Ухвала суду № 31287698, 08.05.2013, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
08.05.2013
Номер справи
801/4937/13-а
Номер документу
31287698
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013

УХВАЛА

про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі

08 травня 2013 р.Справа №801/4937/13-а

Суддя Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим Кудряшова А.М., розглянувши позовну заяву

Громадянської організації "Молодіжна організація захист інтересів молодих інвалідів" в інтересах засновника товариства інвалідів ОСОБА_1

до Міністерства охорони здоров'я АР Крим, Кримської республіканської установи "Центр медико-соціальної експертизи", Євпаторійського Управління охорони здоров'я, Державної установи "Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності МОЗ України"

про визнання незаконними дій та стягнення,

ВСТАНОВИВ:

Громадянська організація "Молодіжна організація захист інтересів молодих інвалідів" в інтересах засновника товариства інвалідів ОСОБА_1 звернулось до Окружного адміністративного суду АР Крим із позовною заявою до Міністерства охорони здоров'я АР Крим, Кримської республіканської установи "Центр медико-соціальної експертизи", Євпаторійського Управління охорони здоров'я, Державної установи "Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності МОЗ України" про визнання дій відповідачів незаконними, стягнення з кожного відповідача окремо грошової компенсації завданої позивачу моральної шкоди у розмірі 1000000,00 гривень для майбутніх лікувань в країнах СНД, стягнення матеріальної шкоди в розмірі 1627,64 гривень, неустойки втраченої зарплати (середньомісячної з моменту пред'явлення претензії з 2008 року) та призначення відповідачам довічне утримання ОСОБА_1 з 2008 року.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 3 КАС України справа адміністративної юрисдикції - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Тобто, справою адміністративної юрисдикції може бути переданий на вирішення адміністративного суду спір, який виник між двома (кількома) конкретними суб'єктами суспільства стосовно їх прав та обов'язків у конкретних правових відносинах, у яких хоча б один суб'єкт законодавчо уповноважений владно керувати поведінкою іншого (інших) суб'єктів, а ці суб'єкти відповідно зобов'язані виконувати вимоги та приписи такого владного суб'єкта.

Відповідно до частини 1 ст. 17 КАС України компетенція адміністративних суддів поширюється на:

1) спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності;

2) спори з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби;

3) спори між суб'єктами владних повноважень з приводу реалізації їхньої компетенції у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень, а також спори, які виникають з приводу укладання та виконання адміністративних договорів;

4) спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом;

5) спори щодо правовідносин, пов'язаних з виборчим процесом чи процесом референдуму.

Відповідно до ст. 104 КАС України до адміністративного суду має право звернутися з адміністративним позовом особа, яка вважає, що порушено її права, свободи чи інтереси у сфері публічно-правових відносин.

Згідно ч. 2 ст. 4 КАС України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно-правові спори, крім спорів, для яких законом встановлений інший порядок судового вирішення.

Суд, вирішуючи питання про наявність ознак суб'єкта владних повноважень у відповідачів доходить до висновку, що відповідачі у спірних правовідносинах не виконували функцій суб'єкта владних повноважень, виходячи з наступного.

Відповідно до ст. 7 Закону України "Про судову експертизу" судово-експертну діяльність здійснюють державні спеціалізовані установи, а також у випадках і на умовах, визначених цим Законом, судові експерти, які не є працівниками зазначених установ. До державних спеціалізованих установ належать: 1) науково-дослідні установи судових експертиз Міністерства юстиції України; 2) науково-дослідні установи судових експертиз, 3) судово-медичні та судово-психіатричні установи Міністерства охорони здоров'я України; 4) експертні служби Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства оборони України, Служби безпеки України та Державної прикордонної служби України. Виключно державними спеціалізованими установами здійснюється судово-експертна діяльність, пов'язана з проведенням криміналістичних, судово-медичних і судово-психіатричних експертиз.

Таким чином, Кримська республіканська установа "Центр медико-соціальної експертизи", яку позивач зазначає відповідачем по справі, у правовідносинах з позивачем виступає не як суб'єкт владних повноважень, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, а як установа, до якої позивача було направлено для надання оцінки її стану здоров'я та вирішення питання щодо встановлення інвалідності.

Відповідно до статті 3 "Основ законодавства України про охорону здоров'я" від 19.11.1992 № 2801-XII закладами охорони здоров'я є підприємства, установи та організації, завданням яких є забезпечення різноманітних потреб населення в галузі охорони здоров'я шляхом подання медико-санітарної допомоги, включаючи широкий спектр профілактичних і лікувальних заходів або послуг медичного характеру, а також виконання інших функцій на основі професійної діяльності медичних працівників.

Таким чином, Державна установа "Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності МОЗ України" є закладом охорони здоров'я, завданням якого є забезпечення лікувально-профілактичної допомоги і не відноситься до кола суб'єктів владних повноважень.

Виходячи зі змісту поданого позову до Кримської республіканської установи "Центр медико-соціальної експертизи" та Державної установи "Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності МОЗ України" які законодавче не уповноважені владними управлінськими функціями відносно ОСОБА_1, з огляду на те що в даних спірних правовідносинах зазначених відповідачів не можна визнати органами які здійснюють владні управлінські функції, суб'єктами владних повноважень, в розумінні п. 7 ч. 1 ст. 3 КАС України, тому вони не можуть бути відповідачами у відповідних адміністративних справах.

Стосовно позовних вимог до Міністерства охорони здоров'я АР Крим та Євпаторійського Управління охорони здоров'я суд зазначає, матеріали справи свідчать про те, що спірні правовідносини між позивачем та вказаними відповідачами пов'язані з наданням позивачу медичної допомоги та надання даними особами оцінки щодо якості отриманої позивачем медичної допомоги.

Суд звертає увагу, що в даному випадку при здійсненні повноважень з надання медичної допомоги Міністерство охорони здоров'я АР Крим та Євпаторійське Управління охорони здоров'я суд, які позивач вказує як відповідачів по справі, не здійснювали владних управлінських функцій відносно позивача та не приймали жодних рішень відносно позивача як суб'єкти владних повноважень, в тому числі на виконання делегованих повноважень, а тому вони не є суб'єктами владних повноважень у тому значенні цього терміну, в якому його вжито в п.1 ч.1 ст. 17 КАС України, а є рівноправними суб'єктами відносин, дії яких спрямовані на надання позивачу медичної допомоги.

Окрім того, зі змісту позову вбачається, що відсутні будь-які рішення, чи дії цих суб'єктів владних повноважень, які є обов'язковими до виконання позивачем, а саме: у яких хоча б один суб'єкт уповноважений владно керувати поведінкою іншого суб'єкта, а ці суб'єкти, відповідно, зобов'язані виконувати вимоги та приписи такого владного суб'єкта, а отже, даний спір не носить ознак публічно-правового та не може вирішуватися в порядку адміністративного судочинства України.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 109 КАС України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.

Приймаючі до уваги, що позовну заяву, подану Громадянською організацією "Молодіжна організація захист інтересів молодих інвалідів" в інтересах засновника товариства інвалідів ОСОБА_1 до Міністерства охорони здоров'я АР Крим, Кримської республіканської установи "Центр медико-соціальної експертизи", Євпаторійського Управління охорони здоров'я, Державної установи "Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності МОЗ України" із вимогами про визнання незаконними дій та стягнення не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства, тому у відкриті провадження у адміністративній справі належить відмовити, повернувши позовну заяву та усі додані до неї матеріали особі, яка подала позовну заяву.

Разом з тим, суд вважає необхідним роз'яснити позивачу, що з урахуванням самостійно визначеної позивачем категорії даної справи як кримінальної, позивач не позбавлена права звернутися до правоохоронних органів, які компетентні у вирішені даних питань у порядку визначеному КПК України.

Окрім того, враховуючи характер спірних правовідносин, що пов'язаний із бажанням позивача отримати компенсацію за завдану їй матеріальну та моральну шкоду, виплат з втраченого середнього заробітку та призначення довічного утримання позивача, які є цивільно-правовими і не мають ознак публічно-правового спору в розумінні КАС України, тому даний відноситься до цивільної юрисдикції, в цьому разі слід керуватися положеннями ст. 15 ЦПК України щодо визначення цивільної юрисдикції справи.

В силу викладеного, суд вважає необхідним роз'яснити позивачу його право звернутися до компетентного суду, оформивши позовну заяву відповідно до вимог чинного законодавства України у порядку цивільного судочинства.

На підставі викладеного, керуючись п.1 ч.1, ч.6 ст. 109 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

1. Відмовити у відкритті провадження у справі за позовом Громадянської організації "Молодіжна організація захист інтересів молодих інвалідів" в інтересах засновника товариства інвалідів ОСОБА_1 до Міністерства охорони здоров'я АР Крим, Кримської республіканської установи "Центр медико-соціальної експертизи", Євпаторійського Управління охорони здоров'я, Державної установи "Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності МОЗ України" про визнання незаконними дій та стягнення.

2. Копію ухвали разом з адміністративним позовом та доданими до нього документами надіслати позивачу.

Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. У разі якщо ухвалу було постановлено в письмовому провадженні або згідно з частиною третьою статті 160 цього Кодексу, або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної республіки Крим протягом 5 днів з дня її проголошення.

У разі розгляду справи у порядку письмового провадження або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом 5 днів з дня отримання. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.

Суддя Кудряшова А.М.