ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14 травня 2013 року справа № 813/2695/13-а
зал судових засідань № 6
Львівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Гулика А.Г.
секретар судового засідання Павлишин Ю.І.,
за участю:
представник позивача не з'явився,
представник відповідача не з'явився
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом управління Пенсійного фонду України в Берегівському районі Закарпатської області до Дочірнього підприємства Національної акціонерної компанії «Надра України» «Західукргеологія» про відшкодування суми виплачених пільгових пенсій, -
встановив:
управління Пенсійного фонду України в Берегівському районі Закарпатської області (далі - УПФ України в Берегівському районі Закарпатської області) звернулося до суду з позовом до Дочірнього підприємства Національної акціонерної компанії «Надра України» «Західукргеологія» (далі - ДП НАК «Надра України»«Західукргеологія»), в якому просить суд стягнути з відповідача заборгованість по відшкодуванню фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до п. «а» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» в сумі 45420 грн. 30 коп.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідно до пп. «а» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» підприємства та організації з коштів призначених на оплату праці, вносять до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до ч. 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Проте, всупереч вимогам ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», відповідач не сплатив суму витрат на виплату та доставку пенсій, що призвело до виникнення боргу.
Відповідач подав до суду заперечення на позов від 22.04.2013 року вих. №13-58313, в якому проти позову заперечує, просить суд відмовити у задоволенні позову. Заперечення мотивовані тим, що Дочірнє підприємство Національної акціонерної компанії «Надра України «Західукргеологія»« не є боржником перед управлінням Пенсійного фонду України в Берегівському районі Закарпатської області, оскільки підприємство не зареєстровано в УПФ України в Берегівському районі Закарпатської області як платник страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а зареєстроване в УПФ України в Галицькому районі м. Львова, що підтверджується повідомленням про реєстрацію платника страхових внесків. Зареєстрованим платником єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в УПФ України в Берегівському районі Закарпатської області є Закарпатська геологорозвідувальна експедиція ДП НАК «Надра України» «Західукргеологія» (далі - ЗГРЕ ДП НАК «Надра України» «Західукргеологія») - відокремлений структурний підрозділ ДП НАК «Надра України» «Західукргеологія». Кожен із структурних підрозділів ДП НАК «Надра України» «Західукргеологія» має окремий баланс, поточні рахунки в установах банків, круглу печатку з найменуванням, штампи, фірмові бланки, є платниками податків, єдиного внеску та ін. Додатково повідомляє, що структурний підрозділ ДП НАК «Надра України» «Західукргеологія» - ЗГРЕ ДП НАК «Надра України» «Західукргеологія» закритий, про що зроблено запис в Єдиному державному реєстрів юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців за №14151040025002718.
Позивач явку уповноваженого представника в судове засідання не забезпечив, хоча належним чином повідомлявся про дату, час та місце його проведення. Проте, подав до суду клопотання про розгляд справи без участі його уповноваженого представника. У письмових поясненнях по справі позивач додатково зазначив, що структурний підрозділ ДП НАК «Надра України» «Західукргеологія» - ЗГРЕ ДП НАК «Надра України» «Західукргеологія» не є юридичною особою, а тому не може бути відповідачем у справі. Крім цього, адміністративний позов від 26.03.2013 р №2192/06, поданий позивачем, передбачає стягнення заборгованості по відшкодуванню фактичних витрат на виплату і доставку пенсій за період січень-березень 2013 року, тобто до моменту закриття ЗГРЕ ДП НАК «Надра України» «Західукргеологія».
Відповідач явку уповноваженого представника в судове засідання не забезпечив, хоча належним чином повідомлявся про дату, час та місце його проведення. Клопотань про розгляд справи без участі його уповноваженого представника до суду не надходило.
Заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні фактичні обставини та відповідні їм правовідносини.
ДП НАК «Надра України» «Західукргеологія» відповідно до ст. 4, п.1 ч. 2 ст. 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 8 липня 2010 року № 2464-VI зобов'язане своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Згідно з довідкою Головного управління статистики у Львівській області від 13.02.2012 року № 20-09/207 ДП «Західукргеологія» НАК «Надра України» зареєстровано юридичною особою виконкомом Львівської міської ради за адресою: 79000, м. Львів, пл. Міцкевича, 8, ідентифікаційний код 01432606.
Закарпатська геологорозвідувальна експедиція Дочірнього підприємства «Західукргеологія» НАК «Надра України» згідно з повідомленням від 24.07.2012 року №4770/04 взята на облік як платник єдиного внеску в УПФ України в Берегівському районі Закарпатської області і, відповідно до вимог ст. 4, п. 1 ч. 2 ст. 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 8 липня 2010 року № 2464-VI, зобов'язана своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
Відповідно до самостійно поданих Закарпатською геологорозвідувальною експедицією ДП «Західукргеологія» НАК «Надра України» до УПФ України в Берегівському районі Закарпатської області звітів про суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за січень-березень 2013 р. до сплати належало 45420 грн. 30 коп.
Абзацом 4 п. 1 ст. 2 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» визначено, що для платників збору, визначених пунктами 1 та 2 ст. 1 вказаного Закону, крім тих, які є платниками фіксованого сільськогосподарського податку, об'єктом оподаткування є також фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів «а» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Відповідно до постанови правління Пенсійного фонду України «Про затвердження Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України» від 19.12.2003 року № 21-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16 січня 2004 року за № 64/8663 відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до частини 2Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Пунктом 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058-IV передбачено, що підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці, вносять до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком N 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, крім тих, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, починаючи з дня набрання чинності цим Законом, у розмірі 20 відсотків з наступним збільшенням її щороку на 10 відсотків до 100 - відсоткового розміру відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій до набуття права на пенсію за віком відповідно до вказаного Закону.
Відповідно до пункту 6.4 «Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України», затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 № 21-1 розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами надходження доходів органів Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»(згідно з додатками 6 та 7), які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій.
Позивач - УПФ України у Берегівському районі Закарпаьської області, у відповідності до п. 6.4 Інструкції, направило на адресу відокремленого підрозділу ДП НАК «Надра України» «Західукргеологія» Закарпатської геологорозвідувальної експедиції розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відокремленому підрозділу відповідно до ч. 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів «а» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» за період з січня до березня 2013 р.
За період роботи в ЗГРЕ ДП НАК «Надра України» право на пільгову пенсію за списком №1 набули наступні працівники, а саме: 1) ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_18, ОСОБА_19, ОСОБА_20 (підтверджується постановами Львівського окружного адміністративного суду від 23.12.2010 р. №2а-4693/10/1370 та від 27.02.2011 р. за №2а-7832/11/1370); 2) ОСОБА_21, ОСОБА_22, ОСОБА_23, що підтверджується довідками про пільговий стаж та копіями трудових книжок (а.с.28-72).
Як вбачається з матеріалів справи заборгованість відокремленого підрозділу відповідача перед УПФ України у Берегівському районі Закарпатської області з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій є узгодженою і становить 45420 грн. 30 коп. за період січень-березень 2013 року, що підтверджується вказаними вище розрахунками фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до ч. 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в частині пенсій, призначених відповідно до пункту «а» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Відповідно до ч. 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-VI, до запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку пенсій на пільгових умовах, що діяв до набрання чинності цим Законом, тобто порядок встановлений Законом України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування». Фактичні витрати на виплату і доставку пенсій на пільгових умовах відшкодовуються в повному обсязі.
Щодо тверджень відповідача про те, що боржником перед УПФ України в Берегівському районі Закарпатської області є Закарпатська геологорозвідувальна експедиція, а не ДП НАК «Надра України» «Західукргеологія», так як останнє не зареєстроване в УПФ України в Берегівському районі Закарпатської області як платник страхових внесків, а тому відсутні підстави для стягнення коштів з відповідача , суд зазначає наступне.
Відповідно до ст. 47 КАС України особами, які беруть участь у справі, є сторони, треті особи, представники сторін та третіх осіб. Для визначення статусу осіб, які беруть участь у розгляді справи КАС України застосовує категорію адміністративної процесуальної правосуб'єктності, яка відповідно до ст. 48 КАС України, поєднує в собі адміністративну процесуальну правоздатність та адміністративну процесуальну дієздатність. В свою чергу, адміністративна процесуальна дієздатність полягає в здатності особисто здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов'язки, у том числі доручати ведення справи представникові, та належить органам державної влади, іншим органам державної влади, органам влади Автономної Республіки Крим, органам місцевого самоврядування, їхнім посадовим та службовим особам, підприємствам, установам, організаціям (юридичним особам). На цій підставі, відповідачем може бути лише юридична особа, а не відокремлений підрозділ юридичної особи.
Згідно із розділом 1 статуту ДП НАК «Надра України «Західукргеологія», затвердженого наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 27.07.2007р. №367 та зареєстрованого державним реєстратором виконкому Львівської міської ради 03.08.2007р. за №04151050003002718, воно створене Національною акціонерною компанією «Надра України» та є юридичною особою відповідно до законодавства, користується майном, має самостійний баланс, рахунку в банківських установах тощо. Крім того, у довідці з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій №567744 відповідач за правовим статусом юридична особа, за організаційно - правовою формою - дочірнє підприємство.
Відповідно до п.1.3 Положення про відокремлений структурний підрозділ - Закарпатську геологорозвідувальну експедицію ДП НАК «Надра України «Західукргеологія», затвердженого директором ДП НАК «Надра України «Західукргеологія» 17.03.2008р., воно не є юридичною особою, має поточний рахунок в установі банку тощо. Баланс експедиції є складовою частиною балансу відповідача.
У зв'язку з цим, суд вважає, що позивач правомірно визначив відповідачем Державне підприємство Національної акціонерної компанії «Надра України» «Західукргеологія», а не Закарпатську геологорозвідувальну експедицію, яка є відокремленим підрозділом Державного підприємства Національної акціонерної компанії «Надра України» «Західукргеологія», не має адміністративної процесуальної дієздатності та відповідно не може бути відповідачем у цій справі.
Як випливає із повідомлення про взяття на облік юридичної особи від 26.06.2008р. №7299/04-27 ДП НАК «Надра України «Західукргеологія» взято на облік в УПФ України у Франківському районі м.Львова.
Згідно з повідомленням УПФ України у Берегівському районі Закарпатської області про взяття на облік платника єдиного внеску від 24.07.2012р. №4740/04 Закарпатська геологорозвідувальна експедиція ДП НАК «Надра України «Західукргеологія» взята на облік в управлінні 11.02.1991р. за реєстраційним номером 19010077.
Таким чином, дійсно відповідач та його відокремлений підрозділ перебувають на обліку як платники єдиного внеску в різних органах Пенсійного фонду України. Проте, ця обставина має значення при самостійній сплаті внесків відповідачем та його відокремленим підрозділом. У випадку стягнення коштів у судовому порядку, позивач повинен враховувати вимоги щодо адміністративної процесуальної правосуб'єктності як визначального критерію при визначенні особи, яка відповідатиме за адміністративним позовом.
Щодо заперечень відповідача про те, що діяльність Закарпатської геологорозвідувальної експедиції припинена, а тому немає підстав для стягнення заборгованості, суд зазначає таке.
Як вбачається із повідомленням про закриття відокремленого підрозділу від 27.03.2013 р. №01-442/13, ЗГРЕ ДП «Західукргеологія» НАК «Надра України» згідно з наказом відповідача від 31.10.2012р. №194 ДП «Західукргеологія» НАК «Надра України» повідомляє про закриття відокремленого підрозділу ЗГРЕ ДП «Західукргеологія» НАК «Надра України». До Єдиного Державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців 02.04.2013р. державним реєстратором виконкому Львівської міської ради Довгань О. внесено запис №14151040025002718 про реєстрацію закриття ЗГРЕ ДП «Західукргеологія» НАК «Надра України». Проте, предметом спору у цій справі є стягнення заборгованості за період січень-березень 2013р., тому факт припинення діяльності ЗГРЕ ДП «Західукргеологія» НАК «Надра України» не має значення для цієї справи.
Крім того, суд звертає увагу на те, що закриття, одного відокремленого підрозділу без статусу юридичної особи ДП НАК «Надра України» «Західукргеологія», а саме Закарпатської ГРЕ, з передачею основних засобів, нематеріальних активів, матеріальних цінностей, розрахунків, інших статей балансу, документації до іншого відокремленого підрозділу без статусу юридичної особи ДП НАК «Надра України» «Західукргеологія», а саме Львівської ГРЕ, що здійснювалось на підставі наказу ДП НАК «Надра України» «Західукргеологія» від 27.12.2012 р. №239а, не припиняє зобов'язань відповідача перед УПФ України у Берегівському районі Закарпатської області.
На цій підставі суд вважає безпідставними та необґрунтованими заперечення відповідача в цій частині.
Щодо тверджень відповідача про те, що не підлягають до відшкодування витрати на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до статей 55, 100 Закону України «Про пенсійне забезпечення», то такі судом до уваги не беруться, оскільки спірна заборгованість виникла по пенсіям, призначеним відповідно до пункту «а» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення». Вказана позиція суду повністю узгоджується із постановами Верховного Суду України від 10.07.2012р. та 27.02.2012р., які в силу вимог ч.1 ст. 244-2 КАС України є обов'язковими до застосування усіма судами України.
Докази вжиття відповідачем заходів погашення заборгованості перед УПФ України у Берегівському районі Закарпатської області по відшкодуванню фактичних витрат з виплати та доставки пенсій, призначених відповідно до ч. 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», в частині пенсій призначених відповідно до пункту «а» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» в розмірі 45420 грн. 30 коп. в матеріалах справи відсутні.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України та ч.3 ст.2 КАС України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з вимогами ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до ст. 86 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Таким чином, оскільки наявність заборгованості у Закарпатської геологорозвідувальної експедиції ДП «Західукргеологія» НАК «Надра України» доведена матеріалами справи, доказів погашення заборгованості станом на момент розгляду справи відповідачем не надано, суд дійшов до висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.
Судові витрати відповідно до вимог ст. 94 КАС стягненню зі сторін не підлягають.
Керуючись ст.ст. 8-14, 71, 86, 94, 159, 160-165 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В :
1. Адміністративний позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з Дочірнього підприємства Національної акціонерної компанії «Надра України» «Західукргеологія» на користь управління Пенсійного фонду України в Берегівському районі Закарпатської області (код ЄДРПОУ - 20453442) суму боргу в розмірі 45420 (сорок п'ять тисяч чотириста двадцять) грн. 30 коп.
3. Судові витрати стягненню зі сторін не підлягають.
Постанова суду першої інстанції, якщо інше не встановлено Кодексом адміністративного судочинства України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом ч. 3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови складений і підписаний 17 травня 2013 р.
Суддя А.Г. Гулик