копія
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 квітня 2013 р. Справа №818/2178/13-a
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Соп'яненка О.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом закритого акціонерного товариства "Объединенные газопромышленные технологии "Искра-Авигаз" до державної податкової інспекції у м. Сумах про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з позовом, який мотивує тим, що відповідачем проведено перевірку представництва ЗАТ "Объединённые газопромышленные технологии "Искра-Авиагаз". За наслідками перевірки 07.12.2012 року видано податкове повідомлення-рішення, яким збільшено зобов'язання з податку на прибуток на 795396 грн. та застосовано штрафні (фінансові) санкції в сумі 89820 грн. 75 коп. Вважає таке рішення протиправним. Представництво позивача є некомерційним представництвом нерезидента, не отримує прибутків в Україні та не є платником податку на прибуток. Представництво утримується виключно за рахунок коштів, що надходять від позивача. Відповідач безпідставно визнає кошти, які отримуються позивачем на утримання, прибутком та об'єктом оподаткування податком на прибуток. Просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення.
В судовому засіданні представники позивача позов підтримали із зазначених підстав. Пояснили, що представництво не веде ніякої комерційної діяльності на території України, а лише виконує допоміжні підготовчі функції. Представництвом відкрито рахунки як некомерційним суб'єктом. Кошти, що надходять на утримання представництва від головного підприємства безпідставно вважаються відповідачем безповоротною фінансовою допомогою, оскільки це суперечить вимогам закону.
Представник відповідача позов не визнав. Пояснив, що в ході перевірки представництва позивача встановлено порушення ним вимог п. 135.5.4 ПК України, що призвело до заниження податку на прибуток. Відповідно до виписки по рахунку, представництвом отримувались кошти. На запит про надання документів, що підтверджують виконання робіт представництвом документи не надано. В зв'язку з цим зроблено висновок про отримання представництвом безповоротної фінансової допомоги з якої не сплачувався податок на прибуток. Просить в задоволенні позову відмовити.
Вивчивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню. Судом встановлено, що відповідачем 07.12.2012 року винесено податкове повідомлення-рішення, яким збільшено зобов'язання представництва ЗАТ "Объединённые газопромышленные технологии "Искра-Авиагаз" з податку на прибуток на 795396 грн., застосовано штрафні (фінансові) санкції в сумі 89820 грн. 75 коп. (т. 1 а.с. 29). Відповідно до акту перевірки, в ході відповідачем встановлено отримання на рахунок коштів. Факту повернення коштів не встановлено, тому ці кошти є безповоротною фінансовою допомогою та підлягають оподаткуванню податком на прибуток. З такою позицією відповідача суд погодитись не може.
Відповідно до статуту позивача ЗАТ "Объединённые газопромышленные технологии "Искра-Авиагаз" зареєстровано в м. Пермі Російської федерації. (а.с.36-45). Відповідно до Положення про представництво ЗАТ "Объединённые газопромышленные технологии "Искра-Авиагаз" представництво є відокремленим структурним підрозділом ЗАТ "Объединённые газопромышленные технологии "Искра-Авиагаз" та не має статусу юридичної особи. (т. 1 а.с. 47). З виписок по рахунку в банку вбачається, що в періоді, який перевірявся, представництвом ЗАТ "Объединённые газопромышленные технологии "Искра-Авиагаз" отримувались кошти виключно від головного підприємства (т. 1 а.с. 155-186). Відповідно до довідки ЗАТ ІКБ "Європейський" кошти, отримані представництвом були витрачені на виплату заробітної плати, податків, виплат соціального характеру та для утримання представництва (т. 1 а.с. 187). Відповідно до довідки ПАТ "Райффайзен Банк Аваль" представництво ЗАТ "Объединённые газопромышленные технологии "Искра-Авиагаз" має поточні рахунки в гривні та рублях Російської федерації форми "Н", відкриті для здійснення розрахунків, пов'язаних з утриманням представництва юридичної особи- нерезидента,а також для виконання статутної діяльності, не пов'язаної з підприємницькою діяльністю (т.1 а.с. 188). Доказів отримання представництвом позивача інших доходів, крім коштів від головного підприємства, відповідачем не подано.
Відповідно до ст. 14 п. 14.1 п.п. 14.1.257 ПК України безповоротна фінансова допомога - це: сума коштів, передана платнику податків згідно з договорами дарування, іншими подібними договорами або без укладення таких договорів; сума безнадійної заборгованості, відшкодована кредитору позичальником після списання такої безнадійної заборгованості; сума заборгованості одного платника податків перед іншим платником податків, що не стягнута після закінчення строку позовної давності; основна сума кредиту або депозиту, що надані платнику податків без встановлення строків повернення такої основної суми, за винятком кредитів, наданих під безстрокові облігації, та депозитів до запитання у банківських установах, а також сума процентів, нарахованих на таку основну суму, але не сплачених (списаних); сума процентів, умовно нарахованих на суму поворотної фінансової допомоги, що залишається неповерненою на кінець звітного періоду, у розмірі облікової ставки Національного банку України, розрахованої за кожний день фактичного використання такої поворотної фінансової допомоги. Поворотна фінансова допомога - сума коштів, що надійшла платнику податків у користування за договором, який не передбачає нарахування процентів або надання інших видів компенсацій у вигляді плати за користування такими коштами, та є обов'язковою до повернення;
Відповідно до ст. 134 ПК України об'єктом оподаткування податком на прибуток підприємств є: прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом зменшення суми доходів звітного періоду, визначених згідно зі статтями 135-137 цього Кодексу, на собівартість реалізованих товарів, виконаних робіт, наданих послуг та суму інших витрат звітного податкового періоду, визначених згідно зі статтями 138-143 цього Кодексу, з урахуванням правил, встановлених статтею 152 цього Кодексу; дохід (прибуток) нерезидента, що підлягає оподаткуванню згідно зі статтею 160 цього Кодексу, з джерелом походження з України. Відповідно до ст. 135 п. 135.1 ПК України доходи, що враховуються при обчисленні об'єкта оподаткування, включаються до доходів звітного періоду за датою, визначеною відповідно до статті 137, на підставі документів, зазначених у пункті 135.2 цієї статті, та складаються з: доходу від операційної діяльності, який визначається відповідно до пункту 135.4 цієї статті; інших доходів, які визначаються відповідно до пункту 135.5 цієї статті, за винятком доходів, визначених у пункті 135.3 цієї статті та у статті 136 цього Кодексу. Відповідно до ст. 135 п. 135.5 п.п. 135.5.4 інші доходи включають вартість товарів, робіт, послуг, безоплатно отриманих платником податку у звітному періоді, визначена на рівні не нижче звичайної ціни, суми безповоротної фінансової допомоги, отриманої платником податку у звітному податковому періоді, безнадійної кредиторської заборгованості, крім випадків, коли операції з надання/отримання безповоротної фінансової допомоги проводяться між платником податку та його відокремленими підрозділами, які не мають статусу юридичної особи, а відповідно до п.п.135.5.5- суми поворотної фінансової допомоги, отриманої платником податку у звітному податковому періоді, що залишаються неповерненими на кінець такого звітного періоду, від осіб, які не є платниками цього податку (в тому числі нерезидентів), або осіб, які згідно із цим Кодексом мають пільги з цього податку, в тому числі право застосовувати ставки податку нижчі, ніж установлені пунктом 151.1 статті 151 цього Кодексу. Операції з отримання/надання фінансової допомоги між платником податку та його відокремленими підрозділами, що не мають статусу юридичної особи, не приводять до зміни їх витрат або доходів.
Як зазначалось вище, представництвом не отримувались будь-які кошти, крім тих, що надавались головним підприємством - ЗАТ "Объединённые газопромышленные технологии "Искра-Авиагаз" для утримання свого структурного підрозділу. З наведених норм Податкового кодексу вбачається, що такі кошти не є об'єктом оподаткування податком на прибуток підприємств, а їх отримання структурним підрозділом, який не є юридичною особою, не призводить до зміни доходів. На підставі викладеного, суд приходить до переконання, що податкове повідомлення-рішення № 0000852250/0/63332 від 07 грудня 2012 року, яким збільшено зобов'язання представництва ЗАТ "Объединённые газопромышленные технологии "Искра-Авиагаз" з податку на прибуток на 795396 грн., застосовано штрафні (фінансові) санкції в сумі 89820 грн. 75 коп., є протиправним та підлягає скасуванню.
На підставі ст. 94 КАС України суд вважає необхідним стягнути з Державного бюджету України на користь ЗАТ "Объединённые газопромышленные технологии "Искра-Авиагаз" судовий збір, сплачений при зверненні до суду з позовом.
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов закритого акціонерного товариства "Объединенные газопромышленные технологии "Искра-Авигаз" до державної податкової інспекції у м. Сумах про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення задовольнити
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення від 07 грудня 2012 року № 0000852250/0/63332, яким збільшено представництву закритого акціонерного товариства "Объединенные газопромышленные технологии "Искра-Авигаз" зобов'язання з податку на прибуток на 795 396 грн. та нараховано штрафні (фінансові) санкції в сумі 89 820 грн. 75 коп.
Стягнути з Державного бюджету України на користь закритого акціонерного товариства "Объединенные газопромышленные технологии "Искра-Авигаз" судовий збір в розмірі 2294 грн. 00 коп. , сплачений при зверненні до суду.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня її копії.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя (підпис) О.В. Соп'яненко
З оригіналом згідно
Суддя О.В. Соп'яненко