ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24 квітня 2013 р.Справа № 1570/929/2012
Категорія: 5.8.2 Головуючий в 1 інстанції: Левчук О. А.
Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді - Осіпова Ю.В.,
суддів - Золотнікова О.С., Яковлєва О.В.,
при секретарі Лопушанській В.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Одесі апеляційну скаргу Комунальної установи «Одеський академічний український музично-драматичний театр ім.В.Василька» на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 26 листопада 2012 року по справі за позовом Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» до Комунальної установи «Одеський академічний український музично-драматичний театр ім.В.Василька» про стягнення штрафу,-
В С Т А Н О В И В:
02.02.2012 року ДП «Національна енергетична компанія «Укренерго» звернулося до окружного суду із позовом до КУ «Одеський академічний український музично-драматичний театр ім.В.Василька» про стягнення, згідно із постановою від 11.11.2011 року №05/10-01-0048, штрафу в сумі 6800 грн. - за порушення законодавства про електроенергетику.
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 26 листопада 2012 року позов задоволений повністю. Стягнуто з КУ «Одеський академічний український музично-драматичний театр ім.В.Василька» на користь державного бюджету штраф в сумі 6800 грн.
Не погоджуючись з вищезазначеною постановою суду 1-ї інстанції, директор КУ «Одеський академічний український музично-драматичний театр ім.В.Василька» 10.12.2012р. подав апеляційну скаргу, в якій зазначає, що судом, при винесенні оскаржуваної постанови порушено норми матеріального та процесуального права та просить скасувати постанову Миколаївського окружного адміністративного суду від 26.11.2012 року і прийняти нову постанову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Заслухавши суддю - доповідача, виступ представника апелянта, в підтримку апеляційної скарги та перевіривши матеріали справи і доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку про відсутність належних підстав для її задоволення.
Судом першої інстанції встановлені наступні обставини справи.
В період з 18.07.2011 року по 19.07.2011 року посадовими особами Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Одеській області проведено захід з державного енергетичного нагляду на енергетичних об'єктах КУ «Одеський академічний український театр ім.В.Василька» (м.Одеса, вул.Пастера,15) в присутності уповноваженої особи суб'єкта господарювання - електрика ОСОБА_1, а саме: перевірку виконання вимог припису №05/10-0031 від 19.01.2011 року, за результатами якої встановлено, що керівництвом театру не виконано вимоги припису від 19.01.2011 року №05/10-0031 в частині п.п.2,4, про що, відповідно, складено акт №05/11-07-0024 від 19.07.2011 року (а.с.17-18).
На підставі вказаного акту №05/11-07-0024 від 19.07.2011 року, на ім'я директора КУ «Одеський академічний український театр ім. В. Василька» винесено припис №05/11-07-0024 від 29.07.2011 року, відповідно до якого, відповідача зобовьязано скласти та затвердити загальну схему електропостачання для споживача в цілому в строк до 01.10.2011 року та забезпечити наявність затвердженої проектної документації (креслення, пояснювальні записки, тощо) з усіма змінами в строк до 01.10.2011 року.
Також в цьому приписі №05/11-07-0024 від 29.07.2011 року зазначено, що відповідач повинен у строк до 16.08.2011 року надати план заходів щодо виконання вказаного припису та не пізніше трьох робочих днів після закінчення терміну його виконання надати письмову інформацію про виконання кожного пункту припису. Припис №05/11-07-0024 від 29.07.2011 року відповідачем отримано 04.08.2012 року (а.с.13-14).
В період з 17.11.2011 року по 18.11.2011 року посадовими особами Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Одеській області проведено ще один захід з державного енергетичного нагляду на енергетичних об'єктах КУ «Одеський академічний український театр ім.В.Василька» (м.Одеса, вул.Пастера,15) вже у присутності директора суб'єкта господарювання, а саме: перевірку виконання вимог припису №05/11-07-0024 від 29.07.2011 року, за результатами якої встановлено, що відповідачам не виконано вимоги припису №05/11-07-0024 від 29.07.2011 року в частині п.2 про що складено акт №05/11-07-0048 від 18.11.2011 року.
В подальшому, на підставі вказаного вище акту № 05/11-07-0048 від 18.11.2011 року, за невиконання п.2 припису №05/11-07-0024 від 29.07.2011 року Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Одеській області було винесено постанову №05/10-01-0048 від 22.11.2011 року про накладення на відповідача штрафу за порушення законодавства про електроенергетику в розмірі 6 800 грн. (а.с.7-8), який до цього часу в добровільному порядку не сплачено.
Вирішуючи справу по суті та приймаючи рішення про задоволення позову, суд 1-ї інстанції виходив з правомірності рішення позивача про застосування штрафних санкцій та відповідно, з необґрунтованості та недоведеності позиції відповідача.
Колегія суддів апеляційного суду погоджується з такими висновками суду першої інстанції і вважає їх заснованими на законі, виходячи з наступного.
Частиною 2 ст.19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до приписів ст.27 Закону України «Про електроенергетику», суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність за правопорушення в електроенергетиці: за неподання інформації або подання завідомо недостовірної інформації, передбаченої в ліцензіях на виробництво, передачу або постачання електричної енергії та в нормативно-правових актах, що регулюють питання функціонування об'єднаної енергетичної системи України і споживання енергії, - штраф у розмірі до 1 000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, центрального органу виконавчої влади з державного енергетичного нагляду та порушення умов ліцензій - штраф у розмірі до 5 000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, центральний орган виконавчої влади з державного енергетичного нагляду на підставі акта перевірки, оформленого в установленому порядку, за наявності порушень, передбачених цією статтею, видають у межах своєї компетенції суб'єктам господарської діяльності постанови або розпорядження про накладення штрафів за встановленою формою. Оскарження дій щодо накладення штрафів провадиться у судовому порядку. Санкції, передбачені ч.8. ст.24, ч.ч.3,4,5 ст.26, застосовуються в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Уважно дослідивши матеріали справи та вислухавши пояснення представника театру, судова колегія, як і суд 1-ї інстанції, не може прийняти до уваги та вважає необґрунтованими доводи відповідача щодо поважності причин невиконання вимог п.2 припису №05/11-07-0024 від 29.07.2011 року щодо забезпечення наявності затвердженої проектної документації, а саме про те, що він є комунальною установою, а тому, припис позивача про забезпечення наявності затвердженої проектної документації виконати у встановлений строк неможливо, оскільки в поточному році при прийнятті обласного бюджету не були передбачені витрати на цю проектну документацію, але, зазначені обставини не спростовують факту ухилення відповідача від виконання вимог п.2 припису №05/10-0031 від 19.01.2011 року та п.2 припису №05/11-07-0024 від 29.07.2011 року, так як з листом до відповідного управління Одеської оОбласної ради з майнових відносин відповідач звернувся лише 15 вересня 2011 року, тобто через декілька місяців, після винесення зазначених приписів.
Окрім того, жодних належних доказів на підтвердження вжиття усіх необхідних заходів для виконання вимог приписів позивача відповідачем суду надано не було.
Також, відповідачем не надано до суду і доказів на підтвердження того, що за вказане порушення, а саме: незабезпечення наявності затвердженої проектної документації (креслення, пояснювальні записки, тощо) з усіма змінами, до КУ «Одеський академічний український театр ім.В.Василька» позивачем вже застосовувались будь-які інші штрафні санкції.
Відповідно до приписів ст.10 Положення «Про порядок накладення на суб'єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.1999р. №1312, суб'єкт господарської діяльності повинен сплатити штраф протягом 30 днів з дня винесення постанови про його накладення. У разі ж несплати штрафу у зазначений термін він стягується в судовому порядку.
Так, як встановлено з матеріалів справи, станом на дату розгляду справи як судом 1-ї так і 2-ї інстанцій, відповідачем штраф у розмірі 6 800 грн. сплачено не було.
До того ж, судова колегія також вважає за необхідне зазначити та звернути увагу ще й на ту обставину, що відповідач раніше намагався оскаржити спірне рішення позивача від 11.11.2011 року №05/10-01-0048 про стягнення штрафу в сумі 6800 грн., але ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 17.05.2012 року, залишеною без змін ухвалами Одеського апеляційного адміністративного суду від 26.09.2012р. та ВАС України від 22.10.2012р., даний позов було залишено без розгляду.
Таким чином, за вказаних обставин, висновки суду першої інстанції про необхідність задоволення позовних вимог є правильними і обґрунтованими, оскільки спірне рішення, яким було накладено штраф не скасовано, є діючим та підлягаючим виконанню.
Враховуючи вищевикладене, судова колегія приходить до висновку, що суд першої інстанції грубих порушень матеріального і процесуального права при вирішенні даної справи не допустив, вірно встановив фактичні обставини справи та надав їм належної правової оцінки. Наведені ж у скарзі доводи правильність висновків суду не спростовують, оскільки ґрунтуються на невірному трактуванні норм матеріального та процесуального права.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.198 КАС України, суд апеляційної інстанції за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін.
Отже, за таких обставин, колегія суддів апеляційної інстанції, діючи виключно в межах доводів апеляційної скарги, відповідно до ст.200 КАС України, залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову окружного суду - без змін.
Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, апеляційний суд, -
У Х В А Л И В:
Апеляційну скаргу Комунальної установи «Одеський академічний український музично-драматичний театр ім.В.Василька» - залишити без задоволення, а постанову Одеського окружного адміністративного суду від 26 листопада 2012 року - без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту проголошення, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого Адміністративного Суду України протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили судовим рішенням апеляційного суду.
Головуючий: Ю.В. Осіпов
Судді: О.С. Золотніков
О.В. Яковлєв