ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 травня 2013 року № 813/2366/13-а
головуючої cудді - Потабенко В.А.
за участю секретаря - Гойни Є.А.,
за участю сторін:
представника позивача - Бориса А.С., згідно довіреності,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Львівського міського центру зайнятості до ОСОБА_2 про стягнення коштів, -
в с т а н о в и в :
Львівський міський центр зайнятості звернувся до суду з позовом до ОСОБА_2 про стягнення коштів в сумі 1482,34 грн., виплачених як допомога по безробіттю.
В обґрунтування своїх вимог позивач покликається на те, що відповідачкою було безпідставно отримано кошти як допомогу з безробіття. Безпідставність нарахування позивач мотивує фактом неповідомлення ОСОБА_2 про отримання доходу за цивільно-правовим договором в період перебування на обліку у центрі зайнятості. Зазначає, що відповідачка пройшла процедуру реєстрації в Львівському МЦЗ та їй було надано статус безробітної. У цей же час, в порушення вимог законодавства про надання статусу безробітної, ОСОБА_2, відповідно до договору про надання послуг з паркування від 07.05.2012 року, надавала ЛКП "Львівоблавтодор" послуги та отримувала дохід, і про цю обставину не повідомила Львівський МЦЗ. Цим позивачеві було завдано матеріальної шкоди у розмірі 1482,34 грн., оскільки ним проводилася виплата відповідачці матеріального забезпечення та надавалися соціальні послуги відповідно до законодавства. Оскільки відповідачка відмовляється добровільно відшкодувати отриману нею матеріальну допомогу, позивач змушений звернутись до суду.
В судовому засіданні представник позивача позов підтримав повністю з підстав, наведених у ньому, просив позов задовольнити.
Відповідачка в судове засідання не з'явилася, не забезпечила явку свого повноважного представника, не подала до суду клопотання про розгляд справи за її відсутності, хоча про дату, час та місце судового засідання була повідомлена належним чином у відповідності до вимог ст. ст. 33-35 КАС України. Відтак, суд вважає, справу можливо розглядати за її відсутності на підставі наявних в матеріалах справи доказів, відповідно до ст. 71 КАС України.
Оглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, з'ясувавши дійсні обставини справи, дослідивши надані докази, суд дійшов висновку, що позов слід задовольнити з наступних підстав.
В ході розгляду справи судом було досліджено докази, наявні в матеріалах справи.
ОСОБА_2, на підставі особистої заяви до Львівський МЦЗ від 18.04.2012 року, копія якої долучена до матеріалів справи, було надано статус безробітної. У заяві відповідачка власноручно зазначила, що на момент подачі такої заяви, крім іншого, не має постійного або тимчасового заробітку, в т.ч. за договорами цивільно-правового характеру.
За час перебування на обліку, тобто за період з 07.05.2012 року по 20.06.2012 року, відповідачка ОСОБА_2 отримала від Львівського МЦЗ допомогу по безробіттю в сумі 1482,34 грн., що стверджується матеріалами справи.
В акті розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до ЗУ "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" № 31 від 15.01.2013 року, що складений Львівським МЦЗ, міститься інформація про результат проведеного розслідування по застрахованій особі ОСОБА_2
Так, встановлено, що ОСОБА_2 працювала в ЛКП "Львівоблавтодор" в м. Львові за договором про надання послуг № 10 від 07.05.2012 року (дія договору до 20.06.2012 року). Згідно складених на виконання укладеного договору актів прийняття-передачі наданих послуг № 10/2 від 01.06.2012 року, № 10/3 та № 10/4 від 21.06.2012 року відповідачка отримала від ЛКП "Львівоблавтодор" дохід в сумі 1700,00 грн., 797,00 грн. та 2435,00 грн. відповідно. Даними актами, з урахуванням наявності власноручного підпису відповідачки, підтверджено факт проведення розрахунку з ОСОБА_2
Наказом директора Львівського МЦЗ № НТ 130118 від 18.01.2013 року здійснено вказівку вжити заходів для повернення незаконно отриманої ОСОБА_2 за період з 07.05.2012 року по 20.06.2012 року допомоги в сумі 1482,34 грн.
Як вбачається з пояснень представника позивача та матеріалів справи, на адресу відповідачки було скеровано претензію від 18.01.2013 року № 13/364 щодо відшкодування коштів в сумі 1482,34 грн. із обґрунтуванням обставин відшкодування та пропозицією повернути отримані кошти в п'ятнадцятиденний строк.
Відповідно до абз. "б" ч. 3 ст. 1 Закону України "Про зайнятість населення" від 1 березня 1991 року № 803-XII, з наступними змінами та доповненнями, в Україні до зайнятого населення належать громадяни, що проживають на території держави на законних підставах, зокрема, громадяни, які самостійно забезпечують себе роботою, включаючи підприємців, осіб, зайнятих індивідуальною трудовою діяльністю, творчою діяльністю, члени кооперативів, фермери та члени їх сімей, що беруть участь у виробництві, а також члени особистих селянських господарств, діяльність яких здійснюється відповідно до Закону України "Про особисте селянське господарство".
Згідно положень ч. 2 ст. 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" від 02.03.2000 року № 1533-III, з наступними змінами та доповненнями, застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.
Відповідачкою ОСОБА_2, згідно наявних в справі матеріалів доказів, не було документально підтверджено факту звернення до Львівського МЦЗ з заявою про укладення договору про надання послуг, та, відповідно, отримання винагороди за таким договором.
Згідно п. 12 Порядку реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу, і безробітних, затв. Постановою КМУ від 14 лютого 2007 р. № 219 "Про затвердження Порядку реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу, і безробітних", для одержання статусу безробітного громадянин особисто подає у день, що настає після закінчення встановленого строку для пошуку підходящої роботи, до центру зайнятості заяву із зазначенням у ній інформації про те, що він не зареєстрований як фізична особа - підприємець та не займається видами діяльності, що визначені частиною третьою статті 1 Закону України "Про зайнятість населення". Тобто, поданням такої заяви громадянин засвідчує, що не є таким, що самостійно забезпечує себе роботою, включаючи те, що він не надає послуги за цивільно-правовою угодою.
Згідно абз. 13 п. 20 того ж Порядку, виявлення факту подання недостовірних даних, що мав місце під час перебування особи на обліку як безробітної, або неповідомлення державної служби зайнятості про виїзд за межі України з метою працевлаштування чи провадження іншої діяльності, спрямованої на отримання прибутку, є підставою для зняття з обліку.
Згідно положень п. 3 ст. 36 вказаного Закону, сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
Львівський міський центр зайнятості є робочим органом виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, діє відповідно до законів України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", "Про зайнятість населення", "Про державну службу в Україні", а, відтак, має право звертатись з позовами про стягнення коштів, витрачених як виплата допомоги по безробіттю.
Згідно матеріалів справи, сума неповернутих ОСОБА_2 коштів Львівському МЦЗ становить 1482,34 грн.
Враховуючи все наведене, суд прийшов до висновку про правомірність та обґрунтованість позовних вимог, оскільки в судовому порядку було встановлено, що відповідачка ОСОБА_2, в період перебування на обліку в центрі зайнятості, згідно договору з ЛКП "Львівоблавтодор" про надання послуг № 10 від 07.05.2012 року отримала дохід, про що центр зайнятості не повідомила.
Відтак, сума виплаченої допомоги по безробіттю підлягає стягненню в повному обсязі.
Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.
На підставі ст. 1 Закону України "Про зайнятість населення" від 1 березня 1991 року № 803-XII, зі змінами та доповненнями, ст. 31, 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" від 2 березня 2000 року № 1533-III, зі змінами та доповненнями, та керуючись ст. ст. 7-14, 18, 19, 69-71, 94, 128, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
П О С Т А Н О В И В :
позовні вимоги задовольнити повністю.
Стягнути з ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь Львівського міського центру зайнятості (місцезнаходження: 79060, м. Львів, вул. Кн. Ольги, 122, код ЄДРПОУ 25555035) кошти, отримані як допомога по безробіттю, в сумі 1482 (тисяча чотириста вісімдесят дві) гривні 34 коп.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови виготовлений 20.05.2013 року.
Суддя Потабенко В.А.