Постанова № 31304246, 16.05.2013, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
16.05.2013
Номер справи
801/2867/13-а
Номер документу
31304246
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013

ПОСТАНОВА

Іменем України

16 травня 2013 р. (10:20) Справа №801/2867/13-а

Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Дудіна С. О., при секретарі судового засідання Павленко Н. О., розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1

до Управління пенсійного фонду України в м. Саки та Сакському районі АР Крим

про визнання противоправною та скасування вимоги.

Суть спору:

ОСОБА_1 звернувся до Окружного адміністративного суду АРК з позовом та просить визнати противоправною та скасувати вимогу Управління Пенсійного фонду України в м. Саки та Сакському районі АР Крим про сплату боргу № Ф592 від 06.03.2013р.

Ухвалами суду від 20.03.2013 р. було відкрито провадження в адміністративній справі, закінчено підготовче провадження, справу призначено до судового розгляду.

Ухвалою суду від 16.05.2013 р. первинного позивача - фізичну особу ОСОБА_1 - було замінено на належного - фізичну особу-підприємця ОСОБА_1.

Обґрунтовуючи свої вимоги, позивач зазначає, що відповідно до ч. 4 ст. 4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" особи, зазначені у пункті 4 частини першої цієї статті, які обрали спрощену систему оподаткування, звільняються від сплати за себе єдиного внеску, якщо вони є пенсіонерами за віком або інвалідами та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу. Такі особи можуть бути платниками єдиного внеску виключно за умови їх добровільної участі у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування. Позивач стверджує, що він здійснює підприємницьку діяльність за спрощеною системою оподаткування, є пенсіонерам за віком (незважаючи на призначення пенсії за вислугою років, а тому звільняється від сплати єдиного внеску.

Відповідач в судове засідання не з'явився, але надав до суду заперечення на позов, в яких просить в задоволенні адміністративного позову відмовити, оскільки позивач є пенсіонером за вислугою років, а не за віком, а тому передбачені ч. 4 ст. 4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" пільги на нього не розповсюджуються.

Позивач надав до суду клопотання про відкладення розгляду справи, у зв'язку з неможливістю прибути у судове засідання.

Проте, враховуючи обмежені строки розгляду справи, недопущення їх порушення та безпідставного затягування вирішення спору, приймаючи до уваги, що наявні в матеріалах справи в достатній мірі характеризують взаємовідносини сторін, суд не вбачає підстав для відкладення розгляду справи.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази, які є у справі, суд

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 зареєстрований як фізична особа-підприємець Виконавчим комітетом Сакської міської Ради Автономної Республіки Крим 01.03.1995 р., що підтверджується відповідним свідоцтвом серії НОМЕР_2 (а. с. 15).

З 01.04.2012 р. згідно свідоцтва платника єдиного податку № НОМЕР_3, позивач здійснює підприємницьку діяльність за спрощеною системою оподаткування.

Як вбачається з матеріалів справи ОСОБА_1 є пенсіонером, що підтверджується посвідченням (а.с. 14).

Пенсія була призначена позивачеві за вислугу років на підставі заяви від 19.09.1994 р. відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» (вислуга років 27), що підтверджується копією пенсійної справи НОМЕР_4 позивача (а. с. 55-72).

06.03.2013 р. Управлінням пенсійного фонду в м. Саки та Сакському районі було винесено вимогу № Ф592 про сплату недоїмки з єдиного внеску в розмірі 2286,03 грн., правомірність якої оскаржується позивачем в рамках цієї справи та з приводу чого суд зазначає наступне.

Згідно з пунктом 2 частини 1 статті 1 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" (далі - Закон №2464) єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Відповідно до пункту 4 частини першої статті 4 Закону №2464 платниками єдиного внеску є фізичні особи - підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, та члени сімей цих осіб, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності.

Згідно підпункту 3 частини першої статті 7 та частини одинадцятої статті 8 Закону № 2464 фізичні особи-підприємці, які обрали спрощену систему оподаткування, нараховують єдиний внесок у розмірі 34,7 відсотка на суми, самостійно визначені, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої цим Законом. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску.

Законом України від 07.07.2011 № 3609-VІ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо вдосконалення окремих норм Податкового кодексу України» статтю 4 Закону № 2464 доповнено частиною четвертою такого змісту: "Особи, зазначені у пункті 4 частини першої цієї статті, які обрали спрощену систему оподаткування, звільняються від сплати за себе єдиного внеску, якщо вони є пенсіонерами за віком або інвалідами та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу. Такі особи можуть бути платниками єдиного внеску виключно за умови їх добровільної участі у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування". Зазначений Закон набрав чинності 06 серпня 2011 року.

Таким чином, стаття 4 Закону № 2464 в редакції, яка діє з 06 серпня 2011 року, виключає з числа платників єдиного соціального внеску фізичних осіб - підприємців, які є пенсіонерами за віком та отримують пенсію або соціальну допомогу, окрім випадків добровільної участі цих осіб в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Статтею 1 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV від 09.07.2003 року (далі - Закон № 1058) визначене поняття «пенсія» - як, щомісячна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її інвалідом, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом; та поняття «пенсіонер» - особа, яка відповідно до цього Закону отримує пенсію, довічну пенсію, або члени її сім'ї, які отримують пенсію в разі смерті цієї особи у випадках, передбачених цим Законом.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 Закону №1058 за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника. Умови її призначення за віком визначені статтею 26 зазначеного Закону.

Так, згідно з ч.1 ст.26 Закону України № 1058 особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років.

При цьому, закон не містить обмежень в залежності від виду отримуваної пенсіонерами пенсії (за віком, по інвалідності, в разі втрати годувальника чи за вислугу років).

Відповідно до статті 2 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 року № 1788-XII визначено такі види державних пенсій: а) трудові пенсії: за віком; по інвалідності; в разі втрати годувальника; за вислугу років; б) соціальні пенсії.

Умови призначення пенсії за віком передбачені в статті 12 даного Закону. Так, право на пенсію за віком мають: чоловіки - після досягнення 60 років і при стажі роботи не менше 25 років; жінки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 20 років.

З системного аналізу наведених правових норм, слід прийти до висновку, що для звільнення фізичної особи - підприємця від сплати єдиного внеску з підстав, передбачених частиною четвертою статті 4 Закону № 2464-VI, необхідно встановити факт набуття зазначеною особою права на пенсію за віком, однією з умов якого для чоловіків є досягнення 60 річного віку, або права на пенсію по інвалідності, яка може бути призначена у разі встановлення групи інвалідності, що підтверджується висновком медико-соціальної експертизи. Отже, визначальним критерієм надання пільги щодо звільнення від сплати єдиного внеску є досягнення фізичною особою-підприємцем пенсійного віку.

Матеріали справи свідчать, що оскільки 10.02.2008 р. позивачу виповнилося шістдесят років, він є пенсіонером за віком, на якого поширюються пільги, закріплені ч.4 ст. 4 Закону №2464, яка звільняє від сплати єдиного всіх без виключення пенсіонерів за віком. До того ж, слід зазначити, що законодавець зазначеною нормою не виключає осіб, які є пенсіонерами та отримують пенсію за віком на пільгових умовах, тобто зазначений перелік обставин є вичерпним і розширеному тлумаченню не підлягає.

Аналогічна правова позиція наведена в ухвалах Вищого адміністративного суду України К/9991/72976/12 від 26.03.2013 р. у справі 2а/2370/1727/12, К/9991/48623/12 від 17.01.2013 р. у справі № 2а/1270/2960/12, постанові К/800/8411/13 від 04.04.2013 р. у справі 2а/1270/8265/12.

При цьому, суд не приймає до уваги посилання Управління пенсійного фонду України в м. Саки та Сакському районі АР Крим на те, що поняття «одержувач пенсії за віком» та «одержувач пенсії вислугу років» не є тотожними, оскільки умови призначення позивачеві пенсії взагалі не мають значення для поширення на нього приписів ч.4 ст. 4 Закону №2464. Так, диспозиція зазначеної норми в якості обставин звільнення платників єдиного внеску від обов'язку його сплачувати визначає лише їх відповідність поняттю «пенсіонер за віком», тобто наявність певного віку та достатнього стажу. Отже, враховуючи, що позивач у справі підпадає під категорію «пенсіонер за віком», він звільняється від сплати єдиного внеску.

Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно приписів частини 4 статті 25 Закону № 2464 територіальний орган пенсійного фонду у порядку, за формою і в за формою і в строки, встановлені Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату.

Згідно підпункту б пункту 8.2 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженою Постановою Правління пенсійного фонду України № 21-1 від 19 грудня 2003 року (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 16 січня 2004 року за N 64/8663) органи пенсійного фонду надсилають страхувальникам вимогу про сплату недоїмки у разі, якщо страхувальник має на кінець звітного базового періоду недоїмку зі сплати страхових внесків. В такому випадку вимога формується на підставі даних особових рахунків платників на всю суму боргу та надсилається протягом п'яти робочих днів, наступних за звітним базовим періодом.

З наведеного вище виходить, що в особовому рахунку позивача відповідачем безпідставно відображено нарахування єдиного соціального внеску в сумі - 2286,03 грн. за 2012 рік, що свідчить про відсутність підстав для формування відповідачем вимоги, оскільки недоїмка зі сплати внеску у позивача відсутня.

Таким чином, на підставі вищевикладеного суд приходить до висновку про наявність правових підстав для скасування оспорюваної вимоги № Ф592 від 06.03.2013 р. про сплату боргу ОСОБА_1 недоїмки зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування .

Відповідно до ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України судовий збір в сумі 114,70 грн. підлягає стягненню з Державного бюджету на користь позивача шляхом безспірного списання з рахунку суб'єкта владних повноважень - Управління Пенсійного фонду України в м. Саки та Сакському районі АР Крим

У судовому засіданні 16.05.2013 р. були оголошені вступна та резолютивна частини постанови. Повний текст постанови складений та підписаний 21.05.2013 р.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 61-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити в повному обсязі.

2. Визнати противоправною та скасувати вимогу Управління Пенсійного фонду України в м. Саки та Сакському районі АР Крим про сплату боргу № Ф-592 від 06.03.2013р.

3. Стягнути з Державного бюджету на користь Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) 114,70 грн. (сто п'ятнадцять гривень) шляхом безспірного списання з рахунку суб'єкта владних повноважень - Управління Пенсійного фонду України в м. Саки та Сакському районі АР Крим (96500, АР Крим, м. Саки, вул. Строітельна, 6А, ідентифікаційний код 38006150).

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.

Суддя Дудін С.О.