Постанова № 31229754, 07.05.2013, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
07.05.2013
Номер справи
826/5054/13-а
Номер документу
31229754
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус АП О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

07 травня 2013 року № 826/5054/13-а

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі:

головуючого судді - Добрівської Н.А.,

за участю секретаря судового засідання - Щерблюк А.І.,

та представників сторін:

від позивача - ОСОБА_1,

від відповідача - Гарницького П.П., Мелешкевич Т.М.,

розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовом Управління Пенсійного фонду України в Оболонському районі міста Києва доСуб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_4простягнення заборгованості по сплаті страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, -

В С Т А Н О В И В:

09 квітня 2013 року УПФУ в Оболонському районі м. Києва звернулось до суду із позовом до СПД - фізичної особи ОСОБА_4 про стягнення заборгованості по сплаті страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування і штрафних санкцій на загальну суму 350 708,87 грн.

Обґрунтовуючи свої вимоги позивач посилається на те, що у визначені законодавством терміни відповідачем не було перераховано суму страхових внесків і штрафних санкцій, визначених у рішеннях УПФУ в Оболонському районі м. Києва №0126 від 20.09.2012 року, №0182 від 11.01.2013 року та у вимозі від 01.02.2013р. №Ф032.

Ухвалою судді Окружного адміністративного суду міста Києва від 11 квітня 2013 року відкрито скорочене провадження в адміністративній справі та встановлено відповідачу строк для подання заперечень проти позову та необхідних документів або заяви про визнання позову.

За результатами розгляду заяви відповідача, що надійшла до суду 22 квітня 2013 року, суд на підставі частини 4 статті 1832 Кодексу адміністративного судочинства України своєю ухвалою від 23 квітня 2013 року призначив справу до розгляду в судовому засіданні за загальними правилами КАС України.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав та просив його задовольнити з підстав, наведених у позові.

Представники відповідача в судовому засіданні проти позову заперечили та просили відмовити у його задоволенні посилаючись на неправомірність дій працівників УПФУ в Оболонському районі м. Києва під час проведення перевірки, складенні акта перевірки та винесенні рішень про нарахування штрафних санкцій і складенні вимоги про сплату боргу.

В судовому засіданні розглянуті і вирішені протокольними ухвалами клопотання представників відповідача про повернення позовної заяви, зупинення провадження і виклик свідка, а також інші клопотання представників.

Заслухавши пояснення осіб, які з'явились в судове засідання, дослідивши наявні в матеріалах справи документи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та заперечення представників відповідача, оцінивши докази, які мають значення для розгляду і вирішення справи по суті з урахуванням предмету спору, суд встановив наступне.

Суб'єкт підприємницької діяльності - фізична особа ОСОБА_4 зареєстрована як суб'єкт підприємницької діяльності і перебуває на обліку в УПФУ в Оболонському районі м. Києва як платник внесків, передбачених чинним законодавством України.

Реалізацію державної політики з питань пенсійного забезпечення та збору, ведення обліку надходжень від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування забезпечує Пенсійний фонд України, який здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи (абз.2 п.1, п.7 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 06.04.2011р. за №384/2011).

Одним з основних завдань Пенсійного фонду України є забезпечення збору, ведення обліку надходжень від сплати єдиного внеску, інших коштів відповідно до законодавства та здійснення контролю за їх сплатою (абз.8 п.3 Положення про Пенсійний фонд України).

Для виконання покладених на нього завдань Пенсійний фонд України має право проводити планові, а у випадках, передбачених законом, позапланові перевірки на підприємствах, в установах і організаціях, у фізичних осіб - підприємців бухгалтерських книг, звітів, кошторисів та інших документів, пов'язаних із нарахуванням, обчисленням та сплатою єдиного внеску, страхових внесків, призначенням пенсій, щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці, та отримувати необхідні пояснення, довідки і відомості (зокрема, письмові) з питань, що виникають під час таких перевірок (п.п.5 п.6 Положення про Пенсійний фонд України); вимагати від керівників та інших посадових осіб підприємств, установ, організацій, а також від фізичних осіб - підприємців усунення виявлених порушень законодавства про збір і ведення обліку єдиного внеску, про порядок нарахування, обчислення та сплати страхових внесків, здійснення фінансових операцій з коштами Пенсійного фонду України та порядок їх використання (п.п.6 п.6 Положення про Пенсійний фонд України).

Згідно пункту 7 Розділу VIII Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі страхових внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, здійснюється фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування відповідно до законодавства, що діяло на момент виникнення такої заборгованості або застосування штрафних санкцій (аналогічна позиція викладена Верховним Судом України у постанові від 19 лютого 2013 року у справі №21-432а12).

До набрання законної сили Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08 липня 2010 року №2464-VI та Указу Президента України «Про Положення про Пенсійний фонд України» від 06.04.2011р. діяли положення Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року №1058-IV та постанова правління Пенсійного фонду України від 30.04.2002р. №8-2 «Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також у містах та районах» у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 25 лютого 2008р. №5-5, що наділяли територіальні управління Пенсійного фонду повноваженнями, зокрема, щодо контролю надходження страхових внесків та інших платежів до Фонду від підприємств, установ, організацій та громадян, збору у встановленому порядку відповідної звітності, проведення планових та позапланових перевірок фінансово-бухгалтерських документів, звітів та інших документів щодо правильності нарахування та сплати страхових внесків п.п.5 п.п.2.2 п.2 Положення №8-2).

01 січня 2004 року набрав чинності Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003р. №1058-ІV (надалі - Закон №1058-IV), який був розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування і визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.

У зв'язку з поданням платником внесків заяви щодо припинення підприємницької діяльності позивачем на підставі направлення від 20.09.2012р. №233 у відповідності з положеннями статті 13 та абзацу шостого пункту 7 розділу VIII Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» згідно наказу №103 від 12.06.2012 року проведено позапланову перевірку фізичної особи - підприємця ОСОБА_5, за результатами якої складено Акт від 20.09.2012 року за №0899-09-Н (далі по тексту - Акт перевірки).

Згідно закріплених в Акті даних перевірка проводилась в присутності довіреної особи ОСОБА_7 відповідно до доручення №309 від 29.01.2010 року.

У висновках Акта перевірки зафіксовано порушення підприємцем вимог п.2 ст.20, п.1 ст.19 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в результаті чого платнику донараховано 33,2%, 32%, 32,01%, 32,3%, 31,8% за 2004-2010 роки на суму 91 573,53 грн., у тому числі за періодами: січень-грудень 2004 року у розмірі 4 592,00 грн.; січень-грудень 2005 року - 10 882,91 грн.; січень-грудень 2006 року - 16 758,60 грн.; січень-грудень 2007 року - 13 944,00 грн.; січень-грудень 2008 року - 12 793,62 грн.; січень-грудень 2009 року - 14 176,40 грн.; січень-грудень 2010 року - 18 426,00 грн.

Вказаний Акт перевірки, з дотриманням вимог статті 6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» був направлений позивачем на адресу ОСОБА_4 через поштове відділення 21 вересня 2012 року і отримано 24.09.2012р. уповноваженою особою («ОСОБА_7 мама»).

Відповідно до частини 2 статті Закону №1058-IV суми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 цього Закону, в тому числі обчислені територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених частиною третьою статті 20 цього Закону, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків (недоїмка) і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій.

Пунктом 4 частини 9 статті 106 Закону №1058-IV передбачено, що за донарахування територіальним органом Пенсійного фонду або страхувальником сум своєчасно не обчислених та не сплачених страхових внесків виконавчі органи Пенсійного фонду накладають штраф у розмірі 5 відсотків зазначених сум за кожний повний або неповний місяць, за який донараховано ці суми.

Відповідно до п.9.3.4 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003р. №21-1 (надалі - Інструкція №21-1 в редакції, що діяла на день складення і підписання рішень і вимоги про сплату боргу) для розрахунку зазначеного штрафу кількість місяців розраховується починаючи з місяця, на який припадає термін подання звітності за період, за який донараховано (обчислено) суми внесків, та закінчуючи місяцем, на який припадає отримання таким страхувальником акта перевірки від органу Пенсійного фонду або в якому він подав звітність, де зазначено такі донараховані суми. При цьому складається рішення за формою згідно з додатком 16 цієї Інструкції.

Підставою для прийняття відповідного рішення є акт перевірки або акт звірки, розрахунок суми страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, звіт про суми нарахованої заробітної плати (грошового забезпечення, доходу) застрахованих осіб та суми нарахованих внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до органів Пенсійного фонду України, звіт про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованих внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до органів Пенсійного фонду України.

Як вбачається з Акта перевірки, загальна сума страхових внесків, яка підлягає донарахуванню за період з січня 2004 року по грудень 2010 року, у зв'язку з не нарахуванням платником самостійно 33,2%, 32%, 32,01%, 32,3%, 31,8% становить 91 573,53 грн.

20 вересня 2012 року УПФУ в Оболонському районі м. Києва винесено рішення за №0126 про застосування на підставі п.4 ч.9 ст.106 Закону №1058-IV фінансових санкцій у розмірі 35 052,73 грн. за порушення вимог п.2 ст.20 Закону №1058-IV - донарахування органом Пенсійного фонду України сум своєчасно не обчислених та не сплачених страхових внесків (згідно поштового повідомлення про вручення рекомендованого відправлення отримано відповідачем 25.09.2012р.).

11 січня 2013 року позивачем винесено рішення №0182 про донарахування фінансової санкції у розмірі 224 082,61 грн., яке отримано 17.01.2013р. уповноваженою відповідачем особою («ОСОБА_7 батько»).

Згідно частини 14 статті 106 Закону №1058-IV рішення органу Пенсійного фонду про нарахування пені або накладення штрафу, передбачених частинами дев'ятою і десятою цієї статті, є виконавчим документом.

У разі якщо страхувальник, банк чи організація, яка здійснює виплату і доставку пенсій, отримали рішення про нарахування пені та накладення штрафу, передбачених частинами дев'ятою і десятою цієї статті, і не сплатили зазначені в них суми фінансових санкцій протягом десяти робочих днів, а також не оскаржили це рішення чи не повідомили у цей строк відповідний виконавчий орган Пенсійного фонду про його оскарження, воно передається для виконання державній виконавчій службі та страхувальнику.

Суми пені та фінансових санкцій, застосованих за порушення порядку та строків обчислення, нарахування та сплати страхових внесків стягуються в тому ж порядку, що й недоїмка із сплати страхових внесків.

Суми пені та штрафів можуть бути включені до вимоги про сплату недоїмки, якщо застосування цих фінансових санкцій пов'язано з виникненням та сплатою недоїмки.

Територіальні органи Пенсійного фонду за формою і у строки, визначені правлінням Пенсійного фонду, надсилають страхувальникам, які мають недоїмку, вимогу про її сплату (ч.3 ст.106 Закону №1058-IV).

Згідно п.8.3 Інструкції №21-1 вимога формується на підставі актів документальних перевірок та облікових даних з карток особових рахунків страхувальників за формою згідно з додатком 9 цієї Інструкції (для страхувальника - юридичної особи) або за формою згідно з додатком 10 цієї Інструкції (для страхувальника - фізичної особи).

У зв'язку з несплатою у визначені в рішеннях строки суми фінансової санкції, визначеної Управлінням та з огляду на наявність заборгованості за вказаний період у відповідності з вимогами п.5 Інструкції №21-1 позивачем 01 лютого 2013 складено і надіслано платнику вимогу про сплату боргу за №Ф032, яка за формою і змістом відповідає вимогам законодавства. Згідно поштового повідомлення про вручення рекомендованого відправлення вказана вимога була отримана уповноваженою особою 11.02.2013 року («ОСОБА_7 мама»).

У відповідності до вимог ст.67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Пунктом 7 Розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» встановлено, що стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі страхових внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, здійснюється фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування відповідно до законодавства, що діяло на момент виникнення такої заборгованості або застосування штрафних санкцій.

На період до повного стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі нарахованих внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, та відповідних штрафних санкцій за фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування зберігаються повноваження щодо контролю за правильністю нарахування, своєчасністю сплати страхових внесків, застосування фінансових санкцій, якими вони були наділені до набрання чинності цим Законом.

Погашення заборгованості з використанням коштів, що надходять у рахунок сплати єдиного внеску, забороняється. У зв'язку із чим, до правовідносин, які виникли до 01.01.2011 року застосовуються норми Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», які були чинні на той момент.

Згідно ч.15 ст.106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (в редакції на момент виникнення спірних правовідносин), згідно якої строк давності щодо стягнення недоїмки, пені та штрафів не застосовується. Зазначене спростовує доводи представників відповідача про пропуск позивачем шестимісячного строку звернення до суду із даним позовом, що визначений у частині 2 ст.99 КАС України.

Належних і допустимих доказів на підтвердження перебування у провадженні суду спору ОСОБА_4 з УПФУ в Оболонському районі м. Києва щодо скасування рішень про застосування фінансових санкцій і вимоги про сплату боргу представниками відповідача суду не надано.

Частиною 1 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, а частиною 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України зазначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Відповідно до вимог ч.1 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

З огляду на встановлені у справі обставини та положення законодавства в редакції на момент виникнення спірних правовідносин з урахуванням предмету спору у даній справі, а також враховуючи недоведеність відповідачем своїх доводів із посиланням на належні і допустимі докази, суд вважає вимоги позивача обґрунтованими, а позов таким, що підлягає задоволенню.

Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.

Керуючись вимогами ст.ст.69-71, 94, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва -

П О С Т А Н О В И В:

Позов Управляння Пенсійного фонду України в Оболонському районі міста Києва задовольнити.

Стягнути з Суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_4 (код ЄДРПОУ НОМЕР_1, адреса: 04213, АДРЕСА_1) на користь Управління Пенсійного фонду України в Оболонському районі міста Києва (код ЄДРПОУ 26063587, адреса: 04209, м. Київ, вул. Озерна, 26-А, р/р 256083012611 в ГУ Ощадбанку по м. Києву та Київській області) заборгованість по сплаті страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування на загальну суму 350 708 (триста п'ятдесят тисяч сімсот вісім) гривень 87 коп.

Постанова набирає законної сили у порядку, встановленому в ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду в порядку та строки, визначені ст.ст.185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя: Н.А. Добрівська

Повний текст судового рішення виготовлено і підписано 13.05.2013 року.