ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90
____________
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"24" квітня 2013 р. 14 год.29 хв.Справа № 821/604/13-а
Херсонський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Хом'якової В.В.,
при секретарі: Мельник О.О., за участю представника позивача Черкашиної М.В., представника відповідача Куриченко Т.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Скадовської міжрайонної виконавчої дирекції Херсонського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності в особі Голови ліквідаційної комісії Скадовської міжрайонної виконавчої дирекції Херсонського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасовою втрати працездатності до Державної податкової інспекції у Скадовському районі Херсонської області Державної податкової служби про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення,
встановив:
Скадовська міжрайонна виконавча дирекція Херсонського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності в особі голови ліквідаційної комісії (далі - позивач, Скадовська дирекція ФССВП) звернулась до адміністративного суду з позовом до Державної податкової інспекції у Скадовському районі Херсонської області ДПС (далі - відповідач, ДПІ у Скадовському районі), в якому просить скасувати податкове повідомлення-рішення від 05 листопада 2012 року № 0337621701 про збільшення суми грошового зобов'язання за платежем "податок на доходи фізичних осіб, що сплачується податковими агентами із доходів платника податку у вигляді заробітної плати". Позивач вважає, що не допустив такого порушення, як ненарахування, неутримання та/або не сплату (неперерахування) податків платником податків, у тому числі податковим агентом, до або під час виплати доходу на користь іншого платника податків. Податок на доходи фізичних осіб із заробітної плати нараховано та утримано вчасно, в повному обсязі та відповідно до вимог чинного законодавства. Сума утриманого податку у встановлені законом строки перерахована до бюджету, але внаслідок технічної помилки, зарахована на інший казначейський рахунок, призначений для іншого виду податку (рахунок для зарахування екологічного податку). В подальшому, вказана помилка виправлена та кошти спрямовані за їх належністю. Помилка мала місце у визначенні номера казначейського рахунку, що вказує на відсутність умислу щодо ухилення від сплати прибуткового податку на доходи фізичних осіб у посадових осіб дирекції Фонду. Грошові кошти на сплату податків до бюджету надійшли, збитків не заподіяно.
В судовому засіданні представники позивача підтримали позовні вимоги, просили суд позов задовольнити.
Державна податкова інспекція у Скадовському районі Херсонської області (відповідач) проти позову заперечує, мотивуючи тим, що позивач як податковий агент несе відповідальність за своєчасне та повне перерахування сум податку на доходи фізичних осіб до відповідного місцевого бюджету. Позивач допустив несвоєчасне перерахування до бюджету податку на доходи фізичних осіб у сумі 10216,48 грн., що є порушенням пп. "а" п.176 ст.176 Податкового кодексу України; подання з недостовірними відомостями форми 1-ДФ за II, III квартали 2012 року, що є порушенням п.119.2 ст.119 Податкового кодексу України.
В судовому засіданні представник відповідача просив суд відмовити в задоволенні позову за його необґрунтованістю.
Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення учасників процесу, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, суд встановив наступне.
Податкове повідомлення-рішення ДПІ у Скадовському районі Херсонської області № 0337621701 від 5 листопада 2012 року про сплату 3064,12 грн. штрафних санкцій по податку з доходів фізичних осіб, в т. ч. 2554,12 грн. (10216,48 грн. х 25%), застосованих відповідно до п. 127.1 ст. 127 Податкового кодексу України та 510 грн. штрафних санкцій, застосованих відповідно п. 119.2 ст. 119 Податковою кодексу України, було прийнято по висновкам акту від 18.10.2012 №180/22/26083153 про результати позапланової виїзної перевірки Скадовської міжрайонної виконавчої дирекції Херсонського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.10.2009 по 18.10.2012, валютного та іншого законодавства за період з 01.10.2009 по 18.10.2012.
Перевіркою встановлено несвоєчасне перерахування до бюджету податку на доходи фізичних осіб у сумі 10216,48 грн., що є порушенням пп. "а" п.176 ст. 176 Податкового кодексу України; та подання з недостовірними відомостями форми 1-ДФ за II, III квартали 2012 року, що є порушенням п.119.2 ст.119 Податкового кодексу України.
Позивач не заперечує помилкову сплату податку на доходи фізичних осіб із заробітної плати на інший казначейський рахунок, призначений для іншого виду податку (екологічного податку). В подальшому, вказана помилка виправлена та кошти спрямовані за належністю, але на час перевірки не всі кошти були перераховані.
Об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов до висновку про наявність підстав для часткового задоволення позову.
За приписами п. 54.1 ст. 54 Податкового кодексу України платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій декларації, що подасться контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або нені вважається узгодженою.
Згідно з пп. 14.1.180 п. 14.1 ст. 14 та ст. 18 Податкового кодексу України позивач є податковим агентом, на якого покладено обов'язок з обчислення, утримання з доходів, що нараховуються (виплачуються, надаються) платникам податку та перерахування податку до відповідного бюджету від імені та за рахунок коштів платників податків.
В свою чергу, грошове зобов'язання щодо суми податкових зобов'язань з податку, що підлягає утриманню та сплаті (перерахуванню) до бюджету в разі нарахування/виплати доходу на користь платника податку - фізичної особи, вважається узгодженим податковим агентом або платником податку, який отримує доходи не від податкового агента, в момент виникнення податкового зобов'язання, який визначається за календарною датою, встановленою розділом IV цього Кодексу для граничного строку сплати податку до відповідного бюджету (п. 54.2 ст. 54 ГІКУ) та за приписами пп. 168.1.2 п. 168.2 ст. 168 ПК України податок на доходи фізичних осіб сплачується (перераховується) до бюджету під час виплати оподатковуваного доходу єдиним платіжним документом. При цьому, відповідальність за своєчасне та повне перерахування сум податку до відповідного місцевого бюджету несе юридична особа або її відокремлений підрозділ, що нараховує (виплачує) оподатковуваний дохід (пп. 168.4.8 п. 168.4ст. 168 ПКУ).
Відповідно до пп. 168.1.1 п. 168.1 ст. 168 Податкового Кодексу України передбачено, що податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов'язаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену в статті 167 Кодексу. Ставка податку становить 15 відсотків бази оподаткування щодо доходів.
Особи, які відповідно до цього Кодексу мають статус податкових агентів, зобов'язані: своєчасно та повністю нараховувати, утримувати та сплачувати (перераховувати) до бюджету податок з доходу, що виплачується на користь платника податку та оподатковується до або під час такої виплати за її рахунок; подавати у строки, встановлені цим Кодексом для податкового кварталу, податковий розрахунок суми доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, а також суми утриманого з них податку до органу державної податкової служби за місцем свого розташування. Такий розрахунок подається лише у разі нарахування сум зазначених доходів платнику податку податковим агентом протягом звітного періоду.
Стаття 127 ПКУ встановлює відповідальність за порушення правил нарахування та сплати податків у джерела виплати. Так, згідно п. 127.1 ст. 127 ПКУ встановлена відповідальність у вигляді штрафу в розмірі 25 відсотків суми податку, що підлягає нарахуванню та/або сплаті до бюджету за таке порушення, як ненарахування, неутримання та/або несплата (неперерахування) податків платником податків, у тому числі податковим агентом, до або під час виплати доходу на користь іншого платника податків.
Суб'єктом цього правопорушення є всі платники податків, на яких покладається обов'язок щодо оподаткування доходів у джерела виплати. В тексті частини першої п. 127.1 особливо виділяються податкові агенти як особи, що несуть відповідальність за цією статтею. Відповідно до статті 18 ПКУ податковим агентом визнається особа, на яку цим Кодексом покладається обов'язок з обчислення, утримання з доходів, що нараховуються (виплачуються, надаються) платнику, та перерахування податків до відповідного бюджету від імені та за рахунок коштів платника податків. Податкові агенти прирівнюються до платників податку і мають права та виконують обов'язки, встановлені цим Кодексом для платників податків. Штраф за це правопорушення встановлюється в розмірі 25 відсотків суми податку, що підлягає нарахуванню та/або сплаті до бюджету.
Відповідно до п. 2.3 глави другої Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, затвердженої постановою Правління Нацбанку України "Про затвердження Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті" від 21.01.2004 р. № 22, відповідальність за правильність заповнення реквізитів розрахункового документа, у тому числі номерів рахунків, кодів банків і кодів бюджетної класифікації, несе особа, яка оформила цей документ і подала його до обслуговуючого банку. Якщо платник податків неправильно заповнив реквізити платіжних документів або спрямував кошти на неправильний код бюджетної класифікації (тобто не на код, за яким повинні бути погашені податкові зобов'язання), то кошти не надійдуть до відповідного рахунку відповідного району, і, як наслідок, не погаситься сума податкового зобов'язання такого платника. У разі непогашення платником податків у встановлені терміни узгодженої суми податкового зобов'язання такий платник податків несе відповідальність, установлену чинним законодавством. Повернення помилково сплачених податків, зборів (обов'язкових платежів) у випадках, передбачених податковими законами, здійснюється виключно на підставі заяви платника податку, яку може бути подано не пізніше 1095 дня, наступного за днем виникнення такої переплати. Заява подається платником податку до органу ДПС за місцем перебування на податковому обліку в довільній формі з обов'язковим визначенням напрямів зарахування коштів, що повертаються.
Оскільки помилково сплачені кошти було зараховано на неправильний рахунок, то після закінчення граничних строків сплати, визначених ПКУ, узгоджена сума такого податкового зобов'язання стає сумою податкового боргу платника податків.
Отже, дії органів ДПС щодо застосування штрафних санкцій до платника податків за несплату (неперерахування) податків податковим агентом до або під час виплати доходу на користь іншого платника податків, цілком правомірні та відповідають вимогам, встановленим Законом № 2181-III.
Пункт 119.2 ст. 119 ПКУ передбачає що за неподання, подання з порушенням встановлених строків, подання не у повному обсязі, з недостовірними відомостями або з помилками податкової звітності про суми доходів, нарахованих (сплачених) на користь платника податків, суми утриманого з них податку, тягнуть за собою накладення штрафу у розмірі 510 гривень. Застосування даного штрафу до позивача суд вважає необґрунтованим, оскільки не встановлено наявності в діях позивачу правопорушення, за яке передбачена відповідальність п. 119.2 ст. 119 ПКУ. Відповідач вказує на те, що позивач подав податкові декларації з податку на доходи фізичних осіб за 2 та 3 квартали 2012 року, в яких неправильно (недостовірно) зазначив суми перерахованого податку до бюджету. Зазначені в довідках форми 1-ДФ суми не були перераховані до бюджету у зв'язку з помилкою у номері казначейського рахунку. Але п. 119.2 ст. 119 ПКУ не передбачає відповідальності за недостовірність відомостей про суми перерахованих до бюджету податків з доходів фізичних осіб, а тільки за недостовірність відомостей про суми доходів та суми утриманих податків. Отже, штраф в сумі 510 грн. застосований неправомірно, податкове повідомлення рішення № 0337621701 підлягає скасуванню.
В решті вимог суд відмовляє. В судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини постанови.
Керуючись ст.ст. 158-163, 167 КАС України, суд -
постановив:
Позов задовольнити частково.
Скасувати податкове повідомлення - рішення Державної податкової інспекції у Скадовському районі Херсонської області Державної податкової служби від 05.11.12 № 0337621701 в частині застосування штрафної санкції в сумі 510 грн.
В решті позовних вимог відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України чи прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний 07 травня 2013 р.
Суддя Хом'якова В.В.
кат. 8.2.8