ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
09 квітня 2013 року № 826/3848/13-а
Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Васильченко І.П., розглянувши в скороченому провадженні адміністративну справу
за позовом Київського міського центру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення коштів, встановив:
Позивач звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до ОСОБА_1 (далі - відповідач) про стягнення коштів.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_1 незаконно отримав матеріальну допомогу по безробіттю в сумі 19267,47 грн., оскільки під час перебування на обліку в Подільському районному центрі зайнятості як безробітний, відповідач був зареєстрований як фізична особа-підприємець.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 25.03.2013 року відкрито скорочене провадження в адміністративній справі.
05.04.2013 року до суду надійшли письмові заперечення на адміністративний позов. У запереченні відповідач зазначив, що позивачем пропущений строк звернення до адміністративного суду. Крім того, даний спір розглянутий в порядку цивільного судочинства в 2011 році. Зазначив, що ним не порушене чинне законодавство.
Частиною 5 статті 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що справа повинна бути розглянута у порядку скороченого провадження не пізніше п'яти днів з дня подання відповідачем заперечення проти позову.
Розглянувши матеріали адміністративної справи, дослідивши докази, наявні у справі, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, судом встановлено наступне.
На підставі поданої заяви від 14.09.2010 року ОСОБА_1 був зареєстрований в Подільському районному центрі зайнятості, як такий, що шукає роботу.
Наказом Подільського районного центру зайнятості від 14.09.2010 року
№ 6447 на підставі статті 2 Закону України «Про зайнятість населення» відповідачу надано статус безробітного з 14.09.2010 року, а також, відповідно до статей 22, 23 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» та п. 2.1 Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності, відповідачу призначено допомогу по безробіттю.
08.12.2010 року ОСОБА_1 подана заява до Подільського районного центру зайнятості з проханням направити на курси до Навчально-курсового комбінату «Київпастранс» за спеціальністю «Водій категорії «В» та заява про виплату матеріальної допомоги у період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації.
Наказом Подільського районного центру зайнятості №159-у від 08.12.2010 року ОСОБА_1 направлено на професійну підготовку, перепідготовку, підвищення кваліфікації з 08.12.2010 року. У зв'язку із зарахуванням на навчання було призначено матеріальну допомогу в період навчання відповідно до пункту 1 статті 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» та пункту 5 «Порядку надання матеріальної допомоги у період професійної підготовки, або підвищення кваліфікації безробітного» з 08.12.2010 року по 07.02.2011 року.
Згідно статті 12 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», центри зайнятості проводять розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення. Згідно з Порядком розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним, зазначено, що для проведення перевірки центри зайнятості взаємодіють з Державною податковою адміністрацією України та Пенсійним фондом України шляхом обміну інформацією про отримані особами, які перебувають на обліку в державній службі зайнятості як безробітні, доходи від провадження підприємницької діяльності, виконання робіт за трудовим договором, у тому числі за сумісництвом, під час роботи за кордоном, виконання робіт (надання послуг) за цивільно - правовими договорами.
Обмін інформацією здійснюється між Державним центром зайнятості, Державною податковою адміністрацією України та Пенсійним фондом України як центральними органами виконавчої влади. Даний обмін інформацією здійснюється з метою перевірки достовірності даних, які є підставою для надання особі статусу безробітного та визначення розміру матеріального забезпечення та надання інших соціальних послуг.
На виконання статті 12 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» Подільським районним центром зайнятості та державним реєстратором Подільського району було проведено розслідування,а саме, звірка даних, що були надані ОСОБА_1 та даних, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців. Таким чином було виявлено, що відповідач зареєстрований як фізична особа-підприємець.
До Подільського районного центру зайнятості надійшов лист Виконавчого органу Подільської районної у місті Києві Ради (Подільської районної у місті Києві державної адміністрації) щодо реєстрації фізичних осіб-підприємців з повідомленням, що ОСОБА_1 з реєстрації фізичних осіб підприємців не виключений (ідентифікаційний номер НОМЕР_1).
09.02.2011 року до Подільського районного центру зайнятості надійшло повідомлення з Єдиного державного реєстру стосовно реєстрації юридичних осіб та Фізичних осіб-підприємців, в якому зазначено що згідно реєстраційної справи, ОСОБА_1 (Ідентифікаційний номер НОМЕР_1) зареєстрований як фізична особа - підприємець та державна реєстрація не скасовувалась.
Наказом Подільського районного центру зайнятості припинено виплату допомоги по безробіттю відповідно до пп. 8 п. 1 ст. 31 Закону України «про загальнообов'язкове державне страхування на випадок безробіття» так як ОСОБА_1 надав документи, що містять неправдиві відомості. ОСОБА_1 знято з обліку в Подільському районному центрі зайнятості.
Згідно з бухгалтерським перерахунком Київським міським центром зайнятості ОСОБА_1 виплачена допомога по безробіттю та матеріальна допомога (стипендія) у період перенавчання в сумі 17234 грн. 36 коп.
Крім того, Київським міським центром зайнятості перераховано КП «Київпастранс» за період навчання ОСОБА_1 з 08.12.2010 року по 07.02.2011 року, за професією (спеціальністю) «Водій категорії «В» 2033 грн. 11коп.
12.04.2011 року ОСОБА_1 направлено лист №26-919 від 12.04.2011 року про необхідність відшкодувати незаконно отримані кошти. Вказаний лист отриманий відповідачем 21.04.2011 року, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення, копія якого наявна в матеріалах справи. Проте кошти відповідачем не сплачені.
Згідно зі пп. 2, 3 ст. 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що вливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг. Сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
Згідно статті 39 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», спори, що виникають із правовідносин за цим Законом, вирішуються в судовому порядку.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими, доведеними та такими, що підлягають задоволенню.
Щодо посилань відповідача на порушення позивачем строків звернення до адміністративного суду, то слід зазначити наступне.
Відповідно до пункту 4 статті 38 «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» строк давності в разі стягнення штрафних санкцій, передбачених цим Законом та Законом України «Ппро зайнятість населення», адміністративних штрафів, а також інших видів заборгованості перед Фондом не застосовується.
Щодо посилань відповідача на те, що даний спір розглянутий в порядку адміністративного судочинства, то слід зазначити, що ухвалою Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 12.09.2012 року рішення Подільського районного суду міста Києва від 26.10.2011 року та ухвала апеляційного суду міста Києва від 24.04.2012 року скасовані, а провадження у справі за позовом прокуратури Подільського району міста Києва в інтересах Київського міського центру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення коштів закрито, оскільки даних спір має розглядатись в порядку адміністративного судочинства.
Керуючись статтями 69, 70, 71, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
постановив:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1) на користь Київського міського центру зайнятості кошти в сумі 19267 (дев'ятнадцять тисяч двісті шістдесят сім) грн. 47 коп.
Постанова відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя І.П. Васильченко