ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
____________
______________
Головуючий у 1-й інстанції: Смиковська Л.О.
Суддя-доповідач:Хаюк С.М.
ПОСТАНОВА
іменем України
"15" травня 2013 р. Справа № 617/5135/12
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Хаюка С.М.
суддів: Бондарчука І.Ф.
Охрімчук І.Г.,
розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі на постанову Овруцького районного суду Житомирської області від "13" квітня 2012 р. у справі за позовом ОСОБА_4 до Управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі, Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації про визнання бездіяльності протиправною і зобов'язання вчинити дії ,
ВСТАНОВИВ:
В липні 2010 року позивач звернувся до Овруцького районного суду з позовом до відповідачів, та просив суд зобов'язати останніх провести перерахунок та виплату коштів, передбачених ст.ст. 37, 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Постановою Овруцького районного суду від 13.04.2012р. позовні вимоги задоволено частково. Зобов'язано Управління Пенсійного Фонду України в Овруцькому районі здійснити перерахунок та виплату позивачу за період часу з 09.07.2007р. по 31.12.2007р. та з 22.08.2008р. по 30.06.2010р. доплати до пенсії як непрацюючому пенсіонеру за проживання в зоні гарантованого добровільного відселення відповідно до статті 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", виходячи з розмірів даної доплати - двох мінімальних заробітних плат з урахуванням проведених виплат. В решті позову відмовлено за безпідставністю.
В апеляційній скарзі Управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі, посилаючись на порушення норм матеріального і процесуального права, просить постанову скасувати та відмовити у задоволенні позову. Зазначив, що суд не дослідив та не проаналізував Закони України про Державний бюджет на відповідні роки щодо розміру видатків для реалізації виплат потерпілим внаслідок Чорнобильської катастрофи, а також не врахував, що кошти виплачувалися відповідно до постанови КМУ №836.
Розглянувши справу в межах, визначених ст. 195 КАС України, колегія суддів приходить до висновку, що скарга не підлягає задоволенню, а постанова суду І інстанції підлягає зміні виходячи з наступних підстав.
Встановлено, що позивач віднесений до 3 категорії осіб, потерпілих внаслідок Чорнобильської катастрофи та працює в населеному пункті, який віднесено до зон радіоактивного забруднення. Позивач отримує виплати згідно зі ст. ст. 37,39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", але у меншому розмірі, ніж визначено Законом.
Відповідно до ст. 37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.91р. громадянам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, виплачується щомісячна грошова допомога у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства в таких розмірах: у зоні гарантованого добровільного відселення - 40 процентів від мінімальної заробітної плати. Ч.1 ст.39 цього Закону встановлено, що непрацюючим пенсіонерам провадиться доплата, розмір якої у зоні гарантованого добровільного відселення становить дві мінімальні заробітних плати.
У відповідності до статті 22 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Згідно з ч. 2 ст. 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Виходячи із загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку, що при визначенні розміру виплат застосуванню підлягає саме ст.ст. 37, 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а не постанова Кабінету Міністрів України від 26.07.1996р. за № 836, яка істотно звужує обсяг встановлених законом прав. Згідно роз'яснень, викладених у інформаційному листі Вищого адміністративного суду України від 13.10.2010р. № 1425/11/13-10, судами слід ураховувати, що звернення особи до 09.09.2010р. до місцевого загального суду з позовною заявою в межах строку, визначеного Цивільним процесуальним кодексом України, яка не була розглянута у зв'язку з ухваленням Конституційним Судом України Рішення від 9 вересня 2010 року № 19-рп/2010 у справі за конституційним поданням Верховного Суду України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень Закону України „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвідомчості справ, пов'язаних із соціальними виплатами", є поважною причиною пропуску строку звернення до адміністративного суду.
Доводи апелянта щодо правомірності його дій у зв'язку з відсутністю джерел фінансування на вказані виплати та необхідність їх встановлення бюджетним законодавством, є безпідставними, оскільки реалізація встановленого законом права не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань.
Проте, задовольняючи позов судом І інстанції залишено поза увагою частину позовних вимог відповідно до ст. 37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", тому судове рішення підлягає зміні.
Керуючись ст.ст.195,197, 201, 206 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі залишити без задоволення, а постанову Овруцького районного суду Житомирської області від "13" квітня 2012 р. змінити, доповнивши постанову абзацом наступного змісту:
"Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації здійснити перерахунок та виплату позивачу за період часу з 09.07.2007р. по 31.12.2007р. та з 22.08.2008р. по 30.06.2010р. щомісячної грошової допомоги у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства відповідно до статті 37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" , виходячи з розміру даної допомоги - 40% від мінімальної заробітної плати , з урахуванням проведених виплат."
В решті постанову залишити без змін.
Постанова набирає чинності з моменту її постановлення і оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя С.М.Хаюк
судді: І.Ф.Бондарчук І.Г. Охрімчук
Роздруковано та надіслано:
1- в справу
2 - позивачу ОСОБА_4 АДРЕСА_1
3- відповідачу Управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі Житомирської області вул.Леніна, 12,м.Овруч,Овруцький район, Житомирська область,11100 Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області вул. Леніна, 17,м. Овруч,Овруцький район, Житомирська область,11106