8.3.2
ПОСТАНОВА
Іменем України
15 травня 2013 року Справа № 812/3103/13-а
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
судді: Пляшкової К.О.,
при секретарі: Колесніковій Я.А.,
за участю представників:
позивача: не з'явився,
відповідач: не з'явився,
розглянувши відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Рубіжанської об'єднаної державної податкової інспекції Луганської області Державної податкової служби до Об'єднаного профспілкового комітету Кремінських торгово-виробничих підприємств про припинення юридичної особи, -
ВСТАНОВИВ:
02 квітня 2013 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов позов Рубіжанської об'єднаної державної податкової інспекції Луганської області Державної податкової служби до Об'єднаного профспілкового комітету Кремінських торгово-виробничих підприємств про припинення юридичної особи.
В обґрунтування заявлених позовних вимог зазначено, що Міністерством юстиції зареєстровано Об'єднаний профспілковий комітет Кремінських торгово-виробничих підприємств та з 19.04.2000 за № 50 відповідач перебуває на обліку в Рубіжанській ОДПІ Луганської області ДПС як платник податків, зборів, обов'язкових платежів.
У порушення вимог чинного законодавства відповідач з березня 2011 року податкову звітність про свою фінансово-господарську діяльність не надає.
Згідно з п.2 ст.38 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців», неподання протягом року органам державної податкової служби податкових декларацій, документів фінансової звітності відповідно до закону, є підставою для припинення юридичної особи.
На підставі вищевикладеного позивач просив задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Ухвалою суду від 04 квітня 2013 року відкрито провадження у справі за вказаним позовом та справу призначено до судового розгляду у відкритому судовому засіданні.
У судове засідання представник позивача не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, надіслав до суду клопотання про розгляд адміністративної справи за його відсутності (а.с.37).
Відповідач явку свого повноваженого представника у судове засідання не забезпечив, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, причини неявки суду не відомі.
Так 15 квітня 2013 року та 29 квітня 2013 року до суду повернулися поштові відправлення, направлені на адресу відповідача, без вручення із зазначенням причин невручення - «за закінченням терміну зберігання» (а.с.20, 33).
З урахуванням того, що рекомендована кореспонденція надіслана судом на адресу відповідача повернулася до суду без вручення з незалежних від суду причин, з огляду на положення ч.11 ст.35 КАС України, суд вважає, що відповідача належним чином повідомлено про дату, час та місце розгляду справи.
З огляду на положення ст.ст.122, 128 КАС України, суд ухвалив адміністративну справу розглянути за відсутності представників сторін.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст.69-72 КАС України, суд прийшов до такого.
Судом встановлено, що відповідача - Об'єднаний профспілковий комітет Кремінських торгово-виробничих підприємств зареєстровано в Кремінському районному управлінні юстиції 04.04.2000 за № 4, що підтверджено листом Кремінського районного управління юстиції від 16.04.2013 за № 378 (а.с.39).
Відповідача як платника податків, зборів, обов'язкових платежів зареєстровано у Кремінскому відділенні Рубіжанської об'єднаної державної податкової інспекції Луганської області Державної податкової служби з 04.04.2000 за № 557, що підтверджено інформаційною довідкою (а.с.40).
Висновком Рубіжанської ОДПІ Луганської області ДПС від 11.03.2013 № 74/07 підтверджено, що відповідач як платник податків не звітує з березня 2011 року (а.с.10).
За правилом, встановленим ч.1 ст.3 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців», дія цього Закону поширюється на державну реєстрацію всіх юридичних осіб незалежно від організаційно-правової форми, форми власності та підпорядкування, а також фізичних осіб-підприємців.
Частина друга цієї норми містить застереження про можливість встановлення законом особливостей державної реєстрації об'єднань громадян (у тому числі професійних спілок), благодійних організацій, політичних партій, органів державної влади та органів місцевого самоврядування, асоціацій органів місцевого самоврядування, банків, торгово-промислових палат, фінансових установ (у тому числі кредитних спілок), бірж, а також інших установ та організацій.
Зазначені вище суб'єкти, для яких законом встановлено особливості державної реєстрації, набувають статусу юридичної особи лише з моменту їх державної реєстрації у порядку, встановленому Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» (ч.3 ст.3 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців»).
Згідно з ч.2 ст.14 Закону України «Про об'єднання громадян» у випадку реєстрації об'єднання громадян набуває статусу юридичної особи.
З огляду на викладене норми Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» є загальними відносно спеціальних норм Закону України «Про об'єднання громадян», які регулюють питання реєстрації об'єднання громадян, їх ліквідації і не суперечать загальним нормам.
А відтак підстави припинення юридичної особи, визначені ст.38 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців», є незалежними від випадків примусового розпуску (ліквідації) об'єднань за ст.32 Закону України «Про об'єднання громадян», які додатково передбачені для осіб, що підпадають під дію цього Закону.
Згідно із ст.16 Податкового кодексу України, який набрав чинності 01 січня 2011 року, платник податків зобов'язаний:
- вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів (підпункт 16.1.2 пункту 16.1 статті 16);
- подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів (підпункт 16.1.3 пункту 16.1 статті 16);
- сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи (підпункт 16.1.4 пункту 16.1 статті 16);
- повідомляти контролюючі органи про зміну місцезнаходження юридичної особи та зміну місця проживання фізичної особи - підприємця (підпункт 16.1.4 пункту 16.1 статті 16).
Відповідно до п.п.20.1.12 п.20.1 ст.20 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право у випадках, встановлених законом, звертатися до суду щодо припинення юридичної особи та припинення підприємницької діяльності фізичною особою - підприємцем та/або про визнання недійсними установчих (засновницьких) документів суб'єктів господарювання.
Згідно з п.67.2 ст.67 Податкового кодексу України органи державної податкової служби в установленому законом порядку мають право звертатися до суду про винесення судового рішення щодо:
- припинення юридичних осіб або підприємницької діяльності фізичних осіб - підприємців;
- відміни державної реєстрації припинення юридичних осіб або підприємницької діяльності фізичних осіб - підприємців;
- скасування державної реєстрації змін до установчих документів.
Вказані норми кореспондуються з нормами Закону України від 15 травня 2003 року № 755-IV «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців», якими визначені підстави для постановлення судового рішення про припинення юридичної особи внаслідок наявності в Єдиному державному реєстрі запису про відсутність особи за її місцезнаходженням та неподання податкової звітності протягом року, оскільки тільки за умови знаходження юридичної особи за місцезнаходженням та наявності податкової звітності можливо реалізувати основну контрольну функцію податкового органу.
Відповідно до ст.33 Закону України від 15 травня 2003 року № 755-IV «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» юридична особа припиняється в результаті передання всього свого майна, прав та обов'язків іншим юридичним особам - правонаступникам у результаті злиття, приєднання, поділу, перетворення (реорганізації) або в результаті ліквідації за рішенням, прийнятим засновниками (учасниками) юридичної особи або уповноваженим ними органом, за судовим рішенням або за рішенням органу державної влади, прийнятим у випадках, передбачених законом.
У відповідності із ч.2 ст.38 Закону України від 15 травня 2003 року № 755-IV «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» підставами для постановлення судового рішення щодо припинення юридичної особи, що не пов'язано з банкрутством юридичної особи, зокрема є:
- визнання судом недійсною державної реєстрації юридичної особи через допущені при її створенні порушення, які не можна усунути, а також в інших випадках, встановлених законом;
- провадження нею діяльності, що суперечить установчим документам, або такої, що заборонена законом;
- невідповідність мінімального розміру статутного фонду юридичної особи вимогам закону;
- неподання протягом року органам державної податкової служби податкових декларацій, документів фінансової звітності відповідно до закону;
- наявність в Єдиному державному реєстрі запису про відсутність юридичної особи за вказаним її місцезнаходженням.
Зважаючи на те, що відповідачем у порушення вимог Податкового кодексу України більше року не подається податкова звітність, у нього відсутня заборгованість за платежами до бюджету, у суду є підстави для припинення юридичної особи відповідача.
З урахуванням вищевикладеного суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
Питання по судових витратах не вирішується, оскільки позивач звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.
На підставі частини 3 статті 160 КАС України у судовому засіданні 15 травня 2013 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Складення постанови у повному обсязі відкладено до 20 травня 2013 року, про що згідно вимог частини 2 статті 167 КАС України повідомлено після проголошення вступної та резолютивної частин постанови у судовому засіданні.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст.17, 18, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Рубіжанської об'єднаної державної податкової інспекції Луганської області Державної податкової служби до Об'єднаного профспілкового комітету Кремінських торгово-виробничих підприємств про припинення юридичної особи, - задовольнити повністю.
Припинити юридичну особу - Об'єднаний профспілковий комітет Кремінських торгово-виробничих підприємств (місцезнаходження: 92900, Луганська область, Кремінський район, м. Кремінна, пл. Кооперативна, 22, ідентифікаційний код 21758741), зареєстрований як юридична особа 04.04.2000 за № 4.
Копію даної постанови направити державному реєстратору Кремінської районної державної адміністрації Луганської області (92900, Луганська область, Кремінський район, м. Кремінна, вул. Совєтська, 1).
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
Повний текст постанови складено та підписано 20 травня 2013 року.
Суддя К.О. Пляшкова