ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 квітня 2013 р. Справа № 804/4655/13-а Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Серьогіної О.В.
при секретарі судового засіданняКалині В.М. за участю представника позивача Гордієнко А.І. представника відповідача Бабіної М.І., розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Крепекс» до Криворізької центральної міжрайонної державної податкової інспекції Дніпропетровської області Державної податкової служби про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Крепекс» звернулося до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Криворізької центральної міжрайонної державної податкової інспекції Дніпропетровської області Державної податкової служби, в якому просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Криворізької центральної міжрайонної державної податкової інспекції Дніпропетровської області Державної податкової служби від 19.11.2012 року № 0007681502.
Позовні вимоги обґрунтовані з посиланням на ст. 102, ст. 109 Податкового кодексу України порушенням відповідачем вимог чинного законодавства при винесенні оскаржуваного податкового повідомлення-рішення.
При цьому позивач зазначає, що відповідач вийшов за межі наданих йому повноважень, встановивши порушення п. 5 ст. 102 ПКУ, у зв'язку з неможливістю притягнути підприємство до відповідальності за те, що воно не скористалось наданим йому правом, чим порушив загальні положення притягнення до відповідальності, викладені в п. 109.1 ст. 109 ПКУ.
Ухвалою судді Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 05.04.2013 року було відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду у судовому засіданні.
У судове засідання з'явився представник позивача та представник відповідача.
Представник позивача у судовому засіданні позов підтримав, просив суд задовольнити його з підстав, викладених у позовній заяві.
Представник відповідача проти задоволення позову заперечувала та просила суд відмовити в задоволенні позову у зв'язку з тим, що він є необґрунтованим.
Розглянувши матеріали справи та доводи позовної заяви, суд встановив наступні обставини та відповідні їм правовідносини.
Судом встановлено, що 19.11.2012 року відповідачем було винесено податкове повідомлення-рішення № 0007681502, яким ТОВ «Крепекс» зменшено суму бюджетного відшкодування (у тому числі заявленого в рахунок зменшення податкових зобов'язань наступних періодів) з податку на додану вартість у розмірі 85020 грн. та застосовано штрафні (фінансові) санкції у розмірі 21255 грн.
Як вбачається з матеріалів справи, оскаржуване податкове повідомлення-рішення винесено на підставі Акту від 18.10.2012 року № 3281/174/1640/36220727 «Про результати камеральної перевірки даних, задекларованих у податковій звітності з податку на додану вартість».
У вказаному Акті перевірки зазначено, що ТОВ «Крепекс» 19.09.2012 року подано 2 уточнюючих розрахунки з податку на додану вартість за червень 2012 року № 90567886326 та за липень 2012 року № 9056786466. Згідно показників уточнюючого розрахунку, поданого у вересні 2012 року за червень 2012 року, підприємством визначено наступне: рядок 23.2. - сума, що підлягає бюджетному відшкодуванню у зменшення податкових зобов'язань з ПДВ в наступних (податкових) періодах - + 34064 грн.; рядок 24 - залишок від'ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного звітного періоду - - 34064 грн. Згідно показників уточнюючого розрахунку, поданого у вересні 2012 року за липень 2012 року, підприємством визначено наступне: рядок 23.2. - сума, що підлягає бюджетному відшкодуванню у зменшення податкових зобов'язань з ПДВ в наступних (податкових) періодах - + 25918 грн.; рядок 24 - залишок від'ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного звітного періоду - - 25918 грн. За даними податкової декларації з ПДВ від 19.09.2012 року за серпень 2012 року сума, що підлягає бюджетному відшкодуванню у зменшення податкових зобов'язань з ПДВ в наступних (податкових) періодах (рядок 23.2.) становить 25038 грн. У рядках 24 «залишок від'ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду» податкової декларації з ПДВ відображається лише залишок від'ємного значення, за яким не проведено розрахунків з постачальниками. Отже, ТОВ «Крепекс» порушено Порядок заповнення податкової звітності з ПДВ, так як розрахунки за отримані в квітні-жовтні 2009 року товари/послуги були проведені своєчасно. Підпунктом 7.7.11 пункту 7.7 статті 7 Закону № 168 і пунктом 200.5 статті 200 ПКУ визначені особи, що не мають права на отримання бюджетного відшкодування, зокрема, особи які були зареєстровані як платники цього податку менш ніж за 12 календарних місяців до місяця, за наслідками якого подасться заява на бюджетне відшкодування. ТОВ «Крепекс» отримано свідоцтво платника ПДВ 18.12.2008. Періоди, за наслідками яких заявлено бюджетне відшкодування складають з квітня по жовтень 2009 року включно, а саме: від'ємне значення податкової декларацій з ПДВ за квітень 2009 у сумі 7291 грн.; від'ємне значення податкової декларацій з ПДВ за травень 2009 у сумі 8213 грн.; від'ємне значення податкової декларації з ПДВ за червень 2009 у сумі 10045 грн.; від'ємне значення податкової декларацій з ПДВ за липень 2009 у сумі 760 грн.; від'ємне значення податкової декларацій з ПДВ за серпень 2009 у сумі 4070 грн. ; від'ємне значення податкової декларацій з ПДВ за вересень 2009 у сумі 3645 грн.; від'ємне значення податкової декларації з ПДВ за жовтень 2009 у сумі 40 грн. Відповідно до норм пункту 102.5. ст. 102 ПКУ, заяви на повернення надміру сплачених податків, зборів (обов'язкових платежів) або на їх відшкодування у випадках, передбачених Кодексом, можуть бути подані не пізніше 1095 дня, наступного за днем здійснення такої переплати або отримання права на таке відшкодування. У зв'язку з вищевикладеним, ТОВ «Крепекс» не має права на бюджетне відшкодування за рахунок від'ємного значення за задекларованим терміном виникнення протягом 2009 року.
Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У відповідності зі ст. 75 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Згідно з п. 75.1.1. ст. 75 Податкового кодексу України камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні органу державної податкової служби виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків.
Як вбачається із змісту акту перевірки від 18.10.2012 року № 3281/174/1640/36220727, на підставі якого було винесено оскаржуване податкове повідомлення-рішення, підставою для зменшення суми бюджетного відшкодування (у тому числі заявленого в рахунок зменшення податкових зобов'язань наступних періодів) з ПДВ у розмірі 85020 грн. та застосування штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 21255 грн. з'явився висновок відповідача про те, що, оскільки з дати виникнення права на це бюджетне відшкодування згідно з відповідними податковими деклараціями з ПДВ за квітень - жовтень 2009 року минуло 1095 днів, то у відповідності з п. 102.5 ст. 102 ПКУ позивач втратив право на повернення надміру сплачених грошових зобов'язань або про їх відшкодування. На думку відповідача, позивач мав скористатися правом на отримання суми бюджетного відшкодування в момент виникнення на це права.
Крім того, оскільки ТОВ «Крепекс» отримало свідоцтво платника ПДВ 18.12.2008 року, то воно безпідставно заявило бюджетне відшкодування за квітень - жовтень 2009 року на підставі від'ємних значень з ПДВ, що зазначені у відповідних податкових деклараціях, оскільки підпунктом 7.7.11 пункту 7.7 статті 7 Закону № 168 і пунктом 200.5 статті 200 ПКУ визначені особи, що не мають права на отримання бюджетного відшкодування, зокрема, особи які були зареєстровані як платники цього податку менш ніж за 12 календарних місяців до місяця, за наслідками якого подасться заява на бюджетне відшкодування.
Статтею 1 Закону України від 03.04.1997 року № 168/97-ВР "Про податок на додану вартість" (надалі Закон № 168/97-ВР) в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, було визначено, що:
податкове зобов'язання - загальна сума податку, одержана (нарахована) платником податку в звітному (податковому) періоді;
податковий кредит - сума, на яку платник податку має право зменшити податкове зобов'язання звітного періоду;
бюджетне відшкодування - сума, що підлягає поверненню платнику податку з бюджету у зв'язку з надмірною сплатою податку у випадках, визначених цим Законом.
У відповідності з пп. 7.7.1 п. 7.7. статті 7 Закону № 168/97-ВР сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту звітного податкового періоду. При позитивному значенні суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету. При від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, така сума зараховується до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.
Згідно з п.п. 7.7.2. п. 7.7 статті 7 Закону № 168/97-ВР, якщо у наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, має від'ємне значення, то:
а) бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів (послуг) у попередніх податкових періодах постачальникам таких товарів (послуг);
б) залишок від'ємного значення після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.
Згідно пп. 7.7.3. п. 7.7. статті 7 Закону № 168/97-ВР платник податку може прийняти самостійне рішення про зарахування належної йому повної суми бюджетного відшкодування у зменшення податкових зобов'язань з цього податку наступних податкових періодів. Зазначене рішення відображається платником податку у податковій декларації, яку він подає за наслідками звітного періоду, в якому виникає право на подання заяви про отримання бюджетного відшкодування. При прийнятті такого рішення зазначена сума не враховується при розрахунку сум бюджетного відшкодування наступних податкових періодів.
Відповідно до пп. 7.7.4 п. 7.7. статті 7 Закону № 168/97-ВР платник податку, який має право на одержання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення повної суми бюджетного відшкодування, подає відповідному податковому органу податкову декларацію та заяву про повернення такої повної суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації.
У відповідності з п. 102.5 ст. 102 Податкового кодексу України заяви про повернення надміру сплачених грошових зобов'язань або про їх відшкодування у випадках, передбачених цим Кодексом, можуть бути подані не пізніше 1095 дня, що настає за днем здійснення такої переплати або отримання права на таке відшкодування.
Аналіз наведених правових норм вказує на те, що поняття податкового кредиту та бюджетного відшкодування не є тотожними: податковий кредит є категорією, яка має наслідком зменшення податкових зобов'язань платника податку на додану вартість, а бюджетне відшкодування є категорією, яка має наслідком повернення платнику податку з бюджету надмірно сплачених сум податку на додану вартість.
Крім того, після виникнення права на бюджетне відшкодування платник податків може на власний розсуд прийняти рішення або про реалізацію такого права шляхом повернення йому з бюджету суми бюджетного відшкодування, або про подальше використання податкового кредиту в наступних податкових періодах. Таке рішення приймається шляхом заповнення відповідних розділів податкової декларації та поданням заяви про отримання бюджетного відшкодування.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач з заявою про бюджетне відшкодування вказаних сум податкового кредиту, тобто на їх фактичне повернення з бюджету, не звертався, а прийняв рішення про зарахування їх у зменшення податкових зобов'язань з ПДВ наступних податкових періодів.
За таких обставин, застосування позивачем приписів п. 102.5 ст. 102 Податкового кодексу України, якими встановлено граничний строк для подання заяви про бюджетне відшкодування податкового кредиту з ПДВ, а також підпункту 7.7.11 пункту 7.7 статті 7 Закону № 168 і пункту 200.5 статті 200 ПКУ, яким визначені особи, що не мають права на отримання бюджетного відшкодування, є безпідставним.
Відповідач необґрунтовано поширив норми законодавства, що регулюють порядок бюджетного відшкодування тобто порядок повернення платнику податку з бюджету сум у зв'язку з надмірною сплатою податку, на порядок застосування податкового кредиту тобто на суми, які не повертаються (відшкодовуються) з бюджету, а на які платник податку має право зменшити податкове зобов'язання звітного періоду, тим самим фактично необґрунтовано обмеживши строк, протягом якого платник податку може використовувати податковий кредит, 1095 днями.
З цих же підстав є необґрунтованим застосування відповідачем і штрафних санкцій, оскільки у відповідності з п. 123.1. ст. 123 ПКУ у разі якщо контролюючий орган самостійно визначає суму податкового зобов'язання, зменшення суми бюджетного відшкодування та/або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків на підставах, визначених підпунктами 54.3.1, 54.3.2, 54.3.4, 54.3.5, 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, - тягне за собою накладення на платника податків штрафу в розмірі 25 відсотків суми визначеного податкового зобов'язання, завищеної суми бюджетного відшкодування.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що податкове повідомлення-рішення відповідача № 0007681502 від 19.11.2012 року, яким ТОВ «Крепекс» зменшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість у розмірі 85020 грн. та застосовано штрафні (фінансові) санкції у розмірі 21255 грн.є таким, що винесено безпідставно й необґрунтовано.
Керуючись ст.158-163, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Криворізької центральної міжрайонної державної податкової інспекції Дніпропетровської області Державної податкової служби від 19.11.2012 року № 0007681502.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Крепекс» судові витрати в сумі 212,56грн.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд з одночасним направленням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі складення постанови у повному обсязі апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова суду набирає законної сили відповідно до вимог ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Дата складення та підписання постанови в повному обсязі - 29.04.2013 р.
Суддя О.В. Серьогіна