разі проведення зустрічної звірки;

6) в інших випадках, визначених цим Кодексом.

Запит вважається врученим, якщо його надіслано поштою листом з повідомленням про вручення за податковою адресою або надано під розписку платнику податків або іншому суб'єкту інформаційних відносин або його посадовій особі.

Платники податків та інші суб'єкти інформаційних відносин зобов'язані подавати інформацію, визначену у запиті органу державної податкової служби, та її документальне підтвердження протягом одного місяця з дня, що настає за днем надходження запиту (якщо інше не передбачено цим Кодексом). У разі коли запит складено з порушенням вимог, викладених в абзацах першому та другому цього пункту, платник податків звільняється від обов'язку надавати відповідь на такий запит.

Відповідно до п.75.1 ст.75 Податкового кодексу України, органи державної податкової служби мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Камеральні та документальні перевірки проводяться органами державної податкової служби в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на органи державної податкової служби.

Відповідно до п.п.78.1.1. п.78.1 ст.78 Податкового кодексу України, документальна позапланова перевірка здійснюється за наслідками перевірок інших платників податків або отримання податкової інформації виявлено факти, що свідчать про можливі порушення платником податків податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит органу державної податкової служби протягом 10 робочих днів з дня отримання запиту.

Згідно до п.78.4 ст.78 Податкового кодексу України, про проведення документальної позапланової перевірки керівник органу державної податкової служби приймає рішення, яке оформлюється наказом. Право на проведення документальної позапланової перевірки платника податків надається лише у випадку, коли йому до початку проведення зазначеної перевірки вручено під розписку копію наказу про проведення документальної позапланової перевірки.

Відповідно до п.79.2 ст.79 Кодексу документальна позапланова невиїзна перевірка проводиться посадовими особами органу державної податкової служби виключно на підставі рішення керівника органу державної податкової служби, оформленого наказом, та за умови надіслання платнику податків рекомендованим листом із повідомленням про вручення або вручення йому чи його уповноваженому представнику під розписку копії наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки та письмового повідомлення про дату початку та місце проведення такої перевірки.

Аналіз вищезазначених норм законодавства, свідчить про те, що у відповідача були законні підстави для прийняття наказу від 01.03.2013р. №251 «Про проведення документальної невиїзної перевірки Приватного акціонерного товариства «Божедарівський елеватор» щодо дослідження експортних операцій, проведених у вересні 2012 року», а саме, на підставі вимог ст.20, п.п.75.1.2 п.75.1 ст.75, п.79.2 ст.79 Податкового кодексу України, у зв'язку з отриманням на обов'язковий запит Верхньодніпровської ОДПІ Дніпропетровської області від ПАТ «Божедарівський елеватор» копій первинних документів.

Доводи позивача про те, що оскаржуваний наказ не містить посилання на передбачені ст.ст.77,78 ПК України обставини, що зумовлюють проведення документальної невиїзної перевірки є безпідставними, оскільки відповідно до норми п.79.1 ст.79 Податкового кодексу України (яка зазначена в спірному наказі) - документальна невиїзна перевірка здійснюється у разі прийняття керівником органу державної податкової служби рішення про її проведення та за наявності обставин для проведення документальної перевірки, визначених статтями 77 та 78 цього Кодексу.

Доводи позивача про те, що в спірному наказі не вказаний вид перевірки (планова, позапланова), суд вважає не значними обставинами, та такими, що не можуть свідчити про неправомірність його прийняття.

Крім того, у період з 04.03.2013р. по 11.03.2013р. Верхньодніпровською ОДПІ Дніпропетровської області була проведена документальна позапланова невиїзна перевірка ПАТ «Божедарівський елеватор» щодо дослідження експортних операцій, проведених у вересні 2012 року, за результатами якої складено акт №224/222/00953869 від 18.03.2013 року згідно якого встановлені порушення ПАТ «Божедарівський елеватор» вимог Податкового кодексу України.

Відповідно до частини другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідачем відповідно до вимог частини другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, доведено правомірність прийнятого наказу від 01.03.2013р. №251.

Оцінуючи, письмові доказі дослідженні судом в ході судового розгляду у їх сукупності, приймаючи до уваги, що відповідачем доведено правомірність прийнятого наказу від 01.03.2013р. №251, суд приходить до висновку, що позовні вимоги задоволенню не підлягають.

Керуючись Податковим Кодексом України N 2755-VI, 02.12.2010р., ст.ст.8,10,11,12,18,69,128,158-163,167,186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову Приватного акціонерного товариства «Божедарівський елеватор» до Верхньодніпровської об'єднаної державної податкової інспекції Дніпропетровської області Державної податкової служби про визнання протиправним та скасування наказу - відмовити у повному обсязі.

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд з одночасним направленням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі складення постанови у повному обсязі, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Повний текст постанови складено 18 травня 2013 року

Суддя Н.Є. Куделько