Копія
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14 травня 2013 р. Справа №818/2148/13-a
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Кравченка Є.Д.,
за участю секретаря судового засідання - Заіченко А.М.,
представника позивача - Іванової Т.С.,
представника відповідача - Бехало С.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом Сумського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Товариства з обмеженою відповідальністю агрофірма "Хоружівка" про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені,-
В С Т А Н О В И В:
Сумське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів (далі - позивач) звернулося до суду з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю "Агрофірми "Хоружівка" (далі - відповідач), в якій просить стягнути з відповідача адміністративно-господарські санкції у розмірі 87 691 грн. 02 коп. та пеню за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій у розмірі 315 грн. 72 коп.
Свої вимоги мотивує тим, що відповідно до ст. 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" (далі - Закон), відповідач повинен у разі невиконання встановленого статтею 19 цього Закону нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів сплачувати відділенню Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, розраховані виходячи з розміру середньої річної заробітної плати на підприємстві в сумі 14 615 грн. У зв`язку з порушенням відповідачем термінів сплати на суму адміністративно-господарських санкцій була нарахована пеня в сумі 315 грн. 72 коп.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримував в повному обсязі, зазначив, що сума адміністративно-господарських санкцій, а також пені відповідачем не сплачена, у зв`язку з чим просив суд задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Представник відповідача позовні вимоги визнав у частині стягнення з підприємства адміністративно-господарських санкцій у сумі 29 230, 34 грн. та пені у сумі 105, 23 грн., про що подав письмову заяву (а.с. 176), а у іншій частині позовних вимог просив відмовити, у письмових поясненнях (а.с. 177), поданих до суду зазначив, що вживав достатніх заходів для працевлаштування інвалідів, а тому вимоги позивача є необґрунтованими та неправомірними, в задоволенні позовних вимог в частині стягнення з підприємства адміністративно-господарських санкцій у сумі 58 460, 86 грн. та пені у сумі 210, 49 грн. просив відмовити.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Як вбачається з матеріалів справи, а саме зі звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2009 рік (форма № 10-ПІ), що наданий відповідачем позивачу 02.03.2010 - середньооблікова численність штатних працівників у 2009 році у ТОВ АФ "Хоружівка" становить 290 осіб, кількість інвалідів - штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, створених відповідно до вимог статті 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" (далі по тексту - Закон) на 2009 рік складає 12 осіб, середньооблікова кількість штатних працівників, яким відповідно до чинного законодавства, встановлена інвалідність - 6, фонд оплати праці штатних працівників - 4 238 400 грн., середньорічна заробітна плата штатного працівника - 14 615 грн., сума адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів складає 87 691 грн. (а.с. 6).
Відповідно до статті 19 Закону, для підприємств, установ і організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів в розмірі 4-х відсотків від середньооблікової численності шатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 чоловік, - у кількості одного робочого місця.
Норми наведеного Закону не пов'язують факт створення робочого місця з терміном праці інваліда у звітному періоді та датою прийняття його на роботу в даному періоді. Закон тільки вказує на факт роботи інваліда на підприємстві.
Згідно зі статтею 20 Закону, підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова численність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньорічної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом.
Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, на яких працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом, визначається в розмірі половини середньорічної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, у фізичної особи, яка використовує найману працю.
Адміністративно-господарські санкції розраховуються та сплачуються підприємствами, установами, організаціями, у тому числі підприємствами, організаціями громадських організацій інвалідів, фізичними особами, зазначеними в частині першій цієї статті, самостійно в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу, встановленого частиною першою статті 19 цього Закону. При цьому до правовідносин із стягнення адміністративно- господарських санкцій, передбачених цим Законом, з 01 січня 2006 року не застосовуються строки, визначені статтею 250 Господарського кодексу України.
Статтею 238 Господарського кодексу України передбачено, що за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб'єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно- господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб'єкта господарювання та ліквідацію його наслідків.
Відповідно до статті 218 Господарського кодексу України підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання. Учасник господарських відносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобов'язання чи порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведене, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення. У разі, якщо інше не передбачено законом або договором, суб'єкт господарювання за порушення господарського зобов'язання несе господарсько-правову відповідальність, якщо не доведене, що належне виконання зобов'язання виявилося неможливим внаслідок дії не переробної сили, тобто надзвичайних і невідворотних обставин за даних умов здійснення господарської діяльності.
Наказом Мінпраці України від 19.12.2005 № 420 затверджено форму звітності № 3-ПН "Звіт про наявність вакансій", яка щомісячно подається підприємствами, установами та організаціями на адресу державної служби зайнятості.
З листа Недригайлівського районного центру зайнятості від 31.05.2010 № 01-05/343 (а.с. 23) вбачається, що протягом 2009 року ТОВ АФ "Хоружівка" надавало до центру зайнятості звітність по формі № 3-ПН лише за 10 місяців. Для працевлаштування, в ТОВ АФ "Хоружівка" у 2009 році направлялись інваліди ОСОБА_3 (відмова особи), ОСОБА_4 (не відповідає вимогам) та ОСОБА_5 (відмова особи), що підтверджується, зокрема, листами Недригайлівського центру зайнятості від 07.05.2013 № 01-05/182 (а.с. 178) та від 24.04.2013 № 01-05/169 (а.с. 175).
Відповідно до вимог ч. 4 ст. 20 Закону України "Про зайнятість населення" підприємства, установи і організації незалежно від форми власності реєструються у місцевих центрах зайнятості за їх місцезнаходженням як платники збору до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, щомісяця подають цим центрам адміністративні дані у повному обсязі про наявність вільних робочих місць (вакансій), у тому числі призначених для працевлаштування інвалідів, та про працівників, які працюють неповний робочий день (тиждень), якщо це не передбачено трудовим договором, або не працюють у зв'язку з простоєм виробництва з не залежних від них причин, і в десятиденний строк - про всіх прийнятих працівників у порядку, встановленому законодавством. Несвоєчасна реєстрація або відмова від неї, порушення порядку подання адміністративних даних тягне за собою відповідальність, передбачену законом.
Затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 31 січня 2007 року № 70 "Порядок сплати підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю суми адміністративно-господарських санкцій та пені за невикористання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів", визначає процедуру сплати підприємствами, організаціями, у тому числі підприємствами, організаціями громадських організацій інвалідів, фізичними особами, що використовують найману працю, в яких за основним місцем роботи працює вісім і більше осіб, суми адміністративно-господарських санкцій та пені за невикористання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів.
З матеріалів справи вбачається, що позивач подавав до центру зайнятості звітність форми 3-ПН протягом 2009 року лише десять разів, зокрема, звіти про наявність вакансій станом на 14.01.2009, 17.02.2009, 16.03.2009, 17.04.2009, 18.05.2009, 02.07.2009, 20.08.2009, 23.09.2009, 21.10.2009, 27.11.2009, що підтверджується наявними в матеріалах справи копіями зазначених звітів (а.с. 12-22), хоча повинен був їх подавати щомісячно.
Разом із тим, відповідно до ч.1 ст.218 Господарського кодексу України підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання.
Частиною 2 статті 218 ГК України встановлено, що учасник господарських відносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобов'язання чи порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення.
Таким чином, адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до учасника господарських відносин за порушення ним правил, встановлених законодавчими актами, при наявності в діях суб'єкту господарювання вини у вчиненні такого порушення та якщо ним не приймались заходи, спрямовані на недопущення господарського правопорушення.
Суд вважає, що оскільки позивач, не вжив усіх залежних від нього необхідних заходів для недопущення правопорушення, а тому застосування адміністративно-господарських санкцій до нього за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів є законним, у зв'язку із чим заявлений адміністративний позов підлягає задоволенню у повному обсязі.
Згідно зі ст. 136 КАС України, відповідач може визнати адміністративний позов протягом всього часу судового розгляду. Якщо визнання позову адміністративного позову викладено в письмовій заяві, ця заява приєднується до справи.
Відповідно до ст. 112 КАС України, у разі часткового визнання відповідачем адміністративного позову й прийняття його судом може бути прийнята постанова суду про задоволення визнаних відповідачем позовних вимог відповідно до статті 164 КАС України. Суд приймає визнання адміністративного позову, якщо ці дії відповідача не суперечать закону, не порушують чиї-небудь права, свободи або інтереси.
Суд вважає можливим прийняти часткове визнання адміністративного позову відповідачем, оскільки воно не суперечить закону і не порушує нічиї права, свободи та інтереси.
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 112, 136, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Сумського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Товариства з обмеженою відповідальністю агрофірма "Хоружівка" про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені - задовольнити.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю агрофірма "Хоружівка" (42130, Сумська область, Недригайлівський район, с. Хоружівка, вул. Центральна, 9, розрахунковий рахунок № 26006195003, Сумська філія ПАТ КБ "ПриватБанк", МФО 337546, код ЄДРПОУ 30133681) на користь Сумського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів (40030, м. Суми, вул. Горького, 2, код ЄДРПОУ 14004771) адміністративно-господарські санкції у розмірі 87 691 (вісімдесят сім тисяч шістсот дев'яносто одна) грн. 02 коп. та пеню у розмірі 315 (триста п'ятнадцять) грн. 72 коп.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя (підпис) Є.Д. Кравченко
З оригіналом згідно
Суддя Є.Д. Кравченко
Повний текст постанови складено та підписано 20 травня 2013 року.