255/253/13- к
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 травня 2013 року Ворошиловський районний суд м. Донецька у складі:
Головуючого судді Кут'ї С.Д.
при секретарі Якуніної О.І.
за участю прокурора Рачок А.А.
розглянув у відкритому судовому засіданні в м. Донецьку справу за скаргою адвоката ОСОБА_1 діючого у інтересах СРІ INVESTMENT FUND LTD, на постанову про відмову у порушенні кримінальної справи, -
ВСТАНОВИВ:
15.10.2012 р. скаржник, який є резидентом Сполученого Королівства Великобританії та Північної Ірландії, надіслав на адресу прокуратури м. Донецька повідомлення про злочин відповідно до ст.ст. 95, 97 КПК України.
19.11.2012 року ст. прокурором м. Донецька винесено постанову про відмову в порушенні кримінальної справи.
Вважає, що постанова про відмову в порушенні кримінальної справи прийнята без проведення належної перевірки та не ґрунтується на нормах КПК, а тому підлягає скасуванню, з наступних підстав.
У повідомленні про злочин зазначалося, що СРІ INVESTMENT FUND LTD. є власником 100% частки у статутному капіталі ТОВ «ТАР АЛЬЯНС».
ТОВ «ТАР АЛЬЯНС» подало до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Донецьку ДПС податкову декларацію за квітень 2012 року, відповідно до якої сума бюджетного відшкодування з податку на додану вартість на р/р ТОВ «ТАР АЛЬЯНС» складає 8 871 065 гривень.
Довідкою СДПІ від 20.07.2012 р. № 254/15-17-2/33853132, яка складена за результатами документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ «ТАР АЛЬЯНС» з питань достовірності нарахування сум бюджетного відшкодування ПДВ, підтверджена достовірність відображення ТОВ «ТАР АЛЬЯНС» у декларації за квітень 2012 року бюджетного відшкодування ПДВ у сумі 8 871 065 грн.
Відповідно до п. 200.12. ст. 200 Податкового кодексу України орган державної податкової служби зобов'язаний у п'ятиденний строк, після закінчення перевірки, подати органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету.
Відповідно до п. 200.13. ст. 200 Податкового кодексу України на підставі отриманого висновку відповідного органу державної податкової служби орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, видає платнику податку зазначену в ньому суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом п'яти операційних днів після отримання висновку органу державної податкової служби.
Отже, відповідно до зазначених правових норм, суми бюджетного відшкодування ПДВ підлягали перерахуванню на поточний банківський рахунок платника податку протягом десяти робочих днів після закінчення перевірки органом державної податкової служби.
У зв'язку з чим граничний строк відшкодування ПДВ ТОВ «TAP АЛЬЯНС» за квітень 2012 року включно до 03.08.2012 р.
Однак, до цього часу ТОВ «ТАР АЛЬЯНС» не отримало бюджетне відшкодування ПДВ.
Скаржник припускав, що ТОВ «ТАР АЛЬЯНС» не отримало бюджетне відшкодування ПДВ в сумі 8 871 065 грн. в строк, передбачений п.п. 200.12, 200.13. ст. 200 ПК України, внаслідок невиконання або неналежного виконання службовими особами органу державної податкової або службовими особами органу державного казначейства своїх службових обов'язків.
Статтею 367 Кримінального кодексу України передбачена кримінальна відповідальність за службову недбалість, тобто невиконання або неналежне виконання службовою особою своїх службових обов'язків через несумлінне ставлення до них, що завдало істотної шкоди охоронюваним законом правам, свободам та інтересам окремих громадян, державним чи громадським інтересам або інтересам окремих юридичних осіб.
Відповідно до п. 200.23. ст. 200 ПК України суми податку, не відшкодовані платникам протягом визначеного цією статтею строку, вважаються заборгованістю бюджету з відшкодування податку на додану вартість. На суму такої заборгованості нараховується пеня на рівні 120 відсотків облікової ставки Національного банку України, встановленої на момент виникнення пені, протягом строку її дії, включаючи день погашення.
Таким чином, внаслідок невиконання або неналежного виконання службовими особами органу державної податкової служби або службовими особами органу державного казначейства своїх службових обов'язків, завдається шкода не тільки ТОВ «ТАР АЛЬЯНС» в сумі не отриманого бюджетного відшкодування ПДВ в розмірі 8 871 065 грн., а також завдається шкода Держбюджету України на суму пені, яка нараховується протягом строку наявності бюджетної заборгованості з відшкодування ПДВ.
Незважаючи на це, ст.. прокурор прокуратури м. Донецька виніс постанову про відмову у порушенні кримінальної справи у відношенні посадових осіб Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Донецьку ОСОБА_5, ОСОБА_3, ОСОБА_4 за відсутністю в їх діях складу злочину, передбаченого ст. ст. 364, 367 КК України.
При цьому, в постанові не визначено, чи складали та чи підписували зазначені особи висновок на відшкодування податку на додану вартість, на кого покладено подання цього висновку до органів державної казначейської служби, та чи здійснювалося таке подання.
Крім того, висновок постанови про відсутність суб'єктивної сторони складу злочину, передбаченого ст. 364, 367 КК України обґрунтований «відсутністю умислу в невідшкодуванні податку на додану вартість».
Проте ст. 367 КК України, посилання на яку містилось у повідомленні про злочин, передбачає кримінальну відповідальність саме за відсутності умислу службових осіб.
Також постанова про відмову в порушенні кримінальної справи обґрунтована тим, що ст.ст. 364, 367 Кримінального кодексу України передбачають матеріальний склад злочину, при цьому нібито неможливо встановити суму податку на додану вартість, що підлягає відшкодуванню, та в судовому порядку не визначено суму пені за несвоєчасне відшкодування ПДВ.
З цього приводу слід зазначити, що сума податку на додану вартість, що підлягає відшкодуванню, прямо зазначена у довідці СДПІ від 20.07.2012 р. № 254/15-17-2/33853132, яка є в матеріалах перевірки, та у повідомленні про злочин, і ця сума становить 8 871 065 грн. При цьому, як зазначено вище, ця сума підлягала перерахуванню на користь ТОВ «ТАР АЛЬЯНС» не пізніше 3 серпня 2012 року.
Щодо розміру пені за несвоєчасне відшкодування ПДВ, то відповідно до п. 200.23. ст. 200 ПК України суми податку, не відшкодовані платникам протягом визначеного цією статтею строку, вважаються заборгованістю бюджету з відшкодування податку на додану вартість. На суму такої заборгованості нараховується пеня на рівні 120 відсотків облікової ставки Національного банку України, встановленої на момент виникнення пені, протягом строку її дії, включаючи день погашення.
Отже, судовий порядок встановлення розміру пені не вимагається, і цей розмір може бути розрахований, зокрема, шляхом проведення слідчих дій після порушення кримінальної справи. Просив скасувати постанову про відмову в порушенні кримінальної справи у відношенні посадових осіб Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Донецьку ОСОБА_5, ОСОБА_3, ОСОБА_4 за ст.ст. 364, 367 КК України, та зобов'язати прокуратуру м. Донецька прийняти рішення за повідомленням про злочин відповідно до вимог кримінально-процесуального законодавства.
У судовому засіданні представник заявника наполягав за задоволені скарги, та надав пояснення аналогічні викладеним у скарзі.
Прокурор просив відмовити у задоволені скарги, посилаючись на те, що дії посадових осіб органу податкової служби не відповідають вимогам п.п.200.12, 200.13 ст. 200 Податкового кодексу України, але посадові особи повинні були діяти ще і у відповідності до локальних актів Державної податкової служби України, а тому має відсутність суб'єктивної сторони складу злочину, передбаченого ст. 364, 367 КК України, за відсутністю умислу в невідшкодуванні податку на додану вартість».
Суд вислухавши представника заявника, прокурора, перевірив матеріали скарги, вважає, що постанова про відмову у порушені кримінальної справи підлягає задоволенню, з наступних підстав.
15.10.2012 р. скаржник, надіслав на адресу прокуратури м. Донецька повідомлення про злочин відповідно до ст.ст. 95, 97 КПК України.
У повідомленні про злочин зазначалося, що СРІ INVESTMENT FUND LTD. є власником 100% частки у статутному капіталі ТОВ «ТАР АЛЬЯНС».
ТОВ «ТАР АЛЬЯНС» подало до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Донецьку ДПС податкову декларацію за квітень 2012 року, відповідно до якої сума бюджетного відшкодування з податку на додану вартість на р/р ТОВ «ТАР АЛЬЯНС» складає 8 871 065 гривень.
Довідкою СДПІ від 20.07.2012 р. № 254/15-17-2/33853132, яка складена за результатами документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ «ТАР АЛЬЯНС» з питань достовірності нарахування сум бюджетного відшкодування ПДВ, підтверджена достовірність відображення ТОВ «ТАР АЛЬЯНС» у декларації за квітень 2012 року бюджетного відшкодування ПДВ у сумі 8 871 065 грн.
Відповідно до п. 200.12. ст. 200 Податкового кодексу України орган державної податкової служби зобов'язаний у п'ятиденний строк, після закінчення перевірки, подати органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету.
Відповідно до п. 200.13. ст. 200 Податкового кодексу України на підставі отриманого висновку відповідного органу державної податкової служби орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, видає платнику податку зазначену в ньому суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом п'яти операційних днів після отримання висновку органу державної податкової служби.
Отже, відповідно до зазначених правових норм, суми бюджетного відшкодування ПДВ підлягали перерахуванню на поточний банківський рахунок платника податку протягом десяти робочих днів після закінчення перевірки органом державної податкової служби.
У зв'язку з чим граничний строк відшкодування ПДВ ТОВ «TAP АЛЬЯНС» за квітень 2012 року включно до 03.08.2012 р.
Однак, до цього часу ТОВ «ТАР АЛЬЯНС» не отримало бюджетне відшкодування ПДВ.
Відповідно до п. 200.23. ст. 200 ПК України суми податку, не відшкодовані платникам протягом визначеного цією статтею строку, вважаються заборгованістю бюджету з відшкодування податку на додану вартість. На суму такої заборгованості нараховується пеня на рівні 120 відсотків облікової ставки Національного банку України, встановленої на момент виникнення пені, протягом строку її дії, включаючи день погашення.
Таким чином, внаслідок невиконання або неналежного виконання службовими особами органу державної податкової служби або службовими особами органу державного казначейства своїх службових обов'язків, завдається шкода не тільки ТОВ «ТАР АЛЬЯНС» в сумі не отриманого бюджетного відшкодування ПДВ в розмірі 8 871 065 грн., а також завдається шкода Держбюджету України на суму пені, яка нараховується протягом строку наявності бюджетної заборгованості з відшкодування ПДВ.
Статтею 367 Кримінального кодексу України передбачена кримінальна відповідальність за службову недбалість, тобто невиконання або неналежне виконання службовою особою своїх службових обов'язків через несумлінне ставлення до них, що завдало істотної шкоди охоронюваним законом правам, свободам та інтересам окремих громадян, державним чи громадським інтересам або інтересам окремих юридичних осіб.
Незважаючи на це, 19.11.2012 року ст. прокурор прокуратури м. Донецька виніс постанову про відмову у порушенні кримінальної справи у відношенні посадових осіб Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Донецьку, за відсутністю в їх діях складу злочину, передбаченого ст. ст. 364, 367 КК України, при цьому вказав, що відповідальними за складення та підписання висновку на відшкодування податку на додану вартість відповідно до функціональних повноважень покладено на посадових осіб, - заступника начальника інспектора ОСОБА_5, начальника відділу податкового супроводження підприємств харчової та нафтопереробної промисловості ОСОБА_3, заступника начальника управління прогнозування, аналізу, обліку та звітності начальника відділу обліку та звітності ОСОБА_4, вказавши, що дії посадових осіб органу державної податкової служби не відповідають вимогам п.п. 200.12, 13 ст. 200 Податкового кодексу України, але в постанові не визначив, чи складали та чи підписували зазначені особи висновок на відшкодування податку на додану вартість, на кого покладено подання цього висновку до органів державної казначейської служби, та чи здійснювалося таке подання.
В той же час, зазначив, що посадові особи керувалися вимогами п. 21.1.1 ст. 21 Податкового кодексу України, п.п. 8, 9 Порядку взаємодії органів державної податкової служби та органів державної казначейської служби в процесі відшкодування ПДВ, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 17.01.2011 № 39.
Проте п. 21.1.1 ст. 21 Податкового кодексу України лише встановлює обов'язок дотримуватися Конституції України та діяти виключно у відповідності з цим Кодексом та іншими законами України, іншими нормативними актами, а тому в їх діях має місто відсутність умислу в невідшкодуванні податку на додану вартість.
Проте ст. 367 КК України, посилання на яку містилось у повідомленні про злочин, передбачає кримінальну відповідальність саме за відсутності умислу службових осіб.
Також постанова про відмову в порушенні кримінальної справи обґрунтована тим, що ст.ст. 364, 367 Кримінального кодексу України передбачають матеріальний склад злочину, при цьому нібито неможливо встановити суму податку на додану вартість, що підлягає відшкодуванню, та в судовому порядку не визначено суму пені за несвоєчасне відшкодування ПДВ.
З таким висновком ст. прокурора суд не може погодитися, так як сума податку на додану вартість, що підлягає відшкодуванню, прямо зазначена у довідці СДПІ від 20.07.2012 р. № 254/15-17-2/33853132, яка є в матеріалах перевірки, та у повідомленні про злочин, і ця сума становить 8 871 065 грн.
Щодо розміру пені за несвоєчасне відшкодування ПДВ, то відповідно до п. 200.23. ст. 200 ПК України суми податку, не відшкодовані платникам протягом визначеного цією статтею строку, вважаються заборгованістю бюджету з відшкодування податку на додану вартість. На суму такої заборгованості нараховується пеня на рівні 120 відсотків облікової ставки Національного банку України, встановленої на момент виникнення пені, протягом строку її дії, включаючи день погашення.
Отже, судовий порядок встановлення розміру пені не вимагається, і цей розмір може бути розрахований, зокрема, шляхом проведення слідчих дій після порушення кримінальної справи.
При таких обставинах, постанова ст. прокурора прокуратури м. Донецька Рачок А.А. підлягає скасуванню, а матеріали поверненню прокурору м. Донецька для прийняття рішення за повідомленням про злочин, на підставі ст.. 214 КПК України ( в редакції ст. 2012 року).
Керуючись ст. ст. 236-1, 236-2 КПК України, -
ПОСТАНОВИВ :
Постанову ст. прокурора прокуратури м. Донецька від 19.11.2012 року, про відмову в порушенні кримінальної справи у відношенні посадових осіб Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Донецьку ОСОБА_5, ОСОБА_3, ОСОБА_4 за ст.ст. 364, 367 КК України, - скасувати, а матеріали перевірки направити прокурору м. Донецька для прийняття рішення за повідомленням про злочин відповідно до вимог ст.. 214 КПК України.
Постанова може бути оскаржена протягом 7 днів з моменту оголошення постанови.
Суддя