Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16 травня 2013 р. Справа №805/5411/13-а
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови:
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Давиденко Т.В.
при секретарі судового засідання Грішаєві Є.Є.
за участю представників сторін:
від позивача - Кравченко В.Г. - довір. від 06.02.2013 року б/н
від відповідача - не з'явились
розглянувши у відкритому судовому засіданні позовну заяву Державного підприємства
«Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі Відокремленого підрозділу
«Держенергонагляд у Донбаському регіоні»
до відповідача Комунального підприємства «Зугрескомунальник»
про стягнення штрафу в сумі 5100 грн.
ВСТАНОВИВ:
Державне підприємство «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі Відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Донбаському регіоні» звернулось до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Комунального підприємства «Зугрескомунальник» про стягнення штрафу в сумі 5100 грн. за постановою Держенергонагляду від 02.10.2012 року № 02/11-04-172.
Доводи позовної заяви обґрунтовує тим, що під час перевірки встановлені порушення відповідачем вимог законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання, внаслідок чого до Комунального підприємства «Зугрескомунальник» застосований штраф в сумі 5100 грн.
Оскільки сума штрафу у добровільному порядку та у встановлений строк не сплачена, позивач просить стягнути суму штрафу за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання в розмірі 5100 грн.
Представник позивача у судовому засіданні доводи позовної заяви підтримав, надав пояснення, аналогічні викладеним в позовній заяві, просив позовну заяву задовольнити.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, відзив на позовну заяву та заяву про розгляд справи за участю його представника не надав.
Згідно ч. 4 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України У разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
Дослідивши матеріали справи, доводи позовної заяви, заслухавши представника позивача, суд встановив.
КП «Зугрескомунальник» зареєстроване рішенням Виконавчого комітету Харцизької міської ради від 01.07.2003 року, включене до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (ЄДРПОУ 32466782), юридична адреса: 86783, Донецька область, м. Харцизьк, м. Зугрес, вул. Дзержинського, буд. 1 (а.с. 12).
24.04.2012 року Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Донецькій області винесений припис № 02/11/04-144 щодо прийняття заходів КП «Зугрескомунальник» щодо усунення виявлених порушень чинного законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання до 24.07.2012 року (а.с. 7).
17.09.2012 року Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Донецькій області проведена перевірка виконання припису Інспекції від 24.04.2012 року № 02/11/04-144 щодо усунення порушень законодавства про електроенергетику, на підставі якої складений акт (протокол) від 17.09.2012 року № 02/11-04-172 (а.с. 8).
Як вбачається з акту перевірки від 17.09.2012 року № 02/11-04-172 на КП «Зугрескомунальник» не проведене атестування інженерно-технічного та експлуатаційного персоналу на знання «Правил технічної експлуатації теплових установок і мереж» від 05.03.2007 року № 197/13464, не розроблені графіки шурфовок, результати проведених шурфовок не оформлені актами прихованих робіт, на оперативній схемі теплових мереж не вказані засувки з нумерацією, пристрої для спуску води та випуску повітря, не затверджена схема керівництвом, не розроблені плани локалізації та ліквідації аварій, не розроблені профілі теплотрас відносно кожної магістралі з нанесеними лініями статичного тиску, не розроблені та не затверджені гідравлічні режими роботи теплових мереж, тобто не усунені порушення зазначені в приписі від 24.04.2012 року № 02/11/04-144 (а.с.7).
На підставі акту перевірки від 17.09.2012 року № 02/11-04-172 Державною інспекцією з енергетичного нагляду споживання електричної і теплової енергії у Донецькій області винесена постанова від 02.10.2012 року № 02/11-01-175 про накладення штрафу на КП «Зугрескомунальник» за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання в розмірі 5100 грн., строк сплати - 30 днів з моменту отримання (а.с 9).
Постанова про накладення штрафу за порушення законодавства у галузі електроенергетики та сфері теплопостачання від 02.10.2012 року № 02/11-01-175 отримана відповідачем 11.10.2012 року, про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення (а.с. 11).
Сума штрафу відповідачем у встановлений законодавством 30-денний строк з моменту отримання постанови та на час звернення до суду не сплачена.
Між сторонами немає розбіжностей щодо обставин справи, встановлених судом, в позовній заяві позивач просить стягнути з відповідача зазначене суму штрафу.
Проаналізувавши встановлені обставини справи та норми законодавства України, яке регулює спірні правовідносини, суд вважає позовну заяву такою, що підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку у тому числі органів державної влади. У справах щодо оскарження рішень суди перевіряють чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 929 від 07.08.1996 року, державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, технічним станом та організацією експлуатації електричних, теплових, тепловикористовуючих установок та мереж суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії (Держенергонагляд).
Відповідно п. 3 Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 929 від 07.08.1996 року, метою енергетичного нагляду є сприяння забезпеченню сталого функціонування об'єднаної енергетичної системи України, сфери теплопостачання, енергетичної безпеки держави шляхом здійснення контролю за дотриманням суб'єктами електроенергетики, суб'єктами відносин у сфері теплопостачання та споживачами електричної енергії вимог нормативно-правових і нормативно-технічних актів у сфері виробництва, постачання та споживання електричної і теплової енергії.
Згідно п.п. 2.2.2 Положення про відокремлений підрозділ «Держенергонагляд у Донбаському регіоні» Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» здійснення в межах своєї компетенції контролю за усуненням суб'єктами електроенергетики, суб'єктами відносин у сфері теплопостачання і споживачами електричної енергії, виявлених порушень законодавства у сфері виробництва, постачання,та споживання енергії.
Тобто, позивач у справі - орган владних повноважень, який виконує владні управлінські функції у сфері виробництва, постачання та споживання електричної і теплової енергії, надані йому чинним законодавством.
Здійснення державної політики в галузі паливно-енергетичного комплексу згідно Указу Президента України «Про зміни в структурі центральних органів виконавчої влади» від 15.12.1999 року № 1573/99, покладено на Міністерство палива та енергетики України, яке є центральним органом державної виконавчої влади.
Відповідно ч. 1 ст. 9 Закону України «Про електроенергетику» державний нагляд в електроенергетиці здійснюють Державна інспекція з експлуатації електричних станцій і мереж та Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, та інші органи, визначені законодавством України.
Згідно ч. 5 ст. 9 Закону України «Про електроенергетику» державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право, в тому числі, давати споживачам та суб'єктам електроенергетики обов'язкові для виконання приписи.
Як встановлено судом, підтверджено матеріалами справи, та не заперечується сторонами у справі, 24.04.2012 року Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Донецькій області винесений припис № 02/11-04-144 щодо прийняття заходів КП «Зугрескомунальник» про усунення виявлених порушень чинного законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання до 24.07.2012 року, який у встановлений чинним законодавством строк не виконаний.
Відповідно ст. 24 Закону України «Про електроенергетику» у разі порушення енергопостачальником, який здійснює постачання електричної енергії на закріпленій території, умов і правил здійснення ліцензованої діяльності з постачання електричної енергії та інших обов'язків, передбачених цим Законом, враховуючи зобов'язання щодо забезпечення захисту прав споживачів електричної енергії та проведення розрахунків за закуплену енергопостачальником електричну енергію, а також із суб'єктом підприємницької діяльності, який здійснює передачу належної енергопостачальнику електричної енергії, Національна комісія регулювання електроенергетики України застосовує до такого енергопостачальника такі санкції, зокрема, як штраф.
Відповідно ч. 3 ст. 27 Закону України «Про електроенергетику» суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність за правопорушення в електроенергетиці, зокрема, за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Національної комісії регулювання електроенергетики України, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій - штраф у розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Порядок накладення Національною комісією регулювання електроенергетики, державними інспекторами з експлуатації електричних станцій і мереж, державними інспекторами з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії на суб'єктів господарської діяльності незалежно від форм власності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику визначається Положенням про порядок накладення на суб'єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.1999 року № 1312.
Відповідно п. 2 Положення штрафи за порушення законодавства про електроенергетику накладаються на суб'єктів господарської діяльності, в тому числі, за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Національної комісії регулювання електроенергетики, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій.
Згідно п. 5 Положення про порядок накладення на суб'єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику старші державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право накладати на суб'єктів господарювання штрафи:
- за правопорушення, передбачені в абзаці другому пункту 2 цього Положення, - у розмірі до п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;
- за правопорушення, передбачені в абзаці третьому пункту 2 цього Положення, - у розмірі до трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Оскільки відповідач вимоги припису щодо усунення порушень законодавства, позивач правомірно , в межах повноважень та у спосіб, визначений Законом застосував до нього штраф.
Згідно п. 11 Положення рішення про накладення на суб'єктів господарської діяльності штрафів може бути оскаржене в установленому законом порядку.
Як встановлено судом на час подання позовної заяви, відповідна постанова про накладення штрафу відповідачем у встановленому чинним законодавством порядку не оскаржувалась.
Згідно п. 10 Положення про порядок накладення на суб'єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику суб'єкт господарської діяльності повинен сплатити штраф протягом 30 днів з дня винесення постанови про його накладення, а сума штрафу за порушення законодавства у сфері теплопостачання - у 15-денний строк з дня прийняття постанови. У разі несплати штрафу у зазначений термін він стягується в судовому порядку.
Як встановлено судом, підтверджено матеріалами справи та не спростовано відповідачем, КП «Зугрескомунальник» сума штрафу у встановлений термін не сплачена.
Відповідно до абз.2 п. 10 Положення у разі несплати штрафу у зазначений термін він стягується в судовому порядку.
Враховуючи наведене, суд вважає, що позивач правомірно звернуся до суду з позовною заявою про стягнення такого штрафу, тому така позовна заява підлягає задоволенню.
Відповідно до ч. 4 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного, керуючись ст. 19 Конституції України, Законом України «Про електроенергетику», ст. 11, ст. 17-20, ст. 69-72, ст. 86, ст. 94, ст. 158-163, ст. 167, ст. 185, ст. 186, ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
П О С Т А Н О В И В:
Позовну заяву Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі Відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Донбаському регіоні» до Комунального підприємства «Зугрескомунальник» про стягнення штрафу в сумі 5100 грн. за постановою Держенергонагляду від 02.10.2012 року № 02/11-04-172 - задовольнити повністю.
Стягнути з Комунального підприємства «Зугрескомунальник» (ЄДРПОУ 32466782, юридична адреса: 86783, Донецька область, м. Харцизьк, м. Зугрес, вул. Дзержинського, буд. 1) на користь державного бюджету (п/р 31114106700088 МФО 834016, ЄДРПОУ 37980439 отримувач: Державний бюджет м. Харцизька) штраф в сумі 5100 грн. за постановою Держенергонагляду від 02.10.2012 року № 02/11-04-172.
Постанова Донецького окружного адміністративного суду може бути оскаржена в апеляційному порядку. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
У судовому засіданні 16.05.2013 року проголошений повний текст постанови.
Суддя Давиденко Т.В.