Постанова № 31228732, 13.05.2013, Одеський апеляційний господарський суд

Дата ухвалення
13.05.2013
Номер справи
5017/983/2012
Номер документу
31228732
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

__________________

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"13" травня 2013 р.Справа № 5017/983/2012Одеський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого судді: Аленіна О.Ю.

суддів: Сидоренка М.В., Жекова В.І.

при секретарі судового засідання Щербатюк О.В.

за участю представників сторін:

від Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м.Одесі - Камінська І.М., довіреність № 3405/1.2. від 27.02.13 р.;

від СДПІ по роботі з великими платниками податків у м.Одесі ДПС - Угненко І.А., довіреність № 5285/9/10-029 від 29.03.13 р.;

ліквідатор - Лісєєв К.Ю.

Інші представники учасників провадження у справі про банкрутство у судове засідання не з'явились. Про час, дату та місце розгляду апеляційної скарги повідомлялись належним чином.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Одесі Державної податкової служби

на ухвалу господарського суду Одеської області від 04.04.2013 р.

у справі №5017/983/2012

за заявою Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м.Одеси

до Закритого акціонерного товариства "Аурум"

за участю кредиторів:

ПАТ КБ "Надра"

ПП "ФІРМА НІКО"

Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м.Одесі

Одеський міський центр зайнятості

Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві в Приморському районі м.Одесі

СДПІ по роботі з великими платниками податків у м.Одесі ДПС

КП "Теплопостачання м.Одеси"

ліквідатор Лісєєв К.Ю.

про визнання банкрутом

ВСТАНОВИВ

Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м.Одеси звернулось до господарського суду Одеської області із заявою про порушення провадження у справі про банкрутство Закритого акціонерного товариства „Аурум" (далі - ЗАТ „Аурум"), посилаючись на наявність загальної заборгованості у сумі 1262453,27 грн.

Ухвалою господарського суду Одеської області від 02.04.2012 р. порушено провадження у справі №5017/983/2012 про визнання банкрутом ЗАТ „Аурум", введено мораторій на задоволення вимог кредиторів.

Постановою господарського суду Одеської області від 07.09.2012 р. визнано банкрутом ЗАТ „Аурум", відкрито ліквідаційну процедуру відносно ЗАТ „Аурум", припинено повноваження розпорядника майном арбітражного керуючого Лісєєва К.Ю., ліквідатором ЗАТ „Аурум "призначено арбітражного керуючого Лісєєва К.Ю.

05.03.2013 р. ліквідатор ЗАТ „Аурум" арбітражний керуючий Лісєєв К.Ю. звернувся до господарського суду Одеської області з клопотанням, відповідно до якого просив суд зобов'язати СДПІ по роботі з ВПП у м.Одесі ДПС виконати норми Наказу Міністерства фінансів України №1588 від 09.12.2011р., привести Єдиний банк даних юридичних осіб та Реєстру самозайнятих осіб у відповідність до фактичних даних Єдиного державного реєстру та внести достовірні зміни в дані про банкрута ЗАТ „Аурум", а саме, стан юридичної особи: "в стані припинення підприємницької діяльності"; прийняти на облік рахунок банкрута ЗАТ „Аурум", відкритий в ЮГРУ „ПриватБанк" та винести відповідну ухвалу господарського суду Одеської області із зазначенням її негайної дії для працівників СДПІ по роботі з ВПП у м.Одесі ДПС.

27.03.2013 р. ліквідатором ЗАТ „Аурум" надано до господарського суду Одеської області клопотання, у якому, крім вимог, зазначених у попередньому клопотанні від 05.03.2013 р., ліквідатор просив зобов'язати СДПІ по роботі з ВПП у м.Одесі ДПС виконати норми п.1 ст.23 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", а саме скасувати обмеження у розпорядженні майном боржника у ліквідаційній процедурі.

27.03.2013 р. ліквідатором банкрута подано скаргу на дії учасника провадження у справі про банкрутство ЗАТ „Аурум", у якій ліквідатор просив суд визначити дії учасника справи про банкрутство СДПІ по роботі з ВПП у м.Одесі ДПС такими, що порушують права ліквідатора ЗАТ „Аурум" та інших кредиторів і учасників провадження та зобов'язати учасника справи про банкрутство СДПІ по роботі з ВПП у м.Одесі ДПС усунути перешкоди щодо розпорядження майном банкрута шляхом прийняття на облік розрахункового рахунку №26001054300850, відкритого в ЮГРУ „ПриватБанк" МФО 328704.

Ухвалою господарського суду Одеської області від 04.04.2013 р. (суддя Антощук С.І.) скаргу ліквідатора ЗАТ „Аурум" на дії Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м.Одесі Державної податкової служби задоволено частково, визнано дії Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м.Одесі Державної податкової служби щодо внесення до Єдиного банку даних юридичних осіб та Реєстр самозайнятих осіб відомостей про дату та номер рішення про припинення платника податків ЗАТ „Аурум", а також відмову привести у відповідність дані про платника податку ЗАТ „Аурум" до відомостей, що містяться у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, такими, що порушують права ліквідатора, ліквідаційної комісії, банкрута та кредиторів у справі про банкрутство №5017/983/2012. Клопотання ліквідатора ЗАТ „Аурум" задоволено частково, зобов'язано Спеціалізовану державну податкову інспекцію по роботі з великими платниками податків у м.Одесі Державної податкової служби внести до Єдиного банку даних юридичних осіб та Реєстр самозайнятих осіб відомості щодо платника податку ЗАТ „Аурум", які містяться у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, а саме: внести інформацію про перебування платника податку ЗАТ „Аурум" у стані припинення підприємницької (господарської) діяльності та виключити із Єдиного банку даних юридичних осіб та Реєстру самозайнятих осіб запис про дату та номер рішення про припинення юридичної особи ЗАТ „Аурум".

Ухвала суду мотивована тим, що під час ліквідаційної процедури ЗАТ „Аурум" ліквідатором банкрута було проведено заходи щодо усунення перешкод у процесі розпорядження майном банкрута, а саме акумуляції грошових коштів банкрута на одному розрахунковому рахунку з метою подальшого їх використання для розрахунків з кредиторами банкрута. Однак, СДПІ по роботі з ВПП у м.Одесі ДПС, на податковому обліку якої знаходиться банкрут, вчинено дії, а саме з невідомих підстав внесено запис до єдиного банку даних про платників податків відомості щодо дати та номеру рішення про припинення юридичної особи ЗАТ „Аурум", які унеможливлюють постановлення рахунку банкрута на податковий облік для проведення з ним подальших фінансових операцій. Крім того, на звернення ліквідатора щодо усунення невідповідності даних по платнику податків ЗАТ „Аурум", а також у судових засіданнях при розгляді клопотання ліквідатора, СДПІ по роботі з ВПП у м.Одесі ДПС, повідомила, що не має відповідних повноважень щодо внесення змін до відомостей, наявних у банку даних відносно ЗАТ "Аурум".

Не погоджуючись з даною ухвалою, СДПІ по роботі з ВПП у м.Одесі ДПС звернулась до Одеського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою в якій просить скасувати ухвалу господарського суду Одеської області від 04.04.2013 р. по справі №5017/983/2012 у повному обсязі. Свої вимоги скаржник обґрунтовує тим, що оскаржувана ухвала винесена з порушенням норм матеріального та процесуального права з підстав викладених в апеляційній скарзі. На думку скаржника, СДПІ по роботі з ВПП у м.Одесі ДПС не приймала управлінсько-розпорядчого рішення щодо відмови у взятті рахунку на облік, а лише довело до ліквідатора ЗАТ "Аурум" відомості які надійшли до неї від Державної податкової служби України, а тому СДПІ по роботі з ВПП у м.Одесі ДПС не може відповідати за наслідки електронного повідомлення від 04.02.2013 р., яке надійшло від Державної податкової служби України, як і здійснювати дії про зміну вказаного стану про припинення юридичної особи, враховуючи не уповноваженість законодавством України на те саме даним контролюючим органом.

Окрім того, апелянт вважає, що згідно з ст. 17 Кодексу адміністративного судочинства України, даний спір мав бути розглянутий не господарським судом Одеської області, а Одеським окружним адміністративним судом.

Ухвалою Одеського апеляційного господарського суду від 29.04.2013 р. було задоволено клопотання ліквідатора ЗАТ "Аурум" про продовження строку розгляду апеляційної скарги та відкладено розгляд справи.

У судовому засіданні представник скаржника підтримав вимоги, викладені в апеляційній скарзі і наполягав на їх задоволенні.

Також в судовому засіданні представник апелянта зазначив, що відповідно до витягу з бази даних, щодо ЗАТ "Аурум", який надано останнім до суду першої інстанції, у єдиному банку даних про платників податків відсутні відомості щодо припинення ЗАТ "Аурум" та йому не відомо з яких причин Державна податкова служба України надіслала електронне повідомлення щодо відмови у взяті рахунку на облік.

Ліквідатор ЗАТ "Аурум" Лісєєв К.Ю. надав пояснення згідно з якими не погоджується з апеляційною скаргою та просив залишити її без задоволення, а ухвалу господарського суду Одеської області від 04.04.2012 р. без змін.

Інші представники учасників провадження у справі про банкрутство у судове засідання не з'явились. Про час, дату та місце розгляду апеляційної скарги повідомлялись належним чином.

Відповідно до ст. 85 ГПК України у судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини постанови.

Перевіривши матеріали справи, правильність застосування місцевим господарським судом норм матеріального та процесуального права, заслухавши учасників провадження у справі про банкрутство, апеляційний господарський суд дійшов висновку, що апеляційна скарга СДПІ по роботі з великими платниками податків у м.Одесі ДПС підлягає задоволенню частково з наступних підстав.

Згідно зі ст. 99 Господарського процесуального кодексу України, в апеляційній інстанції справи переглядаються за правилами розгляду цих справ у першій інстанції з урахуванням особливостей, передбачених у розділі XII Господарського процесуального кодексу України.

Відповідно до ст.101 ГПК України, у процесі перегляду справи апеляційний господарський суд за наявними у справі і додатково наданими доказами, якщо заявник обґрунтував неможливість їх надання суду в першій інстанції з причин, що не залежали від нього, повторно розглядає справу. Апеляційний господарський суд не зв'язаний доводами апеляційної скарги і перевіряє законність і обґрунтованість рішення місцевого суду у повному обсязі.

07.09.2012 р. господарським судом Одеської області прийнято постанову про визнання Закритого акціонерного товариства „Аурум" банкрутом, відкриття ліквідаційної процедури та призначення ліквідатором банкрута арбітражного керуючого Лісєєва Кирила Юрійовича.

Відповідно до ст. 25 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (у редакції Закону, що діяла до 19.01.2013р. та застосовується при розгляді даної справи) ліквідатор банкрута з дня свого призначення здійснює, зокрема, такі повноваження: приймає до свого відання майно боржника, вживає заходів по забезпеченню його збереження; виконує функції з управління та розпорядження майном банкрута; здійснює інвентаризацію та оцінку майна банкрута згідно з законодавством; аналізує фінансове становище банкрута; виконує повноваження керівника (органів управління) банкрута; очолює ліквідаційну комісію та формує ліквідаційну масу; пред'являє до третіх осіб вимоги щодо повернення дебіторської заборгованості банкруту; вживає заходів, спрямованих на пошук, виявлення та повернення майна банкрута, що знаходиться у третіх осіб; реалізує майно банкрута для задоволення вимог, включених до реєстру вимог кредиторів, у порядку, передбаченому цим Законом; здійснює інші повноваження, передбачені цим Законом.

Частинами 4 та 5 ст. 25 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" встановлено, що дії ліквідатора (ліквідаційної комісії) можуть бути оскаржені до господарського суду власником майна (органом, уповноваженим управляти майном) банкрута; особою, яка відповідає за зобов'язаннями банкрута; кожним кредитором окремо або комітетом кредиторів; особою, яка, посилаючись на свої права власника або іншу підставу, передбачену законом чи договором, оспорює правомірність віднесення майнових активів або коштів до ліквідаційної маси.

Відповідно до ч.1 ст. 26 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" усі види майнових активів (майно та майнові права) банкрута, які належать йому на праві власності або повного господарського відання на дату відкриття ліквідаційної процедури та виявлені в ході ліквідаційної процедури, включаються до складу ліквідаційної маси, за винятком об'єктів житлового фонду, в тому числі гуртожитків, дитячих дошкільних закладів та об'єктів комунальної інфраструктури, які в разі банкрутства підприємства передаються в порядку, встановленому законодавством, до комунальної власності відповідних територіальних громад без додаткових умов і фінансуються в установленому порядку.

Частинами 7,8 ст. 30 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" встановлено, що ліквідатор зобов'язаний використовувати при проведенні ліквідаційної процедури тільки один рахунок боржника в банківській установі. Інші рахунки, виявлені при проведенні ліквідаційної процедури, підлягають закриттю ліквідатором. Залишки коштів на цих рахунках перераховуються на основний рахунок боржника. Кошти, які надходять при проведенні ліквідаційної процедури, зараховуються на основний рахунок боржника. З основного рахунку здійснюються виплати кредиторам у порядку, передбаченому статтею 31 цього Закону.

Із зазначених вище положень вбачається, що з моменту введення ліквідаційної процедури банкрута та призначення ліквідатора банкрута, ліквідатор наділяється судом повноваженнями в силу Закону щодо проведення організаційних заходів по забезпеченню процедури ліквідації банкрута. Невиконання або неналежне виконання покладених на ліквідатора повноважень є підставою як для оскарження дій останнього суб'єктами, зазначеними у ч.4 ст.25 Закону, так і підставою для усунення ліквідатора від виконання ним своїх обов'язків згідно ч.9 ст. 31 Закону.

Таким чином, у разі виникнення перешкод при проведенні ліквідаційної процедури, ліквідатор банкрута зобов'язаний вжити усіх можливих заходів щодо їх усунення.

05.03.2013 р. ліквідатор ЗАТ „Аурум" Лісєєв К.Ю. звернувся до господарського суду Одеської області із клопотанням, відповідно до якого ліквідатор банкрута просив суд зобов'язати СДПІ по роботі з ВПП у м.Одесі ДПС виконати норми Наказу Міністерства фінансів України №1588 від 09.12.2011р., привести Єдиний банк даних юридичних осіб та Реєстру самозайнятих осіб у відповідність до фактичних даних Єдиного державного реєстру та внести достовірні зміни в дані про банкрута ЗАТ „Аурум", а саме, стан юридичної особи: "в стані припинення підприємницької діяльності"; прийняти на облік рахунок банкрута ЗАТ „Аурум", відкритий в ЮГРУ „ПриватБанк" та винести відповідну ухвалу господарського суду Одеської області із зазначенням її негайної дії для працівників СДПІ по роботі з ВПП у м.Одесі ДПС.

27.03.2013 р. ліквідатором ЗАТ „Аурум" надано до господарського суду Одеської області клопотання (повторне), у якому, крім вимог, зазначених у попередньому клопотанні, просив зобов'язати СДПІ по роботі з ВПП у м.Одесі ДПС виконати норми п.1 ст.23 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", а саме скасувати обмеження у розпорядженні майном боржника у ліквідаційній процедурі.

27.03.2013 р. ліквідатором банкрута подано скаргу на дії учасника провадження у справі про банкрутство ЗАТ „Аурум", у якій ліквідатор просив суд визначити дії учасника справи про банкрутство СДПІ по роботі з ВПП у м.Одесі ДПС такими, що порушують права ліквідатора ЗАТ „Аурум" та інших кредиторів і учасників провадження; зобов'язати учасника справи про банкрутство СДПІ по роботі з ВПП у м.Одесі ДПС усунути перешкоди щодо розпорядження майном банкрута шляхом прийняття на облік розрахункового рахунку №26001054300850, відкритого в ЮГРУ „ПриватБанк" МФО 328704.

У якості обставин, що зумовили звернення до суду із клопотанням ліквідатор зазначив, що під час проведення ліквідаційної процедури ЗАТ „Аурум" ліквідатором було встановлено наявність обставин, які перешкоджають подальшому проведенню ліквідаційної процедури. Так, згідно офіційних даних інтернетресурсу ПАТ „Банк „ТАВРИКА" (www.tavrika.ua) та Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (www.fg.org.ua) 23.11.2012 р. згідно Рішення №906 Комісії Національного банку України з питань нагляду та регулювання діяльності банків на ПАТ „Банк „ТАВРИКА", у якому обліковується основний рахунок банкрута, було накладено ряд обмежень на здійснення банківських операцій. 20.12.2012 р. Національним банком України було прийнято рішення про віднесення ПАТ „Банк „ТАВРИКА", до категорії неплатоспроможних та запровадження Виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб тимчасової адміністрації банку.

З метою забезпечення продовження ліквідаційної процедури ліквідатором банкрута було відкрито новий розрахунковий рахунок №26001054300850 у Южому ГРУ „ПриватБанк".

Положеннями Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" не встановлено обмежень щодо можливості відкриття розрахункового рахунку банкрута під час ліквідаційної процедури. Вибір фінансової установи, яка, на думку ліквідатора, якнайбільш вдало зможе забезпечити проведення фінансових операцій банкрута, є правом ліквідатора. Обов'язок ліквідатора щодо закриття інших рахунків банкрута та переведення залишку грошових коштів з інших рахунків на основний ліквідаційний рахунок банкрута повинен були здійснений у межах строку, відведеного на ліквідаційну процедуру та належність його виконання має бути перевірена судом під час аналізу ліквідаційного звіту ліквідатора за результатами завершення ліквідаційної процедури.

Відповідно до п. 2.1. Порядку подання повідомлень про відкриття/закриття рахунків платників податків у банках та інших фінансових установах до органів державної податкової служби, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України 02.04.2012 № 426, Національний банк України, банки та інші фінансові установи протягом трьох робочих днів з дня відкриття/закриття рахунків Платників податків (включаючи день відкриття/закриття) подають відомості про це в електронному вигляді з використанням надійних засобів електронного цифрового підпису з посиленими сертифікатами відкритих ключів засобами електронної пошти мережі Інтернет на адресу Інформаційного порталу Державної податкової служби України.

За результатами виконання банківською установою вказаних вимог, 04.02.2013 р. від Державної податкової служби України було отримано копію електронного повідомлення про відмову у взятті на облік розрахункового рахунку ЗАТ „Аурум" №26001054300850 у зв'язку з наявністю у ЄДР запису про державну реєстрацію припинення юридичної особи або припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця.

Згідно з копією Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців станом на 16.11.2012 р. у графі „стан юридичної особи" зазначено, що ЗАТ „Аурум" знаходиться „в стані припинення підприємницької діяльності".

04.02.2013 р. ліквідатор банкрута звернувся з клопотанням до СДПІ по роботі з ВПП у м.Одесі ДПС у якій банкрут знаходиться на податковому обліку, та зазначив, що ЗАТ „Аурум" було відкрито новий розрахунковий рахунок у зв'язку початком процедури ліквідації ПАТ „Банк „Таврика", а також просив податковий орган надати письмову відповідь з вказівкою підтверджуючою знаходження на обліку платника податків ЗАТ „Аурум" та прийняття до відома для обліку інформацію про відкриття іншого ліквідаційного рахунку банкрута №26001054300850 у Южому ГРУ „ПриватБанк".

06.02.2013 р. СДПІ по роботі з ВПП у м.Одесі ДПС надало відповідь ліквідатору ЗАТ „Аурум" у якій підтвердило, що підставою відмови у взятті рахунка на облік є наявність у ЄДР запису про державну реєстрацію припинення юридичної особи або припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця.

Відповідно до п.п. 2.1., 2.4 Наказу Міністерства фінансів України "Про затвердження Порядку подання повідомлень про відкриття/закриття рахунків платників податків у банках та інших фінансових установах до органів державної податкової служби" №426 національний банк України, банки та інші фінансові установи (далі - фінансові установи) протягом трьох робочих днів з дня відкриття/закриття рахунків Платників податків (включаючи день відкриття/закриття) подають відомості про це в електронному вигляді з використанням надійних засобів електронного цифрового підпису з посиленими сертифікатами відкритих ключів засобами електронної пошти мережі Інтернет (далі - засоби телекомунікаційного зв'язку) на адресу Інформаційного порталу Державної податкової служби України (далі - адреса ДПС України). Орган ДПС протягом трьох робочих днів з дня отримання Повідомлення в електронному вигляді зобов'язаний надіслати до фінансової установи засобами телекомунікаційного зв'язку електронне повідомлення-відповідь щодо взяття рахунка на облік в органі ДПС (далі - Повідомлення-відповідь), структура якого визначається згідно з додатком 1 до цього Порядку. У разі відмови в узятті рахунка на облік Повідомлення-відповідь повинно містити підставу відмови.

Отже, наведеними положеннями визначено, що для взяття рахунку на облік необхідно отримання електронного повідомлення-відповіді з ДПС України.

Але, як встановлено судом СДПІ по роботі з ВПП у м.Одесі ДПС отримало від Державної податкової служби України копію електронного повідомлення про відкриття рахунку у фінансовій установі в якому у пункті 15 зазначена причина відмови в узятті рахунку на облік, а саме наявність у ЄДР запису про державну реєстрацію припинення юридичної особи або фізичної особи-підприємця.

Відповідно до п.3.1. Наказу Міністерства фінансів України "Про затвердження Порядку подання повідомлень про відкриття/закриття рахунків платників податків у банках та інших фінансових установах до органів державної податкової служби" №426 підставою для відмови в узятті органом ДПС рахунка на облік є наявність у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців запису про державну реєстрацію припинення юридичної особи або припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця.

Отже, колегія суддів не може погодитись із твердженням суду першої інстанції щодо чинення СДПІ по роботі з ВПП у м.Одесі ДПС перешкод у діяльності ліквідатора, оскільки дії СДПІ по роботі з ВПП у м.Одесі ДПС щодо неможливості взяття на облік розрахункового рахунку ЗАТ „Аурум", за умови наявності копії електронного повідомлення-відповіді, якою відмовлено у взятті рахунку на облік, відповідають положенням Наказу Міністерства фінансів України "Про затвердження Порядку подання повідомлень про відкриття/закриття рахунків платників податків у банках та інших фінансових установах до органів державної податкової служби" №426.

А тому, колегія суддів не вбачає підстав для задоволення скарги ліквідатора на дії СДПІ по роботі з ВПП у м.Одесі ДПС та вважає, що ухвала господарського суду Одеської області у цій частині прийнята помилково та не відповідає обставинам справи на нормам чинного законодавства.

Разом з тим судова колегія погоджується із висновком суду щодо часткового задоволення клопотання ліквідатора в частині зобов'язання СДПІ по роботі з ВПП у м.Одесі ДПС внести до Єдиного банку даних юридичних осіб та Реєстр самозайнятих осіб відомості щодо платника податку ЗАТ „Аурум", які містяться у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців виходячи з наступного.

Згідно п.1.1. Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України №1588 від 09.12.2011р., цей Порядок розроблений відповідно до Податкового кодексу України і має метою використання єдиної раціональної методики обліку платників податків і зборів в органах державної податкової служби. Цим Порядком визначається ряд питань, у т.ч. встановлення переліку документів, які подаються для взяття на облік платників податків, порядку подання таких документів, а також порядку ведення документації при взятті платників податків на облік в органах державної податкової служби, занесення інформації щодо них до відповідних реєстрів; порядок внесення змін до облікових даних платників податків.

Відповідно до п.9.1. Порядку органи державної податкової служби проводять внесення змін і доповнень до районного рівня Єдиного банку даних юридичних осіб та Реєстру самозайнятих осіб на підставі: інформації органів державної реєстрації; інформації банків та інших фінансових установ про відкриття (закриття) рахунків платників податків; документально підтвердженої інформації, що надається платниками податків; інформації суб'єктів інформаційного обміну, уповноважених вчиняти будь-які реєстраційні дії стосовно платника податків; рішення суду, що набрало законної сили; даних перевірок платників податків.

Відомості районного рівня Єдиного банку даних юридичних осіб або Реєстру самозайнятих осіб можуть бути оновлені (доповнені, актуалізовані) органами державної податкової служби на підставі електронних даних інформаційного фонду ДРФО, ЄДРПОУ, Єдиного державного реєстру, інших державних реєстрів, ведення яких здійснюється органами державної влади. При цьому інформація про внесені зміни роздруковується окремо для кожного платника податків та підшивається до реєстраційної частини облікової справи платника податків (п.9.5. Порядку).

Відповідно до п.п.13.1., 13.2. Порядку функції обліку платників податків у органі державної податкової служби здійснюють відповідні підрозділи згідно з затвердженою структурою такого органу (далі - підрозділ реєстрації та обліку платників податків). Органи державної податкової служби в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні, об'єднані та спеціалізовані: ведуть облік платників податків; наповнюють Єдиний банк даних юридичних осіб та Реєстр самозайнятих осіб інформацією щодо реєстраційних даних платників податків на підставі отриманих від платників податків та від органів реєстрації відомостей, документів, заяв, повідомлень тощо; формують та ведуть журнали щодо обліку платників податків, передбачені цим Порядком; формують та ведуть облікові справи (реєстраційну частину) платників податків, які зберігаються до ліквідації платника податків або переведення на облік до іншого органу державної податкової служби; формують і передають Зведену інформацію "Про стан обліку платників податків" у терміни, встановлені центральним органом державної податкової служби.

Згідно п.13.7. Порядку органи державної податкової служби забезпечують достовірність даних про платників податків в Єдиному банку даних юридичних осіб та ДРФО, реєстрі представництв платників податків - нерезидентів та інших реєстрах, що формуються та ведуться органами державної податкової служби згідно з цим Порядком, їх захист від несанкціонованого доступу, оновлення, архівування та відновлення даних.

Відповідно до п. 13.10. Порядку органи державної податкової служби координують свою діяльність з питань обліку платників податків з органами державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.

Враховуючи наведене, СДПІ по роботі з ВПП у м.Одесі ДПС відповідає за достовірність даних, що містяться у Єдиному банку даних юридичних осіб та Реєстрі самозайнятих осіб та наділена обов'язком вносити зміни до даних Реєстру, які не відповідають іншим офіційним відомостям.

Згідно з копією Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців станом на 16.11.2012 р. у графі „стан юридичної особи" зазначено, що ЗАТ „Аурум" знаходиться „в стані припинення підприємницької діяльності".

Проте, ліквідатор боржника не може користуватися розрахунковим рахунком з тієї підстави, що цей рахунок не може бути взятий на облік, оскільки у Єдиному банку даних юридичних осіб та Реєстрі самозайнятих осіб міститься запис про державну реєстрацію припинення юридичної особи або припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця, який не відповідає запису Єдиного державного реєстру юридичних осіб.

Оскільки законодавчими приписами визначено, що обслуговування, внесення змін до Єдиного банку даних юридичних осіб та Реєстру самозайнятих осіб покладено в даному випадку на СДПІ по роботі з ВПП у м.Одесі ДПС, на думку колегії суддів ліквідатор обґрунтовано звернувся із клопотанням про зобов'язання СДПІ по роботі з ВПП у м.Одесі ДПС виконати норми Наказу Міністерства фінансів України №1588 від 09.12.2011 р., привести Єдиний банк даних юридичних осіб та Реєстру самозайнятих осіб у відповідність до фактичних даних Єдиного державного реєстру та внести достовірні зміни в дані про банкрута ЗАТ „Аурум", а саме, стан юридичної особи: "в стані припинення підприємницької діяльності", а суд першої інстанції правомірно задовольнив клопотання у цій частині.

Колегія суддів не приймає до уваги посилання апелянта на витяг з бази даних у якому відсутні відомості щодо державної реєстрації припинення ЗАТ "Аурум", оскільки зазначений витяг суперечить електронному повідомленню Державної податкової служби України, яким відмовлено у прийнятті на облік рахунку саме з причин державної реєстрації припинення ЗАТ "Аурум".

Відхиляються і доводи скаржника щодо необхідності розгляду цього спору в порядку адміністративного судочинства, оскільки на думку колегії суддів вирішення зазначеного клопотання ліквідатора має здійснюватись саме в межах провадження у справі про банкрутство.

Підсумовуючи вищевказане, колегія суддів вважає апеляційну скаргу СДПІ по роботі з ВПП у м.Одесі ДПС такою, що підлягає частковому задоволенню.

Керуючись ст.ст. 99, 101-106 Господарського процесуального кодексу України, колегія суддів -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу задовольнити частково.

Пункти 1 та 2 ухвали господарського суду Одеської області від 04.04.2013 р. скасувати.

В задоволені скарги ліквідатора відмовити.

Пункти 3 та 4 ухвали господарського суду Одеської області 04.04.2013 р. залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена у касаційному порядку.

Повний текст постанови складено 16.05.2013 року.

Головуючий суддя Аленін О.Ю.

Суддя Жеков В.І.

Суддя Сидоренко М.В.