Постанова № 31243755, 16.04.2013, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
16.04.2013
Номер справи
826/3435/13-а
Номер документу
31243755
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

16 квітня 2013 року 12:13 № 826/3435/13-а

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі колегії: головуючого судді Донця В.А., суддів Маруліної Л.О. та Шейко Т.І., за участю секретаря судового засідання Бурди А.Ю., розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Фірма "Київ" доКабінету Міністрів Українипро зобов'язання внести зміни до "Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень і Порядку надання інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22 червня 2011 року №703

Товариство з обмеженою відповідальністю "Фірма "Київ" звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Кабінету Міністрів України про:

зобов'язання Кабінету Міністрів України протягом 10 днів з моменту набрання рішенням законної сили внести зміни до абзацу третього пункту 4 "Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень і Порядку надання інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22 червня 2011 року №703 та викласти його в наступній редакції: "Державна реєстрація права власності на підприємство як єдиний майновий комплекс, житловий будинок, будівлю, споруду або їх окремі частини проводиться незалежно від того, чи зареєстроване речове право на земельну ділянку, на вони розташовані";

зобов'язання Кабінету Міністрів України протягом 10 днів з моменту набрання рішенням законної сили внести зміни до підпункту 1 пункту 4 "Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень і Порядку надання інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22 червня 2011 року №703 та викласти його в наступній редакції: "1) рішення суду щодо обтяження речових прав на нерухоме майно, що набрало законної сили (не вимагається реєстрація земельного сервітуту, що встановлений рішенням суду)";

зобов'язання Кабінету Міністрів України протягом 10 днів з моменту набрання рішенням законної сили внести зміни до абзацу другого пункту 72 "Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень і Порядку надання інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22 червня 2011 року №703 та викласти його в наступній редакції: "Державна реєстрація права власності на об'єкт незавершеного будівництва проводиться за наявності державної реєстрації речового права на земельну ділянку, на якій розташований такий об'єкт, за заінтересованою особою, крім випадку будівництва на підставі земельного сервітуту, що встановлений рішенням суду";

зобов'язання Кабінету Міністрів України протягом 10 днів з моменту набрання рішенням законної сили внести зміни до "Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень і Порядку надання інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22 червня 2011року №703 шляхом доповнення Порядку пунктом за наступним тексом: "Внесення судового рішення, що встановлює речове право, до Єдиного державного реєстру судових рішень, вважається державною реєстрацією такого речового права";

зобов'язання Кабінету Міністрів України протягом 10 днів з моменту набрання рішенням законної сили виключити з "Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень і Порядку надання інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22 червня 2011 року №703, абзац другий пункту 46 Порядку, а саме: "документ, що посвідчує речове право на земельну ділянку (крім випадків реконструкції квартири, житлового або нежитлового приміщення)";

зобов'язання Кабінету Міністрів України протягом 10 днів з моменту набрання рішенням законної сили виключити з "Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень і Порядку надання інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22 червня 2011 року №703, абзац третій пункту 46 Порядку, а саме: "витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку (у разі, коли в документі, що посвідчує речове право на земельну ділянку, відсутні відомості про її кадастровий номер)".

Позов мотивований тим, зокрема, що позивач здійснює будівництво підземного паркінгу в місті Одесі, однак не в змозі зареєструвати право на об'єкт незавершеного будівництва. На думку позивача, саме положення "Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень і Порядку надання інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22 червня 2011 року №703 не дає змоги реалізувати своє право на реєстрацію об'єкта незавершеного будівництва, а згодом введення цього об'єкту в експлуатацію.

Позивач участі повноваженого представника в судовому розгляді не забезпечив, про місце, дату та час проведення судового засідання повідомлявся належним чином. Від представника позивача надійшла письмова заява про розгляд справи без його участі.

Представник Кабінету Міністрів України проти позову заперечив, зазначивши, що адміністративний суд не вповноважений втручатися у вільний розсуд суб'єкта владних повноважень. Крім того, представник пояснив, що вимоги позивача про зобов'язання внести зміни до "Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень і Порядку надання інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно" саме в такій редакції, яка зазначена в позовній заяві, є суб'єктивною думкою позивача, відповідно не може бути підставою для внесення змін до нормативно-правового акту.

Розглянувши адміністративний позов, заслухавши у відкритому судовому засіданні пояснення представника відповідача, дослідивши письмові докази які містяться в матеріалах адміністративної справи, судом встановлено наступне.

Згідно з інформацією, розміщеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб підприємців, Товариство з обмеженою відповідальністю "Фірма "Київ" присвоєно ідентифікаційний код 20946498, місцезнаходження - 65016, місто Одеса, вулиця Костанді, будинок 65, види діяльності - надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна, будівництво житлових та нежитлових будівель.

Представником позивача на підтвердження порушеного права надано дозвіл на виконання будівельних робіт від 26.12.2008 р. №1094, згідно з яким Товариству з обмеженою відповідальністю "Фірма "Київ" дозволено виконання робіт з комплексної реконструкції Грецької площі у м. Одеса (перший пусковий комплекс), будівництво підземного трирівневого паркінгу в південному крилі площі Грецька, 1 у м. Одеса.

Також судом встановлено, що "Порядок державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень" затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 22 червня 2011 року №703 (із змінами і доповненнями, внесеними постановами Кабінету Міністрів України від 5 вересня 2012 року №824, від 12 вересня 2012 року №1077, від 19 вересня 2012 року №868, від 21 листопада 2012 року №1156), опубліковано в Офіційному віснику України від 15.07.2011 р, №51. Згідно з пунктом 2 постанова набрала чинності з 1 січня 2012 року.

Вирішуючи спір, суд виходить з такого.

Відповідно до статті 113 Конституції України Кабінет Міністрів України є вищим органом у системі органів виконавчої влади (частина перша). Кабінет Міністрів України відповідальний перед Президентом України та підконтрольний і підзвітний Верховній Раді України у межах, передбачених у статтях 85, 87 Конституції України (частина друга). Кабінет Міністрів України у своїй діяльності керується Конституцією і законами України, актами Президента України (частина третя).

Статтею 117 Конституції України встановлено, що Кабінет Міністрів України в межах своєї компетенції видає постанови і розпорядження, які є обов'язковими до виконання.

Згідно зі статтею 1 Закону України "Про Кабінет Міністрів України" від 7 жовтня 2010 року №2591-VI Кабінет Міністрів України (Уряд України) є вищим органом у системі органів виконавчої влади (частина перша). Кабінет Міністрів України здійснює виконавчу владу безпосередньо та через міністерства, інші центральні органи виконавчої влади, Раду міністрів Автономної Республіки Крим та місцеві державні адміністрації, спрямовує та координує роботу цих органів (частина друга). Кабінет Міністрів України відповідальний перед Президентом України та підконтрольний і підзвітний Верховній Раді України у межах, передбачених у статтях 85, 87 Конституції України (частина третя).

Частиною першої статті 52 вказаного Закону передбачено, що Кабінет Міністрів України на основі та на виконання Конституції і законів України, актів Президента України, щорічного послання Президента України до Верховної Ради України про внутрішнє і зовнішнє становище України видає обов'язкові для виконання акти - постанови і розпорядження.

Відповідно до статті 15 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" від 1 липня 2004 року №1952-IV (з наступними змінами та доповненнями) перелік документів для здійснення державної реєстрації прав визначається Кабінетом Міністрів України у Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень.

Зміст наведених положень Конституції України, Закону України "Про Кабінет Міністрів України", Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" дають підстави дійти висновку, що Кабінет Міністрів України як вищий орган у системі органів виконавчої влади, наділений дискреційними повноваженнями, зокрема, щодо визначення документів для здіснення державної реєстрації прав.

За змістом принципу поділу державної влади в Україні, визначеного у частині першій статті 6 Конституції України, "державна влада здійснюється на засадах її поділу на законодавчу, виконавчу та судову", які урівноважують одна одну принципу стримувань і противаг.

Відповідно до частини першої статті 3 Закону України "Про Кабінет Міністрів України" діяльність Кабінету Міністрів України ґрунтується на принципах верховенства права, законності, поділу державної влади, безперервності, колегіальності, солідарної відповідальності, відкритості та прозорості.

Таким чином, адміністративний суд не вповноважений втручатись у виключну компетенцію Уряду України щодо визначення переліку документів для здійснення державної реєстрації прав.

Крім того, суд бере до уваги й ту обставину, що "Регламентом Кабінету Міністрів України", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18 липня 2007 року №950 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 9 листопада 2011 року №1156) встановлено спеціальну процедуру розгляду Кабінетом Міністрів України питань щодо видання, внесення змін, визнання нечинними відповідних постанов. Так, відповідно до пункту § 32 вказаного Регламенту проекти актів Кабінету Міністрів готуються на основі та на виконання Конституції і законів України, актів і доручень Президента України, актів Кабінету Міністрів, доручень Прем'єр-міністра, а також за ініціативою членів Кабінету Міністрів, центральних органів виконавчої влади, державних колегіальних органів, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій. Пунктами 1 та 2 § 33 Регламенту передбачено, що головним розробником проекту акта Кабінету Міністрів є орган, який вносить проект акта до Кабінету Міністрів. Розробниками проектів актів Кабінету Міністрів є міністерства, інші центральні органи виконавчої влади, державні колегіальні органи, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські держадміністрації відповідно до своєї компетенції.

За висновком колегії суддів, наведені положення "Регламенту Кабінету Міністрів України" також свідчать про виключну компетенцію Уряду України приймати рішення про видання тої чи іншої постанови.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про безпідставність позовних вимог, тому в задоволенні адміністративного позову слід відмовити в повному обсязі.

Щодо строків звернення до суду, то суд вважає, що позивачем дотримано шестимісячного строку, встановленого статтею 99 Кодексу адміністративного судочинства України, позаяк про порушене право в частині не врегулювання, на думку позивача, "Порядком державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень" правовідносин щодо реєстрації об'єкта незавершеного будівництва позивач міг дізнатись після внесення змін до зазначеного порядку постановою Кабінету Міністрів України від 21 листопада 2012 року №1156, яка набрала чинності з 1 січня 2013 року, оскільки саме в норми зазначеної Постанови позивач просить внести зміни . Водночас до суду позивач звернувся 13 березня 2013 року, про що свідчить відбиток поштового штемпеля на конверті, в якому надійшла позовна заява.

Як убачається з матеріалів адміністративної справи, позивачем сплачено судовий збір в розмірі 35.00 грн. (квитанція від 04.04.2013 року №ПН126).

Відповідно до частини другої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони - суб'єкта владних повноважень, суд присуджує з іншої сторони всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати, пов'язані із залученням свідків та проведенням судових експертиз. Відповідач не надав суду доказів понесення ним судових витрат, тому підстави для присудження на його користь судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 9, 69-71, 94, 97, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції в порядку та строки, встановлені статтями 185-187 цього Кодексу шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги з одночасним надсиланням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня проголошення постанови. У разі відкладення складення постанови у повному обсязі, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Головуючий суддя В.А. Донець

Суддя Л.О. Маруліна

Суддя Т.І. Шейко