копія
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14 травня 2013 р. Справа № 818/2166/13-a
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Гелети С.М.,
за участю секретаря судового засідання - Кліщенко В.О.,
представника позивача Гришко Р.В. , представника відповідача Сліпухов В.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом Комунального підприємства "Сумижитло" Сумської міської ради до Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Сумській області про визнання дій незаконними та скасування постанови,-
В С Т А Н О В И В:
Комунальне підприємство "Сумижитло" Сумської міської ради (далі - позивач, КП "Сумижитло") звернулось до суду з адміністративним позовом до старшого державного інспектора України з енергонагляду у Сумській області Ромбовського Ю.С., Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Сумській області (далі - відповідач, Інспекція), в якому, згідно уточнених позовних вимог (а.с.16-19), просить визнати незаконними дії начальника інспекції - старшого державного інспектора України з енергонагляду у Сумській області Ромбовського Ю.С. щодо винесення постанови від 05.03.2013р. №07/30-12-ОС, а також визнати протиправною та скасувати постанову №07/30-12-ОС 14/13 від 05.03.2013р. про накладення штрафу за порушення законодавства у галузі електроенергетики та сфері теплопостачання.
Свої вимоги мотивує тим, що жоден нормативно-правовий акт, в т.ч. і Закон України «Про електроенергетику», не надає повноваження Державній інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Сумській області проводити перевірки на підприємствах, а тому проведення перевірки є незаконним та необґрунтованим, і, відповідно, на думку позивача, постанова про накладення штрафу є також незаконною.
Також позивач зазначає, що штрафні санкції за невиконання припису від 16.01.2013р., зокрема, п. 1,3,4,7,12 застосовані до КП "Сумижитло" безпідставно, оскільки пункт 1,3 виконано в повному обсязі, щодо виконання п. 4,12 підприємством вчиняються відповідні дії.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі, просив суд їх задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позовних вимог заперечував, в письмовому відзиві, поданому до суду зазначив, що за результатами здійснення заходу з державного енергетичного нагляду був складений акт, видано відповідний припис, який КП "Сумижитло" оскаржено не було. Про виконання припису в цілому позивач Інспекцію не повідомив належним чином, тому була проведена відповідна перевірка, за результатами якої було встановлено лише часткове виконання припису, складено відповідний акти та прийнято рішення про застосування до КП "Сумижитло" штрафних санкцій за невиконання п. 1,3,4,7,12 припису від 16.01.2013р.
Заслухавши представників сторін, розглянувши подані документи і матеріали, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Відповідно до ст.5 Закону України "Про електроенергетику" однією із засад державної політики в енергетиці є створення умов безпечної експлуатації об'єктів електроенергетики, також забезпечення відповідальності енергопостачальників та споживачів.
Відповідно до абз. 2 ст. 1 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Згідно вимог ст.9 вказаного Закону та п.1 Положення "Про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної та теплової енергії", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.08.1996р. №92, державний нагляд (контроль) в електроенергетиці здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики. Предметом державного нагляду (контролю) в електроенергетиці є господарська діяльність, пов'язана з виробництвом, передачею та постачанням енергії, а також з використанням енергії для власних потреб суб'єктами електроенергетики та споживачами енергії в частині технічної експлуатації електричних станцій і мереж, технічної експлуатації енергетичного обладнання споживачів енергії та суб'єктів електроенергетики, випробування та ремонту енергоустановок і мереж, режимів постачання та споживання електричної і теплової енергії, виконання робіт з проектування енергоустановок і мереж. Способом здійснення державного нагляду (контролю) в електроенергетиці є проведення центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики, відповідних обстежень, перевірок, оглядів, інспектування щодо енергетичного обладнання суб'єктів електроенергетики та споживачів енергії у порядку, визначеному Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності".
Відповідно до п.п. 2, 4, 5 п. 13 Положення головний державний інспектор України з енергетичного нагляду, його заступники, старші державні інспектори з енергетичного нагляду та державні інспектори з енергетичного нагляду під час виконання своїх функцій мають право: здійснювати в установленому порядку обстеження (перевірку), огляд, інспектування електричних і теплових установок та мереж суб'єктів електроенергетики та суб'єктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії, а також складати за їх результатами відповідні акти; видавати в межах своєї компетенції суб'єктам електроенергетики, суб'єктам відносин у сфері теплопостачання і споживачам електричної енергії обов'язкові для виконання приписи щодо усунення виявлених Держенергонаглядом порушень нормативно-правових і нормативно-технічних актів в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання і здійснювати контроль за їх виконанням; вимагати в межах своєї компетенції від суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії усунення виявлених Держенергонаглядом порушень.
Відповідно до п. 15. Положення законні вимоги посадових осіб Держенергонагляду є обов'язковими для виконання керівниками та посадовими особами суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії незалежно від форми власності.
Згідно ст. 6 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" підставами для здійснення позапланових заходів є подання суб'єктом господарювання письмової заяви до відповідного органу державного нагляду (контролю) про здійснення заходу державного нагляду (контролю) за його бажанням; виявлення та підтвердження недостовірності даних, заявлених у документах обов'язкової звітності, поданих суб'єктом господарювання; перевірка виконання суб'єктом господарювання приписів, розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виданих за результатами проведення планових заходів органом державного нагляду (контролю); звернення фізичних та юридичних осіб про порушення суб'єктом господарювання вимог законодавства.
Судом встановлено, що Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Сумській області на підставі звернення громадянина ОСОБА_5 (а.с.47) було проведено позапланову перевірку КП "Сумижитло", про що складено акт від 16.01.2013р. №07/30-18-0005 (а.с.36-37), який підписано уповноваженими представниками КП "Сумижитло" без зауважень. Як вбачається із пояснень представників сторін, інспектор, який проводив перевірку КП "Сумижитло" фактично був допущений до її проведення, підписано відповідний акт перевірки.
На підставі висновків акту перевірки, Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Сумській області винесла відносно КП "Сумижитло" припис від 16.01.2013р. №07/30-18/0005 (а.с.38-39). Як вбачається із припису від 16.01.2013 року КП "Сумижитло" зобов'язано виконати 13 заходів щодо усунення виявлених порушень чинного законодавства, а також зобов'язано надати план виконання припису в термін до 30.01.2013 року, а про виконання припису в цілому повідомити Інспекцію до 18.02.2013 року.
Як вбачається із пояснень представників сторін, даний припис КП "Сумижитло" не оскаржувалося в установленому порядку, із жодними клопотаннями про продовження терміну виконання припису від 16.01.2013р. не зверталося, в установленому порядку заперечення не подавалися.
Враховуючи те, що КП "Сумижитло" не проінформувало належним чином Державну інспекцію з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Сумській області про виконання припису від 16.01.2013р. №07/30-18/0005, відповідачем була проведена позапланова перевірка виконання КП "Сумижитло" даного припису про що складено акт перевірки №07/30-12-0082 від 27.02.2013р. (а.с.40), який підписано уповноваженим представником КП "Сумижитло" без зауважень, в установленому порядку заперечення не подавалися .
Як вбачається із акту перевірки від 27.02.2013р. державним інспектором було встановлено часткове виконання приписів та виявлено ухилення КП "Сумижитло" від виконання пункту 1,3,4,7,12 припису №07/30-18/005, в зв'язку із чим було винесено постанову №07/30-12-ОС 14/13 від 05.03.2013р. про застосування до КП "Сумижитло" штрафних санкцій в розмірі 10200 грн. (а.с.8)
Слід зазначити, що надання до суду як доказ виконання пункту 1,3,4 наказу «Про призначення відповідальних осіб» від 13.03.2013р. №40, не свідчать про виконання в установлений відповідачем строк вимоги припису від 16.01.2013р. №07/30-18/0005, оскільки строк його виконання закінчився 18.02.2013р., винесений даний наказ вже після проведення перевірки та складення акту від 27.02.2013р.
При цьому доказів виконання п. 4,7,12 припису від 16.01.2013р. №07/30-18/0005 представником позивача ні в установленому законом порядку до Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Сумській області, ні до суду не надано. Із пояснень представника ПК «Сумижитло» вбачається, що виконання даних пунктів триває на час розгляду справи в суді, проектна документація не затверджена.
Відповідно до ч. 1 ст. 72 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. При цьому слід зазначити, що ч. 1 ст. 72 КАС України зазначений обов'язок кожної сторони довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Враховуючи вищевикладене, те, що позивачем не виконано в установлений строк вимоги припису від 16.01.2013р., який є для КП «Сумижитло» обов'язковим, суд вважає, що відповідач правомірно виніс оскаржувану постанову, підстави для її скасування у суду відсутні, а тому позовні вимоги визнаються судом неправомірними, необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд,
П О С Т А Н О В И В:
В задоволенні адміністративного позову Комунального підприємства "Сумижитло" Сумської міської ради до старшого державного інспектора України з енергонагляду у Сумській області Ромбовського Ю.С., Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Сумській області про визнання незаконними дії начальника інспекції - старшого державного інспектора України з енергонагляду у Сумській області Ромбовського Ю.С. щодо винесення постанови від 05.03.2013р. №07/30-12-ОС, а також визнання протиправною та скасування постанови №07/30-12-ОС 14/13 від 05.03.2013р. про накладення штрафу за порушення законодавства у галузі електроенергетики та сфері теплопостачання - відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду в десятиденний строк з дня отримання постанови в повному обсязі.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження, набрання законної сили рішення за наслідками апеляційного провадження, закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя (підпис) С.М. Гелета
Повний текст постанови складено та підписано 17.05.2013 року
З оригіналом згідно
Суддя С.М. Гелета