ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
14 травня 2013 року № 826/4095/13-а
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі: судді Добрянської Я.І., розглянув відповідно до вимог ч. 6 ст. 128 КАС України, в порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1до відповідача Військової частини А0409, Житлової комісії військової частини А0409пропоновлення на квартирному обліку
ВСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_1 звернувся в Окружний адміністративний суд м. Києва з позовом до відповідача Військової частини А0409, Житлової комісії військової частини А0409 про поновлення на квартирному обліку.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 28.03.2013 р. суддею Добрянською Я.І. було відкрито провадження у справі № 826/4095/13-а та призначено справу до судового розгляду на 18.04.2013 р.
В судовому засіданні 18.04.2013 р. позивач позовні вимоги підтримав повністю та просив суд:
- визнати дії відповідача щодо прийняття рішення про зміну дати зарахування ОСОБА_1 на облік осіб, що потребують поліпшення житлових умов з 06 листопада 2008 року неправомірними;
- зобов'язати відповідача прийняти рішення про поновлення ОСОБА_1 зі складом сім'ї одна особа, на обліку осіб, що потребують поліпшення житлових умов у військовій частині А 0409 з 03 серпня 1998 року.
15.04.2013 р. від відповідача до канцелярії суду надійшло письмове заперечення проти позову, в якому відповідач зазначає про відсутність правових підстав для його задоволення.
В судове засідання 18.04.2013 р. відповідач не прибув та не скерував свого представника, хоча належним чином був повідомлений про дату, час та місце судового засідання, докази чого містяться в матеріалах справи.
Відповідно до ч. 6 ст. 128 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Згідно до ч. 1 ст. 41 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Зважаючи на викладене, а саме неприбуття відповідача в судове засідання 18.04.2013 року, що був повідомлений належним чином, суд ухвалив продовжити розгляд справи № 826/4095/13-а в порядку письмового провадження, без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Про перехід до розгляду справи № 826/4095/13-а в порядку письмового провадження відповідача було повідомлено листом від 18.04.2013 р.
Станом на 14.05.2013 р. інших документів від сторін по справі до суду не надходило.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення позивача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
ВСТАНОВИВ:
З 01 серпня 1993 року та по час розгляду даної адміністративної справи № 826/4095/13-а по суті, позивач ОСОБА_1 проходить військову службу в Збройних Силах України на офіцерських посадах.
У Київському гарнізоні позивач проходить військову службу з вересня 2011 року і по теперішній час, що підтверджується довідкою форми № 5, виданою військовою частиною А0880 від 05 березня 2013 року № 306/57/86.
Відповідно до пункту 1 статті 12 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів сімей» (забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей жилими приміщеннями), Держава забезпечує військовослужбовців жилими приміщеннями на підставах, у порядку і відповідно до вимог, встановлених Житловим кодексом Української РСР та іншими нормативно-правовими актами.
Так, Наказом Міністра оборони України «Про затвердження Інструкції про організацію забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями» № 737 від 30 листопада 2011 року зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 10 січня 2012 року за № 24/20377, пункту 4 «Забезпечення жилими приміщеннями для постійного проживання», підпункту 4.1, військовослужбовці та особи, звільнені з військової служби, які перебувають на квартирному обліку у Збройних Силах України, забезпечуються жилими приміщеннями для постійного проживання згідно з чергою, яка визначається часом зарахування на квартирний облік осіб, що потребують поліпшення житлових умов (включення до списків осіб, які користуються правом першочергового одержання жилих приміщень (додаток 10 до цієї Інструкції) або списків осіб, які користуються правом позачергового одержання жилих приміщень (додаток 11 до цієї Інструкції)).
Як підтверджується наявними матеріалами справи та не було допустимими доказами заперечено відповідачем, вперше позивач звернувся до житлової комісії військової частини А0276 з проханням про постановку його на квартирний облік у військовій частині А0276 (м. Чернівці), у якій позивач на той час проходив службу.
Так, житловою комісією військової частини А0276 було прийнято рішення про зарахування ОСОБА_1 на квартирний облік у військовій частині А0276 з 03 серпня 1998 року відповідно до Наказу Міністра оборони України № 20 від 03 лютого 1995 року «Про внесення змін та доповнень до Положення про порядок забезпечення жилою площею в Збройних Силах України» зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 20 лютого 1995 року за № 43/579, а саме пункту 11, згідно якого датою постановки на квартирний облік вважається день, коли було винесене рішення житловою комісією військової частини про прийняття на квартирний облік.
День прийняття на квартирний облік визначає місце військовослужбовця на одержання житлового приміщення, який на той час діяв, що в даному випадку підтверджується довідкою позивача, виданою Чернівецькою КЕЧ району від 23 лютого 2000 року № 14, та від 06 серпня 2003 року № 190, де зазначено дату перебування позивача на квартирному обліку з 03 серпня 1998 року.
З 15 травня 2006 року позивач почав проходити службу у військовій частині А2145 (м. Новоград-Волинський), та звернувся до житлової комісії військової частини А0409 про зарахування його на квартирний облік, в зв'язку з переміщенням для подальшого проходження служби.
З документів, які позивач отримав при переміщенні до нового місця служби (м. Київ, проспект Перемоги 55/2, в/ч А0880), а саме Довідки про перебування на квартирному обліку № 25 від 22.02.2012 року, та витягу з протоколу засідання житлової комісії військової частини А0409 № 13 від 29.12.2011 року, йому стало відомо, що житловою комісією військової частини А0409 було прийнято рішення про постановку ОСОБА_1 на квартирний облік з 06 листопада 2008 року, при цьому змінивши дату постановки з 03 серпня 1998 року на 06 листопада 2008 року, що на думку позивача є порушенням наказу Міністра оборони України «Про затвердження Інструкції про організацію забезпечення і надання військовослужбовцям Збройних Сил України та членам їх сімей житлових приміщень» № 577 від 06 жовтня 2006 року зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 30 жовтня 2006 року за № 1171/13045 (пункту 3.7), якій діяв на той час.
Вважаючи такі дії (рішення) відповідача неправомірними з тих підстав, що житловою комісією військової частини А0409 не було взято до уваги відомості про те, що ОСОБА_1 перебував на квартирному обліку у військовій частині А0276 саме з 03 серпня 1998 року, відповідач оскаржив зазначені дії (рішення) відповідача в судовому порядку до Окружного адміністративного суду м. Києва.
Дослідивши наявні у справі докази, проаналізувавши матеріали справи та заслухавши пояснення позивача в судовому засіданні, Окружний адміністративний суд м. Києва дійшов до висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог позивача, зважаючи зокрема на наступне.
Пунктом 11 Наказу Міноборони № 20 від 03.02.1995 р. (що був чинним на час постановки позивача на квартирний облік у військовій частині А0276 з 03 серпня 1998 року, а також був чинним станом на час переміщення позивача по військовій службі 15 травня 2006 року до військової частини А2145), було встановлено наступне.
Військовослужбовці беруться на квартирний облік рішенням житлової комісії військової частини, затвердженим командиром військової частини. На засіданні комісії має право бути присутнім військовослужбовець, відносно якого вирішується питання прийняття на квартирний облік.
В рішенні вказується дата прийняття на облік, склад сім'ї, підстави для прийняття на облік, вид черги надання житлових приміщень (загальна черга, в першу чергу), а у випадку відмови в прийнятті на облік - підстави відмови з посиланням на відповідну норму житлового законодавства.
Датою постановки на квартирний облік вважається день, коли було винесене рішення житловою комісією військової частини про прийняття на квартирний облік. День прийняття на квартирний облік визначає місце військовослужбовця на одержання житлового приміщення.
Військовослужбовці Збройних Сил України, які перебувають на квартирному обліку, при переміщенні по службі на вищу, рівнозначну посаду, а також з вищих посад на нижчі за підставами, передбаченими підпунктами "а", "б" та "д" пункту 36 Тимчасового положення про проходження військової служби особами офіцерського складу та підпунктами "а" та "б" пункту 27 Тимчасового положення про проходження військової служби прапорщиками та мічманами (затверджені Указом Президента України від 13 травня 1993 року № 174/93), пов'язаному з переїздом до іншого гарнізону, приймаються на квартирний облік за новим місцем служби разом з членами їх сімей зі збереженням попереднього часу перебування на квартирному обліку за останнім місцем служби, а також у списках осіб, що користуються правом першочергового та позачергового одержання жилих приміщень.
Перебування військовослужбовця на квартирному обліку за останнім місцем служби, а також у списках осіб, що користуються правом першочергового та позачергового одержання жилих приміщень, підтверджується довідкою, виданою відповідною КЕЧ району та командиром військової частини (додаток № 2 до цього Положення).
Списки військовослужбовців, яких прийнято на квартирний облік та окремі списки осіб, які користуються правом першочергового (додаток № 3 до цього Положення) та позачергового (додаток № 4 до цього Положення) одержання жилих приміщень, мають бути вивішені для загального огляду.
Так, наявними матеріалами справи підтверджується факт постановки позивача на квартирний облік у військовій частині А0276 з 03 серпня 1998 року (довідка начальника КЕЧ).
Враховуючи зазначене, позивач звернувся до житлової комісії військової частини А0409 з проханням про поновлення його на обліку осіб, що потребують поліпшення житлових умов саме з 03 серпня 1998 року.
До зазначеної заяви позивачем були надані Довідки Новоград-Волинської квартирно-експлуатаційної частини району про перебування на квартирному обліку № 25 від 22.02.2012 року, витягу з протоколу засідання житлової комісії військової частини А0409 № 13 від 29.12.2011 року, довідки Чернівецької квартирно-експлуатаційної частини району №14 від 23 лютого 2000 року, де вказано, що позивач перебував на квартирному обліку у військовій частині А0276 з 03 серпня 1998 року.
Проте, як підтверджується наявними матеріалами справи, житлова комісія військової частини А0409 на час розгляду справи по суті не надала позивачу відповіді на його заяву щодо поновлення на квартирному обліку з 03 серпня 1998 року.
Відповідно до ст. 39 Житлового кодексу Української РСР, громадяни беруться на облік потребуючих поліпшення житлових умов:
- за місцем проживання - виконавчим комітетом районної, міської, районної в місті, селищної, сільської Ради народних депутатів за участю громадської комісії з житлових питань, створюваної при виконавчому комітеті;
- за місцем роботи - спільним рішенням адміністрації підприємства, установи, організації чи органу кооперативної або іншої громадської організації і відповідного профспілкового комітету. При цьому беруться до уваги рекомендації трудового колективу. Рішення про взяття громадян на облік потребуючих поліпшення житлових умов за місцем роботи затверджується виконавчим комітетом районної, міської, районної в місті, селищної, сільської Ради народних депутатів.
Згідно положень ст. 43 Житлового кодексу Української РСР, громадянам, які перебувають на обліку потребуючих поліпшення житлових умов, жилі приміщення надаються в порядку черговості.
Порядок визначення черговості надання громадянам жилих приміщень встановлюється законодавством Союзу РСР, цим Кодексом та іншими актами законодавства Української РСР.
З числа громадян, взятих на облік потребуючих поліпшення житлових умов, складаються списки осіб, які користуються правом першочергового одержання жилих приміщень.
Черговість надання жилих приміщень визначається за часом взяття на облік (включення до списків осіб, які користуються правом першочергового одержання жилих приміщень).
Законодавством Української РСР окремим категоріям громадян, які перебувають у загальній черзі, може бути надано перевагу в строках одержання жилих приміщень у межах календарного року взяття на облік.
Відповідно до ч. 10 ст. 46 Житлового кодексу Української РСР, громадяни, які мають право на позачергове одержання жилих приміщень, включаються до окремого списку.
Таким чином, Житловим кодексом Української РСР чітко визначено розмежування між загальним обліком громадян, що перебувають у черзі на отримання житла та окремими списками таких громадян.
Як було зазначено вище, та підтверджується наявними матеріалами справи, позивач включений до списку осіб, що користуються правом першочергового отримання житлового приміщення.
Таким чином, відповідно до наявних матеріалів справи, позивач має право на збереження дати постановки на квартирний облік з 03 серпня 1998 року, зважаючи на проходження ним військової служби у військовій частині А0276 (м. Чернівці).
Відповідно до вимог ст. 44 Житлового кодексу Української РСР, громадянинові, який перебуває на обліку потребуючих поліпшення житлових умов за місцем роботи, черговість на одержання жилого приміщення може бути перенесено на рік, якщо протягом попереднього року за систематичне порушення трудової дисципліни, пияцтво, хуліганство, розкрадання державного або громадського майна до нього застосовувалися заходи дисциплінарного чи громадського впливу або заходи адміністративного стягнення чи кримінального покарання, за винятком випадку, передбаченого пунктом 4 статті 40 цього Кодексу.
Черговість може бути перенесено і в інших випадках, передбачених законодавством Союзу РСР і Української РСР.
Рішення про перенесення черговості приймається органами, які винесли рішення про взяття громадянина на облік потребуючих поліпшення житлових умов.
Проте, жодних допустимих доказів щодо правомірності підстав перенесення позивачу дати постановки на квартирний облік з 03.08.1998 р. на 06.11.2008 р., відповідачем до справи надано не було.
Посилання відповідача не те, що облікова справа ОСОБА_1 до нового місця служби (Новоград-Волинський гарнізон) з 71 відокремленого відділу зберігання м. Ужгород не надходила, та позивач в житлову комісію не надав відповідні документи про перебування на квартирному обліку за останнім місцем служби (Довідку визначену додатком № 4 наказу МОУ № 577 від 06.10.2006 року), - судом в якості допустимих доказів по справі братися не можуть, оскільки, по-перше, матеріалами справи підтверджується той факт, що позивач не перебував на квартирному обліку в м. Ужгороді, та по-друге позивачем було надано відповідачу довідку начальника КЕЧ військовій частині А0276 (м. Чернівці) щодо постановки на квартирний облік саме з 03 серпня 1998 року.
Крім того, суд не може взяти до уваги посилання відповідача на те, що позивач не має право звертатися до адміністративного суду із зазначеною позовною заявою з підстав, що за аналогічними спорами ухвалою Новгород-Волинського міськрайонного суду Житомирської області від 10.12.2009 року по справі № 2-а-868\09 позовну заяву ОСОБА_1 було залишено без розгляду, а ухвалою Новгород-Волинського міськрайонного суду Житомирської області від 16.09.2010 року по справі № 2-1011\10 було закрито провадження у справі, та такі рішення набрали законної сили, зважаючи на наступне.
Так, вимогами КАС України не заборонено повторне звернення до адміністративного суду із тією самою позовною заявою при попередньому залишенні судом позовної заяви без розгляду.
Також, вимогами КАС України забороняється повторне звернення із тією самою позовною заявою до суду, що закрив провадження у справі з підстав не належності розгляду справи в порядку адміністративного судочинства.
Проте, в даному випадку, ухвалою Новгород-Волинського міськрайонного суду Житомирської області від 16.09.2010 року по справі № 2-1011\10 було закрито провадження у справі саме з тих підстав, що така справа має розглядатися адміністративним, а не загальним судом, а отже позивач не може бути позбавлений права захисту своїх прав та інтересів шляхом звернення із такою позовною заявою до адміністративного суду.
Зважаючи на викладене, а саме наявні у матеріалах справи докази та норми наведеного законодавства України, суд вважає, що в даному випадку датою постановки позивача на квартирний облік отримання житлового приміщення є саме дата його первинної постановки на квартирний облік, а саме - 03.08.1998 р., та таким чином позовні вимоги позивача підлягають задоволенню.
Згідно ст. 86 Кодексу адміністративного судочинства України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Відповідно до ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:
1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;
2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;
3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);
4) безсторонньо (неупереджено);
5) добросовісно;
6) розсудливо;
7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;
8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);
9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;
10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Згідно з ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не довів суду правомірності визнання дати постановки позивача на квартирний облік з 06.11.2008 р..
Натомість позивач надав суду обґрунтовані пояснення, підтверджені допустимими доказами, щодо правомірності визнання датою постановки позивача на квартирний облік отримання житлового приміщення саме дати його первинної постановки на квартирний облік - 03.08.1998 р.
Зважаючи на викладене в сукупності, суд дійшов до висновку про задоволення позовних вимог позивача.
В позовній заяві позивач не заявляв вимоги щодо відшкодування йому судових витрат із сплати судового збору. Тому суд не вирішував питання, в порядку ст. 94 КАС України, щодо розподілу між сторонами судових витрат.
Враховуючи вищенаведене в сукупності, та керуючись ст.ст. 2, 71, 86, 94, 97, 158-163 КАС України, Окружний адміністративний суд м. Києва, -
ПОСТАНОВИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Визнати протиправними дії відповідача щодо зміни дати зарахування ОСОБА_1 на облік осіб, що потребують поліпшення житлових умов з 06 листопада 2008 року.
3. Зобов'язати відповідача прийняти рішення про поновлення ОСОБА_1 зі складом сім'ї одна особа, на обліку осіб, що потребують поліпшення житлових умов у військовій частині А 0409 з 03 серпня 1998 року.
Строк і порядок набрання судовим рішенням законної сили встановлені у статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо інше не встановлено цим Кодексом.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України.
Суддя Я.І. Добрянська
Дата складання та підписання в повному обсязі постанови 14.05.2013 р.