ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 травня 2013 року № 813/2359/13-а
12 год. 20 хв. м. Львів, вул. Чоловського, 2
Зал судових засідань № 7
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Карп'як О.О.
при секретарі судового засідання Дорош Х.Р.
за участю сторін:
прокурор - Бойко Н.І.
від позивача - Ганущин Р.В.
від відповідача - не з'явився
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Львові адміністративну справу за позовом Прокурора Галицького району м. Львова в інтересах держави в особі Держспоживінспекції України Інспекції з питань захисту прав споживачів у Львівській області до Фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 про стягнення штрафу у розмірі 1700, 00 грн., -
в с т а н о в и в :
Прокурор Галицького району м. Львова звернувся до суду із адміністративним позовом в інтересах держави в особі Держспоживінспекції України Інспекції з питань захисту прав споживачів у Львівській області до Фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 про стягнення штрафу у розмірі 1700, 00 грн.
Ухвалою від 08 квітня 2013 року відкрито провадження у справі.
Позовні вимоги мотивовані тим, що поданням Департаменту економічної політики Львівської міської ради про порушення вимог Закону України «Про рекламу», виявлено факт порушення відповідачем вимог п.1 ст.16 вказаного Закону, а саме самовільне встановлення зовнішньої реклами за адресою: АДРЕСА_1 без погодження з органами місцевого самоврядування, не подано інформації щодо вартості розповсюдженої реклами, чим порушено п.6 ст.27 Закону України «Про рекламу». Тому 07.12.2012 року позивачем винесено рішення № 0418 про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу в розмірі 1 700,00 грн. Відповідачем дане рішення не оскаржувалось та в передбачений законом строк сума штрафу не сплачена, тому просить позов задоволити.
Прокурор та представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали повністю з підстав викладених у позовній заяві, просять позов задоволити.
Відповідач в судове засідання не з'явився, заперечень на позовну заяву не подав, на адресу суду повернувся конверт, який був направлений відповідача з відміткою «за закінченням терміну зберігання», а тому відповідач, у відповідності до вимог частини 11 статті 35 КАС України, вважається належним чином повідомлений про час, дату та місце судового розгляду справи.
Постанову в повному обсязі складено та підписано 20 травня 2013 року.
Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення прокурора та представника позивача, дослідивши наявні у справі докази та давши їм оцінку, суд дійшов до висновку, що позов підлягає до задоволення з таких підстав.
Засади рекламної діяльності в Україні, врегулювання відносин, що виникають у процесі виробництва, розповсюдження та споживання реклами визначено Законом України «Про рекламу» №270/96-ВР від 03.07.1996 року (надалі - Закон №270/96-ВР).
Пунктом 1 частини 1 статті 16 Закону №270/96-ВР визначено, що розміщення зовнішньої реклами у населених пунктах проводиться на підставі дозволів, що надаються виконавчими органами сільських, селищних, міських рад, а поза межами населених пунктів - на підставі дозволів, що надаються обласними державними адміністраціями, а на території Автономної Республіки Крим - Радою міністрів Автономної Республіки Крим, в порядку, встановленому цими органами на підставі типових правил, що затверджуються Кабінетом Міністрів України.
З матеріалів справи вбачається, що Фізична особа - підприємець ОСОБА_2 в порушення вимог п.1 ч.1 ст.16 Закону № 270-96-ВР, самовільно розміщено спеціальну конструкцію зовнішньої реклами, на загородженні/майданчика на АДРЕСА_1, без погодження з органами місцевого самоврядування.
Департаментом економічної політики Львівської міської ради винесено вимогу № 23/Р-3-2865 від 15.10.2012 року про усунення самовільного встановлення спеціальної конструкції зовнішньої реклами, на загородженні л/майданчика, на АДРЕСА_1 та надано термін на усунення вказаного правопорушення до 20.10.2012 року та відповідно до п.9.4 Правил розміщення зовнішньої реклами у м. Львові письмово проінформувати про виконання вимоги КП «Адміністративно-технічне управління».
Відповідач не виконав вимогу № 23/Р-3-2865 від 15.10.2012 року, відтак Департамент економічної політики Львівської міської ради направив на ім'я начальника Держспоживінспекції у Львівській області подання №23/Р-3-3087 від 01.11.2012 року про порушення ФО-П ОСОБА_2 Закону України «Про рекламу».
Статтею 26 Закону №270/96-ВР передбачено, що контроль за дотриманням законодавства України «Про рекламу» щодо захисту прав споживачів реклами у межах своїх повноважень здійснює спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади у сфері захисту прав споживачів.
Функції державного контролю за дотриманням законодавства про рекламу у Львівській області здійснює Інспекція з питань захисту прав споживачів у Львівській області, яка наділена повноваженнями по застосуванню до порушників законодавства фінансових санкцій, передбачених Законом № 270/96-ВР .
Відповідно до вимог ч.2 ст. 26 Закону №270/96-ВР, на вимогу органів державної влади, на які покладено контроль за дотриманням законодавства про рекламу, рекламодавці, виробники та розповсюджувачі реклами зобов'язані надавати документи, усні чи письмові пояснення, відео - та звукозаписи, а також іншу інформацію, необхідну для здійснення ними повноважень щодо контролю.
За результатами розгляду подання №23/Р-3-3087 посадовою особою Інспекції з питань захисту прав споживачів у Львівській області складено протокол № 0516 від 15.11.2012 р. про порушення ФО-П ОСОБА_2 законодавства про рекламу, а саме п.1 ст.16 Закону №270/96-ВР .
Листом від 14.11.2012 року за № 3888 Інспекція з питань захисту прав споживачів у Львівській області запропонувала відповідачу в строк до 27.11.2012 року надати інформацію про вартість розміщеної реклами, розповсюдженої з порушенням вимог рекламного законодавства (копії рахунків, платіжних доручень), а також пояснення по факту розміщення реклами з долученням підтверджуючих документів.
Судом встановлено, що відповідач відомостей, вказаних у листі від 14.11.2012 року № 3888 не надав.
Відповідальність за порушення законодавства про рекламу встановлена ст.27 Закону 270/96-ВР, відповідно до якої особи, винні у порушенні законодавства про рекламу, несуть дисциплінарну, цивільно-правову, адміністративну та кримінальну відповідальність відповідно до закону. Відповідальність за порушення законодавства про рекламу несуть рекламодавці, виробники та розповсюджувачі реклами.
Відповідно до ч.4 цієї статті, спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади у сфері захисту прав споживачів та його територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі за поданням органів державної влади, зазначених у статті 26 цього Закону, або самостійно у випадках, передбачених цією статтею, крім тих, які віднесено виключно до компетенції Антимонопольного комітету України та які регулюються законодавством з питань авторського права та суміжних прав, накладають штрафи у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, на рекламодавців за вчинення дій, передбачених пунктом 1 частини другої цієї статті, - у розмірі п'ятикратної вартості розповсюдженої реклами.
Відповідно до п.6 ст.27 Закону №270/96-ВР за неподання або подання завідомо недостовірної інформації щодо вартості розповсюдження реклами та/або виготовлення реклами та/або вартості розповсюдження реклами центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, необхідної для здійснення ними передбачених цим Законом повноважень, на рекламодавців, виробників реклами та розповсюджувачів реклами накладається штраф у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
За наслідками засідання по справі про порушення законодавства про рекламу Інспекцією з питань захисту прав споживачів у Львівській області складено протокол № 0418 від 07.12.2012 року та прийнято рішення № 0418 від 07.12.2012 р., згідно якого в порушення вимог п.1 ст.16 Закону №270/96-ВР за самовільне розміщення зовнішньої реклами, на загородженні л/майданчика, на АДРЕСА_1 без погодження з органами місцевого самоврядування та в порушенням вимог п.6 ст.27 Закону №270/96-ВР неподання інформації щодо вартості розповсюдження реклами або виготовлення реклами, на ФО-П накладено штраф у розмірі 1 700,00 грн. та зобов'язано сплатити штраф у зазначеному розмірі в бюджет м. Львова.
У відповідності до ч.11 ст.27 Закону №270-96-ВР рішення у справах про порушення законодавства про рекламу можуть бути оскаржені до суду.
Відповідачем вказане рішення та дії Інспекції з питань захисту прав споживачів у Львівській області в адміністративному та судовому порядку не оскаржено та штрафних санкцій, визначених згідно вищевказаного рішення до бюджету не сплачено.
Відповідно до ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Враховуючи вищенаведене, суд вважає, що позовні вимоги прокурора Галицького району м. Львова в інтересах держави в особі Інспекції з питань захисту прав споживачів у Львівській області є обґрунтованими, підтверджуються наявними у справі доказами та підлягають до задоволення.
Щодо судових витрат, то у відповідності до вимог частин 2,4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, судові витрати у формі судового збору, з відповідача не належить стягувати.
Враховуючи вищенаведене, керуючись статтями 7-14, 18, 19, 94, 158, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
п о с т а н о в и в:
1. Адміністративний позов задоволити повністю.
2. Стягнути з Фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 1 700 (одну тисячу сімсот) грн. 00 коп. штрафних санкцій (Одержувач: Бюджет м. Львова; ЗКПО 38008294; Банк одержувач ГУДКУ у Львівській області, 825014 р/р 31110106700002, код платежу 21081100).
Постанова може бути оскаржена в порядку та строки, передбачені статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили в порядку та строки, передбачені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Карп'як Оксана Орестівна