ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Черкаси
29 квітня 2013 року Справа № 823/1156/13-а
12 год. 50 хв.
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді – Орленко В.І.,
при секретарі – Яремич В.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси адміністративну справу за позовом Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг до кредитної спілки «ЛІГА-КРЕДИТ» про стягнення штрафу,
ВСТАНОВИВ:
До Черкаського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом звернулась Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, в якому просить стягнути з кредитної спілки «ЛІГА-КРЕДИТ» заборгованість зі сплати штрафу у розмірі 3 400 грн. 00 коп. та провести розгляд справи без участі представника комісії.
Позовні вимоги мотивовані тим, що 21.09.2012 р. Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг були винесені постанови від 21.09.2012р. №51/15/3 та №52/15/3 про застосування штрафної санкції за правопорушення, вчинені на ринках фінансових послуг, якими до відповідача застосовано штрафні санкції на загальну суму 3400 грн. 00 коп. Враховуючи те, що вказані постанови відповідачем не оскаржені, суми штрафів за ними не сплачені, позивач просить стягнути зазначені кошти в судовому порядку.
Відповідач повідомлений про дату, час та місце судового розгляду справи в судове засідання не з'явився, про причину своєї неявки не повідомив, заперечення на позов не надав, а тому суд вирішив провести розгляд справи за його відсутності на підставі наявних матеріалів справи.
Відповідно до ч. 1 статті 41 Кодексу адміністративного судочинства України у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Спеціальним законом, який встановлює загальні правові засади у сфері надання фінансових послуг, здійснення регулятивних та наглядових функцій за діяльністю з надання фінансових послуг, є Закон України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» від 12.07.2001 р. № 2664-ІІІ (далі по тексту – Закон № 2664).
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 1 Закону № 2664 фінансова установа - юридична особа, яка відповідно до закону надає одну чи декілька фінансових послуг, а також інші послуги (операції), пов'язані з наданням фінансових послуг, у випадках, прямо визначених законом, та внесена до відповідного реєстру в установленому законом порядку. До фінансових установ належать банки, кредитні спілки, ломбарди, лізингові компанії, довірчі товариства, страхові компанії, установи накопичувального пенсійного забезпечення, інвестиційні фонди і компанії та інші юридичні особи, виключним видом діяльності яких є надання фінансових послуг, а у випадках, прямо визначених законом, - інші послуги (операції), пов'язані з наданням фінансових послуг.
Згідно ст. 14 Закону № 2664 фінансова установа зобов'язана вести облік своїх операцій та надавати звітність відповідно до вимог законів та нормативно-правових актів державних органів з питань регулювання діяльності фінансових установ та ринків фінансових послуг.
Відповідно до п.п. 2.2.2 п. 2.2 розділу 2 Порядку складання та подання звітності кредитними спілками та об’єднаними кредитними спілками до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, затвердженого розпорядженням Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України від 25.12.2003 р. N 177, звітним періодом для складання форм звітних даних, які надаються до Нацкомфінпослуг, є календарний рік. Форми звітних даних складаються щокварталу наростаючим підсумком з початку звітного періоду. Кредитні спілки складають звітні дані за станом на кінець останнього дня кварталу (року).
Звітні дані за квартал подаються не пізніше 25-го числа місяця, що настає за звітним кварталом, звітні дані за рік - не пізніше 20 лютого року, наступного за звітним роком.
У разі порушення законів та інших нормативно-правових актів, що регулюють діяльність з надання фінансових послуг, національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, застосовує заходи впливу відповідно до закону (ч. 1 ст. 39 Закону №2664).
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 40 Закону № 2664 національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, може накладати штрафи в розмірах, передбачених статтями 41 і 43 цього Закону.
Згідно ч. 1 ст. 41 Закону № 2664 уповноважений орган застосовує до учасників ринків фінансових послуг (крім споживачів фінансових послуг) штрафні санкції за:
1) провадження діяльності на ринках фінансових послуг, для якої законом встановлені вимоги щодо одержання ліцензії та/або реєстрації, без відповідної ліцензії та/або реєстрації - у розмірі від 1000 до 10000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;
2) неподання, несвоєчасне подання або подання завідомо недостовірної інформації - у розмірі від 100 до 2000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;
3) ухилення від виконання або несвоєчасне виконання розпорядження, рішення Уповноваженого органу про усунення порушення щодо надання фінансових послуг - у розмірі від 100 до 1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону № 2664 про вчинення правопорушення, зазначеного у статті 41 цього Закону, уповноваженою особою, яка його виявила, складається акт, який разом з поясненнями керівника, іншої відповідальної посадової особи чи фізичної особи - підприємця та документами, що стосуються справи, протягом трьох днів надсилається посадовій особі, яка має право накладати штраф.
Частина 6 статті 42 Закону № 2664 визначає, що посадові особи Уповноваженого органу, визначені у частині першій цієї статті, приймають рішення про накладення штрафу протягом 30 днів після надходження документів, зазначених у частинах другій і третій цієї статті. Рішення про накладення штрафу оформляється постановою, що надсилається учаснику ринків фінансових послуг.
Судом встановлено, що 29.08.2012 р. Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг складено акти № 101/15/3 та № 102/15/3 про порушення законодавства про фінансові послуги кредитною спілкою «ЛІГА-КРЕДИТ», в яких встановлено порушення вимог ст. 14 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг», абзацу 2 ч. 1 ст. 22 Закону України «Про кредитні спілки, п.п. 2.2.2 п. 2.2 розділу 2 Порядку складання та подання звітності кредитними спілками та об’єднаними кредитними спілками до Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України, затвердженого розпорядженням Держфінпослуг від 25.12.2003 р. №177, в частині неподання звітних даних відповідно за І квартал 2012 року та за ІІ квартал 2012 року.
На підставі актів від 29.08.2012 р. № 101/15/3 та № 102/15/3 директором департаменту регулювання та нагляду за кредитними установами Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг були винесені постанови від 21.09.2012р. №51/15/3 та №52/15/3 про застосування штрафної санкції за правопорушення, вчинені на ринках фінансових послуг, якими до відповідача застосовано штрафні санкції відповідно у розмірі 1700 грн. 00 коп. та 1700 грн., встановлено термін для перерахування суми штрафу до 22.10.2012 р.
Вказані постанови повернуті на адресу відправника за закінченням терміну зберігання.
Відповідно до ч. 2 ст. 41 Закону № 2664 рішення національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, про застосування штрафних санкцій може бути оскаржено в суді.
Відповідач постанови про застосування штрафних санкцій у встановленому законодавством порядку не оскаржив, визначені в ній суми штрафу у встановлені терміни не сплатив.
Частиною 3 статті 41 Закону № 2664 передбачено, що штрафи, накладені національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, стягуються у судовому порядку.
Приймаючи до уваги, що відповідач, у встановлені законодавством строки штраф не сплатив, не оскаржив постанови про застосування штрафної санкції, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись статтями 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з кредитної спілки «ЛІГА-КРЕДИТ», ідентифікаційний код 35317893, в дохід державного бюджету заборгованість зі сплати штрафу у розмірі 3 400 (три тисячі чотириста) грн. 00 коп.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня проголошення постанови. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя В.І. Орленко
Повний текст постанови виготовлений 07.05.2013 р.