ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013
ПОСТАНОВА
Іменем України
15 травня 2013 р. (13:12)
Справа №801/3220/13-а
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Калініченко Г.Б., за участю секретаря Колосової Ю.В., розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Державного підприємства "Придніпровська залізниця"
до Управління праці та соціального захисту Джанкойської районної державної адміністрації
про визнання протиправною бездіяльність, визнання протиправними дій та стягнення,
ВСТАНОВИВ:
Державне підприємство "Придніпровська залізниця" (далі позивач) звернулось до Окружного адміністративного суду АР Крим із адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту Джанкойської районної державної адміністрації (далі відповідач) про визнання протиправною бездіяльність в частині невиконання вимог пункту 6 «Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів від 04.03.2002 року №256, а саме: не реєстрації за період з 1 січня по 31.12.2012 року додаткових зобов’язань за фактично надані послуги пільгового проїзду залізницею у приміському сполученні окремих категорій громадян по Джанкойському району за вказаний період та не надсилань інформації про додаткові зобов’язання щомісяця до 18 числа фінансовому органу Джанкойської районної державної адміністрації АР Крим; визнання протиправними дії в частині неповної сплати витрат на перевезення пасажирів залізницею, які користуються пільгами з оплати проїзду у приміських поїздах, за період з 01.01.2012 по 31.12.2012 року; стягнення витрат на перевезення залізницею пасажирів, які користуються пільгами з оплати проїзду у приміських поїздах, за період з 01.01.2012 по 31.12.2012 року в сумі 160243,89 грн.
Позовні вимоги мотивовані позивачем тим, що відповідачем в порушення вимог п.6 «Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету» не проводиться реєстрація за період з 01.01.2012 по 31.12.2012 року додаткових зобов’язань за фактично надані послуги пільгового проїзду залізницею у приміському сполучені окремих категорій громадян по Джанкойському району.
Представник позивача у судовому засіданні, яке відбулось 15.05.2013 року наполягав на задоволенні позовних вимог.
Представники відповідача у судовому засіданні проти задоволенні позовних вимог заперечували з підстав викладених у письмових запереченнях.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку про відмову в задоволенні позовних вимог, виходячи з наступного.
Відповідно до частини 3 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень, адміністративні суди перевіряють зокрема, чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені
Конституцією та законами України, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо.
Тому вирішуючи справу стосовно позовних вимог позивача щодо визнання протиправною бездіяльність в частині не реєстрації за період з 1 січня по 31.12.2012 року додаткових зобов’язань за фактично надані послуги пільгового проїзду залізницею у приміському сполученні окремих категорій громадян по Джанкойському району за вказаний період та не надсилань інформації про додаткові зобов’язання щомісяця до 18 числа фінансовому органу Джанкойської районної державної адміністрації АР Крим, визнання протиправними дії в частині неповної сплати витрат на перевезення пасажирів залізницею, які користуються пільгами з оплати проїзду у приміських поїздах, за період з 01.01.2012 по 31.12.2012 року, стягнення витрат на перевезення залізницею пасажирів, які користуються пільгами з оплати проїзду у приміських поїздах, за період з 01.01.2012 по 31.12.2012 року в сумі 160243,89 грн., суд зобов’язаний встановити чи діяв відповідач на підставі закону, чи являються його дії обґрунтованими, безсторонніми та добросовісними.
Матеріали справи свідчать про те, що між ДП «Придніпровська залізниця» в особі відокремленого структурного підрозділу «Кримська дирекція залізничних перевезень» та Управлінням праці та соціального захисту Джанкойської районної державної адміністрації укладено договір №11/ПР/ДН-4-12-108/НЮдч про розрахунки за надані послуги по перевезенню пільгових категорій громадян у приміському сполученні.
Повноваження Управління при взятті бюджетних зобов'язань та проведенні платежів визначені у п1, ст.48 «Взяття бюджетних зобов'язань» Бюджетного Кодексу України. Розпорядники бюджетних коштів беруть бюджетні зобов'язання та здійснюють платежі тільки в межах бюджетних асигнувань, встановлених кошторисами, враховуючи необхідність виконання бюджетних зобов'язань минулих років, узятих на облік органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів; щодо завдань (проектів) Національної програми інформатизації - після їх погодження з Генеральним державним замовником Національної програми інформатизації.
На підставі п.1.1. договору від 27.01.2012 № 11/ПР/ДН-4-12-108/РЮдч про розрахунки за надані послуги по перевезенню пільгових категорій громадян у приміському сполученні (далі - Договір) між ДП «Придніпровська залізниця» та Управлінням «Згідно ст,9 Закону України "Про залізничний транспорт", ст.ст.48,89,102 Бюджетного Кодексу України «Залізниця» надає послуги з пільгового проїзду окремим категоріям громадян, які мають відповідні пільги, встановлені законодавством України, а «Управління» проводить компенсацію пільгового проїзду, за перевезення у приміському сполученні за рахунок субвенцій з Державного бюджету, передбачених Законом України про Державний бюджет на 2012 рік.
Відповідно до п. 3.1 договору загальна сума договору, для компенсації збитків від перевезень у приміському сполученні окремих категорій громадян, що мають відповідні пільги складає 390000,00 грн.
Порядок фінансування витрат місцевих бюджетів на здійснення заходів щодо виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету, затверджений постановою КМУ від 04.03.2002г. №256 (далі - Порядок).
Відповідно до п.5 Порядку головні розпорядники коштів місцевих бюджетів щомісяця готують інформацію про фактично нараховані суми та акти звіряння розрахунків за надані послуги з підприємствами - надавачами відповідних послуг і надсилають їх фінансовим органам райдержадміністрацій, виконкомів міських рад (міст республіканського Автономної Республіки Крим і обласного значення):
-до 3 числа поточного місяця - щодо допомоги сім'ям з дітьми, малозабезпеченим сім'ям, тимчасової державної допомоги дітям, інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам;
-до 5 числа місяця, що настає за звітним, - щодо пільг і житлових субсидій населенню на придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу та виплати компенсації особам, які згідно із статтями 43 і 48 Гірничого закону України мають право на безоплатне отримання вугілля на побутові потреби, але проживають у будинках, що мають центральне опалення;
-до 22 числа місяця, що настає за звітним, - щодо пільг та житлових субсидій населенню на оплату електроенергії, природного газу, послуг тепло-, водопостачання і водовідведення, квартирної плати (утримання будинків і споруд та прибудинкових територій), вивезення побутового сміття та рідких нечистот, компенсаційних виплат за пільговий проїзд окремих категорій громадян, пільг з послуг зв'язку, зокрема безпроводового доступу до телекомунікаційної мережі з придбанням відповідних стаціонарних абонентських терміналів, та інших передбачених законодавством пільг (крім пільг на одержання ліків та зубопротезування).
Відповідно матеріалів справи відповідачем щомісячно надавалась фінансовому управлінню інформація про фактичні нараховані суми та акти звірки розрахунків за надання послуг, в яких вказані суми відповідно фактичного об'єму перевозок.
Відповідно до п.6-8 Порядку Фінансові органи районних держадміністрацій, виконкомів міських рад (міст республіканського Автономної Республіки Крим і обласного значення) на підставі актів звіряння, зазначених у пункті 5 цього Порядку, щомісяця готують реєстри нарахованих сум та подають їх Міністерству фінансів Автономної Республіки Крим, фінансовим органам обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій, управлінням Державної казначейської служби в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі:
до 5 числа поточного місяця - щодо допомоги сім'ям з дітьми, малозабезпеченим сім'ям, тимчасової державної допомоги дітям, інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам;
до 7 числа місяця, що настає за звітним, - щодо пільг та житлових субсидій населенню на придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу та компенсації особам, які згідно із статтями 43 і 48 Гірничого закону України мають право на безоплатне отримання вугілля на побутові потреби, але проживають у будинках, що мають центральне опалення;
до 25 числа місяця, що настає за звітним, - щодо пільг та житлових субсидій населенню на оплату електроенергії, природного газу, послуг тепло-, водопостачання і водовідведення, квартирної плати (утримання будинків і споруд та прибудинкових територій), вивезення побутового сміття та рідких нечистот, компенсаційних виплат за пільговий проїзд окремих категорій громадян, пільг з послуг зв'язку, зокрема безпроводового доступу до телекомунікаційної мережі з придбанням відповідних стаціонарних абонентських терміналів, та інших передбачених законодавством пільг (крім пільг на одержання ліків та зубопротезування).
Міністерство фінансів Автономної Республіки Крим, фінансові органи обласних держадміністрацій протягом двох операційних днів після отримання коштів субвенцій надають органам Державної казначейської служби платіжні доручення щодо перерахування цих коштів на рахунки районних бюджетів, бюджетів міст республіканського Автономної Республіки Крим та обласного значення пропорційно фактичним зобов'язанням з пільг, субсидій, допомоги та компенсаційних виплат за пільговий проїзд окремих категорій громадян відповідних бюджетів на дату проведення платежів з їх оплати.
Отримані місцевими бюджетами суми субвенцій перераховуються протягом одного операційного дня на рахунки головних розпорядників коштів, відкриті в територіальних управліннях Державної казначейської служби, для здійснення відповідних видатків.
Головні розпорядники коштів місцевих бюджетів здійснюють у п'ятиденний строк розрахунки з постачальниками відповідних послуг і ведуть облік за видами пільг та житлових субсидій населенню на оплату електроенергії, природного газу, послуг тепло-, водопостачання і водовідведення, квартирної плати (утримання будинків і споруд та прибудинкових територій), вивезення побутового сміття та рідких нечистот, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу; допомоги сім'ям з дітьми, малозабезпеченим сім'ям, інвалідам з дитинства, дітям-інвалідам та тимчасової державної допомоги дітям; компенсації особам, які згідно із статтями 43 і 48 Гірничого закону України мають право на безоплатне отримання вугілля на побутові потреби, але проживають у будинках, що мають центральне опалення; компенсаційних виплат за пільговий проїзд окремих категорій громадян; пільг з послуг зв'язку, зокрема безпроводового доступу до телекомунікаційної мережі з придбанням відповідних стаціонарних абонентських терміналів, та інших передбачених законодавством пільг (крім пільг на одержання ліків та зубопротезування).
Відповідно до п.1, п.6 ст.48 Бюджетного Кодексу України розпорядники бюджетних коштів беруть бюджетні зобов'язання та здійснюють платежі тільки в межах бюджетних асигнувань, встановлених кошторисами, враховуючи необхідність виконання бюджетних зобов'язань минулих років, узятих на облік органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів; щодо завдань (проектів) Національної програми інформатизації - після їх погодження з Генеральним державним замовником Національної програми інформатизації.
Бюджетні зобов'язання щодо виплати субсидій, допомоги, пільг з оплати спожитих житлово-комунальних послуг та послуг зв'язку (в частині абонентної плати за користування квартирним телефоном), компенсацій громадянам з бюджету, на що згідно із законами України мають право відповідні категорії громадян, обліковуються центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, незалежно від визначених на цю мету бюджетних призначень.
Суд звертає увагу на те, що Бюджетний Кодекс України не передбачає право розпорядників бюджетних коштів щодо прийняття рішення про взяття зобов’язань понад виділені асигнування.
Судом також встановлено, що відповідачем протягом 2012 року проводились додаткові заходи щодо інформування фінансових органів про необхідність виділення додаткових асигнувань на пільги на проїзд залізничним транспортом, а саме листи від 09.07.2012 року №1831/02, від 01.08.2012 року № 2053/02, від 26.10.2012 року № 3105/02.
За результатами чого в грудні 2012 року були виділені додаткові асигнування в сумі 38800,00 грн. та на підставі чого 11.12.2012 року між ДП "Придніпровська залізниця" та Управлінням праці та соціального захисту Джанкойської районної державної адміністрації була підписана додаткова угода №11/ПР/ДН/-4-12108/НЮдчДУ-1 до договору, відносно якої загальна сума договору складає 428800,00 грн.
Враховуючи те, що відповідачем були виконані всі зобов’язання щодо вимог договору №11/ПР/ДН-4-12-108/НЮдч про розрахунки за надані послуги по перевезенню пільгових категорій громадян у приміському сполученні, прийняти зобов’язання у межах бюджетних асигнувань, виконані розрахунки у сумі 428800, 00 грн., що відображається у акті звірки станом на 01.01.2013 року, відповідачем також була проведена додаткова робота у межах повноважень щодо виділення додаткових асигнувань, суд дійшов висновку, що в задоволенні позовних вимог позивача необхідно відмовити.
Керуючись ст. ст. 161-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні адміністративного позову відмовити.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Калініченко Г.Б.